Skocz do zawartości
Sampusti

110l morskiego pola do nauki i eksperymentów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie

 

Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ forum przeglądam juz ponad rok to wstyd przyznać ale nigdy tego wcześniej nie zrobiłem. Mama zawsze mówiła, ze jak nie ma się niczego mądrego do powiedzenia to lepiej się nie odzywac.... no ale juz nadszedł czas przełamać pierwsze lody [emoji4]

Tak wiec mam na imie Mateusz, posiadam mały zbiorniczek 110l plus sump 30l, o ktorym bedzie ten temat.

Na początek teoche informacji technicznych:

 

Zbiornik: 40x50x55h ( tak jest, szerszy niz dluzszy) wynika to z faktu, że poczatkowo akwarium mialo panel filtracyjny, ktorego bardzo szybko sie pozbyłem.

Sump: 40x25x30h a w nim odpieniacz Tunze włączany sporadycznie, litr siporaxu, mała przegroda dla refugium oraz pompa obiegowa firmy Eheim

 

Jest to moj pierwszy zbiornik morski i juz zapadla decyzja, że nie ostatni, takze postanowilem stworzyć temat o moim małym szkiełku aby podzielić sie z Wami moim doswiadczeniem oraz nabyć wiedzy od Was, poniewaz inaczej jest czytac o jakims zbiorniku jako osoba trzecia a inaczej jest wysluchiwac porad czy tez slow krytyki bezposrednio o swoim oczku w glowie.

 

Nadszedl czas ba krotki opis:

Zbiornik ma juz rok a już mial swoje zloty i upadki. Kupiłem szkło jako uzywane wraz z pompą obiegową oraz cyrkulatorem. Cel był taki aby miec pole do nauki przy jak najmniejszych kosztach. Także zbiornik startował powoli i z głową( a przynajmniej tak myslałem). W miedzy czasie zakupiłem lampę SyriusNano o mocy 60w. Na start kupiłem około 11kg skały (7kg suchej, 4 żywej ), zalałem to solą Red sea (tą mocniejszą), lałem bakterie bacto start Colombo i czekałem. Po dwoch miesiacach zrobilem pierwsze testy:

Zasolenie 1,024

Kh 12

Ca 440

Mg1340

No3 25

No2 0,25/0,50

Po4 0,25

 

Po miesiacu patrzenia jak wszystko zarasta glonami podjąłem decyzje, że tylni panel ssie i zacząłem kombinowac jak podpiąć sumpa do obiegu. Niestety po tygodniu kombinacji i czytania opini o pudełku przelewowym doszedlem do wniosku aby zrobić dziury na tylnej ścianie dla śrubunkow i dokleic balkon.

Jak wymyśliłem to i tak sie stało.

Całe „życie” czyli zielone kamienie i jeden ślimak nassarius poszły do zastepczego zbiornika a ja zająłem sie wierceniem i doklejaniem balkonu. Po tygodniu zbiornik działał z sumpem.

Od tego czasu, czyli połowy lipca 2017 do praktycznie tego czasu nie działy sie żadne historyczne wydarzenia. No może prócz wpuszczenia pierwszej rybki i korala, ale już sovie to podarujmy [emoji4]

 

Tyle historii

 

Obecnie zbiornik wyglada jak na zdjeciu i czeka mnie kolejna wazna zmiana. Mam zamiar kupić nowa, mocniejszą pompe obiegową i może jeszcze jeden cyrkulator, z tym drugim zobaczymy [emoji4]fe24a1ca6a9f4317f2449d8b3482ffe0.jpg

 

Po za zbyt slabym obiegiem (według mnie) aktualnie mam problem z PO4, ponieważ wynosi 0,00. NO3 wacha mi się miedzy 2,5 a 7 lub nawet 10. Po4 sprawdzalem hanką, no3 salifertem. Probuje na wszelkie sposoby podniesc po4 ale nie udaje mi sie. Nie płucze jedzenia, zakupiłem chemie z Red Sea NO3,PO4 -x ale nie pomaga. Macie jakiś pomysł na to? Od jakiegos czasu korale mają problem z pompowaniem się, zakładam, że zaczynają glodować. Do tego pojawiają sie ogniska cyjano.

 

I już kończąc pierwszy post chcialbym prosic o wszelkie porady i nie mieszanie mnie z błotem juz na wstepie [emoji4]

Pozdrawiam

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie bardzo ładne akwarium:) Może glony za bardzo filtrują tzn.  za dużo pobierają z wody.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, Sampusti napisał:

aktualnie mam problem z PO4, ponieważ wynosi 0,00. NO3 wacha mi się miedzy 2,5 a 7 lub nawet 10. (...) Nie płucze jedzenia, zakupiłem chemie z Red Sea NO3,PO4 -x ale nie pomaga.

