Skocz do zawartości
sebb75

Moja Newa More 30R

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

To będzie mój stały post, w którym sukcesywnie będe aktualizował informacje o moim małym zbiorniku z nadzieją wsparcia szanownych kolegów i koleżanek :)

Wcześniej napisałem poniższe posty, ale od teraz wolę wszystko opisywac tutaj.

 

Tak więc akwarium ma już 3 miesiące i 7 dni.

Aktualne życie:

2 lysmata wundermanni

1 calcinus elegant

1 trochus

pachyclavularia

zoanthus

briareum

Od półtora miesiąca dolewam co tydzień porcję Microbe-Lift Special Blend, od soboty NO3:PO4-X (ciężko mi zbić azotany i fosforany)

Regularne dolewki i podmiany ok 3L.

Teraz ważne pytanie:

Od jakiegoś czasu piasek przy szkle i gdzieniegdzie na powierzchni zrobił się bordowo-ciemnoróżowy oraz rdzawy, a dodatkowo na szybie przy piasku pojawiły się różowe "plamy", czy to powód do zmartwienia?

piasek.thumb.jpg.ab1295e1609a06443b364704b42a50ab.jpgplamy.thumb.jpg.cf2d8b5de326918f112262c68f168315.jpg

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piasku widać początki cyjano i może też być początek dino przy szybie. Spróbuj poprawić cyrkulację i jakie masz dokładnie po4 i no3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie brakuje kilku ślimaków kopiących by ruszały piaskiem

1 godzinę temu, sebb75 napisał:

dolewam co tydzień porcję Microbe-Lift Special Blend,

porcję czyli ? tyle co w "instrukcji" czy 2x więcej czyli dawkę do morskiego - bo jak widać to chyba za mało

a nawiązując do poprzedniego tematu - makroglony można włożyć choćby do kotnika zawieszanego albo z przyssawkami  :)

kotnik-plywajacy.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, maciej01 napisał:

Na piasku widać początki cyjano i może też być początek dino przy szybie. Spróbuj poprawić cyrkulację i jakie masz dokładnie po4 i no3?

0,25 i 50, cyrkulacja jest raczej dobra, wirniczek non stop działa..

16 godzin temu, silvia napisał:

w/g mnie brakuje kilku ślimaków kopiących by ruszały piaskiem

porcję czyli ? tyle co w "instrukcji" czy 2x więcej czyli dawkę do morskiego - bo jak widać to chyba za mało

a nawiązując do poprzedniego tematu - makroglony można włożyć choćby do kotnika zawieszanego albo z przyssawkami  :)

kotnik-plywajacy.jpg

 

No tyle co w instrukcji czyli za mało? z kopiących co możesz polecić?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, sebb75 napisał:

No tyle co w instrukcji

ale dla słodkich czy morskich zbiorników - dla morskich dawka podwójna

3 minuty temu, sebb75 napisał:

z kopiących co możesz polecić?

coś małego np. Nassariusy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

ale dla słodkich czy morskich zbiorników - dla morskich dawka podwójna

coś małego np. Nassariusy

aa dla morskich podwójna tego nie wiedziałem ech..

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w opisie / instrukcji przecież napisano

" Słona woda spowalnia procesy życiowe bakterii, w akwariach morskich stosować o 25-50% więcej zalecanej dawki. "

zbiornik masz świeży więc więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odessał tego piachu trochę. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, MaciekZ napisał:

Ja bym odessał tego piachu trochę. 

Tak zrobiłem - ściągnąłem z piasku ile się dało tego różowego "korzucha". 

Pytanie z innej beczki (może nawet głupie) - czy owoce morza, mrożone krewetki np. z supermarketu nadają się na pokarm?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, sebb75 napisał:

Tak zrobiłem - ściągnąłem z piasku ile się dało tego różowego "korzucha". 

Pytanie z innej beczki (może nawet głupie) - czy owoce morza, mrożone krewetki np. z supermarketu nadają się na pokarm?

