Skocz do zawartości
hex222

Wysokie NO3 przy zerowym PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu PO4 mam na 0-owym poziomoe przy NO3 10-25 (tak pomiędzy).

Nie mogę zbić azotanów.

Chciałbym spróbować VSV albo Vm tylko przy zerowych fosforanach Vsv i Vm podobno nie bardzo pomaga.

Mam w kaskadzie Phosguard 100ml i używam bakterii Microbe Lift 5ml /tydzień przy podmianie.

Czy samo wyjęcie phosguardu pomoże aby Po4 sie podniosło i bakterie będą mogły zadziałać z NO3?

Nie wiem jak to zrobić żeby nie okazało się że w pewnym momencie mam wysokie NO3 i kosmiczne PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten problem. No3 ponad 50 a po4 niewykrywalne. Ja podaje bakterie i pożywkę AF codziennie wieczorem (wczoraj i przedwczoraj podałem 2x większą dawkę), odpieniacz na mokro. Nie wiem czy to dobry pomysł z podwójną dawką bakterii.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz to PO4? Ile masz rybek? Jak karmisz? Może najzwyczajniej zwiększ karmienie mrożonkami. Co do wkładu to może nie tyle co wyjąć co ograniczyć jego ilość.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie jest takie które zadał Prospero - czym mierzysz po4? Jeśli to test kropelkowy (salifert, JBL czy inne cudo) to jest bardzo duże prawdopodobieństwo że zwyczajnie kłamie bo nie są to zbyt dokładne testy. Najlepiej poproś kogoś kto ma fotometr niech Ci sprawdzi albo podejdź do sklepu za kilka groszy zrobią Ci taki test żebyś miał pewność zanim zaczniesz kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Prepraszam ze podepnę się pod temat ale mam taki sam problem..no3 ok 10-15 a po4 - 0 ( mierzone mała hanka ) efekt jest taki ze nie mogę się pozbyć zielonych glonów ( taki mech ). W kaskadzie mam purigen 100 ml i silikat Sery. Co tydzień podaje bakterie microbe lift ( właśnie się skonczyly i przechodzę na biogro marine ) , codziennie podaje 2ml No3/Po4X od Red Sea. W akwarium 4 ryby krewetki ślimaki i rozgwiazda, mrożonek nie płucze a zwiększenie karmienia nic nie dało, pewno te gloniska wszystko po4 konsumują.... Ostatnio patrząc w zapiski doszłam do wniosku ze glony pojawiły się mniej więcej wtedy gdy kh mi zjechało... wiec zaczynam podnosić. czy to może mieć związek? proszę o porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc w odpowiedzi na pytana:

Test PO4 Salifert

Obsada 3 ryby, 3 krewetki, 1 krab

Karmie 1raz dziennie plukanymi mrozonkami. Suchego polarmu nie podaje.

W piątek będę w erybce może aprawdza mi PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wiemy dlaczego masz "zerowe" fosforany :) Ten test jest mało wiarygodny i dokładny szczególnie jak mam niskich ich poziom.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo glony preferuja nizsze kh ale praktyka pokazuje ze przetrwaja w wysokim. Tak wiec mozliwe jest ze spadek kh byl aktywatorem rozrostu glonow (o ile sa w wodzie nutrienty) ale jego podbicie nie musi wcale pomoc.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie zbic NO3 gdy brakuje PO4 i na odwrot. Nie da sie tez zbic NO3 i PO4 bez zrodla wegla

Jezeli brakuje jednego ze skladnikow w calym cyklu namnazania bakteri do redukcji azotanow i fosforanow nie dojdzie. Na podbicie PO4 mozna zastosowac nie plukane mrozonki, na NO3 azotan potasu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie zbic NO3 gdy brakuje PO4 i na odwrot. Nie da sie tez zbic NO3 i PO4 bez zrodla wegla

Jezeli brakuje jednego ze skladnikow w calym cyklu namnazania bakteri do redukcji azotanow i fosforanow nie dojdzie. Na podbicie PO4 mozna zastosowac nie plukane mrozonki, na NO3 azotan potasu.

