Skocz do zawartości
kamil162

Słone początki! Newa NMO 30R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jak na wstępie zaznaczyłem to mój pierwszy post i pierwsza solniczka przede mną. Zanim zacząłem kompletować rzeczy do solniczki starałem się przeczytać wszystko co możliwe aby nie przysporzyć sobie wielkich problemów ale jak wiadomo dożo rzeczy pozostaje niejasne.

Wiec tak, dostałem w prezencie nową kostkę Newa NMO 30r - jak na początek wydaje się całkiem niezła z uwagi na to iż wszystkie elementy jak odpieniacz grzałka i kaskada są schowane w narożnym panelu.

Do całego zestawu dokupiłem:

Żywy piasek - Pearl White Sand REEFFLOWERS 7 kg (oczywiście nie dodam całego)

Sól - Aquarium System Reef Crystal

Z polecenia Panów ze sklepu akwarystycznego: PUREGIN i CHEMI-PURE blue ( radzili abym wyjął wszystkie rzeczy z kaskady i umieścił właśnie te wkłady, otrzymałem informacje iż przy tak małym akwarium i tych wkładach nawet nie muszę stosować tego odpieniacza z kostki lipowej który jest w zestawie) - mimo to niech śmiga, a co :)

Pozostaje mi dokupienie żywej skały ok 4-5kg

Filtr RO/Di - który będę miał w sobotę

Testy też od razu zakupię

i teraz kilka pytań:

czy potrzebuję kupić jeszcze jakieś bakterie? czy czegoś nie pominąłem?

Jeśli chodzi o korale to chciałbym:

Euphylia paraancora

Euphyllia glabrescens

Zoanthus

Rurówka

bardzo chciałbym Ukwiał entacmaea quadricolor ale kostka jest pewnie zbyt mała

poza tym

kilka ślimaków

krewetka czyszcząca Lysmata ambonensis

krab ukwiałowy Neopetrolisthes oshimai

jakaś rybka Salarias na glony które pewnie się pojawią

może jeden lub dwa Błazenki

Jak zacząć? wsypuje piasek, wkładam skałę, zalewam solanką, włączam filtr, oświetlenie i czekam aż parametry się ustabilizują? Rozumiem ze przez okres dojrzewania akwa żadnych podmian wody tylko uzupełnianie wodą RO?

Docelowo planuję "kostkę" 80x70 w podstawie i wysokości 60cm ale o tym później i nie w tym dziale, na razie chcę sprawdzić czy poradzę sobie z małym litrażem.

Wszelkie porady itp. mile widziane

Pozdrawiam, Kamil

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei :)
Z testów na początek NO3, NH3, PO4 - podstawowe. Sól mieszasz w odpowiedniej proporcji i sprawdzasz zasolenie salimetrem/refraktometrem.
Nalewasz trochę wody i dodajesz skałę, potem dodajesz wokoło piasku. Uzupełniasz wodę. Ten opieniaczyk przyda się do stabilizowania pH i natleniania wody.
Dodajesz bakterie - ja używałem różnych, ale najlepiej bierz probio lub takie, które osobiście uważam za genialne - https://jadwigamorska.pl/equo-bacterya-24-amp.html oraz https://jadwigamorska.pl/equo-bio-nitronex-80-ml.html . Świeć stopniowo zwiększając czas oświetlenia :) I na początku uzupełniasz wodą RO odparowaną wodę i sprawdzasz zasolenie.
Po tygodniu i dwóch robisz kontrolę testów, jeśli po4 i no3 będą zerowe, można wpuszczać życie. 

Smiało możesz wpuścić parę ślimaczków, krewetki, błazenki też, ale później musisz im zapewnić większy zbiornik.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Purigen i Chemi Pure Blue... na dojrzewanie akwarium ... z polecenia panów ze sklepu...  Nie mam więcej pytań. 

Edit: Już nie będę poruszał sensu stosowania obu tych środków na etapie dojrzewania, ale wspomnę tylko że Chemi Pure Blue i Purigen się dublują. Blue ma w sobie już coś co działa dokładnie tak samo jak Purigen. Ma też odpowiednik Phosguarda, węgiel i żywicę... czyli totalnie nic przydatnego na etapie dojrzewania. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Strzelam że jest to sklep z owadem w nazwie na literę T :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Pirotechnic napisał:

Po kolei :)
Z testów na początek NO3, NH3, PO4 - podstawowe. Sól mieszasz w odpowiedniej proporcji i sprawdzasz zasolenie salimetrem/refraktometrem.
Nalewasz trochę wody i dodajesz skałę, potem dodajesz wokoło piasku. Uzupełniasz wodę. Ten opieniaczyk przyda się do stabilizowania pH i natleniania wody.
Dodajesz bakterie - ja używałem różnych, ale najlepiej bierz probio lub takie, które osobiście uważam za genialne - https://jadwigamorska.pl/equo-bacterya-24-amp.html oraz https://jadwigamorska.pl/equo-bio-nitronex-80-ml.html . Świeć stopniowo zwiększając czas oświetlenia :) I na początku uzupełniasz wodą RO odparowaną wodę i sprawdzasz zasolenie.
Po tygodniu i dwóch robisz kontrolę testów, jeśli po4 i no3 będą zerowe, można wpuszczać życie. 