Mrożonki z marketu nadają się ale nie mogą być z żadnymi przyprawami itd. Dokarmiam ukwiały krewetka koktajlowa ale mocno rozdrabniam.  Podopieczni chyba nie narzekają ;)

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, natan2012 napisał:

Mrożonki z marketu nadają się ale nie mogą być z żadnymi przyprawami itd. Dokarmiam ukwiały krewetka koktajlowa ale mocno rozdrabniam.  Podopieczni chyba nie narzekają ;)

Oo to super :) pewnie kraby i krewetki również nie pogardza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ważne by były bez żadnych dodatków - od lat karmię tym ukwiały i kraba :) , albo kawałek np. surowego dorsza i krab w 2-3 sekundy wyłazi zza skał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, silvia napisał:

ważne by były bez żadnych dodatków - od lat karmię tym ukwiały i kraba :) , albo kawałek np. surowego dorsza i krab w 2-3 sekundy wyłazi zza skał :D

Właśnie mi mojego elegancika trochę żal bo jak wrzucam mrożonki to on od razu wyłazi tylko ma duży problem z wyłapaniem latających drobinek, dlatego pomyślałem, żeby mu coś cięższego na piasek rzucić żeby się tak nie forsował :D czyli dorsza też można podawać, cenne porady :D

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem w trakcie zakupu makroglonów i kotnika, w poniedziałek kupiłem nassariusa, babylonię i wężowidło. Wszystkie mają się dobrze, jednak miałem nadzieję, że ślimaki będą faktycznie choć trochę przeczesywać dno tymczasem widzę, że babylonia siedzi w jednym miejscu, a po nassariusie ślad zaginął... (ale jest mały więc może dlatego nie można dostrzeć jeszcze jego rurki).

Wczoraj zmieniłem ustawienie skały i teraz akwatium wygląda przyjemniej, niestety znowu zbierają się chyba dino i cyjano... Od kilku dni dozuję NO3:PO4-X i niedługo zrobię badanie. Przy okazji pytanie: czy dozować wg instrukcji czy nieco więcej?

Tak teraz to wygląda:

 

IMG_20180418_233909107.jpg

IMG_20180419_173932472_HDR.jpg

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden ślimak nassarius to za mało, według mnie to co najmniej trzy. Kup jeszcze ślimaka strombus też coś tam kopie, wzrusza piach i podobno zjada cyjano. I zdejmij briareum z głównej konstrukcji skalnej bo jak mu przypasuje to zarośnie Ci całą skałę, daj na małej skałce gdzieś na piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

Jeden ślimak nassarius to za mało, według mnie to co najmniej trzy. Kup jeszcze ślimaka strombus też coś tam kopie, wzrusza piach i podobno zjada cyjano. I zdejmij briareum z głównej konstrukcji skalnej bo jak mu przypasuje to zarośnie Ci całą skałę, daj na małej skałce gdzieś na piasku.

Ok, dzięki tak zrobię.

Dziś zrobiłem testy: no3 - ok 30, po4 - 0,0

Częstsze podmianki pomogą w walce z cyjano i dino?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według współczynnika Redfielda powinnieneś mieć wysyp zielonych glonówlonów. Nie rób podmian, ogranicz światło tylko do niebieskiego, spróbuj odsysać. Na razie tragedii nie ma bo nie jest tego dużo, może wystarczy przeczekać.tabela.jpg.aff97510694f1eed28b967676eec9c4d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany są na zero bo je glony pochłaniają zanim dostaną się do słupa wody. Dlatego widzisz tylko no3. Tectusów z 5 sztuk, nassariusów też 5 szuk, zero karmienia i podmian o ile nie masz obsady biegająco pływającej. Po tygodniu lub dwóch możesz kupić babkę sexguttata i lekko karmić. 1/4 kostki mrożonki dziennie. Zobaczysz, że fosforany wtedy ruszą i zacznie spadać no3. Stosuj bakterie np Prodibio zgodnie z zaleceniami producenta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dla syna napisał:

Fosforany są na zero bo je glony pochłaniają zanim dostaną się do słupa wody. Dlatego widzisz tylko no3. Tectusów z 5 sztuk, nassariusów też 5 szuk, zero karmienia i podmian o ile nie masz obsady biegająco pływającej. Po tygodniu lub dwóch możesz kupić babkę sexguttata i lekko karmić. 1/4 kostki mrożonki dziennie. Zobaczysz, że fosforany wtedy ruszą i zacznie spadać no3. Stosuj bakterie np Prodibio zgodnie z zaleceniami producenta. 

