Skocz do zawartości
BzykU

Czym rozpuścić, glinę

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę tu na tym forum o tym bo wielu z was jest specjalistami w różnych dziedzinach a mi potrzebna jest pomoc.

Mianowicie nie mogę wbić rury w ziemie .

Z tego względu iz posiadam koparko ładowarkę próbowałem wbić 3 metrową rurę w ziemię .

Podczas wpychania tylna łyżką rury w ziemię utknęła ona na głębokości 2 m czyli pozostało mi do wbicia jakiś metr.

I za żadną moc nie mogę jej wbić bo już tak koparką próbowałem .

Sprawdzałem jeszcze hds-em ale też nie poszło .

Na tej newralgicznej głębokości tego podłoża znajduje coś jakby glina, albo inny pokład czegoś jakby ił ale tak twardy że nie można go przebić .

Pomyślałem sobie aby może do środka wlewać jakiś środek który wejdzie w reakcje z tym podłożem i go rozpuści a tym samym pozwoli na utorowanie drogi rurze.

Jak by ktoś miał jaki kolwiek sposób w tym temacie prosił bym o pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest glina to woda pod ciśnieniem ją wypłucze. Pewien jesteś, że to glina a nie jakaś skała?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak wypłucze to czy rura nie będzie się gibać na boki :(  nie będzie sztywno osadzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko odwiert. A przy odwiertach też woda jest pompowana.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, katani napisał:

Pewien jesteś, że to glina a nie jakaś skała?

Tak 100 %

Nie od dziś zmagam się z tą modeliną na tym terenie.

54 minuty temu, katani napisał:

To tylko odwiert. A przy odwiertach też woda jest pompowana.

Troche drogi gips pewnie i nikomu nie będzie się chciało podjechać do tak małej roboty .

Szukam jakiegoś dorażnego majsterszycha .

Ura nie raczej nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda pod ciśnieniem... A nawet jak wypłuczesz za dużo to z czasem i tak woda naniesie nowy materiał w puste przestrzenie. Ewentualnie spróbuj metody na tak zwaną "szlamówkę". Znajdziesz na yt odpowiednie poradniki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest przeznaczenie tej rury?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na budowie widziałem podobny problem .Rozwiązanie było dosyć proste , na rurze natnij coś na wzór zębów (chyba ,że to rura zaślepiona ,to co innego ) wbijaj do momentu napotkania na glinę ,potem musisz jakoś złapać i okręcać rurę,jak masz hds-a to dosyć prosto się okręca . Powinno się udać . Podobną metodę stosują w energetyce przebijając się pod 

jezdnią ,robiąc przyłącza do domów jednorodzinnych , z tym, że pobijają i kręcą ręcznie , unikają tym sposobem wstrzymania ruchu i naprawy jezdni .Oczywiście nie zawsze się da,ale 

spróbować idzie .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kris to może być to .

Tylko pytania: zęby wyciąć w kwadrat czy tak jak trójkąt ?  np:        _I-I_    czy może       /\     czy           /=| 

A drugie: jak hds-em kręcić rurą (zawinąć pas transportowy na rure a potem ściągając ostatnie ramie kręcić rurą czy jak ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może wlać kwas z akumulatora do środka rury i wtedy ten kwas trochę zmieni konsystencję tej gliny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glina często nie jest trudna w obróbce ze względów chemicznych, tylko ze względów fizycznych. Składa się z cząstek spławialnych, ilastych i pylastych, czyli z najdrobniejszych frakcji gleby. Takie cząstki były odkładane przez czynnik glebotwórczy, i są tak drobne, że nawet woda przez to nie przenika. Często nie są związane chmicznie, tylko fizycznie, chociaż mogą występować różne konkrecje, na skutek działania mikroorganizmów. Więc jak wlejesz kwas to ci rura skoroduje, a gliny raczej nie ruszysz. Woda pod ciśnieniem albo odwiert. Albo kilof, szpadel i łopata i odkrywkowo ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Katani jeśli to prawda to jest to nie zwykle pouczające i wystarczająco wyjaśniające co trzeba zrobić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może są inne sposoby. Z ciekawości po co wbijasz ta rurę?

