Skocz do zawartości
CzaQ

Podmiany wody vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze człowiek w pracy a tu takie wielkie pomysły lecą 

Damian w skrócie opisał co z czym w dalej swoje 

Bartek podejdź do tablicy i chłopakom łopatologicznie to wytłumacz 

Mam wrażenie że większość to ma pojecie jak  by pierwszo klasista pisał maturę tu 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Stefan85 napisał:

Krzywizna prostej czy prostota krzywej w przyleglosci to zart kwoli scislosci. Pewnie bez sensu ale nie wszystko musi miec sens.

Chodzilo mi o to ze podmiana nie da rady uzupelnic wszystkiego a jedynie lekko podnosi poziomy pierwiastkow, poziomy sie usredniaja wiec wielkiej zmiany nie ma przy podmianie 5%. a to jest i wada i zaleta bo nic nie dzieje sie nagle wiec zycie sie nie stresuje ale przy duzej ilosci koralowcow uzupelnianie skonsumowanych pierwiastkow podmianami moze nie miec sensu a przynajmniej trzeba by bylo robic czesto duze podmiany. Taka moja teoria.

Patrząc w krótkim okresie tak ale w długofalowym to przełamanie krzywej w końcu następuje. Kiedy ono nastąpi to już właśnie kwestia tego zużycia, dostarczania, ilości podmian, częstości etc. No i nigdzie nie jest napisane, że to przełamanie będzie na poziomie zdrowym dla baniaka. Ale jak będzie to wyglądało dla baniaka bez podmian ?  Czy przełamanie nastąpi ? Jeśli tak to kiedy przy założeniu tych samych parametrów wyjściowych zużycia/dostarczania mierzonego parametru do systemu ;)

Kilka baniaków bez podmian było już wcześniej prowadzonych i to nawet przez 2 lata, jakie były skutki eksperymentów ? Powrót do podmian ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, VDR napisał:

Kilka baniaków bez podmian było już wcześniej prowadzonych i to nawet przez 2 lata, jakie były skutki eksperymentów ? Powrót do podmian ;)

Podrzuć jakimś linkiem bo dla mnie jest to ciekawy temat ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Podrzuć jakimś linkiem bo dla mnie jest to ciekawy temat ;) 

Szukaj baniaka Sushiego.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, VDR napisał:

Szukaj baniaka Sushiego.

To jak szukanie igły w stogu siana hehe on miał nick "Sushi" ? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie twierdzę ze podmiany sa bez  sensu tylko ze w wielu przypadkach sa niewystarczajace i trzeba dodatkowo suplementowac. Mysle ze jednak podmiany regularne male albo okresowe duze sa konieczne bo tak na prawde do akwarium dostarczamy różne pierwiastki z zarciem dla ryb i suplementami. producenci wymieniaja tylko glowne skladniki swoich produktow a co tam jeszcze wpada do wody nie mamy pojecia. Podmiana stabilizuje przede wszystkim poziomy tych innych skladnikow o ktorych nawet nie koniecznie wiemy ze je dostarczamy. Poza tym jak bysmy nie kombinowali nawet ballinga idealnie nie odmierzymy. Zawsze sa jakies odchyly na wadze czy miarce wody czy nawet na pompach. na krotko to nie problem ale po kilku latach troche moze sie nakumulowac roznych szkodliwych zwiazkow czy pierwiastkow. Czytalem kiedys o syndromie starego zbiornika przez niektorych nazywanego syndromem leniwego akwarysty i mysle ze wlasnie problem jest w kumulacji niektorych substancji i rosnacych niedoborach innych wlasnie w zwiazku z niedokladnoscia miar i czasem juz lenistwem akwarysty ktory poswieca coraz mniej czasu akwarium bo orzeciez od dawna wszystko jest ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) tak mnie zmotywowaliście że zrobiłem podmiankę wczoraj :P

w sumie to teraz nie jest tak źle jak dobrze wymieszałem sól i pozbyłem się tego worka, wsypałem wszystko do wiadra, i potoczyłem obracałem w kółko i wreszcie ta sól trzyma parametry podobne do tych z testów na reefhubie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Stefan85 napisał:

Krzywizna prostej czy prostota krzywej w przyleglosci to zart kwoli scislosci. Pewnie bez sensu ale nie wszystko musi miec sens.

