Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

z tego co widze na bk ma na mokro a na red skimie mial bardziej na sucha piane ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie BK zawsze piewszy centymetr wywala jaśniejszej cieczy później smoła. W momencie robienia zdjęcia piana jest na wysokosci 1/3 kubka więc albo jest na sucho albo po karmieniu lekko siadł.

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam - co tam masz wetknięte w tłumik z odpieniacza ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie BK zawsze piewszy centymetr wywala jaśniejszej cieczy później smoła. W momencie robienia zdjęcia piana jest na wysokosci 1/3 kubka więc albo jest na sucho albo po karmieniu lekko siadł.

To najpierw jasne po czasie ciemnieje z braku tlenu i wytwarzajacego sie siarkowodoru. Mozesz to sprawdzic jak bedziesz odsysal wode z kubka zeby zawsze jej bylo malo. To nie zczernieje

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof pytanie odnosnie KH, trzymasz okolo 8 czyli troche wiecej niz granica powszechnie uwazana dla skutecznosci uzywania peletek (czy innej formi probiotyki) powyzej 7,5 metoda przestaje idzialac a korale maja tedencje do utraty tkanki.

Jakie notujesz zmiany KH ?

Jake wahniecia sa do zaakceptowania?

Jakie KH ma sol Tunze na ktorej jak jest potrzeba robisz 20% podmiany


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam - co tam masz wetknięte w tłumik z odpieniacza ?

Dokładam się do pytania co tam masz ???Mi jakoś strasznie słychac zasysane powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Tunze.

Po pierwszej dobie mieszania KH salifert odczytał na 9 , po trzech dobach ustabilizował się na 8 . Uważam to za plus ponieważ mam jakąś regulację wyjściowo

Krzysztof wpraszam się do Ciebie na kofeinę, dawno Twojego szkiełka nie widziałem................. muszę się odrobinę poszczuć ;)

Pozdr

G>S


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt.

"Tak, RD 8000.

Zdjęcie sumpa nie do końca odzwierciedla rzeczywistość, gdyż byłem akurat przed zmianą odpieniacza i pominąłem regularne odsysanie detrytusu, skoro za parę dni i tak miałem wyjmować odpieniek. W kubku urobek z trzech, góra 4 dni.

W ostatnią niedzielę zmieniłem odpieniacz i oto nowa fotka."

Pozwolę sobie zapytać.

Jaka wydajność jest w obiegu przy tej pompie. Pytam, bo mam problem w swoim zbiorniku i zastanawiam się czy mój wynik (1000l/h) to nie za mało.

Oczywiście podzielam zdania Koleżanek i Kolegów, że zbiornik to krótko mówiąc bajka chyba nie dla wszystkich do osiągnięcia, ale napewno wzór do naśladowania.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać o ustawienie odpieniacza co preferujesz - sucha czy mokra piana. Spotkałem się z różnymi opiniami , że mimo różnych parametrów nie zmieniają ustawienia. Tzn jak jest ustawione na początku na sucho czy mokro to tak już bez zmian. Jak jest u Ciebie? Zmieniasz ustawienia w zależności parametrów czy może coś innego jest wyznacznikiem (wybarwienie korali, czystość piasku/ itp).

Dzięki i Pozdrawiam

Ustawiam zwykle pośrednio, na pianę nie za suchą i nie za mokrą tak, żeby wyrzucana ciecz nie miała koloru słabej herbatki, ale nie była też smolista. Zdjęcie robiłem niedługo po zamontowaniu odpieniacza i nie był on jeszcze do końca wyregulowany. Każdy odpieniacz trzeba wyczuć i musi minąć trochę czasu, aż się go ostatecznie ustawi.

A ja się zapytam - co tam masz wetknięte w tłumik z odpieniacza ?

W kubeczku na tłumiku jest watka, którą podmieniam ze dwa razy w tygodniu po to, żeby często nie odkręcać tłumika. W przeciwnym razie gąbka w tłumiku szybko się zapycha.

Krzysztof pytanie odnosnie KH, trzymasz okolo 8 czyli troche wiecej niz granica powszechnie uwazana dla skutecznosci uzywania peletek (czy innej formi probiotyki) powyzej 7,5 metoda przestaje idzialac a korale maja tedencje do utraty tkanki.

Jakie notujesz zmiany KH ?

Jake wahniecia sa do zaakceptowania?

