Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kubek odpieniacza myję 2-3 razy na tydzień, pompę od odpieniacza raz na 2 miesiące, cały odpieniacz raz na rok,

W ciągu 8 lat zdarzyła się tylko jedna awaria trwająca kilka godzin. Niestety, nie jestem zabezpieczony pod tym względem. Gdyby przerwy w dostawie prądu były częstsze, na pewno zmobilizowałyby mnie do działania. A na razie wciąż tylko planuję,

Krzysztof

Czy mycie kubka tak często ma naprawdę duży wpływ na parametry ? Z tego co wiem to faktycznie,jak robi się gruba warstwa osadu na wewnętrznej części kubka to przeszkadza przedostaniu się syfu bezpośrednio do kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu dziennie/tygodniowo poświęcasz zbiornikowi? I na co?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu dziennie/tygodniowo poświęcasz zbiornikowi? I na co?

No ja cie prosze - Roman ?

Co to spowiedź jest he he

Czytam ten temat z wielkim zaciekawieniem bo akwarium naprawdę super,ale niektóre pytania mnie rozwalają.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z "czystszych" pokarmów jest Reef pearls 500-1000um - pokarm nie tylko dla korali Lps, ale także dla ryb, idealny dla Anthiasów, które potrzebują częstszego karmienia.

Dlaczego nie Rowa? Uważam, że PO4x4 jest o wiele skuteczniejsze i nie brudzi tak wody, nie wymaga wcześniejszego płukania.

Krzysztof

Czy mycie kubka tak często ma naprawdę duży wpływ na parametry ? Z tego co wiem to faktycznie,jak robi się gruba warstwa osadu na wewnętrznej części kubka to przeszkadza przedostaniu się syfu bezpośrednio do kubka.

Sam sobie odpowiedziałeś.

Wiadomo, że brud tworzy opór dla powstającej piany.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja cie prosze - Roman ?

Co to spowiedź jest he he

Czytam ten temat z wielkim zaciekawieniem bo akwarium naprawdę super,ale niektóre pytania mnie rozwalają.

Jarek.

Pytam serio.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu dziennie/tygodniowo poświęcasz zbiornikowi? I na co?

Codziennie rano przed wyjściem sprawdzam czy wszystko działa - to tylko chwila. Karmię ryby dwa razy dziennie - kolejna chwila. I to wszystko. Nie biorę pod uwagę czasu, gdy tylko patrzę, bo to przyjemność, nie praca.

Umycie kubka odpieniacza co 2 lub trzeci dzień to też chwila. Raz na 3-4 dni czyszczę szyby - kolejny momencik.

Raz w tygodniu podmieniam wodę i odsysam detrytus z zakamarków zbiornika oraz z sumpa - ok. pół godziny.

To są podstawowe czynności, na które poświęcam niewiele czasu. Ale czasami trzeba zmienić miejsce korala, przeczyścić sprzęt, wymienić adsorber, dosypć peletek, wymienić świetlówki, itp., więc trudno określić dokładnie czas, jaki na to poświęcam.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codziennie rano przed wyjściem sprawdzam czy wszystko działa - to tylko chwila. Karmię ryby dwa razy dziennie - kolejna chwila. I to wszystko. Nie biorę pod uwagę czasu, gdy tylko patrzę, bo to przyjemność, nie praca.

Umycie kubka odpieniacza co 2 lub trzeci dzień to też chwila. Raz na 3-4 dni czyszczę szyby - kolejny momencik.

Raz w tygodniu podmieniam wodę i odsysam detrytus z zakamarków zbiornika oraz z sumpa - ok. pół godziny.

To są podstawowe czynności, na które poświęcam niewiele czasu. Ale czasami trzeba zmienić miejsce korala, przeczyścić sprzęt, wymienić adsorber, dosypć peletek, wymienić świetlówki, itp., więc trudno określić dokładnie czas, jaki na to poświęcam.