Chodzilo mi o to ze podmiana nie da rady uzupelnic wszystkiego a jedynie lekko podnosi poziomy pierwiastkow, poziomy sie usredniaja wiec wielkiej zmiany nie ma przy podmianie 5%. a to jest i wada i zaleta bo nic nie dzieje sie nagle wiec zycie sie nie stresuje ale przy duzej ilosci koralowcow uzupelnianie skonsumowanych pierwiastkow podmianami moze nie miec sensu a przynajmniej trzeba by bylo robic czesto duze podmiany. Taka moja teoria.

 

@Damian07ilosci Ca Mg w sbs sa znikome i wynikaja bardziej z zanieczyszczenia skladnikow. Co do chlorku sodu to sbs ma go rownowazyc wiec wcale tak malo go nie powstaje. Oczywiscie zalezy ile plynow Ballinga do akwarium trafia. Ale stosunek procentowy odpowiada wodzie morskiej bo zalozeniem jest uzyskanie rownowagi jonowej w wodzie morskiej wystepujacej. Oczywiscie racja z tym jodem potasem itd z tym tylko ze bez nich mamy tzw uboga wode morska w bardzo podstawowym składzie. 

Co do oplacalnosci robienia sobie takiej solanki ze skladnikow Ballinga, nie ma sensu. Szybko liczac koszt zasolenia 1 litra wody na dzis wyszedl mi ok 1.5zl natomiast zasolenie gotowa sola to ponizej 0.40zl. Glowny koszt to sbs ok 1zl. Producentom soli sie oplaca bo maja skladniki z hurtowni w cenach jakie dla nas sa nie do osiagniecia.

 

Nie wiem skąd masz taką wiedzę co jest w sbs. Jeszcze raz mówię sbs to jest dokładnie wszystko to co w soli morskiej bez nacl więc nie mów,  że te ilości są znikome bo to magnez to drugi składnik takiej mieszanki,  a wapń trzeci. Więc to są dwa podstawowe składniki sbs. 

Ogólnie temat fajny,  ale metoda balinga nie ma nic wspólnego z podmianami. Podmiany są po to aby oczyścic/odświeżyć wodę, a płyny balinga uzupełniają to co koralowce zużywają. Prosta zależność to taka,  że akwarium z miękkimi i lps nie wymaga suplementacji płynami balinga natomiast akwarium z spsami tak. Jednak oba wymagają podmian lub idealnej filtracji. Podmiany są uzależnione od obsady ryb, natomiast nie od obsady koralowców chyba,  że jakieś gatunki walczą z sobą wtedy przez podmiany obniżamy ilość toksyn w wodzie. 

No i to o czym tak piszesz namiętnie. Podstawowe składniki metody balinga Ca i mg więc policz w jakim stosunku występują, a następnie policz w jakim w wodzie morskiej. Dlatego to pierwsza różnica która nie ma nic wspólnego z tym co piszesz. Z płynów metody balinga nie zrobisz wody morskiej. Natomiast z sbs i nacl tak więc wniosek chyba jest jeden. Połączenie Ca, mg i kh nie równa się nacl. 

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż jestem ciekaw co odpisze Stefanek...

Muszę dać do obserwowanych,bo faktycznie sporo śmiechu w tym temacie,Damian wam tłumaczy a wy sobie tłumaczycie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Damian07 napisał:

Ogólnie temat fajny,  ale metoda balinga nie ma nic wspólnego z podmianami. Podmiany są po to aby oczyścic/odświeżyć wodę, a płyny balinga uzupełniają to co koralowce zużywają. Prosta zależność to taka,  że akwarium z miękkimi i lps nie wymaga suplementacji płynami balinga natomiast akwarium z spsami tak. Jednak oba wymagają podmian lub idealnej filtracji. Podmiany są uzależnione od obsady ryb, natomiast nie od obsady koralowców chyba,  że jakieś gatunki walczą z sobą wtedy przez podmiany obniżamy ilość toksyn w wodzie. 

Lpsy też budują szkielet i potrzebują suplementacji płynami ballinga. Ja w poprzednim zbiorniku miałem w 90% miękkie (przewaga to zoanthusy) i jakież było moje zdumienie jak na teście zobaczyłem bardzo niskie kh i ca. Wcześniej naczytałem i nasłuchałem się że same podmiany wystarczą, YHY :P były rurówki, ślimaki, krewetki, glony wapienne... I to nadal jak czytam jest powielane. Ostatnio ktoś pisał na forum że ma problem z kh bo mu na koniec tygodnia przed podmianą zjeżdża do 6 a po podmianie ma około 7. Czyli co nadal takiemu wciskać żeby robił podmiany i miał takie skoki? :P To tylko taka mała dygresja :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, bober6662 napisał:

Aż jestem ciekaw co odpisze Stefanek...

