Skocz do zawartości
Mardyl86

Pierwsza solanka 84L

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Mardyl86 napisał:

A kiedy należałoby zrobić pierwszą podmiankę, po jakim czasie od startu? 

Podmianka "nakarmi" glony i inne plagi więc jeszcze długo nie radziłbym jej robić ;) Glonów rwać ręcznie też nie ma sensu bo one wyciągają no3 i po4 z wody i przyspieszają tym samym dojrzewanie, jak no3 i po4 spadnie zaczną głodować i zaczną znikać a do tego pewnie dasz jakieś ślimaki za jakiś czas i inne zwierzaki, które chętnie taką zieloną łączkę zjedzą ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Mardyl86 napisał:

A kiedy należałoby zrobić pierwszą podmiankę, po jakim czasie od startu? 

dopóki nie masz zwierzątek nie potrzebujesz podmianek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Mardyl86 napisał:

A kiedy należałoby zrobić pierwszą podmiankę, po jakim czasie od startu

Na razie to ani rwać nie ma sensu, ani mierzyć parametrów (chyba, że dla wprawy). Jak zbiornik zacznie się stabilizować (czyli powiedzmy z miesiąc nie będzie kolejnej plagi, zaglonienie będzie nie za duże i nie będzie rosło) to możesz wtedy zacząć myśleć o pomiarach i pierwszych ślimakach. A jak już trochę tych ślimaków będziesz miał, dorzucisz jakiegoś kraba, to wtedy można zacząć podmiany robić. Teraz to nawet czyszczenie nie wskazane, tyle żeby pompy nie stanęły od nadmiaru syfku. Im mniej ingerencji w zbiornik, tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy no3 wykazały 25 a po4 : 0,1  

A zieleń jak była tak nadal jest... 

IMG_20180826_140420-744x992.jpg

IMG_20180826_140300-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym iż wpuscilem kilka ślimaków ale nie widzę żadnej poprawy:/ czy powinienem teraz zacząć podmienić tygodniowo wodę czy lepiej dalej cierpliwie czekać? 

Wydaje mi się że do zielonych glonów doszły też i okrzemki.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej czekaj. Nie rób narazie podmian. Zbiornik dojrzewa. Trzeba czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że za skałą z tyłu zbiera się syfek mimo przestawiania falowników. Czy nie zaszkodzi jak podczas dojrzewania przstawię skalę na tylną ściankę? 

IMG_20180909_191802-744x992.jpg

IMG_20180909_191714-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób podnieść bezpiecznie zasolenie? Do tej pory nie robiłem żadnych podmiankę. Salimetr pokazał dzisiaj 1022. Czy mogę wsypac np łyżkę soli bezpośrednio do akwarium. 

IMG_20180923_164015-744x992.jpg

IMG_20180923_164026-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nabierz wody z akwarium do naczynia wsyp soli, zamieszaj, wlej wodę do akwarium, sprawdź zasolenie.

Edit...
masz opisany sposób powolny i bezpieczny nie ma sumpa ale też da się go ogarnąć...
oraz sposób ekspresowy - przy obecnym etapie zbiornika nie powinien on drastycznie nim zachwiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

0.5l wody rodi 20gr soli. Wymieszać i rozupuścić, następnie wlać.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te glony to może bropsis? Skala nie jest cała pokryta lecz są to jakieś kępki. 

IMG_20180923_190549-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mój zbiornik ma 20 dni i też zdarzył się zapoznać z aiptasia. Ja już zdążyłem ochłonąć i jest to normalne. Pozdrawiam.


Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim poście ,nasze akwaria,, wywiązała się burzliwa dyskusja.
Naturalne ślimaki krewetki i brzydal i chemia. Jeszcze nic nie robię bo są dwie małe mikro. Trochę podrosną i się zastanowię. Ale na te dwie sztuki zastosuję chemia. Jak będzie więcej to zastanawiam się nad ślimakami albo krewetkami.
Pozdrawiam


Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Mardyl86 napisał:

Co myślicie o tym żeby wyrzucić ten kawałek żywej skały na której jest aiptasia? To ta mała skala w prawym dolnym rogu. 

Myślę ze aiptasie i tak przygarniesz ze szczepkami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
18 godzin temu, Mardyl86 napisał:

Co myślicie o tym żeby wyrzucić ten kawałek żywej skały na której jest aiptasia? To ta mała skala w prawym dolnym rogu. 

Nic Ci to nie da jak jest jedna jest więcej tylko o tym nie wiesz, później jak będą problemem są naturalne sposoby aby to załatwić u mnie temat załatwiły ślimaki bergia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą żywą skalę wywaliłem bo było tego mnóstwo. Później dałem nową skalę i też się znalazł. Z tą aiptasią jest jak z chwastami na trawniku może być jeden lub cała chmara. Wystarczy dobrze pielęgnować i będzie super. Jak by nie było metod walki z tym dziadostwem to by był problem. A tak nie ma problemu.
W zbiornikach w e-rybka i aquario jest tego trochę. I jakoś nikt tam problemu niewidzi.[emoji848]

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego szkodnik zawsze będziesz miał w akwarium. Nie ma na niego innej rady jak naturalnie wrogowie zanim się rozrośnie... Polecam krewetki. Nie tak wymagające jak ryby a równie skuteczne... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne porady. W takim razie nie będę ruszał tej skałki. Jak zobaczę że jest ich więcej to wtedy będę działać. Po ostatnim czyszczeniu skały widzę że nadal odrasta ten niechciany zielony glon. Czy to jest bryopsis? 

 

IMG_20180926_200125-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Mardyl86 napisał:

Czy to jest bryopsis?

Zwykłe włosowate/nitkowate, derbesia znaczy się. Przynajmniej wg mnie. A mam tego dużo u siebie;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja 

Do akwarium doszły pierwsze trzy korale które dostałem od znajomego. Widzę że xenia nie pulsuje tak jak Powinna. Jak długo może się aklimatyzowac? 

Pojawiły się oto kolejne glony na piasku.. 

Mierzylem dziś zasolenie i wyniosło 1021. Czy radzicie odessac ten cały syf z piasku i zrobić 5% podmiany?

IMG_20181006_194606-992x744.jpg

IMG_20181006_194514-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.