NO3:PO4-X Biological Nitrate and Phosphate Reducer  jest  na zbicie PO4 a nie jego podniesienie :)

by lekko podnieść PO4 wrzuć trochę "byle jakiego węgla" .. lub wody po jego płukaniu

albo zwiększyć obsadę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej podkarmić trochę korale, jakies aminokwasy , vitaminy do tego nopox i no3 ładnie zejdzie do niskich wartości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

by lekko podnieść PO4 wrzuć trochę "byle jakiego węgla" .. lub wody po jego płukaniu
albo zwiększyć obsadę [emoji4]


Obecnie mam włożone 150ml wegla z Red Sea, Jaki to jest byle jaki wegiel? :)

Co do obsady wydaje się to dosyć sprytne rozwiazanie, niestety do 110l nic ciekawego nie zakupię. Obecnie mam Anthiasa, Pseudocheilinus hexataenia oraz Scooter Blenny.
Jaką rybkę polecasz? Tylko nie mów o Chromisie ;)



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze przestan dodawac srodki na zbicie PO4 ? :D

Jesli zaprzestanie zbijanie PO4 nie pomoze, to spraw sobie dodatkowa rybke.:) Tylko troche uwazaj, bo PO4 nie musi byc wykrywalne. Jego obecnosc "wyczujesz" obserwujac korale.

Fajne akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Sampusti napisał:

Jaki to jest byle jaki wegiel? :)

Jaką rybkę polecasz? Tylko nie mów o Chromisie ;)

 

taki który oddaje PO4 do wody :)

np. salarias fasciatus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni obserwacji, nadal bez zmian. NO3 na poziomie 5. Dzisiaj obgadywałem sytuacje z moim mentorem. Sprawa dziwna, bo pomimo takich parametrow nie powinienem miec tyle problemow z koralami... ale jednego jestesmy pewni. Pompa obiegowa jest zdecydowanie za słaba, przez co filtracja jest zaburzona. Niestety na zakup pompy musze chwile poczekac oraz poczytac troche i wybrac odpowiedni produkt.
Dodatkowo od dzisiaj wspomoge filtracje dodatkowymi bakteriami oraz sztucznie podniose PO4 produktem Dsr.
53afef78ee1eac52bb6f4fc3464edd1e.jpg
Pomysł z dodatkową rybką całkiem dobry Panie silvia, ale nie chce ryzykowac zgonem rybki jesli woda jej nie przypasuje. Dodatkowo posiadam scooterka, z którym salarias mógłby toczyc wojnę. Tak czy siak zgon murowany


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, spróbuję pomóc. Jakie masz obecnie kh itp. ? Pytam, bo zbiornik dziwnie czysty - brak alg wapiennych, szyby mogą być czyszczone, ale skały?

Czy stoi w dobrze wietrzonym pomieszczeniu? (zwróc uwagę na PH)

 

Ja daleki jestem od dozowania no3 i po4 do morskiego, skoro system "zjada", to warto by było coś wpuścić i podkarmiać suchym pokarmem i niepłukanymi mrożonkami (zawiera fosforany), a bakterie mając po4 do przerobienia, zjedzą i no3.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)
Kh obecnie mam 8,7 i trzymam w tych okolicach. Mg 1350, Ca 430. Z algami wapiennymi tez mam mały problem. Pojawiają sie co prawda, ale nie za duzo i jedynie na dolnej szybie. PH nie mierze, lecz pokoj dobrze wietrzony. Daje suche jedzonko (spiruline) oraz roznego rodzaju mrozonki, oczywiscie nie plucze... w zasadzie nigdy nie plukałem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie.

Ogolnie w zbiorniku doszlo do paru zmian. W zeszłą sobote padła totalnie pompa obiegowa a nowa zostala podłaczona we wtorek wieczorem, także zbiornik chodził 4 dni bez sumpa. Ratujac sytuacje jak tylko moglem wsadzilem odpieniacz do zbiornika, ale niestety nie uratowalo to kilku spsow oraz favii. No i oczywiscie caly sump do mycia bo woda pachniała jak mielno w lipcowe popołudnie (smród gorszy niz z odpieniacza). Dodatkowo wyszlo troche cyjana, ale nie jakas wieksza ilosc. Obecnie za obieg wody sluzy mi jebao dcp-3000, chwilowo wlaczony na 45%, takze zostaje mi duzy zapas wrazie W. Z korali doszlo mi Ricordea, Euphyllia Glabrescens, jedna montipora tależowa zielona, czy też zółta... ciezko stwierdzic oraz dwie małe rybcie, jednak nazwy nie pamietam ( prosilbym o nazwe jakby ktos znał ją). Z dodatkowych zmian to mam zamiar wrocic do piasku. Zakupilem od znajomego piasek o nazwie Fiji White Sand firmy ATI i mam zamiar przy kazdej podmianie dorzucac pół szklanki do wiadra z wodą starą ze zbiornika a po kilku godzinach wsypać ją do akwarium. Bardziej w celach przepłukania niż dojrzania piasku, bo wiadomo, że te kilka godzin nic nie da tak na prawde, ale że to piasek suchy to jest niezbedna taka interwencja. Wydaje mi sie ona lepsza niz plukanie w RO. Co o tym planie sądzicie?