Muszę dać do obserwowanych,bo faktycznie sporo śmiechu w tym temacie,Damian wam tłumaczy a wy sobie tłumaczycie.

Masz cos do mnie? Ja jestem ciekaw co ty napiszesz. Pewnie tyle ile wiesz tzn nic. Damian to jakis szaman? tak jak kazdy moze glupoty pisac i to akurat teraz robi.

 

Raczej sie nie znamy i zdrobnienia to nie do mnie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Stefan85 napisał:

Masz cos do mnie? Ja jestem ciekaw co ty napiszesz. Pewnie tyle ile wiesz tzn nic. Damian to jakis szaman? tak jak kazdy moze glupoty pisac i to akurat teraz robi.

 

Raczej sie nie znamy i zdrobnienia to nie do mnie.

Kolego tak się składa ,że nie jestem szamanem ,ale jestem współwłaścicielem jednego z największych producentów sbs oraz soli rafowej i jednego z trzech produkujących sbs na świecie. Więc wybacz, ale nie muszę być szamanem ,aby taką wiedzę posiadać.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Czyli mając no3 0 i po4 0 ( colombo mała hanka) jest sens robić podmiany? Skoro leję pełnego ze strongami a po icp uzupełniam co trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym nie robił :P za różnicę nie wydaną na sól wydaj na inne przyjemności, np kwiaty dla żony heh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, laszek napisał:

Czyli mając no3 0 i po4 0 ( colombo mała hanka) jest sens robić podmiany? Skoro leję pełnego ze strongami a po icp uzupełniam co trzeba?

oczywiście


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Damian07 napisał:

Kolego tak się składa ,że nie jestem szamanem ,ale jestem współwłaścicielem jednego z największych producentów sbs oraz soli rafowej i jednego z trzech produkujących sbs na świecie. Więc wybacz, ale nie muszę być szamanem ,aby taką wiedzę posiadać.

I ok. Mozna grzecznie pisac. Nie masz pod nikiem etykiety sponsor ani znaczka firmowego. Osobiscie sie nie znamy wiec nie wiem kto do mnie pisze. Poza tym bez urazy ale jestes wspolwlascicielem a nie technologiem w tej firmie wiec czy wiesz coś o jej produktach to wcale nie jest oczywiste ale przyjmuje na slowo ze wiesz. Nerwy mi puszczaja przez takich typkow jak bober6662. Nie mam nic przeciwko krytyce i korygowaniu moich wypowiedzi ale glupie chichoty i zaczepki bez argumentow sa dziecinnie glupie a bober robi to juz nie pierwszy raz. Wystarczylo by napisac "sluchaj Damiana, jest z AF".

 

Wracajac do tematu, owszem balling i podmiany sa ze soba zwiazane i to nie tylko moja opinia. a 2 to podmiany to czasem za malo nawet przy przewadze miekkich bo nie tylko korale pobieraja wapn i magnez i tym bardziej jako czlowiek z doswiadczeniem wyzszym niz przecietny akwarysta nie powinienes powielac takich mitow. 3 lps tez buduja szkielety i wcale nie malo wapnia potrzebuja. 4 piszesz ze z sbs nie da sie zrobic soli a potem ze wystarczy dodac NaCl bo wszystko inne jest? Wiec sie da czy sie nie da? a do podmian ma sie to tak ze po wlaniu chlorku wapnia magnezu i wodoroweglanu sodu powstaje chlorek sodu a wapn i magnez sa skonsumowane bo po to przeciez balinga lejemy. Sbs nie uzupelnia brakow w wodzie tylko bilansuje powstaly w reakcji wlanych plynow chlorek sodu i zgodnie z tym co sam napisales powstaje nam dodatkowa porcja soli tzn efekt jest taki jak bysmy wsypali troche gotowej zwyklej soli do wody. Lekko podnosi sie zasolenie i zmienia sie proporcja jonow w wodzie bo w starej cos pobraly zywe organizmy i cos wywalil odpieniacz a nowa ma prawidlowe proporcje, gdyby zuzywanych pierwiastkow bylo wiecej w sbs niz w gotowej soli to oczywiscie sbs uzupelniala by braki ale nie w ten sposob. Jezeli jakichs pierwiastkow systematycznie ubywa i nie sa uzupelniane to wyrownac moga to tylko regularne podmiany. Nawet jezeli sbs ma podwyzszone poziomy zuzywanuch pierwiastkow watpie zeby bylo ich dokladnie tyle zeby idealnie uzupelnily braki. Zawsze jest albo za duzo albo za malo. Zmiany sa niewielkie i rozlozone w czasie wiec ze zbiornikiem nic na szybko sie nie dzieje ale po kilku miesiacach czy latach bez podmian kumulacje i braki dadza o sobie znac. Zalecacie na litr ro 25g sbs jak dobrze pamietam. Z tego co Tester pisal o metodzie Ballinga i pokazywal obliczenia taka ilosc wynika z przyjecia ze woda morska to ok 70% chlorek sodu natomiast wszedzie czytam ze chlorek sodu to ok 77.8% a wiec wychodzi ze sbs powinno byc ok 17-18g a nie 25g. To spora roznica ale byc moze to celowe dzialanie zeby wyrownac zuzyte inne pierwiastki ale watpie zeby sbs pokryla idealnie to co trzeba i mamy kumulacje.