Krzysztof

Krzyś nie wiem czy? ale trzeba by chyba powiedzieć ze w akwarium jeszcze jedna osoba rece macza ? ps. Widze ze mój ulubiony egipski cukierek ma przyrosty:-)

Edytowane przez Robert K (wyświetl historię edycji)

155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie dwóch korali widocznych na ostatnim zdjęciu, jeden to ten najbardziej różowy w środkowej części zbiornika a drugi najbardziej żółty trochę niżej. Co to są za korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof a ja bym chcial spytac tylko o jedna rzecz. O swiatlo. W watku obok toczy sie nie zawsze dojrzala rozmowa na temat roznic swiatla LED, HQI czy T5 i oczywiscie pare razy pada imie tych najlepszych i miedzy innymi Twoje. Od wielu lat wisi nad Twoim akwarium ATI. Ostatnio pisales ze wisiala lampa hybrydowa i spowrotem wrociles do T5. Dlaczego ATI i czy nie zastanawiales sie nad uzyciem w 100 % swiatla LED ? Jest tak ogromny wybor lamp w tej chwili, innych producentow, technologicznie oferujacych tyle mozliwosci ...

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyś nie wiem czy? ale trzeba by chyba powiedzieć ze w akwarium jeszcze jedna osoba rece macza ? ps. Widze ze mój ulubiony egipski cukierek ma przyrosty:-)

Nie mogę mieć żadnych sekretów :) Rzeczywiście, macza swoje łapki moja żona, i to dosyć często, według mnie czasami za często. Znam kilka kobiet, które są taką podporą dla facetów mających akwarium, min. Regina z Korallen Zucht, która wspiera Thomasa Pohla i robi pewnie większość "brudnej roboty". Mam to szczęście, że moja współmałżonka, Irena, podobnie jak Regina, dzieli moją pasję. Jesteśmy razem zwariowani na punkcie morszczyzny. Na tym forum też jest kilka wspaniałych zaangażowanych kobiet, które świetnie sobie radzą.

Dla "twojego" egipskiego cukierka musiałem właśnie usunąć montiporę, którą bardzo lubiłem.

Krzysztof

Witam mam pytanie odnośnie dwóch korali widocznych na ostatnim zdjęciu, jeden to ten najbardziej różowy w środkowej części zbiornika a drugi najbardziej żółty trochę niżej. Co to są za korale?

Różowa to pocillopora verrucosa z Morza Czerwonego, natomiast żółta to acropora hyacinthus - bardzo rzadka odmiana.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof a ja bym chcial spytac tylko o jedna rzecz. O swiatlo. W watku obok toczy sie nie zawsze dojrzala rozmowa na temat roznic swiatla LED, HQI czy T5 i oczywiscie pare razy pada imie tych najlepszych i miedzy innymi Twoje. Od wielu lat wisi nad Twoim akwarium ATI. Ostatnio pisales ze wisiala lampa hybrydowa i spowrotem wrociles do T5. Dlaczego ATI i czy nie zastanawiales sie nad uzyciem w 100 % swiatla LED ? Jest tak ogromny wybor lamp w tej chwili, innych producentow, technologicznie oferujacych tyle mozliwosci ...

Cóż, to jest naprawdę trudne pytanie. Każdy ma swoje preferencje, inną obsadę korali. Nie każdy koral SPS lubi światło LED. Część korali pięknie wybarwiała się pod ledami, ale większość z tych, które ja mam, nie lubiła tego oświetlenia. Mam trochę korali głębinowych i one nie wytrzymywały pod ledami. Nie było katastrofy, korale nie czerniały, jak to się zdarzało przy wcześniejszych wersjach ledowych, ale traciły swoją żywą barwę. Mój zbiornik jest dość niski - 49cm do lustra wody, i może tu leży przyczyna.

