Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dumam nad tą siaką i magnezem. Czy ruszać suplementację magnezu (obecnie daję 10g MgCl2x6H2O/litr do balinga) i np zamiast MgCl2 dać MgSO4? Czy może rozdzielić magnez od siarki i siarkę podbijać przez Na2SO4? Tylko ile tego? Chyba na razie dam MgSO4 zamiast MgCl2 i zobaczę co będzie. A jakby Mg brakowało (bo nawet kropelkami wychodzi jakiś tam spadek), to dodam MgCl2. Bo oczywiście "na wszelki wypadek" zamówiłem i siarczan magnezu, i siarczan sodu.

Druga rzecz to żelazo. Kończą się kropelki AF, z kalkulacji wyszło że najlepiej wypada fauna marin trace fe (objętość - stężenie - cena) i tak będzie. Choć już był w koszyku siarczan żelaza II. Ktoś stosuję? Czy może jednak jakieś chelaty, cytryniany, glukoniany ...? Gdzieś tam w głowie mam przejście na diy w suplementacji i właśnie żelazo jest największą niewiadomą. Reszta, czyli jod, fluor, stront, bor, potas to banał przy żelazie.

Trzecia rzecz, że jednak trzeba znów zakupić special blenda. Jakoś tak z nimi nutrienty dużo lepiej wyglądają.

Pomiary zrobiłem. kH = 7.2 (hmmm, no nie wiem, chyba tylko podbiję do 8 i zobaczę co będzie za tydzień), Ca=435 (prawie w punkt), Mg= 1275 (powoli jakby spada), ph (o 15) wyszło 8.3+ (ech te otwarte okna:-), NO3=2.5, PO4=0,015.

A, i wymyśliłem sobie, że nie będę jednak dodawał strongów do płynów balinga, tylko będę je dozował osobno (80ml płynów -> ok 0.4ml każdego "stronga" dziennie). Trochę jednak wkurzające te wieczne gluty w płynie Ca. Strzelał bym, że to właśnie żelazo się tam strąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Choć już był w koszyku siarczan żelaza II. Ktoś stosuję? Czy może jednak jakieś chelaty, cytryniany, glukoniany ...? Gdzieś tam w głowie mam przejście na diy w suplementacji i właśnie żelazo jest największą niewiadomą.

Ja stosuję Ferroactive od Tropicala. W opisie podano stężenie, można dozować w kroplach, jest to chelat żelaza. Też miałem za niski i skutecznie go podniosłem. Podaję go raz w tygodniu z podmianą. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tak nie pomaga na katar, jak zapach świeżo otwartej butelki special blenda. Żona od kwadransa odmawia wyjścia z łazienki;-)

Po kilku miesiącach przerwy jednak powracam do śmierdziuchów, więc teraz będą leciały na zmianę one, stability i tropic marin (nazwy nie pamiętam w tej chwili).

Co do siarki. Umyśliłem sobie, że zamiast dodawać do SBS 10g MgCL2 x 6H2O, będę dodawał 6g MgCL2 x 6H2O oraz 5g MgSO4 x 7H2O. Przy litrażu 60L i konsumpcji dziennej po 82ml powinno to zapewnić taki sam poziom suplementacji magnezu oraz dziennie podbić siarkę o ok 1ug/L. A taki mi właśnie wyszedł spadek z porównania kolejnych wyników ICP. A jeśli by ostatni wynik siarki był przekłamany (bo trochę jednak mnie zaskoczył ten nagły niedobór siarki) i niedoboru nie ma, to w najgorszym wypadku do kolejnego ICP podbiję poziom o maks 100ug/L (w praktyce mniej), co jeszcze nie będzie problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie odnośnie Twojego ślizga - czy zdarza mu się podgryzać korale? Zastanawiam się czy wybrać Ecsenius stigmatura czy bimaculatus.

I może jakiś mały update by się przydał - koralowce nie rozsadziły Ci tego szkiełka?;)

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

czy zdarza mu się podgryzać korale?

Kiedyś miał taką fazę, że jak mnie tylko widział przy akwarium, a nie karmiłem, to "w złości" skubał capnellę:clowning Ale nie nazwał bym tego podgryzaniem, raczej ciekawość. Za to bardzo lubi skubać glony z cyrkulatora. Ogólnie bezproblemowa i wdzięczna rybka, polecam. Ja mam e. stigmatura.

Update... Kiedy nic się nie zmienia. Korale zaraz zarosną wszystkie szybki, a ja mentalnie to już bardziej przy nowym akwarium jestem.