 

Bober6662 powinienes zaczac czytac w tym miejscu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Stefan85 napisał:

I ok. Mozna grzecznie pisac. Nie masz pod nikiem etykiety sponsor ani znaczka firmowego. Osobiscie sie nie znamy wiec nie wiem kto do mnie pisze. Poza tym bez urazy ale jestes wspolwlascicielem a nie technologiem w tej firmie wiec czy wiesz coś o jej produktach to wcale nie jest oczywiste ale przyjmuje na slowo ze wiesz. Nerwy mi puszczaja przez takich typkow jak bober6662. Nie mam nic przeciwko krytyce i korygowaniu moich wypowiedzi ale glupie chichoty i zaczepki bez argumentow sa dziecinnie glupie a bober robi to juz nie pierwszy raz. Wystarczylo by napisac "sluchaj Damiana, jest z AF".

 

Wracajac do tematu, owszem balling i podmiany sa ze soba zwiazane i to nie tylko moja opinia. a 2 to podmiany to czasem za malo nawet przy przewadze miekkich bo nie tylko korale pobieraja wapn i magnez i tym bardziej jako czlowiek z doswiadczeniem wyzszym niz przecietny akwarysta nie powinienes powielac takich mitow. 3 lps tez buduja szkielety i wcale nie malo wapnia potrzebuja. 4 piszesz ze z sbs nie da sie zrobic soli a potem ze wystarczy dodac NaCl bo wszystko inne jest? Wiec sie da czy sie nie da? a do podmian ma sie to tak ze po wlaniu chlorku wapnia magnezu i wodoroweglanu sodu powstaje chlorek sodu a wapn i magnez sa skonsumowane bo po to przeciez balinga lejemy. Sbs nie uzupelnia brakow w wodzie tylko bilansuje powstaly w reakcji wlanych plynow chlorek sodu i zgodnie z tym co sam napisales powstaje nam dodatkowa porcja soli tzn efekt jest taki jak bysmy wsypali troche gotowej zwyklej soli do wody. Lekko podnosi sie zasolenie i zmienia sie proporcja jonow w wodzie bo w starej cos pobraly zywe organizmy i cos wywalil odpieniacz a nowa ma prawidlowe proporcje, gdyby zuzywanych pierwiastkow bylo wiecej w sbs niz w gotowej soli to oczywiscie sbs uzupelniala by braki ale nie w ten sposob. Jezeli jakichs pierwiastkow systematycznie ubywa i nie sa uzupelniane to wyrownac moga to tylko regularne podmiany. Nawet jezeli sbs ma podwyzszone poziomy zuzywanuch pierwiastkow watpie zeby bylo ich dokladnie tyle zeby idealnie uzupelnily braki. Zawsze jest albo za duzo albo za malo. Zmiany sa niewielkie i rozlozone w czasie wiec ze zbiornikiem nic na szybko sie nie dzieje ale po kilku miesiacach czy latach bez podmian kumulacje i braki dadza o sobie znac. Zalecacie na litr ro 25g sbs jak dobrze pamietam. Z tego co Tester pisal o metodzie Ballinga i pokazywal obliczenia taka ilosc wynika z przyjecia ze woda morska to ok 70% chlorek sodu natomiast wszedzie czytam ze chlorek sodu to ok 77.8% a wiec wychodzi ze sbs powinno byc ok 17-18g a nie 25g. To spora roznica ale byc moze to celowe dzialanie zeby wyrownac zuzyte inne pierwiastki ale watpie zeby sbs pokryla idealnie to co trzeba i mamy kumulacje.