Tam nie ma dużo zielonych glonówlonów i gdzie Ty chcesz tam umieścić babkę kopiącą w tych 27 litrach brutto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no tak. Litraż mały. Znowu tytuł pomylilem i myślałem, że ma 50l. To bym tylko ślimory wrzucił i przeczekać. Jakoś nie mogę się odnaleźć po zmianach barwy forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.04.2018 o 00:00, dla syna napisał:

Fosforany są na zero bo je glony pochłaniają zanim dostaną się do słupa wody. Dlatego widzisz tylko no3. Tectusów z 5 sztuk, nassariusów też 5 szuk, zero karmienia i podmian o ile nie masz obsady biegająco pływającej. Po tygodniu lub dwóch możesz kupić babkę sexguttata i lekko karmić. 1/4 kostki mrożonki dziennie. Zobaczysz, że fosforany wtedy ruszą i zacznie spadać no3. Stosuj bakterie np Prodibio zgodnie z zaleceniami producenta. 

Hmm prócz ślimaków mam 2 krewetki lysmata wundermani, kraba calcinus elegansa i wężowidło więc bez karmienia nawet rzadkiego chyba się nie obędzie... Fosforany jeszcze tydzień temu były na poziomie 0,25, zbiłem je chyba za pomocą NO3:PO4-X. Glonów mam sporo, tylko teraz ich nie widać bo odwróciłem górną skałę :) Tak to wyglądało przed przemeblowaniem:

glony.jpg.c3d2f783e87e526ddde808bec29f4573.jpg

Słyszałem, że Astralium spp. bardzo dobrze czyści skały z glonów, warto?

Co do babki myślałem o Stonogobiops nematodes lub Cryptocentrus cinctus w parze z krewetką, albo Signigobius biocellatus, tylko nie wiem, czy w moim litrażu któraś z nich będzie miała komfort?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnich zdjęciach nie było widać, że masz tyle glonów. Jak przestaniesz grzebać, przestawiać skały i jak najmniej rąk w akwarium to akwarium w końcu zaskoczy i glony zaczną zanikać. Ślimaki jakieś jeszcze możesz kupić, na pewno nie zaszkodzą. Te babki to nie są kopiące. Ja bym ryb i innych zwierząt co trzeba karmić na razie  nie dokładał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Maciek napisał. Dodaj ślimaki i nic więcej. Karm mniej niż karmisz, z glodu nie padną. Nie wkładaj rąk i samo przejdzie. To może potrwać nawet miesiąc dwa. Biologia się unormuje. Pilnować tylko dozowanie bakterii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium tragedia :(

Dziś znalazłem szczątki kraba (coś go zjadło), trochus co chwilę leży na piasku tułowiem do góry jak martwy, odkleja się od skały i szyby, daję go z powrotem, ale mija kilka minut i jest to samo...

Nie widzę babylonii i nassariusa, boję się o wężowidło i krewetki..

Tak wygląda teraz piasek i skała:

IMG_20180425_183641123.jpg.291249e2ce81d73d944eccac2a6cc7ae.jpg

 

 

UWAGA EDIT !

Jakież było moje zdziwienie kiedy przed chwilą znalazłem kraba schowanego w skale!

Żyje i jest nadal w tej samej muszli. W takim razie czy coś go zaatakowało i odgryzło kilka nóg czy przechodził wylinkę i je stracił? Poniżej zdjęcie:

IMG_20180426_012827589.thumb.jpg.c411b86b4e2fd21a1349664baca0afd3.jpg

 

Po prawej widać Trochusa, trzyma się od kilku minut na skale, ale pewnie znów niedługo znajdę go na piasku wyglądającego jak trup...

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimak i tak już padnie, miałem kiedyś to samo i nie pomogło obracanie go. Cyjano spróbuj odsysać wężykiem i wodę przelej, przefiltruj przez watę i spowrotem do akwarium. Poczytaj sobie o walce z cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.