Jakie KH ma sol Tunze na ktorej jak jest potrzeba robisz 20% podmiany

Przy kH w okolicach 8 nie doświadczyłem żadnych negatywnych skutków, nawet przy zeovicie. Daje mi to stabilniejsze ph i brak problemów z glonami. Oscyluję w granicach 7,5 - 8. Optymalną cyfrą jest dla mnie 8. Czasami zdarzają się, jak każdemu, wahnięcia. Myślę, że zmiana 0,5 - 1 dKH na dobę jest bezpieczna, większe skoki niż 1 mogą już powodować problemy, np. utratę tkanki.

Jestem zwolennikiem mieszania świeżej solanki co najmniej przez dobę. Ustawiam pompę do mieszania tak, aby poruszała wodę z dołu do góry, powstaje wtedy delikatny "grzybek" na powierzchni, co bardzo skutecznie min. obniża kH solanki. Poza tym nie dodaję od razu całej porcji soli do wody, tylko po rozpuszczeniu się połowy soli dodaję drugą cześć. W ten sposób unikam jakiegokolwiek wytrącania się, co mogłoby spowodować zmętnienie solanki.

cyt.

"Tak, RD 8000.

Zdjęcie sumpa nie do końca odzwierciedla rzeczywistość, gdyż byłem akurat przed zmianą odpieniacza i pominąłem regularne odsysanie detrytusu, skoro za parę dni i tak miałem wyjmować odpieniek. W kubku urobek z trzech, góra 4 dni.

W ostatnią niedzielę zmieniłem odpieniacz i oto nowa fotka."

Pozwolę sobie zapytać.

Jaka wydajność jest w obiegu przy tej pompie. Pytam, bo mam problem w swoim zbiorniku i zastanawiam się czy mój wynik (1000l/h) to nie za mało.

Oczywiście podzielam zdania Koleżanek i Kolegów, że zbiornik to krótko mówiąc bajka chyba nie dla wszystkich do osiągnięcia, ale napewno wzór do naśladowania.

Przykro mi, ale nigdy nie mierzyłem. Działa od 8 lat stabilnie, podnoszenie jest na 1,2-1,3 i nie sądzę, żeby straty były zbyt duże.

Krzysztof wpraszam się do Ciebie na kofeinę, dawno Twojego szkiełka nie widziałem................. muszę się odrobinę poszczuć ;)

Pozdr

G>S

Ja piję tylko bezkofeinową!

Żartowałem :-), oczywiście zapraszam.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt: "Przykro mi, ale nigdy nie mierzyłem. Działa od 8 lat stabilnie, podnoszenie jest na 1,2-1,3 i nie sądzę, żeby straty były zbyt duże."

OK, jednak mam wątpliwość czy 1000l/h jest wystarczające, bo w Twoim zbiorniku jest z cała pewnością o wiele większy przepływ.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Krzysztof ma w domu bo nie miałem zaszczytu obejzec na zywo zbiornika domowego, ale w sklepie zrobiła na mnie wrażenie właśnie intensywnosc przeplywu. Zaszczepiony tą ideą uruchomilem u siebie NJ6000 z rura powrotu 32mm i splyw 40mm (dzieku Krzysku za rury i kolanka) i tez mam niezłą burzę w baniaku. Ale i tak mniejszą niż u Krzyska, dlatego szacuje ze tam jest naprawde solidny przeplyw wody.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z pewnością nie 1000 l/h. Zastanawiam się również nad natlenieniem zbiornika przy moim przepływie. Pracujace pompy cyrkulacyjne oczywiście robią swoje, ale czy to wystarczy, aby zrzucić wodę i podać "nową"?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę obiegową dobieram zawsze taką, aby miała dziesięciokrotność objętości zbiornika.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, jak wszyscy hobbiści na tym forum i na całym świecie, gratulacje na jeden z najładniejszych zbiorników i najzdrowszych zwierząt jakie widziałem. Wydaje mi się, że w twoim przypadju to magia a nie tylko hobby. Porównując obecny zbiornik do tego który wygrał TOTM na Reef Central trudno jest wybrać ten lepszy. Jeszcze raz gratulacje. Dla ciekawych link http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/65-tank-of-the-month

