Skocz do zawartości
boo12

Wymiana piasku na działającym baniaku ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w związku z tym, że dino panoszy się naprzemiennie z cyjano i cholera wie co jeszcze, a parametry mają się blisko zera tzn no3 po4 a pozostałe trzymają stabilny poziom praktycznie od podmiany do podmiany to zaczynam podejrzewać piach z akwarium który kupiłem z działającego akwarium (zresztą wydaje mi się za drobny bo pompy go nagminne przedmuchują) . Tutaj moje pytanie czy mogę ten stary odessać a wsypać suchy wypłukany w RO czy obejdzie się bez dojrzewania?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, boo12 napisał:

wsypać suchy wypłukany w RO czy obejdzie się bez dojrzewania?  

nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jakoś można zminimalizować konsekwencje sypać na raty albo coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

lepiej odsysać te plagi z odrobiną piasku i czekać aż zbiornik normalnie dojrzeje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad podmianą piachu bo już połowa mniej niż przy zasypywaniu a plagi jak były tak są, za chwile rozgwiazda będzie się turlać po szklę jak tak dalej pójdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

próbowałeś np. nie robić podmian, zmieniać czy dawkę czy bakterie ? albo zaciemnić zbiornik na 3 dni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

próbowałeś np. nie robić podmian, zmieniać czy dawkę czy bakterie ? albo zaciemnić zbiornik na 3 dni ?

Niestety próbowałem każdej z tych metod, zaciemnienie + głodówka totalna skończyła się spokojem na tydzień i wszystko odrosło w oczach, jedynie jeszcze krzemianów nie mierzyłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem.Sprawę załatwiła babka kopiąca. Po trzech-czterech dniach prawdziwej burzy  piaskowej zero śladu po dino cyjano na piasku.

Ale to już ingerencja w obsadę.

Swoją drogą fajna rybka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamierzam nabyć ale nie wiem czy dobrym pomysłem jest powiększać obsadę przy takim syfie który o u mnie panuję, mam zresztą halihoresa żółtego i rozgwiadę i :mooning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, silvia napisał:

nie

Tak obejdzie się bez dojrzewania jeżeli zrobisz to mądrze :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

Witam w związku z tym, że dino panoszy się naprzemiennie z cyjano i cholera wie co jeszcze, a parametry mają się blisko zera tzn no3 po4 a pozostałe trzymają stabilny poziom praktycznie od podmiany do podmiany to zaczynam podejrzewać piach z akwarium który kupiłem z działającego akwarium (zresztą wydaje mi się za drobny bo pompy go nagminne przedmuchują) . Tutaj moje pytanie czy mogę ten stary odessać a wsypać suchy wypłukany w RO czy obejdzie się bez dojrzewania?  

Nie wymieniaj piasku.

Natomiast w kwestii plagi. nie widzę zdjęcia całosci akwarium ..zatem moja strategia:

- Oddaj rozgwiazdę i slimaki kopiące

- oddeslij cały piach i nie wsypuj nowego

- wstrzymaj podmiany wody na miesiąc, nawet lepiej i  dwa

-wstrzymaj wszystkie "dodatki" jakie podajesz (szczególnie te do których się nie przyznajemy)

- do sumpa sera silicate, trochę węgla

- zapewne za duzo karmienia bo pewnie ryb  za dużo w relacji - koralowce - ryby - zmniejszamy ryby zwiekszamy mase koralową

 

za 3 miesiące czysto :)

wsyp piasek; na kilka rozłożonych rat

 

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wydaje mi się żebym przekarmiał daję 1 mrożonkę dziennie

w obsadzie

2x krewetka

2x blazen

1x brzydal

1x halihores

1x taki niebieski koleżka (nie pamiętam nazwy są też w wersji niebiesko - żółtej kolorowane przez pół )

1x rozgwiazda

i wiadomo jakieś ślimory się kręcą  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Arturro napisał:

Nie wymieniaj piasku.

Natomiast w kwestii plagi. nie widzę zdjęcia całosci akwarium ..zatem moja strategia:

- Oddaj rozgwiazdę i slimaki kopiące

- oddeslij cały piach i nie wsypuj nowego

- wstrzymaj podmiany wody na miesiąc, nawet lepiej i  dwa

-wstrzymaj wszystkie "dodatki" jakie podajesz (szczególnie te do których się nie przyznajemy)

- do sumpa sera silicate, trochę węgla

- zapewne za duzo karmienia bo pewnie ryb  za dużo w relacji - koralowce - ryby - zmniejszamy ryby zwiekszamy mase koralową

 

za 3 miesiące czysto :)

wsyp piasek; na kilka rozłożonych rat

 

 

 