 

Bober6662 powinienes zaczac czytac w tym miejscu. 

Robi się ciekawie :)

Tak dla ciekawskich (gotowy roztwór SBS jednego z producentów):

HCO3-      0.4 mg/ml

Ca2+        1.0 mg/ml

Mg2+       3.1 mg/ml

Na+          2.6 mg/ml

Cl-            10,6  mg/ml

SO42-      6,4 mg/ml

K+            0,9 mg/ml

Skąd temu powyżej do jakiejkolwiek syntetycznej soli morskiej obojętnie jakiej produkcji :)

I jak tu dobrze namieszać żeby nie namieszać (bo taka sól to nie sól) hehehehe tylko czego (CaCl2, MgCl2 a może NaHCO3)

a gdzie tam jeszcze stront, bor, jod, potas, mangan...

ale miło się to wszystko czyta :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sumka33 napisał:

Robi się ciekawie :)

Tak dla ciekawskich (gotowy roztwór SBS jednego z producentów):

HCO3-      0.4 mg/ml

Ca2+        1.0 mg/ml

Mg2+       3.1 mg/ml

Na+          2.6 mg/ml

Cl-            10,6  mg/ml

SO42-      6,4 mg/ml

K+            0,9 mg/ml

Skąd temu powyżej do jakiejkolwiek syntetycznej soli morskiej obojętnie jakiej produkcji :)

I jak tu dobrze namieszać żeby nie namieszać (bo taka sól to nie sól) hehehehe tylko czego (CaCl2, MgCl2 a może NaHCO3)

a gdzie tam jeszcze stront, bor, jod, potas, mangan...

ale miło się to wszystko czyta :P

Można prosić źródło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, sumka33 napisał:

Robi się ciekawie :)

Tak dla ciekawskich (gotowy roztwór SBS jednego z producentów):

HCO3-      0.4 mg/ml

Ca2+        1.0 mg/ml

Mg2+       3.1 mg/ml

Na+          2.6 mg/ml

Cl-            10,6  mg/ml

SO42-      6,4 mg/ml

K+            0,9 mg/ml

Skąd temu powyżej do jakiejkolwiek syntetycznej soli morskiej obojętnie jakiej produkcji :)

I jak tu dobrze namieszać żeby nie namieszać (bo taka sól to nie sól) hehehehe tylko czego (CaCl2, MgCl2 a może NaHCO3)

a gdzie tam jeszcze stront, bor, jod, potas, mangan...

ale miło się to wszystko czyta :P

Mozna wiedziec jaka to sbs? i dla czego tak sie nazywa skoro w skladzie jest NaCl i to w ilosci 2600 mg/l?

i wlasciwie jakie jest sens lania plynow z ta iloscia chlorku sodu ktorego mialo w nim nie byc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Stefan85 napisał:

 

Przeczytaj jeszcze raz artykul i przejrzyj kalkulator.

Patrzysz a nie widzisz.. Mówisz że używasz ballinga a nie znasz zawartości kalkulatora :P

Co do twoich obliczeń - poczytaj proszę czym jest dysocjacja i co się dzieje z poszczególnymi związkami chemicznymi po wykonaniu roztworu wodnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, sumka33 napisał:

Patrzysz a nie widzisz.. Mówisz że używasz ballinga a nie znasz zawartości kalkulatora :P

Co do twoich obliczeń - poczytaj proszę czym jest dysocjacja i co się dzieje z poszczególnymi związkami chemicznymi po wykonaniu roztworu wodnego...

Jezeli twierdzisz ze sbs zawiera 2600 ppm NaCl to sorry. Nie mamy o czym rozmawiac. Jezeli znalazles kalkulator z ktorego to wynika i twierdzisz bezrefleksyjnie ze to sama prawda to albo go nie rozumiesz albo jest z nim cos grubo nie tak. sbs to z zalozenia sol bez NaCl. Rozumiem zanieczyszczenia. Jakies niewielkie ilosci ale 2600ppm? bez jaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

Kilkaa slow od AF:

 

NA CZYM POLEGA DOZOWANIE REEF MINERAL SALT?

