Skocz do zawartości
centka

Interpretacja wyników

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium działa od około 8 miesięcy. Niby wszystko idzie w dobrym kierunku... ale kolory SPS takie średniawe :) Perifery w filtrze ro wymieniane co 2 miesiące. Litraż akwarium 220;+ 80l

Wlewam NoXPo4x 3 ml na dobę. W filtrze resztka biopeletek, a w drugim absorbent na krzemiany. Obsada 8 rybek. Koralowce- 10 szczepek acropor. Wysyp ślimaków

 

akwarium5t.compressed.compressed.pdf

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, centka napisał:

Akwarium działa od około 8 miesięcy. Niby wszystko idzie w dobrym kierunku... ale kolory SPS takie średniawe :) Perifery w filtrze ro wymieniane co 2 miesiące. Litraż akwarium 220;+ 80l

Wlewam NoXPo4x 3 ml na dobę. W filtrze resztka biopeletek, a w drugim absorbent na krzemiany. Obsada 8 rybek. Koralowce- 10 szczepek acropor. Wysyp ślimaków

 

akwarium5t.compressed.compressed.pdf

Przede wszystkim brak jodu. U mnie też przez to kolorów nie nabierały. Przy tak niskim jodzie łatwo o infekcję

Jeszcze tak niskiego jodu nigdy nie widziałem :-) 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Red sea ABCD tam jedna buteleczka zawiera jod. Od dzisiaj zacznę lać po te 2,5ml na dobę


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, centka napisał:

Mam Red sea ABCD tam jedna buteleczka zawiera jod. Od dzisiaj zacznę lać po te 2,5ml na dobę

To chyba za dużo 2,5ml na dobę. Zresztą nie wiem jakie ma stężenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1ml podnosi I2 w 100l o 0,03 ppm


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje 1ml na tydzień co powoduje tylko utrzynanie go na stałym poziomie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek;-) zaproponuję Ci kup sobie jod z AF mała buteleczka 29zł tam masz 1krop na 100L wody,łatwo będzie ci dozować,w twoim przypadku na początek przez tydz codziennie po 4krop. bo masz niedobór,po tygodniu pomiar,następnie jeśli będzie już ok to 2krop dziennie i utrzymasz jod na stałym poziomie


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 miesiecy to dość krótko. Jak ma już RedSea Coral Colors (choc chyba teraz to sie Trace Corols nazywa to po co mu kolejna butelka.

Ale dawke zweryfikuj bo wyglada na duzo za duzą.

https://www.redseafish.com/coral-coloration-program/coral-colors-abcd-supplement-pack/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól to Red sea niebieska. Akwarium złożone w maju na skale syntetycznej - rrr, żwirku KZ około 8kg i wodzie z likwidowanego zbiornika. Przez osiem miesięcy nie robiłem żadnych podmianek. Wlewałem tylko starter red sea, bakterie Colombo i bakterie Biogro.

Początkowe parametry to Ca 420, Mg 1200 i kh 8.

Parametry po 8 miesiacach Ca 450, Mg 1280, kh 12

Parametry podmianki Ca 410, Mg 1210, kh 7,1.

Teraz kh mi spadło bo mniej soli daje, ale i tak delikatnie rośnie

Zasolenie pokazuje mi 35 ppm.

Jeśli chodzi o ten jod to mam preparat z Red Sea- jakoś od początki używam tej firmie

 

VDR: Ja nie chce tego wlewać na stałe, ale tylko tak przez 4-5 dni

 

 

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek ;-) zaproponuje Ci kup sobie jodynę z apteki, mała butelka a czyni cuda :D
A tak poważnie po za marketingowym żargonem, to dla mnie ten wynik jodu jest mało prawdopodobny. Wszystkie inne parametry masz na właściwym poziomie a jod znacząco niski - jakoś dla mnie mało realne. Jeśli faktycznie wynik jest taki niski, to warto kupić sobie proszek do sporządzania DIY jodu - zakup za 10zl starczy ci na lata. Jodyną ciężko będzie ci podbić z takiego poziomu.
Poza tym baniak ma 8 miesięcy, jeszcze się stabilizuje. Na pewno na kolor sps wpływają mikroelementy, żelazo tez masz niskie, wiec suplementacja takich pierwiastków jest wskazana. Czasem częstsze podmiany pomagają.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś już nastą osobą której kh rośnie przy skale rrr. Chyba jakość tej skały spada wraz z czasem jakim jest na rynku. @VDR ja też miałem niedobory jodu (ale to raczej normalne bo to środek lotny). Natomiast martwi mnie ta skała bo miałem identyczny objaw z kh. Im dłużej u mnie była tym większe ilości puszczała kh do wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po 2 miesiącach od zalania zacząłem podejrzewać że ta skał coś puszcza... no ale mam nadzieje że kiedyś to się skończy :) No musi się jakoś "wyczerpać"


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Sól to Red sea niebieska. "

Ta sól ma bardzo wysokie kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I za chwilę będzie miał półkę jak wystawka z towarem w sklepie :D AF, Kenta - brakuje mu tylko Grotecha i Fauna Marine ;)

@centka Coral Corols ma I2 w komponencie A wraz z Br2 i F2 czyli lejąc tyle bedziesz podbijał pozostałe. Red Sea w instrukcji (w jednej z metod) zaleca dozowanie uzaleznione od spadku Ca a u Ciebie Ca wzrosło mimo, że nie podmieniasz wody :o  Jesteś pewien tych pomiarów ?  Machnij jakąś podmianę i "przewietrz" baniak lepiej.

