Skocz do zawartości
Sygen

statecznik 2x54

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jakie znaczenie ma na statecznik opis a precyzyjniej kabel 6 i 7 jest napisane max do 1m. Walczę już z pół roku z moimi 2 świetlówkami 2 x 54 watt i ręce mi opadają.Raz się załączają a raz nie,wymieniłem już chyba po 2 razy przewody i końcówki i kłopot wraca.Z lampy mam przewody wszystkie do statecznika jakieś 2,5m i czy tu może jest problem bo złącze 6 i 7 powinno być max 1m.

Czy to ma znaczenie?

large.statecznik-emc-t5-2x54w.jpg.7d23e8a07ff5c9a4e71399994cd870b2.jpg

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety powodem jest na 99% za długi ten kabel. Nawet gdzieś czytałem, że czym krótsze kable tym sprawność większa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam długość przewodów wynika z tego, że starter podgrzewa żarniki świetlówek wysokim napięciem a niskim prądem, z tego wynikają duże straty napięcia na przewodach, sprawność świetlówki nie ma znaczenia bo jak już rozgrzeje żarnik do temperatury który spowoduję zapalenie gazu w rurze to tylko podtrzymuję napięcie na końcach rur.  

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, boo12 napisał:

Z tego co pamiętam długość przewodów wynika z tego, że starter podgrzewa żarniki świetlówek wysokim napięciem a niskim prądem, z tego wynikają duże straty napięcia na przewodach

chyba odwrotnie ;) straty są przy niskim napięciu i dużym prądzie dlatego linie nawietrzne są HV


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć
Jakie znaczenie ma na statecznik opis a precyzyjniej kabel 6 i 7 jest napisane max do 1m. Walczę już z pół roku z moimi 2 świetlówkami 2 x 54 watt i ręce mi opadają.Raz się załączają a raz nie,wymieniłem już chyba po 2 razy przewody i końcówki i kłopot wraca.Z lampy mam przewody wszystkie do statecznika jakieś 2,5m i czy tu może jest problem bo złącze 6 i 7 powinno być max 1m.
Czy to ma znaczenie?
large.statecznik-emc-t5-2x54w.jpg.7d23e8a07ff5c9a4e71399994cd870b2.jpg

Sylwek może to kwestia stateczników. Ja na tych blauach mam prawie 3 metrowe i nic złego się nie dzieje.37edb55ba63035a2866a826a82e29a22.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli statecznik jest zamontowany w lampie to przewody nie powinny przekraczac 1m skoro rura ma 115cm i stateczniki montuje sie na 1/3 dlugosci, wiec jesli nie dziala to wymiana na nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W statecznikach elektronicznych dobiera się długość przewodów ze względu na spadki napięć. Jedyne co przychodzi mi do głowy to umieścić statecznik w takim miejscu aby maksymalnie skrócić przewody zwłaszcza zaciski 6 i 7. Jeśli to nie pomoże to trzeba wymienić statecznik

 

Edytowane przez Daro73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki elektroniczne pracują na dość wysokich częstotliwościach i przy długich kablach może im odwalać .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Coltrane napisał:

chyba odwrotnie ;) straty są przy niskim napięciu i dużym prądzie dlatego linie nawietrzne są HV

Oczywiście w tej kwestii masz rację, co nie zmienia faktu, straty są liczone w przyroście do kwadratu od danego napięcia, ale w przypadku świetlówek potrzebujesz wysokiego napięcia przy stosunkowo niewielkim prądzie i niskim napięciu samej sieci 230v (stąd długość przewodów ma znaczenie) żeby zainicjować proces zapalenia świetlówki, a za tym idzie pobór prądu napięcie też spada i jest nie wystarczające do zapalenia świetlówki