Większość akwarystów ma dylemat czy podawać sól bez soli czy też nie. Wyjaśnijmy najpierw co to jest w ogóle sól bez soli, jaki ma skład i jaka jest jej rola?

Sól bez soli, czyli sól morska pozbawiona chlorku sodu (NaCl). W skład soli bez soli wchodzą wszystkie podstawowe składniki soli morskiej takie jak: Magnez, Wapń, Potas, Brom, Fluor, Bar, Jod oraz pozostałe mikroelement. Zazwyczaj są dodawane samoistnie w postaci zanieczyszczeń np. magnezu naturalnego pochodzenia czy potasu, które są pozyskiwane z odsalania wody morskiej .

Sól bez soli jest jednym z najważniejszych elementów podczas stosowania np. Metody Balinga® czy suplementacji chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu .

Ogólnie przyjęło się, iż podawanie soli bez soli jest to suplementacja mikroelementów, jednak jest to mylna podejście. Rolą soli bez soli nie jest uzupełnianie mikroelementów zużywanych przez koralowce. Zadaniem podawania roztworu soli bez soli jest utrzymanie równych stosunków wszystkich soli zawartych w wodzie morskiej. Jest to zgodne z regułą Dittmara mówiąca o tym, że główne składniki wody morskiej mają zawsze ten sam, stały stosunek bez względu na szerokość geograficzną.

Dlaczego powinniśmy stosować sól bez soli podczas dodawania chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu?

Jak wiadomo koralowce twarde są zbudowane głównie z węglanu wapnia(CaCO3) i ten związek potrzebny jest im do budowy szkieletu. Niestety jest to substancja nierozpuszczalna w naturalnej wodzie morskiej, dlatego jedną z metod omijającą ten problem jest podawanie Ca++ i HCO3- osobno, w postaci roztworów – rozpuszczalnych w wodzie chlorku wapnia(CaCl2) i wodorowęglanu sodu (NaHCO3). Dostarczając powyższe składniki do akwarium, dajemy koralowcom składniki do budowy szkieletu z węglanu wapnia. Jednak podczas tej reakcji powstaje także produkt uboczny, a jest nim między innymi chlorek sodu (NaCl)

Wynika to z równania reakcji: CaCl2 + 2NaHCO3 = CaCO3 + 2NaCl +H2O +CO2

Można by powiedzieć, owszem powstaje chlorek sodu ,ale mamy go wiele w wodzie morskiej i czy to troszkę więcej w czymś przeszkodzi? Tak, jest to problem i to wbrew pozorom bardzo duży, a mianowicie zwiększa nam się ilość chlorku sodu powodując wzrost zasolenia . Jednak nie jest to wzrost zasolenia naturalnego do wody morskiej ,a zasolenia solą samym chlorkiem sodu, czyli zmieniamy niezmienny od wieków skład procentowy wody morskiej. Wielu akwarystów błędnie zakłada, że łatwo to skorygować robiąc podmiany. Pamiętajmy jednak, że jedyny sposób, żeby ten brak równowagi skorygować podmianą, to 100% wymiana wody. W rzeczywistości mało kto robi regularne podmiany wody większe niż 10%. Wielu akwarystów nie podaje roztworu Soli bez Soli stosując tylko dwa główne (czasami trzy) roztwory Metody Ballinga. Taka suplementacja zapewne nie spowoduje problemów przez kilka tygodni czy nawet miesięcy. W rzeczywistości, na skutek reakcji chemicznych zachodzących w akwarium morskim, zachodzi nam proces zubożania wody z mikroelementów. Paradoksalnie zasolenie będzie stałe, ale generowane przez nadmiar NaCl.

Dzisiaj stosuje się rożne adaptacje Metody Balinga® jednak stara , oryginalna metoda była bardziej skuteczna ,akwaryści mieli dużo mniej problemów z utrzymaniem stałych parametrów niż obecnie . Niestety główną przyczyną jest lekceważenie i nie podawanie roztworu soli bez soli .

https://aquaforest.eu/pl/how-reef-mineral-salt-works/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, Stefan85 napisał:

Masz cos do mnie? Ja jestem ciekaw co ty napiszesz. Pewnie tyle ile wiesz tzn nic. Damian to jakis szaman? tak jak kazdy moze glupoty pisac i to akurat teraz robi.

 

Wyżej autorowi tego tekstu napisałeś, że nie jest szamanem i pisze głupoty:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.