Skocz do zawartości
Robert-reef

Piasek do DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje uruchomienie dsb i zacząłem poszukiwać odpowiedniego piasku.

Na aukcjach znalazłem różne frakcje piasku. Zastanawiam sie który najlepiej wykorzystać.

Znalazłem piasek frakcja 0 - co to za frakcja? Jakie on ma ziarna? czy się nadaje do dsb?

np. ta aukcja http://allegro.pl/piasek-bialy-1kg-kwarcowy-frakcja-0-promocja-t0-i5406603303.html

Inne najdrobniejsze piaski to 0,1 - 0,5mm

np. tu http://allegro.pl/bialy-piasek-zwirek-do-akwarium-0-1-0-5-mm-25-kg-i4977068119.html

ten 0,1-0,5 to najdrobniejszy, jaki znalazłem, który ma podany rozmiar ziarna.

czy może najlepiej zmieszać te piaski ze sobą aby uzyskać różnorodne podłoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

frakcja 0 to to samo co piasek 0,1-0,5mm używany do produkowania betonu itp. Co do wyboru czym drobniejszy tym lepszy, chyba że planujesz tam refugium jak tak to wtedy dajemy 2-3 warstwy piasku o różnej grubości, żeby korzenie mogły się zakorzenić jak kolwiek głupio to nie brzmi ;p Jest założony fajny temat o DSB wystarczy poszperać na forum ;)

http://nano-reef.pl/topic/75369-piaskownica-i-glony-czyli-dsb-refugium-as-plenum-i-inne/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Przeczytałem wszystkie tematy na forum dotyczące dsb. Jakie frakcje polecacie na warstwy. W dsb oczywiście będę hodował glony

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie bedzie plenum, jedna warstwa czy tez granulacja wystarczy .

Nie oszczedzamy na piasku kupujemy najlepszy w jakosci .

Dsb nie mozna w przyszlosci poprawiac czy podmienic na inny piasek,

Ponizej masz moj link tam pisalismy o piasku .


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piasek z linków jest kwarcowy, zdania na jego temat w morskim są podzielone, może ktoś używa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert znasz jakis zbiornik dsb na tym piasku ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam ale jeśli można zastosować kwarcowy to taki zastosuje. Na aukcjach jest opis ze piasek jest obojętny i nie oddaje nic do wody, oby tylko nie był ostry ale to będę mógł sprawdzić pod lupą jak już go kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie znam ale jeśli można zastosować kwarcowy to taki zastosuje. Na aukcjach jest opis ze piasek jest obojętny i nie oddaje nic do wody, oby tylko nie był ostry ale to będę mógł sprawdzić pod lupą jak już go kupię

Na prawdę chcesz swój wielki projekt oprzeć o DSB na piasku kwarcowym?:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było o tym już trochę dyskusji. Generalnie ważne żeby piasek nie był ostry i był drobny i to wystarczy. Co z tego, że kwarcowy. Przecież taki piasek nie oddaje nic do wody ani się nie rozpuszcza, więc w czym problem? MixEEr prowadzi DSB na tym piasku i jakoś jego akwarium świetnie się prezentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert znasz jakis zbiornik dsb na tym piasku ?

Mixeer jak dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zastosowalbym zywego piasku , pierwsze to koszt ,dwa jesli Jest tam zycie to

je poprostu zasypiesz i wszystko co tam zyje padnie.

Powstanie strefy beztlenowej jest pewnym procesem czasowym ,zadna forma przyspieszania tego procesu nie przyniesie korzysci.

Moje wypowiedzi sa jedynie przypuszczeniem nie stosowalem zywego piasku.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zastosowalbym zywego piasku , pierwsze to koszt ,dwa jesli Jest tam zycie to

je poprostu zasypiesz i wszystko co tam zyje padnie.

Powstanie strefy beztlenowej jest pewnym procesem czasowym ,zadna forma przyspieszania tego procesu nie przyniesie korzysci.

Moje wypowiedzi sa jedynie przypuszczeniem nie stosowalem zywego piasku.

Wydaje mi się że moje dsb jest zrobione na żywym piasku , muszę spytać głównego wykonawcę - Grześka Dyzme .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki w końcu powinien być piasek? Jedni mówią, że tylko aragonitowy a inni, że tylko kwarcowy. Na reefhub jest napisane:

"Do DSB nie nadaje się piasek aragonitowy, który rozpuszcza się w niskim pH. Ma to swoje zalety, jak na przykład buforowanie pH, ale długoterminowo redukuje objętość DSB. Zamiast tego stosuje się piasek kwarcowy, który się nie rozpuszcza w niskim pH panującym w DSB."

