Skocz do zawartości
alexw200

"latający piach" jaka granulacja?

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy podpowiedzcie jaką granulację piasku na podłoże żeby przestał latać? Teraz mam 0,5-1 i już mam dość rozgarniania codziennie usypanych górek, zwłaszcza, że jak tych górek nie rozgarnę na czas to zaczyna się na nich rude pojawiać. Pompy cyrkulacyjne ustawiłem na 1/2 gwizdka ale to i tak niewiele daje. 

2-5mm przestanie "latać" ? grubszy jakoś brzydko wygląda. Jaki macie u siebie?

No i czy przy tym grubszym babki bèdà przesiewać?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy lata? Unosi ci się w toni wodnej czy tylko jest przesuwany przez cyrkulację?

Cyrkulacja ustawiona w kierunku dna przesunie nawet najgrubszy piach. A jeśli ci fruwa piasek to musisz przemyśleć cyrkulację, albo zmienićpiasek.

Ja mam aragonit KZ, to dosyć gruby piasek. Powrót wody mam skierowany pod ostrym kątem na tylną szybę, tak, żeby szedł w dół po szybie za skałę i wymywał stamtąd detrytus .Działą perfekt ale nawet aragonit przesuwa i raz w tygodniu muszę piasek rozgarnąć. Za to o ruwaniu tego piasku w toni nie ma mowy. Za ciężki jest.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mam 1-1,5 latać nie lata. Babka śmiało kopie. Ale przy cyrkulacji jak przy spsach układa się sam. Ale każda fałda i tak zmienia swoją postać czy to przez ślimaki, rozgwiazdę, strzykwę, babkę, chrysusa.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten grubszy też babki będą przesiewać. I też będzie z nich leciał pył do czasu aż się nie wypłuka. Na pocieszenie powiem że z czasem babki trochę się uspakajają


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam żywy z worka piach o gradacji 0,2-1,5. Od soboty babka kopie i robi zadymę. Ale już się uspokaja. Wczesniej dosłownie korale zasypywała na skałach. Od wczoraj nie dmichalem skał i jest tylko lekki pył na nich. W toni wodnej nie jest kryształ ale już coraz mniej fruwa. W niedzielę to zadnej ryby noe widziałem. Obieg mam 20xobjetosc display/h a cyrkulator jakieś 15x display. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam żywy z worka piach o gradacji 0,2-1,5. Od soboty babka kopie i robi zadymę. Ale już się uspokaja. Wczesniej dosłownie korale zasypywała na skałach. Od wczoraj nie dmichalem skał i jest tylko lekki pył na nich. W toni wodnej nie jest kryształ ale już coraz mniej fruwa. W niedzielę to zadnej ryby noe widziałem. Obieg mam 20xobjetosc display/h a cyrkulator jakieś 15x display. 

No môj też zywy ale to nie o babke chodzi, to cyrkulatory mi wydmy usypujà i mnie to wkurza dlatego sie zastanawiam nad grubszym. A tego grubego kolo 5 to już sobie babeczka nie przesieje :( tak źle tak niedobrze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cię zaskoczę, kiedyś miałem taki żwir jak na zdjęciu i babka przesiewała go bez problemu. Żwir miał tą wadę że cały syf przelatywał przez niego i gromadził się pod żwirem.

PSX_20180411_160914.jpg


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, alexw200 napisał:


No môj też zywy ale to nie o babke chodzi, to cyrkulatory mi wydmy usypujà i mnie to wkurza dlatego sie zastanawiam nad grubszym. A tego grubego kolo 5 to już sobie babeczka nie przesieje :( tak źle tak niedobrze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To może zmniejsz siłę pomp a dorzuć dwa cyrkulatory tam gdzie pojawią się martwe strefy. Musi się dać to rozwiązać. Dlatego lepiej mieć wiecej cyrkulatorów na mniejszej mocy niż ich za mało na pełnym przepływie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dla syna napisał:

To może zmniejsz siłę pomp a dorzuć dwa cyrkulatory tam gdzie pojawią się martwe strefy. Musi się dać to rozwiązać. Dlatego lepiej mieć wiecej cyrkulatorów na mniejszej mocy niż ich za mało na pełnym przepływie. 

