Skocz do zawartości
Dragonian

Osłabienie wytrzymałości profilu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szybkie pytanie. Czy nawiercenie otworów pod eurowkręty mocujące zawiasy w aluminiowym profilu zamkniętym 40x40x3 z którego wykonany jest stelaż 180x50x80 cm osłabi jego wytrzymałość na tyle, aby się tym przejmować?

Uprzedzając pytanie, dedykowane wąsy "pod zawiasy" są dospawane, jednak problemem jest znalezienie odpowiednio długich zawiasów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak osłabi, ale nie na tyle żeby brać to pod uwagę i się tym przejmować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiercenie zawsze wpłynie na wytrzymałość profilu. Tak naprawdę zależy to od miejsca i rodzaju obciążenia. Jeśli obciążenie ma charakter ściskający, nie powinno bardzo znacząco wpłynąć na wytrzymałość. Jeśli zginające, to już nieco gorzej, bo jest to karb, na którym może inicjować pęknięcie. Ale to też zależy od miejsca. Najbardziej krytyczny jest środek i okolice spoin. Oczywiście zleży też od średnicy otworu.

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory będą 10cm od krawędzi spoin (na wysokości dospawanych uchwytów, jak na rysunku), dwa zawiasy na profil (czyli cztery otwory 3 lub 4 mm)

Stać na tym będzie szkło 540l

 

stel_alu-v16_80h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może to głupie porównanie, ale codziennie mam do czynienia z przeładunkiem dość ciężkich elementów ważących np 16T i transport odbywa się na "podczołgówkach" i w miejscu gdzie łączy się z siodłem ciągnika jest kilkadziesiąt otworów do mocowania różnych rzeczy. Chodzi o to że nie ma się co za bardzo stresować kilkoma otworami. Masz tam kilka zastrzałów i raczej wygląda to na pancerną konstrukcje. 

Ja bym się tym wogóle nie przejmował. Nic a nic. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj aluminium do stali bo to trochę inny materiał.

Swoją drogą to trochę się dziwie ludziom spawającym stelaże aluminiowe  pod wielkie zbiorniki.

Wiem że zaraz będzie masę za bo naczepy , przyczepy , paki są z aluminium ...

Osobiście przeżyłem na własnej skórze kiedy to 30% spawów na drugi dzień popękało od naprężeń bez żadnego obciążenia.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, R.I.P napisał:

Nie porównuj aluminium do stali bo to trochę inny materiał.

Swoją drogą to trochę się dziwie ludziom spawającym stelaże aluminiowe  pod wielkie zbiorniki.

Wiem że zaraz będzie masę za bo naczepy , przyczepy , paki są z aluminium ...

Osobiście przeżyłem na własnej skórze kiedy to 30% spawów na drugi dzień popękało od naprężeń bez żadnego obciążenia.

PK

Pierdoły piszesz nawet nie chce mi sie komentować tych głupot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie weź w łapę kątownik aluminiowy np. 30x30 i taki sam ze stali.

Nawierć sobie na środku otwór fi 10mm i spróbuj go złamać i wtedy się przekonasz jak mało wiesz..

PK

 

 

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki kątownik chłopie ja pracuje przy cieciu stali i aluminium 

a ty weź sobie profil zamknięty z aluminium 40x40x3  i nawierć otwór 4mm i złam go powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie chłopie nie chodziło o pękanie profili zamkniętych tylko spawów - to raz.

... ale może inaczej w takim razie - nawierć w profilu zamkniętym ze stali i aluminium 20x20 otwory fi10mm w każdej ściance na tej samej wysokości  i spróbuj złamać , wtedy zobaczysz który materiał jest twardszy i bardziej wytrzymały.

... ale  jak jesteś takim fachowcem od cięcia to chyba wiesz że aluminium tniesz innym narzędziem niż stal. Spróbuj przeciąć stal  tarczą do aluminium ... zniszczysz narzędzie w momencie ...dlaczego?...a tu jest właśnie łamigłówka na wieczór.

Tak się składa że robiłem kiedyś w aluminium i to nie przy cięciu a składaniu konstrukcji.

Kończę z tobą  dyskusję.

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli spawy popękały od naprężeń to spawacza wysłać do szkoły:lol: albo niech zmieni branże na np piekarza będzie bezpieczniej dla wszystkich:popo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi 500l w obiegu stoi na dębowej szafce bez stelaża. 

Spokojnie wytrzyma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, R.I.P napisał:

Swoją drogą to trochę się dziwie ludziom spawającym stelaże aluminiowe  pod wielkie zbiorniki.

Wiem że zaraz będzie masę za bo naczepy , przyczepy , paki są z aluminium ...

Osobiście przeżyłem na własnej skórze kiedy to 30% spawów na drugi dzień popękało od naprężeń bez żadnego obciążenia.

Nie dziw

Aluminium jeśli chodzi o zależność wagę/wytrzymałość jest o wiele lepsza od stali czarnej , wykorzystuje się ja w praktycznie wszystkich nowych " super samochodach "

Aluminium nie rdzewieje a wiadomo jak sól + woda wpływa na korozje stali

Aluminium  "prawidłowo pospawane" nie pęknie od byle naprężeń ( jestem spawaczem )

BTW po co spawać alu  jak można fajnie sobie poskładać samemu ramę rama.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi.

Z tej miejscami burzliwej dyskusji płynie dla mnie wniosek następujący:

- są znikome szanse, aby wydarzyło się coś spektakularnie niekorzystnego -

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niema takiej mozliwosci zeby od otworu fi 3 lub 4 pekł profi ze scianką 3mm musialbys zrobic z niego durszlak:2guns:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.