Możecie polecić jakiś konkretny piasek (firma) lub sklep?


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby

To jaki w końcu powinien być piasek? Jedni mówią, że tylko aragonitowy a inni, że tylko kwarcowy. Na reefhub jest napisane:

"Do DSB nie nadaje się piasek aragonitowy, który rozpuszcza się w niskim pH. Ma to swoje zalety, jak na przykład buforowanie pH, ale długoterminowo redukuje objętość DSB. Zamiast tego stosuje się piasek kwarcowy, który się nie rozpuszcza w niskim pH panującym w DSB."

Możecie polecić jakiś konkretny piasek (firma) lub sklep?

Na forach niemieckich radzą stosować piasek koralowy argonitowy!

Kwarcowego nie polecają. Ja jeszcze nie mam DSB ale jestem w trakcie budowy.

I aby zniwelować negatywne skutki długoterminowe zastosuję odsysanie wody spod DSB za pomocą takiej konstrukcji:

6154289_5.jpg

przysypanej gruzem koralowym o gradacji 10-29mm a wyżej właściwym piaskiem argonitowym do wysokości 18cm

Na spodniej części orurowania są otwory przez które można zassać wodę spod złoża nie wzruszając go

6154323_7.jpg

6154325_12.jpg

6154348_13.jpg

Zdjęcia DSB które zamieściłem są Piotra Staniewskiego. Który ma takie refugium w 1000 l obiegu akwarium.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria z tymi forami niemieckimi na naszych forach z kolei aragonitowego nie polecaja bo na duzych glebokosciach rozpuszcza sie z powodu niskiego ph.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cytat z naszego forum Nano/reef.pl post nr 48:

Wskazazany piasek to Aragonit

Piasek uzylem taki jak ponizej

Caribsea Seaflor Special Grade Sand

Aqua Medic Coral Sand 10-29mm

Caribsea Super Natural Marine Sand"

http://nano-reef.pl/...ne/page__st__40

więc nie tylko na niemieckich forach taki polecają!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

polecam

"Budując DSB pamiętajcie o poniższych radach.

– Do poprawnego założenia DSB musimy stosować najdrobniejszy w handlu suchy piasek (żywy się nie nadaje). Najlepszy będzie ten o granulacji 0,1-0,5mm, jednak ten do 1mm też będzie dobry. Tak drobna granulacja ziaren powoduje, że do DSB nie będą wnikać zbyt duże drobiny detrytusu. Niektóre publikacje preferują obłe ziarenka piasku, ja jednak wiele razy stosowałem piasek o nieregularnych ziarnach bez żadnych problemów.

– Do DSB nie nadaje się piasek aragonitowy, który rozpuszcza się w niskim pH. Ma to swoje zalety, jak na przykład buforowanie pH, ale długoterminowo redukuje objętość DSB. Zamiast tego stosuje się piasek kwarcowy, który się nie rozpuszcza w niskim pH panującym w DSB.

– Ze względu na to, ze w głębszych warstwach DSB kumulują się toksyczne substancje np. kwas siarkowodorowy, mocno namawiam do budowania złoża w osobnym zbiorniku, który w przypadku kłopotów, będzie można odłączyć od systemu. Jeśli nie mamy osobnego akwarium, jako pojemnik na DSB ostatecznie sprawdzi się kontener PCV, który ukryjemy pod akwarium. Uniemożliwi nam to, co prawda obserwowanie rozwoju życia w DSB, ale taki kontener jest przede wszystkim tani i łatwo podłączyć go śrubunkami do obiegu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie o ten artykul chodzilo.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w tym właśnie artykule w rozdziale "Budowa DSB" w 3 linijce jest napisane:

"Część z nich mówi o zaletach różnorodności ziaren piasku czy o korzyściach płynących ze stosowania piasku aragonitowego."

Są różne szkoły zakładania DSB o różnych podłożach dlatego nie można stwierdzić jednoznacznie że dana metoda jest jedynie dobra.

Przeczytałem również artykuł w którym koleś założył DSB na żywym piasku i też sobie chwalił! Ma DSB już przez rok i działa wyśmienicie.

Każdy ma wybór!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tylko jaki sens ma sypanie żywego piasku skoro większość życia w nim padnie ? .. i zatruje wodę

oczywiście że jak dojrzeje to będzie działać - tylko po co sobie od startu stwarzać problemy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.