tutaj tak z encyklopedia zasada działania

Po załączeniu napięcia styk zapłonnika jest rozwarty, zapłonnik działa jak neonówka. Jarzący się gaz szlachetny - neon lub ksenon nagrzewa bimetal, który wyginając się zwiera styk. Powoduje to zwarcie neonówki i wywołuje przepływ prądu ograniczonego jedynie przez impedancję dławika i rezystancję elektrod świetlówki. Następuje rozgrzewanie się elektrod lampy wykonanych z drutu oporowego, co dodatkowo zmniejsza napięcie zapłonu. W tym czasie bimetal startera stygnie, a powracając do stanu pierwotnego rozwiera obwód elektryczny. W momencie rozwarcia następuje gwałtowna zmiana natężenia prądu przepływającego przez dławik co wytwarza siłę elektromotoryczną samoindukcji o wartości kilkuset woltów. Napięcie to dodając się do napięcia sieci wywołuje przez krótką chwilę wysokie napięcie między elektrodami lampy, które inicjuje wyładowanie w gazie lampy. Gdy przez lampę przepływa prąd, napięcie na niej obniża o spadek napięcia na impedancji dławika. Wówczas napięcie na zapłonniku nie osiąga napięcia zapłonu neonówki i kończy się proces zapłonu. Jeśli zapłon świetlówki nie nastąpi lub przepływ prądu zostanie przerwany, to proces powtarza się od nowa, aż do skutku.

Wbudowany w zapłonnik kondensator o niewielkiej pojemności połączony jest równolegle do elektrod zapłonnika. Zadaniem jego jest ograniczenie amplitudy impulsu zapłonowego oraz jego wydłużenie. Przeciwdziała to powstawaniu zakłóceń radiowych oraz zmniejsza zużycie styków.

9 minut temu, SU1 napisał:

Stateczniki elektroniczne pracują na dość wysokich częstotliwościach i przy długich kablach może im odwalać

Może ja źle rozumuje, ale ale skoro statecznik jest dołączany równolegle do zasilania sieci aby zapalić świetlówkę to nie może pracować z inną częstotliwością niż nasze 50hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Coltrane napisał:

zmień statecznik, u mnie wszystko pięknie działa

 

Stateczniki mam take 2 i są nowe kupione w grudniu jak pilnie potrzebowałem zbudować lampę t5 na zastępstwo led.Nigdy nie zwracałem uwagi na opisy i długość przewodów ale dziś się przyjrzałem opisowi i takie cuda

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

Może ja źle rozumuje, ale ale skoro statecznik jest dołączany równolegle do zasilania sieci aby zapalić świetlówkę to nie może pracować z inną częstotliwością niż nasze 50hz

Częstotliwość zasilania nic do tego nie ma   ,bo i tak elektronika zasilana jest napięciem stałym . Częstotliwość pracy po części zależy od układu i użytych dławików . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SU1 napisał:

Częstotliwość zasilania nic do tego nie ma   ,bo i tak elektronika zasilana jest napięciem stałym

Popraw mnie jeśli się mylę ale na te dwa przewody które mają mieć 1m dostają 450v zmiennego przy rozruchu + zasilanie z sieci później tranzystor kluczujący rozłącza ten naładowany kondensator i zostaje samo 230v gdzie tutaj częstotliwość inna niż z sieci sądzę, że statecznik nie startuję bo brakuje napięcia na start, bądź napięcie jest za duże (spalona świetlówka) a to co nadzoruję układ to stałe zasilanie o którym piszesz czego zresztą pewny nie jestem że takie tam jest bo po co skoro cały układ chodzi na przemiennym dokładać mostek gretza, a dławiki mają zrekompensować i przyjąć pulsację wynikającą z wyładowania kondensatora. Piszę na podstawię doświadczenia z magnetycznymi starterami, ale zasada działania mniej więcej ta sama przynajmniej tak mi się wydaje   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boo12  Proszę cię  , to mój zawód , układy zasilania budowałem i projektowałem wiele lat  . Poza tym dobrze jest czasem kliknąć choćby w google zanim się niepotrzebnie rozpisze .

cyt: 
 układ ten zapewnia start oraz działanie bez migotania i tętnienia, stałe parametry uzyskiwanego światła bez względu na zmiany napięcia zasilania oraz wysoką wartość współczynnika mocy. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość użycia do zasilania lampy , prądu o większej częstotliwości, przewyższającej rozwiązanie oparte na stateczniku indukcyjnym nawet do 30kHz do 60kHz. Przy tak krótkim okresie przepływającego prądu rekombinacja jonów gazu nie następuje, co przekłada się na znacznie mniejsze straty w układzie.