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam natomiast trochę inne pytania mianowicie co wg. Pana ma największy wpływ na wzrost jak i wybarwienie SPS? Poziom nutrientów-jaki wg. Pana jest "złoty środek" w przypadku poziomu PO4 jak i NO3?Czy w przypadku gdy mam teoretycznie PO4 0,03 a NO3 10 to kolor sps będzie inny niż w przypadku gdy NO3 będzie w okolicach zera? Światło-jego intensywność, rodzaj (HQI,T5,LED, Plasma...), czas oświetlania(jaki wg. Pana jest najbardziej optymalny?), rodzaj widma(przewaga niebieskiego, białego?), a może przede wszystkim stabilność parametrów? A może karmienie?Wiem z góry, że wszystkiego z ww po trochu i wiele zależy od tego jakie konkretnie sps chcemy hodować ale jakby zdradził nam Pan w jakie przedziały trzeba celować to wiele by ułatwiło-w końcu ma Pan już prawie 20 lat doświadczenia. Z drugiej strony możnaby skopiować parametry z Pana akwarium a i tak niewiele to pomoże...

Edytowane przez BYNT (wyświetl historię edycji)

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę obiegową dobieram zawsze taką, aby miała dziesięciokrotność objętości zbiornika.

Krzysztof

Witam Panie Krzysztofie

Ze zdumieniem przeczytałem tego posta, gdyż moje parametry związane z wydajnością pompy delikatnie mówiąc lekko się odchylają :(.

Gdzieś czytałem o 10 krotności wobec odpieniacza, ale chyba mi się pomyliło. mam więc trochę do pomyślenia. Czy mógłby Pan mni doradzić jaką wobec powyższego pompę obiegową polecają mistrzowie? Byłbym wdzięczny za doardztwo, gdyż trochę się zgubiłem.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam natomiast trochę inne pytania mianowicie co wg. Pana ma największy wpływ na wzrost jak i wybarwienie SPS? Poziom nutrientów-jaki wg. Pana jest "złoty środek" w przypadku poziomu PO4 jak i NO3?Czy w przypadku gdy mam teoretycznie PO4 0,03 a NO3 10 to kolor sps będzie inny niż w przypadku gdy NO3 będzie w okolicach zera? Światło-jego intensywność, rodzaj (HQI,T5,LED, Plasma...), czas oświetlania(jaki wg. Pana jest najbardziej optymalny?), rodzaj widma(przewaga niebieskiego, białego?), a może przede wszystkim stabilność parametrów? A może karmienie?Wiem z góry, że wszystkiego z ww po trochu i wiele zależy od tego jakie konkretnie sps chcemy hodować ale jakby zdradził nam Pan w jakie przedziały trzeba celować to wiele by ułatwiło-w końcu ma Pan już prawie 20 lat doświadczenia. Z drugiej strony możnaby skopiować parametry z Pana akwarium a i tak niewiele to pomoże...

Bardzo trudne pytania, gdyż trudno jest wykryć ten jeden czy dwa najważniejsze czynniki, które dają kolor SPS-om. To jednak jest suma wielu rzeczy.

Staram się utrzymywać zarówno PO4 jak i NO3 na dość niskim poziomie, ale nie zerowym. PO4 - 0,03, NO3 1 - 5. Dla mnie te liczby są "złotym środkiem".

Odnośnie światła, jak wiadomo, preferuję T5, potem HQI, a w przyszłości może ledy. Plazmy nie znam, nie wypowiadam się. Pełne światło - 7-8 godzin, ściemnianie i rozjaśnianie ok. 4 godzin. Nie jest to w zgodzie z naturą, ale tak mam. Lubię przewagę niebieskiego światła, może dlatego kolory są niezłe, ale wzrost niezadowalający.

Stabilność parametrów (głównie kH) na pewno jest bardzo ważna, gdyż są korale bardziej wrażliwe, np. echinata lub "red dragon".

Karmienie? Tak, ale trudno jest wyznaczyć dawkę dzienną/tygodniową. Wiadomo, że trzeba karmić, bo to zwierzęta, ale ilość zależy od liczby koralowców, od dozowanych mikroelementów i innych dodatków, od możliwości "wywozu" nieczystości, od liczby ryb, od światła, itp. Boję się pisać, ile karmię, gdyż ktoś niedoświadczony może pójść moim tropem, nie biorąc pod uwagę wielu innych rzeczy, i będzie miał wielką wtopę.