Dlaczego ATI? Może przyzwyczajenie, prawie od samego początku używałem lamp tej firmy. Lampy są drogie i trudno jest eksperymentować. Ta firma istnieje na rynku akwarystycznym od wielu lat i ma doświadczenie. Odbłyśniki mają doskonałe, tak samo wentylację. Widziałem efekty przy stosowaniu lampy T5 innej firmy i dla mnie to koszmar.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - możesz zamięścić zdjęcie w trochę większej rozdzielczości (większe) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że z takim opóźnieniem, wciąż doba za krótka.

kh97.jpg

Sump jest prosty: odpieniacz, filtr z PO4x4, filtr z NPreducing biopellets (drobna wersja) i dozowanie kH, Ca pompą Grotech, Mg podawany manualnie, gdy trzeba.

Krzysztof

...

.....

Raz w tygodniu podmieniam wodę i odsysam detrytus z zakamarków zbiornika oraz z sumpa - ok. pół godziny.

.....

takie krótkie pytanka uściślające:

1. tyle detrytusu nazbiera się w sumpie przez jeden tydzień :shock: ?

2. czy to co widać w kubku odpieniacza to też urobek z 2-3 dni?

chyba stanowczo za mało karmię :wallbash:

no i jeszcze jedno sprzętowe:

jakiej wydajności jest pompa obiegowa?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie pamięć nie myli to Krzysiek ma obiegówkę RED DRAGON 8 tys. l/h.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, RD 8000.

Zdjęcie sumpa nie do końca odzwierciedla rzeczywistość, gdyż byłem akurat przed zmianą odpieniacza i pominąłem regularne odsysanie detrytusu, skoro za parę dni i tak miałem wyjmować odpieniek. W kubku urobek z trzech, góra 4 dni.

W ostatnią niedzielę zmieniłem odpieniacz i oto nowa fotka.

p6wx.jpg

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Krzyś w końcu się dorobiłeś porządnego odpieniacza.:-) co to za model BK? wygląda na 250.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Krzyś w końcu się dorobiłeś porządnego odpieniacza.:-) co to za model BK? wygląda na 250.

Tak, trafiłeś w dziesiątkę.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof w tyle stoi chyba filterek na po4x4. Ile ty go uzywasz bo wyglada jakbys mial w nim przynajmniej 2 l!


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie może głupie pytanie ale jak każdy pyta :) ..... Co jest w czarnej skarpecie? węgiel? A akwarium naprawdę piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof w tyle stoi chyba filterek na po4x4. Ile ty go uzywasz bo wyglada jakbys mial w nim przynajmniej 2 l!

1 literek, który starcza mi na 2-3 miesiące.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumię ze wydajnosc ustawiasz predkoscia przeplywu? Co z nim robisz z zywica jak go odlaczasz? Moczysz w ro czy nie odlaczasz tylko zmniejszasz przeplyw do minimum


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie może głupie pytanie ale jak każdy pyta :) ..... Co jest w czarnej skarpecie? węgiel? A akwarium naprawdę piękne.

Tak, w czarnej siatce jest węgiel. Natomiast pod wypływem z reaktora, w którym kręci się PO4x4, zawieszona jest nylonowa skarpeta filtracyjna ( filtersock), żeby ewentualnie wyłapać adsorber.

Krzysztof

Rozumię ze wydajnosc ustawiasz predkoscia przeplywu? Co z nim robisz z zywica jak go odlaczasz? Moczysz w ro czy nie odlaczasz tylko zmniejszasz przeplyw do minimum

Przepływ jest ustawiony na 300 - 400L na godzinę. Nie odłączam, lecz ograniczam przepływ, a przede wszystkim, gdy PO4 jest 0, zwiększam karmienie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać o ustawienie odpieniacza co preferujesz - sucha czy mokra piana. Spotkałem się z różnymi opiniami , że mimo różnych parametrów nie zmieniają ustawienia. Tzn jak jest ustawione na początku na sucho czy mokro to tak już bez zmian. Jak jest u Ciebie? Zmieniasz ustawienia w zależności parametrów czy może coś innego jest wyznacznikiem (wybarwienie korali, czystość piasku/ itp).

Dzięki i Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam juz po fotce sumpa widzę że odpieniacz chodzi na mokro.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.