Mrozonek juz dawno nie plucze a po4 i tak zero:| kupilabym dolabelle ale czy ona pomoże? A jesli tak to co z nią potem zrobię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli brakuje jednego ze skladnikow w calym cyklu namnazania bakteri do redukcji azotanow i fosforanow nie dojdzie. Na podbicie PO4 mozna zastosowac nie plukane mrozonki, na NO3 azotan potasu.

Swego czasu też dozowalem NO3 ale okazało się ze zbiornik w jakiś przedziwny sposób zaczął sobie "buforowac" to paskudztwo i nagle ze stabilnego 5 zrobiło się grubo ponad 50 z tendencją wzrastającą. Od tego czasu darowałem sobie tą magię w proszku. Teraz jak potrzebuje podnieść parametry po prostu co drugi dzień daje zamiast mrożonek suchy pokarm - jakiś granulat mięsny nie roślinny. Po ok tygodniu takiego karmienia widać już efekty w testach :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nie czesto, ale bywaly czasy, ze do zbicia NO3 dodawalem NaH2PO4 (ostroznie), no i wodke. :welcome:

Kobieto z pieknego miasta, Torunia:

Dolabella nie przezyje bez glonow, zreszta trzeba wykluczyc powod ich wzrostu. Jak Tester zapodal, w wyzszym kH glonom nie zyje sie tak latwo jak w niskim. Najlepiej pilnowac stabilnosci. Poza tym, kontrola NO3 i PO4, ale to juz sama wiesz :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nie czesto, ale bywaly czasy, ze do zbicia NO3 dodawalem NaH2PO4 (ostroznie), no i wodke. :welcome:

Kobieto z pieknego miasta, Torunia:

Dolabella nie przezyje bez glonow, zreszta trzeba wykluczyc powod ich wzrostu. Jak Tester zapodal, w wyzszym kH glonom nie zyje sie tak latwo jak w niskim. Najlepiej pilnowac stabilnosci. Poza tym, kontrola NO3 i PO4, ale to juz sama wiesz :thumbup:

Stanu a no Toeuń faktycznie piękne miasto:) wiem ze dolcia padnie bez glonów a problem i tak powróci wiec odpada... Od tyg podnoszę powoli kh i zobaczę czy to cos pomoże. Mam możliwość zasstosiwania proszku o ktorym piszesz żeby podnieść po4 ale jakos wzbraniam się przed tym z obawy ze cos pójdzie nie tak i będzie jeszcze gorzzej:| ehhhh i jak tu żyć...:) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zyc sie da, tylko do tak niskich stezen PO4 potrzebny jest super test. Testami klasy Saliferta nie da sie tych stezen ponizej 0,1 mg/l dokladnie ustalic.

Proszku dodawalem jedno ziarenko wielkosci ziarenka cukru "Krysztal" na 400 litrow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbije temat

Moje akwarium ma 80l w panelu mam po 100ml Purigenu i Phosguardu, 2litry Siporaxu, odpieniacz Tunze 9001 ustawiony na mokro.

Parametry mierzone testami Salifert

PO4 - 0

NO3-100

Codziennie podaje krople NP pro oraz Pro Bio S

Z racji że akwarium ma tylko miesiąc czasu i są w nim tylko ślimaki i glony zielone jest sens podnosić PO4 w celu obniżenia NO3?

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. Myślę że powinieneś poczekać aż system się ustabilizuje - [ przejdzie dojrzewaniwe] :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosguard wyjęty a jak go teraz przechowywać po wyjęciu?

Jak świeży to zalej RO i trzymaj w jakmis pojemniku, a jak stary to wyrzuc


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony będą już mini refugium wisi tylko muszę wybrać lampę i żarówkę (barwę) wtedy uruchomię.

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.