Skocz do zawartości
ZiomEkk_

Sump i DSB bez odpieniacza - czy dobrze kombinuję?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Stoję przed problemem jakim jest zaprojektowanie sumpa i zrobienie DSB z refugium. Mam co do tego kilka pytań.

 

1. Sump o wymiarach 50x35x30h, ma być połączony z akwarium 121l (60x45x45h). Zdecydowałem się zrezygnować z odpieniacza i filtrację oprzeć na DSB z refugium oraz żywej skale i ceramice. Zrobiłem projekt sumpa (zamieszczam poniżej), od lewej pompa powrotu - chciałbym umieścić ją trochę wyżej aby na wypadek zatkania spływu wypompowala mniej wody, następnie przegroda o wysokości 22cm, później komora na DSB i glony, kolejna przegroda z przerwą 2cm zaraz nad warstwa piasku aby wymusić ruch wody nad piaskiem i ostatnia komora z prawej o szerokości 6cm tylko na zrzut wody i ewentualną skarpetę na rurze.

 

Czy takie ułożenie jest ok?

 

2. DSB - planuje drobny piasek kwarcowy o wysokości 10-11cm, dla lepszego startu wezmę trochę piasku z działających zbiorników aby lepiej zasiedlić. Planuje tam wrzucać wszelkie asteriny, wieloszczety i inne zwierzaki które uda mi się złapać. Glony: caulrepa prolifiera + ewentualnie spaghetti, oświetlane z góry i może od boku.

 

Powierzchnia DSB wynosiłaby w takim układzie komór 30x35cm co daje 1050cm2 powierzchni a więc około 43.7% powierzchni głównego akwarium. W wolne przestrzenie w sumpie (komora pompy powrotnej) trafi Siporax który obecnie mam w kaskadzie i jakieś ewentualne niechciane kawałki skały z akwarium.

 

Czy wszystko dobrze wymyśliłem? Wiem że temat już się przewijał ale tutaj są konkrety budowy i założenia konkretnego sumpa. Proszę o podpowiedzi.976b91477352ea0a432129ee78139d27.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

tylko 10cm dla glonów ? w/g mnie za niski zbiornik , policzyłeś czy przyjmie wodę z głównego w razie zaniku zasilania ?

ps. cyt.

" -Przy planowaniu DSB, upewnijcie się, żeby nad piaskiem było, co najmniej 15-20cm. Chodzi o to, żeby w wodzie znajdowała się odpowiednia ilość organiki do odżywiania DSB. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dal bym siporax przy wlocie a pompę na sam dól 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem siporax przy wlocie, też mam komore 7cm na spad. Była wypchana siporaxem. Wczoraj powyciągałem, bo mimo, że woda tam bardzo mocno pracuje to się zbierał syf. Wrzuciłem siporax do pompy. Musisz znaleźć miejsce na skarpetę filtracyjną lub watę. Albo będziesz musiał ręcznie odmulać. piasku daj 8-10 cm. Wystarczy. I nad nim zostaw 20 cm na glony. 10cm na glony nad piaskiem to za mało. Na spaghetti od biedy by wtsarczyło. Na Caulerpy będzie mało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam najpierw watę a pod watą siporax, komora ma  5cm . 

20180326_141131.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ZiomEkk_ napisał:

Cześć. Stoję przed problemem jakim jest zaprojektowanie sumpa i zrobienie DSB z refugium. Mam co do tego kilka pytań.

jzl9pSl.jpg

L4O1rO1.jpg
53x30x21 Działa aż za dobrze po4 i no3 ciągle  same zera  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kniaz0 napisał:

No ja mam najpierw watę a pod watą siporax, komora ma  5cm . 

20180326_141131.jpg

Gdzie tu ten siporax ??? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że akwarium które mam ma wymiary 50x30x25h (sprzedawca pomylił wymiary). Znalazłem większe (60x30x35h) i myślę że je zakupie w celu wykonania sumpa. Rozumiem że reszta rzeczy jest ok i będzie to działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 26.03.2018 o 15:43, SU1 napisał:

jzl9pSl.jpg

L4O1rO1.jpg
53x30x21 Działa aż za dobrze po4 i no3 ciągle  same zera  .