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, boo12 napisał:

 

Może ja źle rozumuje, ale ale skoro statecznik jest dołączany równolegle do zasilania sieci aby zapalić świetlówkę to nie może pracować z inną częstotliwością niż nasze 50hz

 

Przykładowo takie stateczniki zwane na kolei przekształtnikami służące do zasilania świetlówek w wagonie pracują z częstotliwością 16 000 Hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jutro znow kombinacje i skracanie przewodów i może nareszcie bedzie po problemie.Bywało tak że przez tydzień ładnie sie odpalały a teraz znowu od niedzieli kłopot i nie startują.Musiałem kilka razy wyciagac wtyczkę i ponownie wkładac aż za którymś razem zatrybiło.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłóż lampę, wszystko połącz wszystko możliwie najkrótszymi przewodami, załącz kilkanaście razy, jak będzie działać poprawnie wiesz że przewody są za długie To może być też objaw padającej elektroniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Daro73 napisał:

Rozłóż lampę, wszystko połącz wszystko możliwie najkrótszymi przewodami, załącz kilkanaście razy, jak będzie działać poprawnie wiesz że przewody są za długie To może być też objaw padającej elektroniki

Elektronike raczej bym wykluczył bo mam 2 takie same nowe stateczniki i jeden kilku letni i na wszystkich takie same objawy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zastosowanie przewodu o większym przekroju z jakimś ekranem próbowałeś? Kiedyś na bankomacie NCR z tym walczyłem. Na takiej samej zasadzie jest podświetlenie logo operatora. Wymieniłem dosłownie wszystko: zasilacz centralny, stateczniki, elektronikę sterującą (tam to nazywa się miskalenius). Potem wziąłem się za wiązki i nadal to samo. Dopiero jak wiązkę wymieniłem za x podejściem sprowadzoną ze Stanów od producenta do innego modelu prawie dwa razy dłuższą,  usterka zniknęła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dla syna napisał:

A zastosowanie przewodu o większym przekroju z jakimś ekranem próbowałeś? Kiedyś na bankomacie NCR z tym walczyłem. Na takiej samej zasadzie jest podświetlenie logo operatora. Wymieniłem dosłownie wszystko: zasilacz centralny, stateczniki, elektronikę sterującą (tam to nazywa się miskalenius). Potem wziąłem się za wiązki i nadal to samo. Dopiero jak wiązkę wymieniłem za x podejściem sprowadzoną ze Stanów od producenta do innego modelu prawie dwa razy dłuższą,  usterka zniknęła. 

Kabla z ekranem nie stosowałem tylko zwykłe o przekroju 1mm

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel skrócony do około 70 cm max i wstępnie działa zobaczymy jak z czasem bo poprzednio też początkowo działało a potem już w kratkę.Kabel miałem aż 3 m 7x1mm i faktycznie pewnie był za długi.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, SU1 napisał:

boo12  Proszę cię  , to mój zawód , układy zasilania budowałem i projektowałem wiele lat  . Poza tym dobrze jest czasem kliknąć choćby w google zanim się niepotrzebnie rozpisze .

 liczyłem raczej na zasadzę działanie niż na burę wydawało mi się że stateczniki magnetyczne tak właśnie działają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał poprzednik spróbowałbym jeszcze patentu z przewodem o większym przekroju, może faktycznie ta elektronika głupieje przy spadkach napięcia, pod zaciski maksymalnie wejdzie 1,5, sprawdź też wiązkę przewodów, może masz pseudo miedziany chiński wynalazek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Daro73 napisał:

Jak napisał poprzednik spróbowałbym jeszcze patentu z przewodem o większym przekroju, może faktycznie ta elektronika głupieje przy spadkach napięcia, pod zaciski maksymalnie wejdzie 1,5, sprawdź też wiązkę przewodów, może masz pseudo miedziany chiński wynalazek

jak pisałem wyżej przewody wymieniałem różne z różnych źródeł i było to samo też o różnych przekrojach


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, boo12 napisał:

 liczyłem raczej na zasadzę działanie niż na burę wydawało mi się że stateczniki magnetyczne tak właśnie działają

Żadna bura  . A rozmawiamy /piszemy o elektronicznych :D . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.