Skocz do zawartości
Robert-reef

PSU, S.G (20/20) - zasolenie wody, pomiar, dziwna sprawa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Dzisiaj zrobiłem pomiar zasolenia wody... NIe było by w tym nic nadzwyczajnego żeby nie to że przełączyłem miernik na pomiar PSU. Miernik Milwaukee MA887

Na pomiarze S.G. (20/20) wyszło mi 1,025 po przełączeniu na PSU wyświetla wynik 33

O co chodzi?

Co to wogóle jest S.G. (20/20) - wiem że to ciężar właściwy i powinien wynosić on 1.025 ale co zmienia te 20/20 w nawiasie?

Czy lepiej takim miernikiem mierzyć na SG czy na PSU? 

Powinienem utrzymywać wartość 1,026 SG,c zy lepiej 35 PSU?

20190731_093713.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Robert-reef napisał:

Co to wogóle jest S.G. (20/20) - wiem że to ciężar właściwy i powinien wynosić on 1.025 ale co zmienia te 20/20 w nawiasie?

Zajrzyj na reefhuba.

Na szybko, to "SG" to jest stosunek gęstości wody słonej do gęstości idealnie czystej wody (czyste H20). Ale że gęstość wody zmienia się wraz z temperaturą, więc trzeba to uwzględnić. Woda słona będzie miała inną gęstość w temperaturze 4 st, a inną - przy 20, czy 25 st. Tak samo czysta H2O. I właśnie w nawiasie masz te temperatury podane. Czyli że SG twojego miernika "zakłada" temperaturę wody słonej = 20st, oraz temperaturę wodę "wzorcowej" czystej też 20st. W ogólnym przypadku, jak masz inną temperaturę wody w baniaku niż ta wskazana na mierniku zasolenia, to powinieneś przeliczyć wynik wg odpowiednich tabelek. Ale Twój miernik raczej jest na tyle mądry, że od razu mierzy temperaturę wody faktyczną i wylicza odpowiednią poprawkę, a Ty się niczym już nie musisz przejmować więcej.

A najlepiej używać jednostki ppt, bo to jest właśnie dokładnie "zasolenie", czyli ilość substancji stałych (masowo) rozpuszczonych w jednostce wody (też masowo). Jednostka jest absolutna, całkowicie niezależna od temperatury, ciśnienia, pogody czy co tam jeszcze może wpływać na sg i gęstość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jest konkretna i rzeczowa. Właśnie poczytałem już nieco wcześniej po napisaniu tego wątku artykuł na reefhubie :). Jest tam sporo informacji ale jak dla mnie zbyt precyzyjnie opisanych :).

Tak miernik ma ATC więc raczej powinien wskazywać prawidłową wartość w danej temperaturze.

Zastanawiam się na którym zakresie pomiar będzie dokładniejszy. Chodzi o to że na pomiarze PSU między 35 a 36 jest duża zmiana zasolenia a na SG liczyłem na to że szybciej można wykryć zmianę zasolenia patrząc na ciężar właściwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zrobiłem pomiar kolejny. I okazuje się że PSU mam 33 a SG 1,026.

Kilka testów

SG 1,029 - PSU 38

SG 1,028 - PSU 36

SG 1,027 - PSU 35

SG 1,026 - PSU 34

 

Co robić, jak żyć :) ?

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to jest to samo tylko sa inne przeliczniki. PPT nie zalezy od temperatury, PSU chyba tez nie


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak według mnie nie do końca...

Chodzi o to że mój miernik mierzy PSU bez części dziesiętnych i jak pokazuje np 39PSU to może być to SG między 1.029 a 1.030

Przy 34 PSU też może być SG między 1.025 a 1,026

 

7[1].jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Robert-reef napisał:

No tak według mnie nie do końca...

Twój miernik ma taką specyfikację:

Zakres: 0 - 50 PSU
0 - 150 ppt
1.000 - 1.114 cw
0 - 80 *C
Rozdzielczość: 1 PSU
1 ppt
0,001 cw
Dokładność: +/- 2 PSU
+/- 2 ppt
+/- 0,002 cw
+/- 0,3 *C

Najbardziej zwróć uwagę na dokładność pomiaru. +/- 2 dla ppt i psu, +/-0.002 dla sg. Czyli Jak masz wynik 33ppt, to może być od 31 do 35. A jak 0.025 sg, to może być od 0.023 do 0.027. Czyli rozrzut wartości zasolenia w obydwu przypadkach podobny (dość duży:-) Ma to sens, bo przecież niezależnie od wybranej jednostki urządzenie mierzy tak samo (dokładność pomiaru nie zależy od jednostki), i tylko przelicza wynik (wielkość załamania światła) na taką czy inną jednostkę. Także, biorąc pod uwagę dokładność pomiaru, nie bardzo jest sens się rozwodzić nad którąś tam liczbą po przecinku:-). Oczywiście, w praktyce rozrzut też raczej nie będzie aż tak wielki, to jakieś tam skrajne przypadki, raczej zabezpieczenie producenta przed roszczeniami ewentualnymi.

