Skocz do zawartości
chwialek

Słona kropla - z popiołów...

Rekomendowane odpowiedzi

http://nano-reef.pl/...a-kropla-wer-2/

Sporo osób zajrzało mniej się wypowiedziało ale co najważniejsze znaleźli się tacy których w mojej ocenie powinno zaliczyć się do specjalnego grona. Dzięki tym osobom wiem że to co mnie zachęciło jakiś czas temu do założenia pierwszego akwarium słodkowodnego nadal istnieje w zwariowanej i zagonionej teraźniejszości. Dla mnie akwarystyka to coś więcej niż skarbonka lub pokażę im na co mnie stać To właśnie ludzie na których można liczyć...

Po niezbyt miłym końcu poprzedniej słonej kropli. Pomysł jaki od jakiegoś czasu kłębił się po głowie pora wdrożyć bardzo powoli w życie. Korzystając z remontu podprowadziłem wodę i kanalizację w rejon docelowego baniaka.

Start baniaka będzie rozłożony w czasie bowiem obecnie całość sprzętu muszę ponownie kompletować od zera.

Szkło planowane 150x60x50 komin zewnętrzny na ściance 60cm chciałbym go umieścić na środku ściany nie od krawędzi do krawędzi ale na środku.

Obieg jebao DCT 6000 ?

Cyrkulacja jebao RW-15 i jebao RW-8

Prowadzenie baniaka bailing

Docelowa obsada... bujający się miks korali LPS, kilka patyków, zoa, briareum, anthiela

Ryby Zebrasoma flavascens, Paracanthurus hepatus, Amphiprion ocellaris, salarias, mandaryn, borsuk i pewnie coś jeszcze będzie aby się ruszało pływało... zjadało aiptasia... raczej obsada popularna.

Odpieniacz Whiteskim 200 czy może Aquamedic aCone Evo 1 lub Aquamedic EVO 3000 zależy mi na ciszy i aby odpieniacz działał a nie tylko był, pewnie jak u większości bujające falujące zmieni się z czasem w SPS. Stąd wybór w kierunku pomp sterowalnych.

Oświetlenie DIY na bazie LED+T5 54W, a może coś z gotowców...

Czas startu... remont po poprzednim baniaku w toku gdy się zakończy zacznie się poważne myślenie póki co czas na pytania...

Wysokość stelaża około 70cm wykonanie aluminium, okładzina płyta meblowa montowana na zatrzaskach lub magnesach. Korona z częścią czołową uchylną lub odpinaną. Akwarium widoczne z 2 krawędzi 150 i 60...

Jakieś podpowiedzi co zmienić co wybrać?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek zakładaj baniak. Czekam na fotorelację.Jak coś będzie potrzeba pomóc możesz zawsze na mnie liczyć.

Korale u mnie rosną i szczepki na nowy baniak na pewno będą. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje dalbym 2x jebao rw 15 :) rw8 w Twoim przypadku zbyt mala, a co do lampy to t5 54w beda mialy ok 115cm dlugosci wiec boki beda niedoswietlone :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rw8 zdecydowanie za slabe u mnie chodzi na full i szału nie ma. Obieg Dc6000 wysterowany na full powinien dac rade ale jak lubisz mieć odrobinę rezerwy bierz bez wahania numer większa, ceny raczej podobne.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, bardzo Ciekawy dla mnie temat, sam zakladam bardzo podobne akwarium wiec bede podpatrywał rozwiązań i może coś zgapie :p


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, bardzo Ciekawy dla mnie temat, sam zakladam bardzo podobne akwarium wiec bede podpatrywał rozwiązań i może coś zgapie :p

Realizacja z powodu wymienionego w pierwszym poście troszkę się rozciągnie w czasie. Najpierw pomysł i dyskusja co jak i dlaczego. A po remoncie realizacja... dzisiaj przyjeżdżają nowe okna. Tynkarz malarz akrobata powoli ogarnia zalanie, okopcenie, wypalenie tynku. Dom wygląda coraz lepiej.

T5 54W wiem że są krótsze ale mają one stanowić dodatek do LED.

Życie woda szczepki pewnie się przydadzą dopiero na jesieni.

Przyjechały okna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podasz przyczynę kataklizmu?