Ile ten system pracuje, wygląda na świeżutki :)

 

W dniu 27.03.2018 o 00:24, ZiomEkk_ napisał:

Okazało się że akwarium które mam ma wymiary 50x30x25h (sprzedawca pomylił wymiary). Znalazłem większe (60x30x35h) i myślę że je zakupie w celu wykonania sumpa. Rozumiem że reszta rzeczy jest ok i będzie to działać?

tutaj masz 35cm do dyspozycji, powiedzmy zostawisz 5cm na bufor wody, zostaje Ci 30cm, minus 8-10 cm na dsb zostaje około 20cm na wodę wydaje się ok gloniska tez jakieś posadzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

Ile ten system pracuje, wygląda na świeżutki :)

Takie foty pod rękom , dziś stuka  12 miesięcy .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w komorze z DSB i refugium mogę wrzucić płaski kawałek skały jako schronienie dla min. wieloszczetów które mam zamiar tam trzymać?

 

Co jakbym umieścił odpieniacz w ostatniej komorze (razem.z pompa powrotu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, SU1 napisał:

Takie foty pod rękom , dziś stuka  12 miesięcy .

spoko wyglądał jak taki nowy świeżutki ładny :)

 

6 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:

Czy w komorze z DSB i refugium mogę wrzucić płaski kawałek skały jako schronienie dla min. wieloszczetów które mam zamiar tam trzymać?

 

Co jakbym umieścił odpieniacz w ostatniej komorze (razem.z pompa powrotu)?

ja mam ale wszyscy mi odradzali i odradzają nadal, ogólnie jest ryzyko że zaczną zachodzić procesy gnilne, tak przynajmniej może się zdarzyć takie jest ryzyko, u mnie system ma 21 dni nic zlego się nie dzieje, ale cały czas monitoruje mam bardzo dobry przeplyw, sam musisz zdecydować, a z odpieniaczem w ostatniej komorze odradzam, jest to komora w której poziom wody  jest plywający, odpieniacz potrzebuje stalego, poza tym bedziesz miał mase babli w akwarium

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innym temacie napisałeś, że czytałeś artykuły o DSB i refugium. To jak to w końcu jest? Odpieniacz jak chcesz dać, to daj go w komorze spływu. Jak dasz go w komorze powrotu, to wszystko co dobre z DSB i refugium wyłapie odpieniacz. Mały kawałek skały na DSB nie powinien zaszkodzić, mam u siebie i nie widać negatywnych skutków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W innym temacie napisałeś, że czytałeś artykuły o DSB i refugium. To jak to w końcu jest? Odpieniacz jak chcesz dać, to daj go w komorze spływu. Jak dasz go w komorze powrotu, to wszystko co dobre z DSB i refugium wyłapie odpieniacz. Mały kawałek skały na DSB nie powinien zaszkodzić, mam u siebie i nie widać negatywnych skutków.
A jak ma być?

Czytałem na reefhubie że odpieniacz może niektóre pożywne składniki pochodzące z DSB wyłapać, ciekawiło mnie czy ktoś ma odpieniacz ZA DSB. Gdyby nie zmienny poziom wody w ostatniej komorze to bym przetestował to rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, ZiomEkk_ napisał:

A jak ma być?

Czytałem na reefhubie że odpieniacz może niektóre pożywne składniki pochodzące z DSB wyłapać, ciekawiło mnie czy ktoś ma odpieniacz ZA DSB. Gdyby nie zmienny poziom wody w ostatniej komorze to bym przetestował to rozwiązanie.

to zły pomysł tak jak pisał Ci Maciek, pomijając nawet fakt niedorzeczności w umiejscowieniu odpieniacza w komorze pompy powrotnej, to woda po DSB ma dużo wartościowych składników w sobie, odpieniacz jakąś część z tego dobra unicestwi jaki sens posiadania DSB i niszczenia jego owoców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ZiomEkk_ napisał:

A jak ma być?