 

a6585b16725a2ec32a26fca54ce8c732.jpg

 

7b8c2282e9a6e6c3466766ac01a7f8b5.jpg

 

1aa77d32f4a0e0e507e78c7a1b3bca12.jpg

 

fcb43a62a76f8a505db639ef254e2e78.jpg

 

468cfd92b87d3ddcf3323761264eb59d.jpg

 

6d072bd659cf1765de0e8c776f96def8.jpg

 

09ff11b6cb43e6fdb86d75000cce3a46.jpg

 

9fb231cb97132d3f696197074fb156ca.jpg

 

88a008ed1d333e2c8170607e8421a887.jpg

 

da4242a7c65659a28fbe7454f45c759f.jpg

 

9d84a91e66de19ca81d3419e6fa9c93e.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Sampusti napisał:

W zeszłą sobote padła totalnie pompa obiegowa a nowa zostala podłaczona we wtorek wieczorem,

Ja mam na wszelki wypadek drugą obiegówkę, pompę do odpieniacza i dwa falowniki JVP. Wszystkie duple to nie pierwsza liga ale zawsze dadzą radę.

Taka adaptacja piasku na pewno nie zaszkodzi. System słabiej zareaguje na zmianę.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taka adaptacja piasku na pewno nie zaszkodzi. System słabiej zareaguje na zmianę.


System to pewnie i tak ledwo zipie, bo w momencie „restartu” sumpa musialem wymienic okolo 30l wody co daje w przeliczeniu jakies 20% wody w obiegu no i wywaliłem cały siporax. Myślę czy teraz przy wyborze medium filtracyjnego nie pójść w matrix lub gryz koralowy i dodatkowo nie zainwestowac w filtr przepływowy zamiast wykorzystywać prąd wody miedzy komorami. Dosyc ciezka decyzja, poniewaz nie widzialem jakiś złych stron przy uzytkowaniu siporaxu ale wydaje mi się, że taki filtr bardziej spełni sie w roli medium.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego nie miałeś piasku i jaki masz dokładnie model odpieniacza Tunze? Które ryby mają być zidentyfikowane, ta granatowa z 6 zdjęcia i? Piasek wypłucz w wodzie z kranu, potem w RO lub tak jak chcesz w solance z podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla czego nie miałeś piasku i jaki masz dokładnie model odpieniacza Tunze? Które ryby mają być zidentyfikowane, ta granatowa z 6 zdjęcia i? Piasek wypłucz w wodzie z kranu, potem w RO lub tak jak chcesz w solance z podmianki.

Piaskek zniknął z mojego zbiornika po uslyszeniu wielu historii, w ktorych byl on przyczyną problemow. Od wysokiego no3 po wieczne problemy z cyjano.

Model odpieniacza to : Tunze Comline Doc 9004

feb13f848c0b3071ec8cda2f4e4eadef.jpg

Chodziło mi o indentyfikacjie rybek w kolku. Ciezko zrobic im zdjecie, plywają jak szalone. Komor mają niebiesko-czarny z zółtym ogonkiem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam problem z po4 a no3 mam na poziomie 15-20. Rozumiem że większe karmienie pozwoli na podniesienie po4?! 

Ta z żółtym ogonkiem moze być Chrysiptera Parasema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja także mam problem z po4 a no3 mam na poziomie 15-20. Rozumiem że większe karmienie pozwoli na podniesienie po4?! 

 

Karollynko,

Teoretycznie zwiekszone karmienie powinno podniesc, ale pierw musisz sprawdzic lub tez wiedziec, ktore pokarmy mają wysokie fosforany. Slyszalem, że suche płatki, jak spirulina, posiadają PO4. Co do mrożonek nie jestem pewien.

 

Co do rybki, niestety to nie ona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium z piaskiem ładniej i naturalnie wygląda. Daj fotkę całego oczka i sumpa. A tak na przyszłość, jak padnie ci pompa obiegowa a nie masz na podmianę to włóż do sumpa jakąś pompkę czy mały filtr. Będzie kręcił wodę i wszystko przetrzyma do nabycia nowej obiegówki. Siporax jest bardzo dobrym wkładem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rybcie
7ab2b0da5e6b2e6531a09abdec4a6788.jpg

Moja jedynie jest ciemniejsza, wpadająca granatowy albo i czarny, ale mordka ta sama. 13b81501faeffd33221df31023d7cc90.jpg94a1cc06c95eb5e21f08c1ba51c5c759.jpgdefe76173797fd0886791a0447cb22e7.jpg



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś wpadkę że prawie zbiornik wysadziło a Ty wprowadzasz nowe życie? i to w dużej ilości? daj zbiornikowi trochę czasu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałeś wpadkę że prawie zbiornik wysadziło a Ty wprowadzasz nowe życie? i to w dużej ilości? daj zbiornikowi trochę czasu.

Życie dodałem przed awarią pompy.
Dwie rybki o rozmiarze 1cm uważasz za „życie w dużej ilosci”?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie to też korale.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Życie to też korale.

No tak racja, zapomnialem o koralach
W ciagu prawie 3 tygodni od mojego ostatniego postu dodalem 3 korale i dwie rybki. Czemu uważasz, że to duża ilosc?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Twoje fotki są chaotyczne bo jak się na nie patrzy to tych korali jest więcej.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.