Skocz do zawartości
darek1973

Jaka sól do mieszanej obsady?

Rekomendowane odpowiedzi

 Mam pytanie jak w temacie. Kończy mi się sól Tropic Marin i chciałbym kupić coś innego, W zbiorniku mam korale miękkie, LPSy jak i kilka łatwiejszych SPSów. Jaką sól mi możecie poradzić? Podmianki robię 2 razy w tygodniu po 5% a akwarium ma 5 m-cy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos innego to np jodowana w kazdym sklepie spozywczym.

Podstawowe pytanie: dlaczego zmieniasz? bo jezeli jedyny argument to "konczy mi sie sol" to nie jest on zbyt mocny


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że skład i parametry soli są stałe to rzeczywiście na podstawie badań @Testera można dobrać sól pod swoją obsadę pod warunkiem nie patrzenia na cenę.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam miękkie i kilka LPS i u mnie sprawdza się sól Red Sea Salt niebieska. Według mnie dobra sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, darek1973 napisał:

 Mam pytanie jak w temacie. Kończy mi się sól Tropic Marin i chciałbym kupić coś innego, W zbiorniku mam korale miękkie, LPSy jak i kilka łatwiejszych SPSów. Jaką sól mi możecie poradzić? Podmianki robię 2 razy w tygodniu po 5% a akwarium ma 5 m-cy. 

Hej:-) 

Nasówa się pierw pare pytań..

1.czy akwarium do tej pory funkcjonuje normalnie?czy są jakieś złe objawy na obecnej soli?

2.jesli wszystko jest ok,to po co zmieniać?kupisz teraz z innej firmy to też tak nagle zmiana?proponuje stopniowo 50/50 przy trzech ostatnich podmianach.

Jaki cel w tym ze robisz podmiany 2 x w tyg po 5%,pytam bo nie znam twojego akwarium może brak odpieniacza?daj temu akwarium zaskoczyć częste podmiany uważam ze to nic dobrego,wystatczy jedna na tydz 10% w późniejszym etapie nawet raz na 2 tyg.

Wracajac do soli trochę mało informacji podałeś,czy będzie balling,czy chcesz bardziej bogatszą sól,jest wiele pytan zanim podejmiesz decyzje o zmianie soli,aby czegoś nie popsuć jak jest dobrze.

Ja obecnie używam AF reef salt na mix koral i jestem zadowolona (25kg 208zl) źródło allegro.ale +balling,oczywiscie nie musisz brać pod uwagę mojego postu,zrobisz jak uważasz,zapewne wielu się nie zgodzi z moją teorią ale każdy robi jak chce-a jesli się to sprawdza to czemu "NIE":D

pozdr.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

 

Jaki cel w tym ze robisz podmiany 2 x w tyg po 5%,pytam bo nie znam twojego akwarium może brak odpieniacza?daj temu akwarium zaskoczyć częste podmiany uważam ze to nic dobrego,wystatczy jedna na tydz 10% w późniejszym etapie nawet raz na 2 tyg.

 

Im częstsze podmiany tym ponoć lepiej, tylko że małe podmiany. Kilka osób to opisywało m.in. Marcin z JM ( jeżeli dobrze pamiętam) ma stałą podmianę wody.

 

A co do zmiany soli, jeżeli wszystko jest ok to bym nie zmieniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, elespero napisał:
15 minut temu, @Beti napisał:

 

Jaki cel w tym ze robisz podmiany 2 x w tyg po 5%,pytam bo nie znam twojego akwarium może brak odpieniacza?daj temu akwarium zaskoczyć częste podmiany uważam ze to nic dobrego,wystatczy jedna na tydz 10% w późniejszym etapie nawet raz na 2 tyg.

 

Im częstsze podmiany tym ponoć lepiej, tylko że małe podmiany. Kilka osób to opisywało m.in. Marcin z JM ( jeżeli dobrze pamiętam) ma stałą podmianę wody.

A tu można byłoby podyskutować,temat obszerny nie zawsze w każdym akwaruum sie to sprawdzi.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, @Beti napisał:

A tu można byłoby podyskutować,temat obszerny nie zawsze w każdym akwaruum sie to sprawdzi.

To się akurat zawsze sprawdzi.

Na bieżąco wprowadzasz to co życiu potrzebne i na bieżąco usuwasz to co nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, elespero napisał:

To się akurat zawsze sprawdzi.

Na bieżąco wprowadzasz to co życiu potrzebne i na bieżąco usuwasz to co nie potrzebne.

Chcesz mi powiedzieć że to co napisałam że wystarczy raz w tygodnu podmiana 10% to jest złe używając  do tego ballinga?

Dalej uważam ze częste 2 x na tydz podmiany to nic dobrego m 5mies akwarium.to ze jedni tak robią warto zapytac jaką maja metodę w zbiorniku.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale podmiany 2x po 5% a jedna 10% tygodniowo to bez różnicy, a im częsciej tym lepiej...z podmianą dostarczasz pierwiastki śladowe do zbiornika:) a z tego co wyczytałem, to już są korale

Tryc robi 10% a nawet 20% tygodniowo, a jego zbiornik to światowa legenda :P

Oprócz 6000L rafy mam jeszcze 2500 (3000 w obiegu jakieś) i w piątek zrobiłem z 1000-900L podmianę i zbiornikowi na dobre to wychodzi, ale ma swoje lata już.