Smiało możesz wpuścić parę ślimaczków, krewetki, błazenki też, ale później musisz im zapewnić większy zbiornik.

Super, dziękuję za info. Jak pisałem za około 3 do 5 miesięcy planuje zbiornik 336l + sump (czekam aż skończy się remont mieszkania :) ) myślę ze takie male akwa zawsze się przyda np jako zbiornik kwarantannowy lub pod koniki morskie :)

Co z tym ukwiałem poradzi sobie w tak małym zbiorniku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na ukwiała i salariasa miejsca za mało, a na glony będziesz miał ślimaki.

Kontrola testów co tydzień, a z wpuszczaniem życia - zacznij od koralowców, rybki przy niewykrywalnym NH3, najwcześniej po 3-4 tygodniach.

Jak chcesz trochę tańsze bakterie to możesz spróbować też Microbe Lift Special Blend. Z testów oprócz tych wymienionych w dalszej kolejności przydadzą się KH i pH a jak będziesz miał koralowce twarde, jak napisałeś, to dobrze by było też czasem kontrolować Ca i Mg, chociaż przy dwóch sztukach LPS i regularnych podmianach powinno być ok ;) 

No i czekać, oglądać plagi, czytać... :D

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, kamil162 napisał:

Super, dziękuję za info. Jak pisałem za około 3 do 5 miesięcy planuje zbiornik 336l + sump

 

to daruj sobie tą kostkę bo tylko się zniechęcisz ...

51 minut temu, kamil162 napisał:

bardzo chciałbym Ukwiał entacmaea quadricolor ale kostka jest pewnie zbyt mała

lepszy będzie cribrinopsis crassa  - rośnie do 10 - 12 cm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, P1otr napisał:

Purigen i Chemi Pure Blue... na dojrzewanie akwarium ... z polecenia panów ze sklepu...  Nie mam więcej pytań. 

Edit: Już nie będę poruszał sensu stosowania obu tych środków na etapie dojrzewania, ale wspomnę tylko że Chemi Pure Blue i Purigen się dublują. Blue ma w sobie już coś w rodzaju Purigenu. 

Sprostuje, powiedzieli żeby włożyć te dwa składniki zamiast tego co jest w środku ale nie powiedzieli w jakim okresie.

10 minut temu, fresz33 napisał:

Strzelam że jest to sklep z owadem w nazwie na literę T :P 

Nie ma tam litery T :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamil162 napisał:

Sprostuje, powiedzieli żeby włożyć te dwa składniki zamiast tego co jest w środku ale nie powiedzieli w jakim okresie.

Nie ma tam litery T :)

Co za sklep?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silva, kostka już jest i to jako prezent więc nie ma opcji zwrotu. A ten ukwiał hmm też jest super! Dzięki

W ogóle dzięki wszystkim, nie wiedziałem że to tak szybko działa! Jak już uruchomię wszystko na pewno zdam relacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kamil162 napisał:

silva, kostka już jest i to jako prezent więc nie ma opcji zwrotu. A ten ukwiał hmm też jest super! Dzięki

W ogóle dzięki wszystkim, nie wiedziałem że to tak szybko działa! Jak już uruchomię wszystko na pewno zdam relacje

Tylko Ci co Ci polecają to ewidentnie Cię naciągają na niepotrzebne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil, powiem tak, ja pierwsze życie dość szybko dodałem, sugeruj się testami i lepiej po trochu coś dodawać, niżeli większą ilość hurtem.
Ukwiał możesz E.Quadri wziąć od kogoś jako malutkiego po podziale. Jednakże przy ukwiałach pamiętaj o podziale ukwiałów na : ukwiały, które trafiły w pompy cyrkulacyjne oraz ukwiały które dopiero tam trafią.

A ogólnie są świetne, ja sam mam e.quadri od niedawna i tak samo a.Virdis . 
Zaczynałem od 42 litów, systematyczność pomaga :) i cierpliwość. 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

Tylko Ci co Ci polecają to ewidentnie Cię naciągają na niepotrzebne rzeczy.

Moja strata, możliwe że przyda się do większego. Jakąś datę ważności pewnie też ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, kamil162 napisał:

Moja strata, możliwe że przyda się do większego. Jakąś datę ważności pewnie też ma :)

Widzę że nie ma sensu się udzielać bo i tak masz swoje racje.

Ja dziękuję, do widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, elespero napisał:

Widzę że nie ma sensu się udzielać bo i tak masz swoje racje.

Ja dziękuję, do widzenia.