Prąd, ogień i stało się... Przyczyna wg oceny straży - urządzenie elektryczne mieszczące się w szafce... Ale tutaj nie chcę powracać do tematu tego co było lecz temat ma dotyczyć tego co będzie. Pękające akwarium zdławiło częściowo ogień, zmoczyło dywan podłogą.

Obecnie okna wstawione jutro malarz, tynkarz, akrobata działa dalej. Mam nadzieję że niebawem wrócę do normalnego trybu.

Dziękuję za cenne uwagi. Tak jak już napisałem planem jest lampa raczej DIY w oparciu o T5 w połączeniu z Led środek akwarium wzbogaci T5 i led a boki... led lub strefa mniej doświetlona taki mam pomysł ale może przy większej ilości argumentów przeciw temu rozwiązaniu zmienię zdanie tylko właśnie w co pójść. Założeniem akwarium nie jest las sps a raczej bujający się miks korali i kolorów.

Falowniki RW-15 2 szt skoro tak doradzacie to raczej tak będzie.

Co do obiegu to podpowie ktoś obeznany jak to jest pompa o większej wydajności skręcona na kontrolerze zużyje mniej prądu niż podaje producent? Czy takie używanie pompy jest dla niej dobre?

Gdzie w obiegu dołożyć lampę UV włączaną do obiegu w razie potrzeby... myślałem zasilanie lub powrót zrobić trójnik i zawór przed lampą.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście skrecona pompa zużywa proporcjonalnie mniej prądu czyli można zaryzykować stwierdzenie, ze rachunki przychodzą za konkretny fizyczny obieg a nie za model pompy (mam na myśli pompy jebao serii dc)

Dla przykładu moja dc6000 pobiera tylko 16W na minimum..


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem wstępny zarys sprzętowy:

Odpieniacz Whiteskim 250 na DCT 6000

Obieg DCT 8000

Cyrkulatory 2x RW-15

Baniak 150x60x50 OW z kominem zewnętrznym...

Filtr do AIO rozmiar L

Stelaż stal malowana proszkowo wykonawca raczej ten sam co baniak, obowiązkowo dość dobry system poziomowania (nierówności podłogi) . Obudowa inwencja własna na płycie meblowej...

Skała fracht AM + odzysk drobniejszego gruzu z poprzedniego baniaka.

Oświetlenie w tej kwestii jakoś na 100% nie jestem zdecydowany wyjdzie w toku budowy baniaka czyli bez zbędnego pośpiechu ale niebawem.

Ale mam pytanie:

1) Komin zewnętrzny jak zrobić aby było cicho. Myślałem umieścić go na bocznej ściance ale nie od brzegu do brzegu ale wiszący na środku. Jaki wymiar wybrać aby było dobrze, wygodnie i cicho.

Przeloty 2x40 1x32 ?

2) Nad baniakiem korona tylko właśnie jakiś pomysł jak zrobić front korony odpinany. Jestem przeciwnikiem drabiny. Pod proponowany odpieniacz jak wysoki stelaż aby było wygodnie.

3) Coś jeszcze zmienić

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli rusza wszystko do przodu... mam nadzieję że we wrześniu się wszystko uda uruchomić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już druga połowa wrześnie, ruszyłeś z solniczką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem ale cóż zamówienia stoją trochę w miejscu...

Odpieniacz 8 września miał być za tydzień... jutro wieczorem zapadnie decyzja czy czekam dalej czy może zmiana planów... tu przy zakupie korzystam z pomocy pośrednika ale z tego co mnie dzisiaj poinformowano to oczekuje on na dostawę od producenta.

Akwarium miałem dostać zdjęcia i tego samego dnia miało ruszyć transportem i tak zapewnienia 18, 19, 21 września do obecnej chwili zdjęć nie dostałem....

Dozowniko-dolewka do bailinga i uzupełniania wody podobno do końca września dotrze do mnie.

Przed chwilą zamówiłem cyrkulatory i obiegówkę. Wg informacji na stronie dostawa do 48 godzin.

Lampa póki co leży i czeka na rozłożenie (demontaż HQI i nocnego i montaż diód) tutaj jakoś niesłowność polskich producentów mnie zniechęca do własnej pracy.

W skrócie niby ruszyło ale stoi w lesie. Chyba powinno się robić listę poślizgów terminowych. Całe szczęście że tym razem nie mam już takiego parcia na szybki start.

