Skocz do zawartości
Qlfon

Schematy systemów "łatwej" podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać posolonych:)

Coś mi tam chodzi po głowie i w związku z tym poszukuje wskazówek...

Założenia brzegowe:

  • maksymalnie bezobsługowa podmiana wody w baniaku
  • zbiornik podłączony bezpośrednio do RO i kanalizacji

Co chciałbym osiągnąć:

  • kilka ruchów i odpowiednia ilość wody spuszczona z obiegu w czasie gdy taka sama ilość wody jest już przygotowana i zmieszana (nie wstrząśnięta). Mam już dosyć spuszczania dwóch wiader po soli, napełniania ich z baniek do tego samego poziomu, sypania soli, mieszania i wlewania tego do obiegu. Zajmowało mi to co tydzień ok. 2 godzin i w sumie to mi szkoda tego czasu.

Chciałbym zobaczyć/poczytać o Waszych rozwiązaniach ułatwiających Wam życie w tym zakresie.

Wszelkie schematy/opisy/zdjęcia lub opowiadania będą mile widziane.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał nie rozumiem Cię, zaprawiony Morszczak a żal Ci dwóch godzin ??

Mnie zastanawia dlaczego aż dwie godziny Ci zajmuje podmiana 50l


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grześ: mam takiego Malucha w domku, który generalnie mi w tym pomaga ale wolałbym w tym czasie np. pójść z nim na basen:) A do doświadczonego morszczaka to mi jeszcze lat brakuje. No chyba, ze mówimy o byciu doświadczonym przez plagi wszelakie:)

@Jarek - dzięki - zabieram się za lekturę:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także bym się dowiedział coś ciekawego co ułatwi podmiankę. Teraz raz w tygodniu nie jest dla mnie problemem wyniesienie jednego wiaderka po schodach z piwnicy. Ale planuję nowy baniak i będę potrzebował 3 wiadra na tydzień, co juz nie będzie takie łatwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana 500 l zajmuje max godzinę z tego 30 min to rozpuszczenie soli, 25 min zrzut a w międzyczasie kilka dni na nalanie nowej wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiał bym gdyby podmiana wynosiła min 100l

no ale jesteśmy wygodni jak tylko nas na to stać


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce to mogę narysować schemat :D

Ale jest to trochi takę dziwne bo na timerach dwóch dokładnie.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka ruchow i spuszczana az na dwie godziny? :thumbsup:

Zapodaj dwa takie same duze wiadra. Np takie do robienia wina. 5% podmiany co tydzien spokojnie wyatrczy. Odswieza baniak a nie zaburza parametrow. RO lapiesz w tygodniu do jednego z nich.

Przychodzi dzien podmiany otwierasz czteropaka. Do pelengo wiadra wkladasz mocna pompe i sypiesz sol.

Konczysz pierwsze piwo i idziesz robic testy. Testy skocznone, drugie piwo skonczone, solanka gotowa, Spuszczasz wlewasz, sprzatasz.

Siadasz we fotelu ogadac widowisko a w lodowce masz jeszcze 2 browary.

Na wszystko potrzebujesz max 40 minut.

Najbardziej zautomatyzowane akwrium widzielm to u Jarka Jablonskiego, Brakowalo tylko pilota do wsypywania soli.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grześ: przychodzi taki moment w życiu, że człowiek się robi wygodny. W obecnym baniaku te 50l nie stanowi wielkiego problemu ale jak pisałem "coś mi chodzi po głowie" i tam to już może być uciążliwe;)

@Artur: dajesz - pewnie jeden timer steruje pompą zrzucającą starą wodę a drugi pompuje świeżą? Na dwóch takich samych pompach? Skąd masz pewność że wydajność obu pomp jest taka sama? Chyba że zmierzyłeś wydajność i czasy są różne na zrzucie i uzupełnianiu?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał wystarczy jedna pompa i dwa elektrozawory podpięte pod odpływ i zasilanie

oczywiście przekaźniki czasowe lub czujniki poziomów

kiedyś pracowałem jako elektronik automatyk :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana według Was to tylko wymiana części wody czy również sprzątanie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz przechodzę na Twój system podmiany :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, swego czasu miałem zrobione tak, że wykorzystując 6mm rurkę odpływu do kanalizacji wody po RO podłączyłem do niej pompkę perlistyczną, która załączając się na x godzin (czas ustawiony na założoną wydajność) wypompowywała codziennie w ustalonym czasie x litrów wody. W czasie pracy pompki wypompowującej inny timer odcinał dolewkę. Po zakończeniu "wylewki" załączała się dolewka i dopełniała do pełna, ot automat. W dolewce zamiast samej wody RO należy zastosować wodę zasoloną.

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz przechodzę na Twój system podmiany :thumbsup:

Sebastian ja jestem ortodox, latam z wiadrami


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje etapy podmiany.

1.dzień wcześniej zbieram wodę RO w zbiorniku 140 l który stoi obok sumpa,w nim też jest pompa cyrkulacyjna i grzałka oraz pompa,która przepompowuje gotową solankę do sumpa.

2.Wsypuję sól,załączam cyrkulacje a w tym momencie w sumpie odkręcam zawór zrzutu do kanalizacji

3.Po odlaniu wody załączam pompę w zbiorniku z solanką i wlewam wodę sumpa.

4.Idę po browara bo to już koniec.Nie muszę chyba pisać,że odlewając wodę obieg jest wyłączony w tym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjedź Rafał na kawę to wymyślimy. Elektrozawory i inne cuda imho to zbędne komplikowanie w sumie prostej sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy zrozumie :D

Banalne, i rysowane na szybko.

post-23823-0-57201900-1415905081_thumb.png


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak rozbudować banalną sprawę do rozmiarów projektu :) Gratuluję zacięcia. 2 Zawory + grawitacja to wszystko co tutaj potrzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe ja tam takie lubię.

Testowane przez jakieś pół roku i wystarczy mi aby powiedzieć że na pewno wykonam takie samo dla morskiego zbiornika ;) gdyż jest proste i niezawodne ;) aczkolwiek ja wykorzystam z tego tylko dolewkę.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł dobrze pisze nie jest to budowa promu kosmicznego, a i brak wyłączenia obiegu w czasie podmiany nie zaśmieca zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł: miałem dzwonić żebyś jednak Ty znalazł trochę czasu w sobotę ale u mnie;) Trzeba wizję lokalną robić :)

@Artur - o prawie coś takiego mi chodziło po głowie,a el trochę się boję stopnia komplikacji. Pogłówkuję nad tym:)

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes, dzieci na wadze odmierzają sól i ją nasypują a ja przez Iphona właczam podmianę, pilot zbędny :)

Tak Jarku a wszystko przez WIFI :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł: miałem dzwonić żebyś jednak Ty znalazł trochę czasu w sobotę ale u mnie;) Trzeba wizję lokalną robić :)

@Artur - o prawie coś takiego mi chodziło po głowie,a el trochę się boję stopnia komplikacji. Pogłówkuję nad tym:)

Myślę że da radę załatwić. Zdzwonimy się i może jakąś godzinkę uzgodnimy to podjadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.