Tu nie chodzi o racje, bo jak na razie wiem bardzo mało. Czytałem różne opinie na temat tych środków ale raczej dobre. Wywalić nie wywalę, a odsyłanie hmm za dożo zachodu :)

47 minut temu, elespero napisał:

Co za sklep?

a jeśli chodzi o sklep wolałbym tego nie podawać, możliwe że coś źle zrozumiałem.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamil162 napisał:

Tu nie chodzi o racje, bo jak na razie wiem bardzo mało. Czytałem różne opinie na temat tych środków ale raczej dobre. Wywalić nie wywalę, a odsyłanie hmm za dożo zachodu :)

a jeśli chodzi o sklep wolałbym tego nie podawać, możliwe że coś źle zrozumiałem.

Dzięki

Ludzie przerobili wiele sklepów i mają wiele opinii o nich, 

jedni naciągają, inni nie mają nawet podstawowej wiedzy a trzeci będzie miał wiedzę i sprzeda Ci to co naprawdę potrzebujesz.

Więc warto powiedzieć w jakim sklepie się zaopatrujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, elespero napisał:

Ludzie przerobili wiele sklepów i mają wiele opinii o nich, 

jedni naciągają, inni nie mają nawet podstawowej wiedzy a trzeci będzie miał wiedzę i sprzeda Ci to co naprawdę potrzebujesz.

Więc warto powiedzieć w jakim sklepie się zaopatrujesz.

Najlepiej pokazywać palcem i kogoś obsmarować, niż wytłumaczyć czemu się nie zgadasz. Zacząłeś udzielanie się w temacie od "co to za sklep?", zamiast od jakiejś konkretnej porady dla nowego. W kolejnych postach W OGÓLE nie uargumentowałeś swojego zdania. Nie ma ludzi wszystkowiedzących, a Kamil zdaje się wyjaśnił swoją stronę odnośnie sklepu i tego, że mógł źle zrozumieć. Po co się udzielasz na forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jedikk1 napisał:

Najlepiej pokazywać palcem i kogoś obsmarować, niż wytłumaczyć czemu się nie zgadasz. Zacząłeś udzielanie się w temacie od "co to za sklep?", zamiast od jakiejś konkretnej porady dla nowego. W kolejnych postach W OGÓLE nie uargumentowałeś swojego zdania. Nie ma ludzi wszystkowiedzących, a Kamil zdaje się wyjaśnił swoją stronę odnośnie sklepu i tego, że mógł źle zrozumieć. Po co się udzielasz na forum?

Nie wyjaśniałem bo już wcześniej zostało to wyjaśnione.

Chciałem mu tylko powiedzieć że nie ma co się sugerować niektórymi sklepami.

Widzę że ty masz z tym problem, ja nie lubię jak naciąga się ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził wywalenie całej obudowy ze sprzętem. Sam mam ten zestaw i jest beznadziejny lampa ledwo świeci na niebiesko a po pół roku wszystkie ledy niebieskie wyblakły a kaskada już ledwo wodę przelewa. Jedyne co jest dobre to timer do oświetlenia chociaż ten też czasami zawala.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, Dawid Gromek napisał:

 Jedyne co jest dobre to timer do oświetlenia chociaż ten też czasami zawala.

taki

czasowka.JPG.eccd1349f4f1ce64a6361526862651fa.JPG

kupisz za kilka / naście zł

a wschody i zachody to koszt np. arduino zasilacza i drivera z PWM czyli ... jakieś 40 - 50 zł (ledów nie liczę bo zależy jakie kto chce)

a to że zestawy zestawy staniały w .. niecały rok ? o około/ponad 50% to chyba o czymś świadczy (i na pewno nie o dużej popularności)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw ma jeszcze taką wade że nieda się podłączyć timera (nieliczac tego wbudowanego)

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, silvia napisał:

 

a to że zestawy zestawy staniały w .. niecały rok ? o około/ponad 50% to chyba o czymś świadczy (i na pewno nie o dużej popularności)

Ciekawe które, chyba używane bo na pewno nie nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, maciej01 napisał:

Ciekawe które, chyba używane bo na pewno nie nowe?

kosztowały ponad 1 tyś ? a teraz 499

screen :

d920510a94cc3.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stronę erybki przeglądam reguralnie od lat i wiem, że newa 30l były na początku droższe od Aquael nano-reef 30l o coś około 200zł i ta cena utrzymywała się  długo. Jeszcze niedawno cena była coś około 700zł, a teraz nagle jest przecena z 1000zł na 500zł(ceny podaje w zaokrągleniu do pełnych setek). Nie wiem skąd teraz taka cena, czy erybka kupiła teraz aż tak drogo, czy to jakiś chwyt marketingowy że taka przecena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na tym zestawie. Szczerze mówiąc na początek wystarczy. Jak się ktoś nie zniechęci to i tak przejdzie na większe. Co do ceny to 2 lata temu też płaciłem coś około 550 PLN więc promocja nadal trwa :).

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.