Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze!

Znalazłem informację, że DSB w sumpie powinno być zasilane wodą z pominięciem odpieniacza (która powinna odżywiać DSB) oraz że powrót do akwarium z DSB powinien również omijać odpieniacz (aby to co wyprodukuje DSB mogło być pokarmem dla koralowców):

– Jeśli już mowa o obiegu, to należy pamiętać, żeby zbiornik DSB był zasilany z wody sprzed odpieniacza, natomiast powrót wody ze zbiornika DSB powinien trafiać do komory pompy obiegowej (koniecznie po odpieniaczu). Nie chcemy przecież, żeby odpieniacz wyczyścił nam wodę z substancji odżywczych.

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Ponieważ projekty sumpa, które dotychczas znalazłem nie spełniają tego warunku, co sądzicie o takim rozwiązaniu?

[âIMG]

http://www.reefsanctuary.com/forum/index.php?threads/my-dyi-sump-need-advice.51560/

#11

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać odpieniacz przed DSB, wszystkiego nie wytrzepie. Tylko nie dawaj za DSB bo szkoda tego drobnego życia co mogłoby trafić do akwarium jako pokarm, a tak by odpieniacz część pochłonął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym projekcie będziesz musiał dać pompkę cyrkulacyją do DSB. Inaczej będzie słabo działać.

chyba, że większa część wody będzie wpadać do DSB i z końcówki zrzutu będzie woda dobrze krążyć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też startuje dopiero początek września i też miałem ten sam dylemat, tyle, że po przemieleniu połowy internetu doszedłem do wniosku, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Jak za bardzo się przekombinuje, to potem nie dość, że kosztuje to zmarnowane pieniądze to i życie w baniaku. Tak więc po 1 pieniak Ci nie wyjałowi wszystkiego, po 2 ja przynajmniej mam w planach przy dsb + refugium, stopniowo odłączać odpieniacz i ustawić go tylko na działanie czasowe w określonych godzinach. Dlatego uważam, że takie rozwiązanie jak niżej jest najlepsze (sorry za jakość, ale rysowałem na szybko teraz w paincie) :

image.png.046ce6d65ede1e4dd55e6a8f4e97c7e6.png

Dodatkowo mam większą pompę obiegową, sterowaną, którą mam zamiar podłączyć na bajpasie do reaktora biopellets. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, maciej01 napisał:

Możesz dać odpieniacz przed DSB, wszystkiego nie wytrzepie. Tylko nie dawaj za DSB bo szkoda tego drobnego życia co mogłoby trafić do akwarium jako pokarm, a tak by odpieniacz część pochłonął.

Czyli standardowo. A dobrze by było mieć kontrolę. Szukam wad i zalet przedstawionego w wątku rozwiązania.

12 godzin temu, elespero napisał:

A po co Ci ten...   jak go tam zwał? Odpieniacz?

Bez odpieniacza... tak ekologicznie :). I taniej... Kuszące. Tylko wolałbym, mieć kontrolę i wyjście awaryjne, nawet jeżeliby odpieniacz tylko się moczył, nie pracował. BTW, czy odpieniacz może stać i nie pracować? Nie zarośnie wapniem?

8 godzin temu, plazmuczi napisał:

Ja też startuje dopiero początek września i też miałem ten sam dylemat, tyle, że po przemieleniu połowy internetu doszedłem do wniosku, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Jak za bardzo się przekombinuje, to potem nie dość, że kosztuje to zmarnowane pieniądze to i życie w baniaku. Tak więc po 1 pieniak Ci nie wyjałowi wszystkiego, po 2 ja przynajmniej mam w planach przy dsb + refugium, stopniowo odłączać odpieniacz i ustawić go tylko na działanie czasowe w określonych godzinach. Dlatego uważam, że takie rozwiązanie jak niżej jest najlepsze (sorry za jakość, ale rysowałem na szybko teraz w paincie) :

image.png.046ce6d65ede1e4dd55e6a8f4e97c7e6.png

Dodatkowo mam większą pompę obiegową, sterowaną, którą mam zamiar podłączyć na bajpasie do reaktora biopellets. 

 

 

Dzięki za rysunek, też taki projekt na początku planowałem. Po przeczytanie artykułu na reefhub'ie zacząłem się zastanawiać.

Moim zdaniem wadą standardowego rozwiązania jest:

- poziom wody nad DSB wynika z tego co trzeba ustawić dla odpieniacza

- wyjaławia wodę trafiającą do DSB - i nie mam nad tym kontroli

Zalety - rozwiązanie jest sprawdzone.