Naprawdę, trzeba obserwować swój zbiornik i zauważać, co jest dobre, a co mu nie służy. Zaczynać od małej ilości, potem delikatnie zwiększać i patrzeć, co się dzieje. Trzeba dać sobie szansę na ewentualne wycofanie się, jeśli coś zaczyna dziać się źle. I nie iść ślepo za innymi, nawet za tymi, których uważamy za najlepszych. Ale z drugiej strony, jak najwięcej rozmawiać z innymi akwarystami i wyciągać swoje własne wnioski. Jeśli ktoś z was chce zobaczyć mój zbiornik na żywo i pogadać, zapraszam, tel. 694220410.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Krzysztofie

Ze zdumieniem przeczytałem tego posta, gdyż moje parametry związane z wydajnością pompy delikatnie mówiąc lekko się odchylają :(.

Gdzieś czytałem o 10 krotności wobec odpieniacza, ale chyba mi się pomyliło. mam więc trochę do pomyślenia. Czy mógłby Pan mni doradzić jaką wobec powyższego pompę obiegową polecają mistrzowie? Byłbym wdzięczny za doardztwo, gdyż trochę się zgubiłem.

Tak jak napisałem, 10 X objętość zbiornika, na pewno nie mniej. Stosuję to od lat i nigdy się nie zawiodłem.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swieta ida czas na rekolekcje :D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie, a HCO3-, Ca2+, Mg2+ to Balling, czy reaktor? Jeśli Balling to ile ml/dobę i rozłożone na ile dawek. Pytanie dotyczy wahnięć parametrów wyżej wymienionych.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, 10 X objętość zbiornika, na pewno nie mniej. Stosuję to od lat i nigdy się nie zawiodłem.

Krzysztof

Ale mowimy o maksymalnej wydajnosci pompy czyli dla moich 500 L NJ6000 bedzie dobra? Czy mowimy o 5000 L/h realnego przeplywu po uwzglednieniu roznic poziomów, a wtedy juz NJ6000 moze byc za mała?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie, a HCO3-, Ca2+, Mg2+ to Balling, czy reaktor? Jeśli Balling to ile ml/dobę i rozłożone na ile dawek. Pytanie dotyczy wahnięć parametrów wyżej wymienionych.

Krzysztof opisywał wczesniej ten temat. Nie ma złotego środka typu lej tyle i tyle i będzie Ok.

Sam wiesz ile masz korali, jaką konsumpcję, i jeśli Balling to ustaw tak by suplementacja pokrywała dobową konsumpcję. Rób testy co dzień przez okres tygodnia i dozuj. Dojdź do parametrów właściwych i wyliczysz sobie jaka dawka dla Twojego akwarium jest własciwa.

Zadajesz pytania na które nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć. Nie ma dwuch jednakowych zbiorników i suplementacje ( Balling , reaktor ) na który byśmy sie nie zdecydowal trzeba ustalić indywidualnie.

Poniżej wcześniejszy wpis Krzysztofa:

Podstawowy zestaw: Ca i kH za pomocą pompy dozującej. Nie ma potrzeby, żebym dodawał systematycznie Mg, gdyż jego poziom utrzymuje się przez dłuższy czas. Widocznie jest go wystarczająca ilość w soli i przy regularnych podmianach jego poziom jest stabilny. Nie dozuję też Ca i kH w równych ilościach, lecz uzależniam to od konsumpcji i zapotrzebowania. W związku z częstymi podmianami wody nie używam soli bez soli. Stosowałem ją wcześniej, gdy robiłem rzadsze podmiany.

Używam proszków Fauny Marin.

Krzysztof


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

te 6 tys. litrow wystarczy, mozesz byc spokojny.

Patrzac na Twoje markowe wyposazenie (reaktor, lampa, dobre sole) zastanawialbym sie nad

Royal Exclusiv Red Dragon 6500, ktorego w razie zmiany koncepcji mozesz zawsze dobrze odsprzedac, ale i NJ 6000 da rade.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, rozumiem, ale rozwazalismy chwilowe skoki parametrow. Ja daje z pompy 4x9ml zeby pokryc zapotrzebowanie, co daje chwilowy skok kH o 0,25 przy kazdej dawce, przynajmniej w obliczeniach. Zastanawiam sie czy nie lepiej zrobic 9x4ml i czy to bedzie lepsze? A może takie wahania sa bez znaczenia, skoro w sumie parametry są stabilne?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, tak jak napisał Stani, ta pompa jest wystarczająca w twoim zbiorniku.

Na pewno lepiej jest rozbić ilość kH na więcej dawek, dzięki temu będziesz miał mniejsze różnice w ph, zwłaszcza w nocy. Ja dodaję aktualnie 500ml kH na dobę i rozbijam to na 8 dawek. Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę na to, aby kH mijało się z Ca, żeby nie było podawane równocześnie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.