Ale sytuacja rzuca w moim odczuciu bardzo złe światło na polskie firmy, można mieć natłok pracy ale prawda powiedziana klientowi bywa lepsza niż zwodzenie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ruszyły paczki. Na obecną chwilę dotarły:

Obiegówka

Cyrkulatory

Akwarium główne

Stelaż

Hydraulika

Odpieniacz już gotowy do wysyłki zatem niebawem u mnie.

Pozostał sump... Do oceny poddaje również projekt sumpa - brany pod uwagę i przetestowany m.in u Tomka. Na obecną chwilę baniak jest jeszcze nie zamówiony więc jeśli macie namiary na najbardziej obrobionego szklarza w Łodzi to proszę o info w PW. Sam kojarzę szklarza na ul Piaski i wydaje mi się iż będzie to najszybsza z możliwych opcji, ale nie rozmawiałem z nim jeszcze.

Głębokość sumpa 49cm ponieważ rozstaw pomiędzy nogami stelaża to 50cm chyba lepiej zrobić minimalny luz o ile wogólę wsuwać sumpa pomiędzy nogi stelaża.sump.jpg

Start będę chciał zrobić docelowo w przyszłą sobotę zatem jeśli ktoś zechce poratować wodą z podmianki to będzie to mile widziane. Po żywą skałę prawdopodobnie podjadę troszkę wcześniej (w ciągu tygodnia) ale jak się pokręci z jeden czy dwa dni w beczce to nic jej nie będzie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki będziesz miał prześwit między górą sumpa a szafką ?

W komorze 46 mniemam że będzie odpieniacz tak ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki będziesz miał prześwit między górą sumpa a szafką ?

W komorze 46 mniemam że będzie odpieniacz tak ?

tak komora 46cm pod odpieniacz.

Wysokość w środku szafki 72cm na obrzeżach 68cm(stelaż trochę obniża wysokość)

Przy wysokości sumpa 38 prześwit maks to 34cm min przy samej krawędzi szafki 30cm

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak 30 cm to dobrze, włożysz odpieniacz bez problemu :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że start przeciąga się minimalnie w czasie - ale dla uspokojenia... wszystko jest w toku.

Na start potrzebna woda z działających baniaków... Planowany start sobota 10 października.

Na obecną chwilę jest:

Akwarium

Stelaż

Odpieniacz

Obiegówka

Cyrkulatory

Oświetlenie baza jest ale będzie rozebrana i to najprawdopodobniej nastąpi niebawem troszkę szkoda barwy jaką daje HQI ale cóż zamysł był inny i druga kwestia zapanowanie nad temperaturą, radość z własnej twórczości, oraz zapanowanie nad kręcącym się licznikiem pomaga bardzo podjąć decyzję o przebudowie. Elementy do lampy są już w drodze...

Na obecną chwilę oczekuję jeszcze na sumpa ma być około środy w przyszłym tygodniu.

Obudowa stelaża najprawdopodobniej zawiśnie przed wstawieniem sumpa ale pomysł jest na obudowę w całości demontowalną bezzawiasową. Zobaczę jak to będzie wychodzić i czy się sprawdzi.

Dolewko-dozownik podobno dotrze w terminie zbliżonym do sumpa.

10 października planuję w rozjazdach po skałę i po dalszą część wody z działających systemów.

Wodowanie będzie szło etapowo tj częściowe zamoczenie baniaka głównego z włączonym cyrkulatorem aby woda nie stała w miejscu i to już w najbliższą sobotę tu się jeszcze zastanawiam nad użyciem beczki jako tymczasowego magazynu żywej wody... niech się dociera chociaż jeden cyrkulator i jednorazowe zebranie 600litrów z podmianki jest troszkę utrudnione.

Dlaczego woda z działających systemów- wiem że niesie to za sobą ryzyko przywleczenia problemów bo to jakby nie patrzeć odpad z czyjegoś systemu. Ale planuję start na żywej skale w związku z czym start na żywej skale i świeżej solance wg mnie mija się trochę z celem kupowania żywej skały.