 

Wady rozwiązania z pompą pomiędzy DSB a odpieniaczem:

- słaba cyrkulacja nad DSB (dzięki Katani :))

Zalety:

- osobna regulacja spływu do odpieniacza i DSB

- dobre zaopatrzenie DSB w pokarm

- niezależna regulacja poziomu wody w komorze odpieniacza i w komorze DSB.

 

Dobrze kombinuję? Poprawcie mnie jeżeli możecie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką odpieniacz daje Ci kontrolę?

Ja już prawie rok bez odpieniacza, na samym dsb i wszystko hula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trurl napisał:

- poziom wody nad DSB wynika z tego co trzeba ustawić dla odpieniacza

A jakie to ma znaczenie ? Przecież woda i tak będzie opływała złoże, a nad nim możesz hodować makroglony.  A dmuchać w nie z taniej cyrkulacji absolotunie nie zalecają. image.png.d7b07c0c5e4ac960a71164ffa70cc6ff.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, led4grow napisał:

Też jestem na podobnym etapie, i zastanawiałem się nad takim sumpem:

 

a1.png

Porównamy przemyślenia ;)

 

3 godziny temu, plazmuczi napisał:

A jakie to ma znaczenie ? Przecież woda i tak będzie opływała złoże, a nad nim możesz hodować makroglony.  A dmuchać w nie z taniej cyrkulacji absolotunie nie zalecają. image.png.d7b07c0c5e4ac960a71164ffa70cc6ff.png

Łatwiej zapewnić minimalne głębokości - piasku 10 cm (lub więcej - większa wydajność nitryfikacji) i pozimu wody nad piaskiem - 30 cm.

Ok o dmuchaniu zapominam.

4 godziny temu, elespero napisał:

A jaką odpieniacz daje Ci kontrolę?

Ja już prawie rok bez odpieniacza, na samym dsb i wszystko hula.

Chwilowo chciałbym sump z odpieniaczem i DSB - docelowo pewnie sama filtracja biologiczna jest bardziej stabilna.

Jaką masz obsadę w akwarium bez odpieniacza? Ile wody w obiegu, jakie rozmiary sumpa i DSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, silvia napisał:

DSB działa powierzchnią a nie głębokością - sypanie "głębiej" nie ma sensu

polecam

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/ 

wg w/w lektury:

"W praktyce jednak przyjmuje się, żeby DSB miało, co najmniej 7-8 cm. Jeśli stosujemy piasek o ziarnach 0,5-1mm, powinniśmy zrobić złoże o głębokości co najmniej 10cm.

-Przy planowaniu DSB, upewnijcie się, żeby nad piaskiem było, co najmniej 15-20cm."

I jeszcze jedno, gdzieś kiedyś na forum widziałem jakieś rurki PVC ponawiercane pod piaskiem z jedną wystającą, jakiś patent związany z gazami(?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, led4grow napisał:

wg w/w lektury:

"W praktyce jednak  (...)

proponuję nie cytować wybranych fragmentów a całą myśl która zaczyna się od słów :

Naukowcy zbadali, że procesy beztlenowe mogą zachodzić już na głębokości 3-4 cm. Wymaga to jednak najdrobniejszego piasku i wolnego przepływu wody ponad nim. Drobny piasek staje się barierą hamującą dyfuzję natlenionej wody w głąb DSB. W praktyce jednak (...)

 

5 minut temu, led4grow napisał:

I jeszcze jedno, gdzieś kiedyś na forum widziałem jakieś rurki PVC ponawiercane pod piaskiem z jedną wystającą, jakiś patent związany z gazami(?)

chodzi Ci o plenum - zerknij np. tu https://aqua-reef.pl/topic/1415-pare-słów-o-plenum/

i tu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia Fajny artykuł, ale bardziej mi chodziło o jakiś patent rurek do DSB, które pomogą za parę lat (jeśli zajdzie potrzeba) w wymianie takiego złoża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, silvia napisał:

proponuję nie cytować wybranych fragmentów a całą myśl która zaczyna się od słów :

Naukowcy zbadali, że procesy beztlenowe mogą zachodzić już na głębokości 3-4 cm. Wymaga to jednak najdrobniejszego piasku i wolnego przepływu wody ponad nim. Drobny piasek staje się barierą hamującą dyfuzję natlenionej wody w głąb DSB. W praktyce jednak (...)