2x w tygodniu po 5proc. to nie zabójstwo :) a zawsze się przewietrzy zbiorniczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią zapytam Aquaforest czemu robia 10% raz w tyg a nie robia częściej,ilu tu na forum robi podmiamy 2x w tyg,a ilu raz a ilu kiedy się im wspomnii,a ilu wogule.Uwazam ze w ciagu tygodnia raz podmiana wystarczy przy ballingu tam tez dozujesz pierwiastki sladowe a kropelkowo uzupelniasz reszte.3dni a 7dni to nie jakaś przepaść aby cos moglo sie zlego wydarzyć.Ale z nudów mozna podmieniac kto mu zabroni.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, @Beti napisał:

Chcesz mi powiedzieć że to co napisałam że wystarczy raz w tygodnu podmiana 10% to jest złe używając  do tego ballinga?

Dalej uważam ze częste 2 x na tydz podmiany to nic dobrego m 5mies akwarium.to ze jedni tak robią warto zapytac jaką maja metodę w zbiorniku.

 

A kto pisał o 5 miesięcznym akwarium?

Przy jednej większej podmianie masz większe skoki parametrów co stresuje życie.  Więc lepiej robić mniejsze a częstsze i nie mieć skoków parametrów.

To takie w najprostszej linii wytłumaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor pisał że akwarium ma 5mies,ludzie zaczynaja się jakies paranoję robić,widzę ze książkowe prowadzisz akwarium? Uwierz ze jak wposcisz rybe do akwarium ma wiekszy stres jak podmiana 10% wody w akwarium.

Bynajmniej ja tego nie robie w akwarium tylko woda idzie z sumpa,ryby nawet nie wiedzą ze coś podmieniam(w sesie nie stresuje ryb w zbiorniku wkladajac węża lub pompe)

Na tym etapie zakończę ta dyskusje:Dbo zaczyna się nagonka.Skoro podmieniasz dwa( 2x) w tyg to podmieniaj,ja Ci nie bronię,ale za chwilę mi powiesz że lanie ballinga w dawce 24 na dobe lub 16 na dobe to też stres dla życia,zastanówmy się czy nie jest to jakaś paranoja.

Może warto zrobić glosowanie w tej sprawie:-)

 

Miłej niedzieli:-)

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem. 

@Beti. Dlatego robię podmiany po 5 % dlatego, że przy podmianie 2 razy większej korale wystawały mi ponad wodę i bałem się że może im to zaszkodzić. 

Chcę zmienić sól na bardziej bogatą np Red Sea Coral Pro Salt. Nie wiem czy dobrze robię dlatego pytam Was, bardziej doświadczonych morszczaków. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, darek1973 napisał:

Red Sea Coral Pro Salt

Raczej raz wiekszej czyli 10% bo 2x wiekszej byłoby 15%:)

Jesteś swiadom ze ta sól ma Kh wysokie bo 12,2 

A tu masz trochę ploteczek

Edit: jesli już to do takiej obsady korali ja bym użyła soli co Ci polecil @maciej01 w zupełności wystarczy.

Jesli teraz wlejesz taka sól pro salt murowany skok parametrów,musial byś to wdrażać bardzo bardzo powoli.,może zrób jak uważasz:-)znów będzie że zle doradzam;-)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea niebieska i tak jest dość bogata, bo u mnie po podmiankach szyby szybko zarastają na zielono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Raczej raz wiekszej czyli 10% bo 2x wiekszej byłoby 15%default_smile.png
Jesteś swiadom ze ta sól ma Kh wysokie bo 12,2 
A tu masz trochę ploteczek
Edit: jesli już to do takiej obsady korali ja bym użyła soli co Ci polecil [mention=16661]maciej01[/mention] w zupełności wystarczy.
Jesli teraz wlejesz taka sól pro salt murowany skok parametrów,musial byś to wdrażać bardzo bardzo powoli.,może zrób jak uważasz:-)znów będzie że zle doradzam;-)
Chłop jak się sam nie przekona to nie zrozumie [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak doradza @Beti. Kupię sól, którą poleca maciej01 . Na zmianę razem z IO ponieważ ją już mam a jest solą ubogą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

Chłop jak się sam nie przekona to nie zrozumie

Coś drgnęło, jakaś decyzja jest:D

 

31 minut temu, darek1973 napisał:

Zrobię tak jak doradza @Beti. Kupię sól, którą poleca maciej01 . Na zmianę razem z IO ponieważ ją już mam a jest solą ubogą

Przy zmianie soli zachowaj stopniową zmianę choć 2-3 ostatnie podmiany:)powodzenia:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, darek1973 napisał:

Zrobię tak jak doradza @Beti. Kupię sól, którą poleca maciej01 . Na zmianę razem z IO ponieważ ją już mam a jest solą ubogą

Ja na Twoim miejscu skończczył bym, zużył najpierw sól Instant Ocean, a później zaczął robić podmianki na Red Sea. Instant Ocean wcale nie jest solą ubogą. Można przeczytać tu https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/ , https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.