Ja mam teraz 5 sztuk, tak ustawione, ze nie ma martwych stref tylko wydmy mi się robią :P Co prawda wszystkie są na jednej stronie zamontowane i dmuchają w stronę spływu. ale codzienne rozpoczynanie dnia od rozgrabiania wydm jest wkurzajace :(  


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zmiejsz ich moc o połowę i zobacz co będzie. Jeśli pojawią się martwe strefy zwiększ ilość cyrkulatorów. Pewnie wiesz co mam na myśli. Poprostu musisz wyczuć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zmiejsz ich moc o połowę i zobacz co będzie. Jeśli pojawią się martwe strefy zwiększ ilość cyrkulatorów. Pewnie wiesz co mam na myśli. Poprostu musisz wyczuć 

Wiem, latam z tymi cyrkulatorami od 2 tygodni po całym baniaku :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi używa z kz ten Żwirek , sam mam zamiar go kupic, jest dość gruby więc nawet przy silnej cyrkulacji daleko nie poleci ;)https://erybka.pl/product-pol-168-Korallen-Zucht-Aragonit-4-6-kg.html


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Moljzesz napisał:

Dużo ludzi używa z kz ten Żwirek , sam mam zamiar go kupic, jest dość gruby więc nawet przy silnej cyrkulacji daleko nie poleci ;)https://erybka.pl/product-pol-168-Korallen-Zucht-Aragonit-4-6-kg.html

Tak, ale czym grubsze ziarno tym więcej syfu leci na dno pod żwir. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, ale czym grubsze ziarno tym więcej syfu leci na dno pod żwir. 

No i tego siè właśnie bojè, złoty środek potrzebny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, alexw200 napisał:


No i tego siè właśnie bojè, złoty środek potrzebny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Uważam że masz dobre podłoże. Problem polega na cyrkulacji. Zmniejsz prędkość cyrkulatorów na minimum. Zwiekszaj co chwilę, aż uzyskasz moment, w którym piach zaczyna być nie stabilny. Wtedy zmniejszysz moc i wyjdzie gdzie masz martwe strefy, żeby dołożyć cyrkulator lub zmienić jego kąt nadmuchu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pomogło skierowanie cyrkulatorów ku górze, przestały przedmuchiwać piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uważam że masz dobre podłoże. Problem polega na cyrkulacji. Zmniejsz prędkość cyrkulatorów na minimum. Zwiekszaj co chwilę, aż uzyskasz moment, w którym piach zaczyna być nie stabilny. Wtedy zmniejszysz moc i wyjdzie gdzie masz martwe strefy, żeby dołożyć cyrkulator lub zmienić jego kąt nadmuchu. 

Szklaneczka rudej z lodem i powalcze :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo będzie raźniej :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, alexw200 napisał:


No i tego siè właśnie bojè, złoty środek potrzebny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ten z korallen zucht jest fajny, jak babka pracowita to nie ma syfu pod. 

Ja jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też go mam, to popularny żwirek wśród SPSowców. Ładnie wygląda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego żwirku z korallen zucht mam już dość ,na dniach będę wymieniał na inny .

Dokładnie miałem tak jak  autor tematu .ciągle latający drobny piasek(jeszcze świeży)  przykryłem 10 kg żwirkiem z KZ , babki swoje zrobiły i pomieszały z drobnym , ale i tak ilość 

latającego drobnego było mniej wiec ok, tylko w jednym miejscu ciągle dno odkryte ,wiec dosypałem jeszcze worek  , cyrkulacja już nie wymywała,bo grubszy i cięższy.

Wszystko było fajnie przez 4-5 miesięcy  ,aż żwirek nie pomieszany z drobnym zaczął robić się ciemny,myślałem ,że syf trzyma bo za gruby ,ostatnio się dokładnie przyjrzałem tym granulką i okazuje się ,że "te super podłoże" zaczyna porastać glonem wapiennym i wygląda beznadziejnie na tle reszty piasku . Ibiza mi podpowiedział ,że tak  stało się u niego , z tym

"piaskiem" i dlatego się dokładnie przyjrzałem tym kamyczkom .

Mam zamiar wymienić te 4-5 kg żwirku na normalny piasek. 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo to samo ściemnial i wyglądało to tragicznie, teraz mam 1-2mm i jest idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja przestałem walczyć z odkrytym dnem jakieś 4 lata temu ;) Falowniki + babka = codziennie inne krajobrazy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.04.2018 o 17:56, alexw200 napisał:


Szklaneczka rudej z lodem i powalcze :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kto wygrał? Ruda czy Ty? :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.