Pod gliną może być warstwa wodonośna. jak się przebijesz możesz mieć studnię, albo co gorsza/w najlepszym wypadku, zależy jakie masz zapotrzebowanie na wodę - źródło.

Kumpel przy montowaniu pompy ciepła miał taki "prezent". Po przewierceniu przez warstwę gliny okazało się, że jest woda, pod ciśnieniem. Teraz ma źródło i bajorko na środku podwórka. Z jednej strony się cieszy, bo jako rolnik część wody zagospodarowuje, ale musiał zrobić odpływy, przeryć podwórko, bo wody jest więcej niż może użyć.

Nawet się zastanawia, czy domu pod źródło nie podłączyć, bo zrobił badania wody i ma skład lepszy, niż ta z wodociągów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No muszę zrobić uziom .

Tu jest taka warstwa tego czegoś że koparka tego nie rusza to jest coś jak glina ił i beton jak jest wilgotne to takie bardzo śliskie jest .

A znajomy po tym jak koparka tego nie brał to wiercil w tym zwykłą wiertarką a i tak nic to nie dało.

Z tą wodą musi coś być na rzeczy tez bo nad tą warstwą własnie tam na 2 m.gł jak już się dokopie do tej warstwy to zaraz zaczyna nachodzić woda dość szybko czyli jakby płyneła ziemią nad ta warstwą.

Co jest pod spodem to nikt chyba tego nie wie .

Nie spotkałem osoby co by to przebiła, nawet przed chwilą rozmawiałem z tubylcem to on nie wie co jest pod ta warstwa, tak to jest ciekawostka .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

Może są inne sposoby. Z ciekawości po co wbijasz ta rurę?

Pod gliną może być warstwa wodonośna. jak się przebijesz możesz mieć studnię, albo co gorsza/w najlepszym wypadku, zależy jakie masz zapotrzebowanie na wodę - źródło.

Kumpel przy montowaniu pompy ciepła miał taki "prezent". Po przewierceniu przez warstwę gliny okazało się, że jest woda, pod ciśnieniem. Teraz ma źródło i bajorko na środku podwórka. Z jednej strony się cieszy, bo jako rolnik część wody zagospodarowuje, ale musiał zrobić odpływy, przeryć podwórko, bo wody jest więcej niż może użyć.

Nawet się zastanawia, czy domu pod źródło nie podłączyć, bo zrobił badania wody i ma skład lepszy, niż ta z wodociągów.

 

A to ciekawe, to się chyba nazywa sztuczna studnia artezyjska jak tak bije ciśnienie wody - może powinien założyć na to swoje cudowne ujęcie zawór? by nie marnować wody :) bo pewnie ładnie oczyszczona przez warstwy piasku i innych przepuszczalnych gleb pod warstwą izolującą, w sumie fajnie bo nie trzeba robić hydroforu jak jest ciśnienie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2018 o 23:08, BzykU napisał:

O kris to może być to .

Tylko pytania: zęby wyciąć w kwadrat czy tak jak trójkąt ?  np:        _I-I_    czy może       /\     czy           /=| 

A drugie: jak hds-em kręcić rurą (zawinąć pas transportowy na rure a potem ściągając ostatnie ramie kręcić rurą czy jak ?)

Na rurze wycinaliśmy zęby w koło jak na tarczy z piły.

A z tym kręceniem to nie wiem jakiego masz hds-a bardzo dobrze sprawdza się hds z obrotowym zawiesiem .Pas transportowy zaczepiasz z jednej strony wideł ,owijasz parę razy rurę w jedną stronę i mocujesz z drugiej strony wideł, kręcisz w tą samą stronę coś nawijał ,  pas się zacznie zaciskać i w końcu kręcić rura. Jest to do zrobienia ,ale jak wiadomo, sytuacja sytuacji nigdy nie jest równa , więc zawsze trzeba pogłówkować by z problemu wyjść . 