Po starcie będzie nowy temat ze zdjęciami i opisem. Ten dział traktuję jako miejsce do moich przemyśleń i Waszych sugestii... Póki co macie niewiele uwag czyli chyba projekt nie jest z serii wszystko źle - chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik pierwszy raz ujrzał wodę morską póki co falowniki się docierają i wydają odgłosy jak z historycznych filmów o bombardowaniu Japonii. Wydaje mi się że jest to spowodowane poziomem wody około 17cm i pustką nad lustrem wody.

Woda pochodzi z 3 systemów więc miks zawierający również syfek z dna - to na moją prośbę. Oficjalna data startu baniaka planowana na 10 października wtedy to wybieram się po skałę i resztę wody niezbędną do całkowitego startu. Na obecną chwilę w wodzie pracują jedynie cyrkulatory. Z odpieniaczem póki co się wstrzymuję niech bakterie mają szansę namnożenia i wymieszania.

Przy starcie skontrolowałem jedynie zasolenie - woda pochodzi z 3 systemów i było 60L 1,024, 20L 1,026, 60L 1,029... cdn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek powodzenia :thumbsup:

Czekam na fotki pięknego baniaka.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I obecnie mam dwie koncepcje na poprowadzenie hydrauliki poniżej komina.

Komin zewnętrzny na środku bocznej niewidocznej ściany.

hydraulika.jpg

Powrót prawie pion w górę i no właśnie po skosie na tył baniaka i tam standart rozgałęzienie na 2 wypływy średnicą 32mm chociaż trochę zastanawiam się czy nie iść torem myślowym analogicznie do spływu i rewizji.

Spływ i rewizja kolanko do tyłu baniaka kolanko i doprowadzenie do pierwszej komory sumpa z odpieniaczem. Czy lepiej po skosie pod blatem.

Co doradzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już na obecnym etapie jest komu i za co dziękować baniak jest nadal w fazie rozruchowej a to dlatego że ogarniam równocześnie kilka spraw nie koniecznie powiązanych z morszczyzną a życie dokłada swoją porcję.

Ale powoli do przodu i się normalizuje - mam taką nadzieję.

Baniak zwodowany blisko w 100% żywą wodą świeżej solanki około 60 litrów... skała póki co oczekuje na przestawianie i układanie.

Podziękowania za wsparcie i pomoc należą się:

Moim rodzicom: że znoszą ten bałagan który trwa od lipca i wspierają mnie w dążeniu do nowego szkła choć nazwa jaką przywitali mój stelaż i baniak jest "mocna" kilku z forumowiczów ją poznało reszta pozna przy nowym temacie.

Tomek - Ozorków, Bad 79 ich wsparcie już na obecnym etapie jest bezcenne Tomku twój szpital, godziny przegadane oraz wizyty przy baniaku bezcenne...

Romanowi, Adamowi S i "Dziadkowi" to dzięki spotkaniu z wami, waszymi baniakami zapadłem na chorobę która jak widać postępuje mam nadzieję w dobrym kierunku.

Michałowi - zgierz, Ryśkowi- Zgierz, Markowi- Stryków gdyby nie wasze kontakty i wasza Woda baniak byłby skazany na świeże solenie.

Bartkowi, Wojtkowi, Sebastkowi za cierpliwe i szybkie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rafa0302 - za ślimaki i korale na start.

Oraz sklepom za sprawną obsługę kolejność alfabetyczna:

Aquamedic Janikowo - tutaj szczególnie dziękuję pani Basi

eRybka

Jadwiga Morska - opinie o waszym sklepie iż dotrzymujecie słowa i terminów są w 100% potwierdzone. A rozmowa z panią Jadwigą uzmysławia iż to nie praca a pasja skłoniła ją do prowadzenia sklepu z morszczyzną.

Gdyby nie wsparcie tych osób oraz deklaracja kilku forumowiczów podniesienie się z popiołów trwało by znacznie dłużej o ile było by w ogóle możliwe.

Osobom nie wymienionym z loginu bądź imienia a wypowiadającym się i obserwującym temat również dziękuję.

Od wczoraj ruszyła obiegówka... ale to nie koniec prac przy baniaku i jeszcze dużo moczenia rąk i lutowania mnie czeka. Gdy baniak stanie w 100% pojawi się docelowy temat i podwójna nazwa póki co nie ma czym się chwalić stąd brak zdjęć...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.