Co do ppt vs psu to nie jest to idealnie to samo. Jednostka PSU jest zdefiniowana w oparciu o przewodność elektryczną słonej wody porównanej do przewodności wzorcowego roztworu KCl w jakichś tam ściśle określonych warunkach bla bla bla... A ppt to po prostu x gramów substancji w 1 kilogramie roztworu. Ale w praktyce ("Practical Salinity Unit":-) ppt ~ psu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Faktycznie nie zwróciłem uwagi na dokładność pomiaru urządzenia... Wygląda na to że najlepiej będze mierzyć SG mimo że jest bład pomiarowy, ale bedzie dokładniej widać zmiany, nawet uwzględniając ten błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Robert-reef napisał:

Wygląda na to że najlepiej będze mierzyć SG mimo że jest bład pomiarowy, ale bedzie dokładniej widać zmiany, nawet uwzględniając ten błąd.

No nie do końca. Rozdzielczość na SG masz 0.001

SG 1.025 -> 33.188 ppt

SG 1.026 -> 34.508 ppt

Czyli mierząc w SG uzyskujesz rozdzielczość pomiaru zasolenia = 1.32 ppt (zmiana odczytu z SG 0.025 na 0.026 to zmiana aż o 1.32 ppt). Natomiast w ppt masz rozdzielczość 1ppt, czyli znacząco lepszą.

No i jak gdzieś napiszesz, że masz zasolenie 33ppt, to wszystko będzie jasne. A jak podasz 0.025, to zaraz się zacznie: sg czy density? a jak sg, to dla jakich temperatur? PPT to jedyna słuszna jednostka, po co sobie życie komplikować?

ps

zamiast bawić się tabelkami, lepiej użyć kalkulatora:-) np takiego: https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/SalinityConversion.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś utrzymywać możliwie stałe zasolenie pomiędzy 33 a 40ppt (choć 40 to przesada w akwarium)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert-reef Mam ten miernik. Musisz czyścić szkiełko na którym robisz pomiar osmozą bo inaczej zbiera się sól, nawet jak jej nie widzisz. Przez zanieczyszczenia wynik może mocno odbiegać od rzeczywistości. Przed każdym pomiarem osmoza na szkiełko, świeży ręcznik papierowy i czyszczenie. Nawet ze dwa razy przepłucz dla pewności.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Powinieneś utrzymywać możliwie stałe zasolenie pomiędzy 33 a 40ppt (choć 40 to przesada w akwarium)

33 to trochę mało aby dobrze się czuły lps'y. Tak myślę z uwagi na to że wraz z zasoleniem inne parametry były by dość nisko. Ale jak myślisz 35 to taka optymalną wartość by była?

@ZielonyAmator czyscze szkiełko. Co prawda nie używam ro ale że 2-3 razy wodą do pomiaru przepłukuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert-reef

Musisz usunąć sól, a solanką z akwarium tego nie zrobisz. Później będziesz się zastanawiał dlaczego Ci zasolenie rośnie.

 

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyAmator usuniesz bez problemu ;)przy tak ultraprecyzyjnym wskazaniu miernika przepłukanie ro czy solanką mierzoną nie wpłynie na wynik pomiaru. Oczywiście zakładam że po pomiarze szkiełko jest dobrze oczyszczone bo kilka razy zostawiłem tam wodę, która odparowała i została skorupa soli na szkiełku. Wtedy to faktycznie najlepiej trzeba to czysta woda płukać.

A na jakim zakresie ty robisz pomiary psu, SG, cz ppt?

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Robert-reef napisał:

@ZielonyAmator usuniesz bez problemu ;)przy tak ultraprecyzyjnym wskazaniu miernika przepłukanie ro czy solanką mierzoną nie wpłynie na wynik pomiaru. Oczywiście zakładam że po pomiarze szkiełko jest dobrze oczyszczone bo kilka razy zostawiłem tam wodę, która odparowała i została skorupa soli na szkiełku. Wtedy to faktycznie najlepiej trzeba to czysta woda płukać.

A na jakim zakresie ty robisz pomiary psu, SG, cz ppt?

Z mojego doświadczenia wynika, że czyszczenie wpływa na wynik pomiaru, ale rób jak chcesz. Nie raz miałem sytuację gdy nagle wyskakiwało mi kilka razy pod rząd 36-37 ppt, wyczyściłem szkiełko RO i znów było 35ppt. Od tego czasu czyszczę i wyniki są stabilniejsze.  Pomiar sprawdzam w trzech zakresach w czasie każdego pomiaru ponieważ po otrzymaniu wyniku można przełączać między jednostkami.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik 35ppt jest jak najbardziej OK. Też czyszczę szybkę przed pomiarem ,ale w wodzie z kranu i dokładnie osuszam ręcznikiem papierowym. Wynik 34-36ppt jest moim zdaniem jak najbardziej prawidłowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.