A jak się upierasz przy podbijaniu to Maciek @kiflu dobrze Ci napisał

@adamo79 - RSCP czyli Coral Pro ma wysokie kolo 12-13,  RSS  (niebieska) nie uzywałem ale wiekszosc ludzi pisalo ze ma kH ~8. 

Co potwierdza w sumie sam producent:

https://www.redseafish.com/red-sea-salts/red-sea-salt/

https://www.redseafish.com/red-sea-salts/coral-pro-salt/

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Adamo79 napisał:

"Sól to Red sea niebieska. "

Ta sól ma bardzo wysokie kh.

To jak wyjaśnisz, że kh rośnie pomimo braku podmian? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

To jak wyjaśnisz, że kh rośnie pomimo braku podmian? 

Nie zwróciłem uwagi że podmianek brak.

Przydało by się wiedzieć jakie ph jest w zbiorniku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, centka napisał:

Tak po 2 miesiącach od zalania zacząłem podejrzewać że ta skał coś puszcza... no ale mam nadzieje że kiedyś to się skończy :) No musi się jakoś "wyczerpać"

To taka lektura do poduchy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kifu: Też o tym myślałem ze to błąd pomiarowy, ale w sumie długo nie podmieniałem wody, a samo dino miałem dobre 4 miesiące (pomyślałem że wyżarło ten Jod).

Dla syna: Dobrze znam twój temat :)

Adamo: Nie znam PH, nigdy nie mierzyłem

VDR: Jeśli chodzi o pomiary to robię je regularnie w każdą sobotę (Ca,mg,- Colombo, Kh, potas - salifert), Wyniki z dzisiaj i z przed tygodnia są porównywalne z tymi z marinelab- z wyjatkiem KH bo mi wychodzi 9,0.

 

Godzinę temu, VDR napisał:

 "przewietrz" baniak lepiej.

 

 

Rozumiem ze chodzi Ci o zabiegi pielęgnujące akwarium ??? Jeśli tak to... w pierwszą sobotę każdego miesiąca (nawet jak nie robiłem podmianek) odsysam cały żwir do wiadra i dokładnie przepłukuje z syfu, skały szoruję szczoteczką do zębów i przedmuchuje strzykawką szczeliny, syf z sumpa odsysam elktrycznym odmulaczem

 

 

Dobra plan jest taki ze przez miesiąc nic nie zmieniam, nie dodaje, nie sumplementuje :) Na początku marca powtórzę badania i jak wyniki będą podobne tj Niski J i Fe to wtedy zacznę coś działać

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, centka napisał:

... w pierwszą sobotę każdego miesiąca (nawet jak nie robiłem podmianek) odsysam cały żwir do wiadra i dokładnie przepłukuje z syfu, skały szoruję szczoteczką do zębów 

 

Poważnie czy to żarcik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie... a coś w tym dziwnego ??

 

edit: ale oczywiście nie swoją szczoteczką :P

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kiflu napisał:

Bartek ;-) zaproponuje Ci kup sobie jodynę z apteki, mała butelka a czyni cuda :D
A tak poważnie po za marketingowym żargonem, to dla mnie ten wynik jodu jest mało prawdopodobny. Wszystkie inne parametry masz na właściwym poziomie a jod znacząco niski - jakoś dla mnie mało realne. Jeśli faktycznie wynik jest taki niski, to warto kupić sobie proszek do sporządzania DIY jodu - zakup za 10zl starczy ci na lata. Jodyną ciężko będzie ci podbić z takiego poziomu.
Poza tym baniak ma 8 miesięcy, jeszcze się stabilizuje. Na pewno na kolor sps wpływają mikroelementy, żelazo tez masz niskie, wiec suplementacja takich pierwiastków jest wskazana. Czasem częstsze podmiany pomagają.

Tak jak Maciek radzi ...Dołożyłbym  absorber na si i zwiększył podmiany.

Edytowane przez Adamo79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@centka - jeśli piszesz serio z tym odsysasniem żwirku raz na miesiąc to ten baniak Ci za 20 lat może się nie ustabilizować :o  Jakąś rozgzwiazdę piaskowa, slimaki aby stale w nim się krecily wyźerały to co tam się nagromadzi i wzruszały go. A samemu  przegarnij go raz na jakiś czas samemu ale odsysania, płukania i z powrotem do akwa  kategorycznie zaprzestan :o:o:o Tracisz czas na to by ten baniak nigdy nie był stabilny :/

Co do czyszczenia szczoteczka skały - też mi się wydaje, że to dość karkołomne. To Ci powinna załatwić cyrkulacja - możesz przedmuchać skałe pipeta np. przed podmiana, żeby jak najwięcej syfu z podmiana zabrać ale regularnie szczoteczką po skale nie wydaje mi się dobrym pomysłem.

Co do "przewietrzenia" - miałem na myśli podmiankę wody ;)

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.