I tak powinno się to odbyć, wtedy nie będzie problemów z plagami i dojrzewaniem piasku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi, zjechać z karmieniem pół kostki na dzień ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niebiesko żółta rybka to garbik chrysiptera dopasuj który jest Twój ;-) co do walki z plagami...  Tak jak koledzy piszą. Wywal piasek ustabilizuj co masz i potem uzupelniaj ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak po podmianie coś wyskoczy jak nie okrzemki to dino, ja podmieniałem dwukrotnie bo mi granulacja nie pasowała a i tak okrzemki zaliczyłem. Za drugim razem było lepiej, najpierw odessałem piach, wsypałem nowy + bomba z bakterii digi,biogro i bio s do tego pożywka.Zaciemnienie zbiornika na 5 dni a później stopniowo włączałem zaczynajac od aktyniki.Mialem tylko lekki nalot okrzemek przez 2 dni i do dzisiaj mam spokój.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma nadmiar pierwiastków to co zmieni zaciemnienie bądź usunięcie Piachu ?.Bardziej zapytam kolegę ile lat stoi twoje akwarium ?Jak często robisz podmiany ?Na jakiej soli ?Obsada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Artur Tokajuk napisał:

Jeśli ma nadmiar pierwiastków to co zmieni zaciemnienie bądź usunięcie Piachu ?.Bardziej zapytam kolegę ile lat stoi twoje akwarium ?Jak często robisz podmiany ?Na jakiej soli ?Obsada?

Lat to stoi całe 0,5 dodaję tylko bakterie naprzemiennie dużo tytułów żeby wymieniać sól było blue tresure teraz (od 3 podmian daję) af reef salt podmiany co dwa tygodnie 10%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, boo12 napisał:

Dziękuję za cenne uwagi, zjechać z karmieniem pół kostki na dzień ?

A może 1/3  przy jednym karmieniu a jak 2x to 1/4. To subiektywne odczucie; pokarm ma zniknąć w ciagu 2-4 minut; nie chowaj go w skałę, piasek itp itd. Czy będzie za mało za dużo zdecydujesz po 2-3 tygodniach.

Godzinę temu, Artur Tokajuk napisał:
Godzinę temu, Artur Tokajuk napisał:

Jeśli ma nadmiar pierwiastków to co zmieni zaciemnienie bądź usunięcie Piachu ?.

Arturze, mam przeczucie, że piasek u niego główne źródło dino w swoim rozkwicie w tym jednak młodym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo karmisz. 1/2 kostki solowca wystarczy. W takiej ilości ryby nie padną z głodu, a zbiornik wkoncu zacznie wyrabiać z przemieleniem pokarmu. Ryby mają być głodne, żeby szukały. Jak u siebie daje jedną kostkę to 2x błazenek, 1x salarias, 1x chrysus, 1x babka kopiąca, 2x amboinensis, mnóstwo ślimaków nassariusów, babilonia, rozgwiazda piaskowa i setki małych żyjątek chce im brzuchy rozerwać z pupą. A połowa i tak gdzieś się w toni sama rozpuszcza. Wtedy reaktor glonowy w tydzień zarasta calkowicie. Jak daję pół kostki, ryby też mają widoczne pełne brzuchy, a pokarm zostaje całkowicie zjedzony. Dzięki temu reaktor glonowy zapełnia się dopiero w niespełna 3 tygodnie. Sam oceń, czy potrzebujesz karmić aż tyle. Nie masz większej obsady odemnie, nie masz reaktora glonowego, masz krócej zbiornik o ok rok (wszystko się jeszcze stabilizuje, przynajmniej próbuje), a w obiegu masz 2x więcej wody to na +. W zbiorniku mam ok 15 korali, które też znacznie poprawiły kondycję systemu. Poprostu, kup babkę kopiącą, nie przejmuj się syfem przez dwa tygodnie bo będzie rzeźnia (ale później się uspokoi jak przetrzepie piach) i karm 1/2 kostki dziennie. Zobaczysz, robota sama się zrobi. Powodzenia

Ps wymiana piachu jest trudniejsza niż wymiana skaly. Sam przerabialem jedno i drugie. Jeśli się zdecydujesz na to, to zobaczysz o czym mówiłem. 

Hehe ile osób tyle opinii i metod ;-) 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium ma 6 miesiecy, to mu pozwól dojrzeć , a jak chcesz wymienić piasek na inny to po prostu to zrób tak jak ci napisałem wcześniej a potem trzymaj ręce z dala od akwarium. Nic nie odsysaj tylko czekaj i lej bakterie. Ja posłuchałem kolegów z forum  przestałem grzebać w akwarium i wszystko się ustabilizowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego skoro masz akwarium 0.5 roku to się dziwisz ?Proponuję sól " Instant Ocean " ..Wstrzymaj się z podmianami na parę miesięcy...

U mnie akwarium dojrzewało prawie 2 lata mój drogi :) 

Odstaw wszystko na bok i nic nie kombinuj ...

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobię jak piszecie, ale piach raczej wymienię na jakiś 1,5-2mm bo ten proszek który mam lata po całym akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.