 

chodzi Ci o plenum - zerknij np. tu https://aqua-reef.pl/topic/1415-pare-słów-o-plenum/

i tu

 

Warunkiem denitryfikacji jest zachowanie warunków beztlenowych - bakterie denitryfikacyjne muszą mieć warunki beztlenowe. Płytkie złoże (i szybki ruch wody nad nim) to proszenie się o kłopoty - bo jak natleniona  woda dostanie się wgłąb złoża to DSB przestaje działać i rozpocznie działanie ponownie dopiero wtedy, kiedy bakterie zużyją dostarczony im tlen. Dla innych procesów obiegu związku azotu tlen może być dla bakterii nawet zabójczy. Czyli moim zdaniem głębokie złoże jest warunkiem stabilności.

Reasumując - w standardowym sumpie mam szybki przepływ wody nad DSB (tak szybki jaka jest szybkość wymiany) i ograniczoną głębokość złoża piasku przez poziom wody właściwy dla odpieniacza .

Jakby co to cały czas szukam argumentów za jednym albo drugim rozwiązaniem.

2 minuty temu, led4grow napisał:

@silvia Fajny artykuł, ale bardziej mi chodziło o jakiś patent rurek do DSB, które pomogą za parę lat (jeśli zajdzie potrzeba) w wymianie takiego złoża.

Faktycznie, jeżeli już zajdzie konieczność wymiany piasku w DSB (czy zajdzie i po jakim czasie?)...

Może DSB w pojemniku włożonym w całości do sumpa - tak aby można było wyjąc cały pojemnik z piaskiem, bez uwalniania niczego do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano ano , zająłem się pracą i nie zdążyłem odpisać, a widzę, że koledzy mnie ubiegli. Piasek sypiesz maks 10cm, przegroda tak z 2-3 cm wyżej. Nie ma sensu więcej, bo jak @silvianapisał powyżej, DSB działa powierzchnią, a nie głębokością. Dlatego mój sump ma szerokości 55cm (szerszy mi do szafki nie wejdzie), a komora z DSB ma długość 50cm. Nie syp też żywego czy innych wynalazków, szkoda kasy. Najlepiej zwykły kwarcowy, 0,1-0.5mm przepłukany. A pieniak i tak z czasem będziesz wyłączał, bo inaczej zrobisz pustynie w akwarium. Przemieliłem tyle materiału na ten temat, że aż głowa boli. Czym więcej czytam tym więcej wiem, że mniej wiem, ale tego co tutaj napisałem jestem akurat pewien. 

3 minuty temu, Trurl napisał:

Faktycznie, jeżeli już zajdzie konieczność wymiany piasku w DSB (czy zajdzie i po jakim czasie?)...

Może DSB w pojemniku włożonym w całości do sumpa - tak aby można było wyjąc cały pojemnik z piaskiem, bez uwalniania niczego do sumpa.

Wyłączasz obieg, pieniaka i wszystko co w sumpie. Zakręcasz zawory, wylewasz wodę, wyciągasz złoże, sypiesz nowe, dolewasz nowej wody, uruchamiasz sprzęt. Modlisz się, żeby Ci to nie rozjechało parametrów baniaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opis budowy mojego sumpa z DSB i Refugium krok po kroku a dziś wygląda tak:

12209553_9906264_20171106_171208.jpg

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem większy poziom wody nad DSB np. 10-15cm nie zmniejszy przepływu, w sensie wolniejszej wymiany wody niż te 2-3cm?

1 minutę temu, waldek123blau napisał:

Tu masz opis budowy mojego sumpa z DSB i Refugium krok po kroku a dziś wygląda tak:

 

 

Właśnie stąd pamiętam te rurki... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, led4grow napisał:

Czy przypadkiem większy poziom wody nad DSB np. 10-15cm nie zmniejszy przepływu, w sensie wolniejszej wymiany wody niż te 2-3cm?

Właśnie stąd pamiętam te rurki... ;)

Ja mam nad DSB poziom wody 15cm i nad REFUGIUM z drugim DSB 40cm i wszystko działa super


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, waldek123blau napisał:

Tu masz opis budowy mojego sumpa z DSB i Refugium krok po kroku a dziś wygląda tak:

12209553_9906264_20171106_171208.jpg

 

Wiekie dzięki - już żałuje ze nie mam piwnicy ;)

caly czas myśle o tym rozwiązaniu (z Austriali?). Nastepny plus tej koncepcji to wymiana pisku w DSB bez zatrzymywania pracy sumpa... i wtedy nie trzeba tyle się modlić :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.