To co opisujesz ,wygląda na warstwę ,na jaka natrafiłem przy budowie swojego domu.W jednym narożniku domu na głębokości 2m natrafiłem na 10-15cm warstwę gliny z żwirkiem ,  

 Wykonanie wykopu pod ławy w tym miejscu to był lada wyczyn , po przebiciu tej warstwy nastał potop :) ciągle woda i woda .Samo przebicie gliny,coś koło 4m x0,8m recznie kilofem zajęło mi parę dni ,do dziś to wspominam ,bo wykop 18m x 14m i 2m głęboki zajęło dużej ładowarce 5godz. :rolleyes: 

 

ps. chwila to wbijasz rurę czy pręt uziomowy fi 16 ? bo z prętem to żaden problem ,porządny młot udarowy i wchodzi jak do masła .

 

 

 

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kris81 napisał:

Wykonanie wykopu pod ławy w tym miejscu to był lada wyczyn , po przebiciu tej warstwy nastał potop :) ciągle woda i woda .Samo przebicie gliny,coś koło 4m x0,8m recznie kilofem zajęło mi parę dni ,do dziś to wspominam ,bo wykop 18m x 14m i 2m głęboki zajęło dużej ładowarce 5godz. :rolleyes: 

Ot cała historia .

Ja bym się tez pod nią podpisał.

wbijam rurę ocynkowaną stalową nie mierzyłem ale 10cm średnicy ma.

Tak ten sposób z prętami kojarzę . 

A może zastosować go do tej rury .

Bez jej kręcenia .

Ale waliłem dużym młotem aż się spociłem i nic to nie dało no może weszła 1 milimetr i tu od razu mogę Ciebie cytować

13 godzin temu, Kris81 napisał:

recznie kilofem zajęło mi parę dni ,do dziś to wspominam ,

 A własnie tego chciał bym uniknąć bo jedne pół dnia już zmarnowałem .

I zanim to zrobię postanowiłem właśnie kogoś mądrego się poradzić , bo bez tej wiedzy  to jak odkręcić śrubę palcami.

 

13 godzin temu, Ura napisał:

może powinien założyć na to swoje cudowne ujęcie zawór

Ta woda jest nad tą warstwą a nie pod ja na razie nie przebiłem się przez tą warstwę w sumie to nie znam nikogo co by to zrobił a znam ten teren tak od 30 lat może.

Kto wie co będzie pod a że wbijam rurę chyba raczej z prądem muszę uważać.

Bo jak mi nałęczowianka albo cisowianka walnie po oczach .....

A może ropa pójdzie albo diamonty...    hahahah

Na t ostatnie nie liczę ale woda pewnie będzie.

 

13 godzin temu, Kris81 napisał:

na głębokości 2m natrafiłem na 10-15cm warstwę gliny

 

13 godzin temu, Kris81 napisał:

po przebiciu tej warstwy nastał potop :) ciągle woda i woda .S

Te opisy i inne twoje są bardzo zbliżone do mojego stanu rzeczy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, BzykU napisał:

Tak ten sposób z prętami kojarzę . 

A może zastosować go do tej rury

10 cm średnicy to nie tak dużo ,można spróbować jakimś młotem o udarze min. 25J ,ciągły udar to co innego niż bicie młotem , tylko pozostaje kwestia zrobienia jakiegoś adaptera 

z SDS-max na rurę . Nie wiem czy masz gdzieś w pobliżu  wypożyczalnie narzędzi  , bo można jeszcze popytać o wiertnice do betonu ,często robi się przepusty przez stropy dużymi średnicami .Tylko znowu zostaje sposób mocowania rury , no chyba ,że masz otwarty wykop do tej "zmarzliny" wtedy stawiasz ,kotwisz maszynę i za 15min. masz po robocie 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.