Ma być tak jak napisałem wyżej. Jak chcesz mieć odpieniacz i DSB i refugium, to odpieniacz dajesz przed DSB i refugium w komorze spływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety budowa stanęła na poszukiwaniu akwarium, miałem upatrzony ale zerowy kontakt ze sprzedającym.

Dziś byłem w sklepie z morszczyzna i gościu twierdził że do DSB również aragonit żeby nie było okrzemek. Widzę że ile osób tyle opinii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego co było napisane na reefhub piasek argonitowy do DSB się nie nadaje bo się rozpuszcza w niskim pH. Ale na pewno są tacy co mają piasek argonitowy do DSB. Ja i ogromna większość założyliśmy DSB na piasku kwarcowym. Nigdy okrzemek nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Według tego co było napisane na reefhub piasek argonitowy do DSB się nie nadaje bo się rozpuszcza w niskim pH. Ale na pewno są tacy co mają piasek argonitowy do DSB. Ja i ogromna większość założyliśmy DSB na piasku kwarcowym. Nigdy okrzemek nie miałem.
I ja też będę zakładał na kwarcowym, jak tylko znajdę zbiornik chciałbym z nim wystartować. Na wierzch nasypie troszkę piasku z 25l i od kolegi wezmę żeby jakieś życie wprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnego piasku z akwarium na wierzch nie dawałem. Życie po jakimś czasie samo się pojawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Niestety budowa stanęła na poszukiwaniu akwarium, miałem upatrzony ale zerowy kontakt ze sprzedającym.

Dziś byłem w sklepie z morszczyzna i gościu twierdził że do DSB również aragonit żeby nie było okrzemek. Widzę że ile osób tyle opinii :)

Nie idź tam więcej. Mogę wiedzieć co to za sklep? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, ZiomEkk_ napisał:

Na wierzch nasypie troszkę piasku z 25l i od kolegi wezmę żeby jakieś życie wprowadzić.

25l to nie jest "troszkę"

żeby zaszczepić życie w DSB wystarczy 0,5l czy litr - jak "dowalisz" za dużo na początek to tylko bałaganu narobisz bo większość życia padnie (a DSB potrafi dojrzewać kilka miesięcy więc nie ma sie co spieszyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:
7 godzin temu, dla syna napisał:
Nie idź tam więcej. Mogę wiedzieć co to za sklep? 

Nie chce robić antyreklamy

Wydaje mi się że możesz dać aragonit, ale stwierdzono ze przy niskim pH się rozpuszcza, tylko nikt nie badał chyba po jakim czasie i czy cokolwiek dostanie się do systemu bo to raczej proces baardzo powolny i to przy bardzo niskim ph, które panuje tylko w tych najniższych warstwach DSB, ja dałem jak chyba większość piasek kwarcowy o frakcji "0", na to jakieś 2 cm aragonitu i 250ml piasku (szklanka) z działającego 5 letniego systemu dla zaszczepienia życia w którym była masa wieloszczetów i wężowideł  i pewnie masy innych rzeczy których nie widać gołym okiem :) system pracuje lekko ponad 3 tygodnie i dopiero widać jakiekolwiek poczatki aby coś się działo tak więc musisz się uzbroić w cierpliwość tak jak pisali wyżej,

ps. co do okrzemków u mnie pojawiły się w pierwszych dniach od zalania zbiornika i tak samo szybko zniknęły więc nie słuchaj bajek, nawet nie mam pewności ze to przez piasek a prawdopodobnie sprzedawca nie miał piasku kwarcowego dlatego chciał Ci wcisnąć aragonit, na allegro sa gotowe paczuchy po 30kg razem z wysyłką to koszt około 40zł,

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.