Szyby brudne strasznie, bo przed chwilą wróciłem z weekendu

AM-JKLUgd0Rl14HbEWCjZ7GidS_56LKlKn0DIvs_

AM-JKLX24fIg3bxLUoP8nkmJu6m59aSH5KZ_XJ9h

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jakie koralowce tu trzymasz ale czy one się nie parzą wzajemnie bo przecież tu wszystko się ze wszystkim styka? Chyba, że to są raczej gatunki spokojne.

Pod spodem to chyba taka "twilight zone" ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chris_ek napisał:

ale czy one się nie parzą wzajemnie

Jak diabli. Prawo dżungli. Chyba jeszcze nie ciąłem celowo żadnego korala, choć przy pracach im się niestety obrywa.

4 minuty temu, chris_ek napisał:

Pod spodem to chyba taka "twilight zone"

Niestety. Dlatego kostka nie jest dobrym wymiarem.

Wiesz, ja mam mocno naturalistyczne podejście. Rośnie jak chce, a ja tylko robię podmiany, dorzucam żarełko, zmieniam watę i takie tam. Nie poluję na asteriny które trochę podgryzają miękasy (bo miękasy jednak sobie radzą), czy na wieloszczety porosłe jak palec skubiące od spodu lps i sps. I powiem Ci, że gdyby nie coraz bardziej dotkliwa ciasnota, to by absolutnie wszystko było w rozkwicie. Zdjęcia takie sobie, bo w niebieskim samym, a ja nie bawię się w filtry i tym podobne bajery (xiomi na automacie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłuściutko to wygląda, normalnie jakby szkło miało zaraz eksplodować, ile czasu zajęło Ci wyhodowanie tej bajecznej dżungli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Marianna napisał:

Tłuściutko to wygląda, normalnie jakby szkło miało zaraz eksplodować, ile czasu zajęło Ci wyhodowanie tej bajecznej dżungli?

Akwarium wystartowało w marcu lub kwietniu 2018, ale potem trafił się prawie roczny epizod z glonami włosowatymi:-) Filtracja mechaniczna, cyrkulacja, masa koralowa - sporo piszę o tym ku przestrodze:-) Trochę ponad 2 lata odkąd akwarium naprawdę zaskoczyło, a na dobrą sprawę to 1.5 roku - kiedy odpaliłem balinga z pompy. Ludzie mocno nie doceniają stabilnego kh, jakie daję najtańszy dozownik jebało, a to powinno się pisać każdemu początkującemu - kup pompę, poczytaj o balingu i jak tylko zauważysz braki, zacznij dozować makro.

Także, naprawdę z zazdrością patrzę na Wasze zbiorniczki, gdzie po kilku miesiącach już jest ładnie, rośnie i w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

Akwarium wystartowało w marcu lub kwietniu 2018, ale potem trafił się prawie roczny epizod z glonami włosowatymi:-) Filtracja mechaniczna, cyrkulacja, masa koralowa - sporo piszę o tym ku przestrodze:-) Trochę ponad 2 lata odkąd akwarium naprawdę zaskoczyło, a na dobrą sprawę to 1.5 roku - kiedy odpaliłem balinga z pompy. Ludzie mocno nie doceniają stabilnego kh, jakie daję najtańszy dozownik jebało, a to powinno się pisać każdemu początkującemu - kup pompę, poczytaj o balingu i jak tylko zauważysz braki, zacznij dozować makro.

Także, naprawdę z zazdrością patrzę na Wasze zbiorniczki, gdzie po kilku miesiącach już jest ładnie, rośnie i w ogóle.

Kiedy dołożyłeś ostatnio korala do akwarium?
Nie boisz się rozbierac skaly, że Cie coś wciągnie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

Kiedy dołożyłeś ostatnio korala do akwarium?

Nie pamiętam. Chyba ze dwa lata temu:-)

6 minut temu, sith114 napisał:

Nie boisz się rozbierac skaly, że Cie coś wciągnie?

Profilaktycznie przywiązuję sznurówkę do nogi od stołu. W razie czego chociaż but zostanie i będą wiedzieli gdzie szukać:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Także, naprawdę z zazdrością patrzę na Wasze zbiorniczki, gdzie po kilku miesiącach już jest ładnie, rośnie i w ogóle.

Nie wiem czy mój zbiornik zalicza się do tego grona, ale tak czy inaczej nie byłby taki gdybym nie bazował m.in. na Twoim doświadczeniu. Ja z zazdrością patrzę na to jak Tobie udało się dojść do obecnego punktu i żałuję tylko, że nie zacząłem wcześniej - ale każdy ma swoją drogę i swój czas.

19 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Dlatego kostka nie jest dobrym wymiarem

W sumie chyba większość osób dochodzi do takiego wniosku, aż dziw że dalej powstają nowe kostki.

18 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Wiesz, ja mam mocno naturalistyczne podejście

W sumie mam trochę podobne z tym, że chciałbym dojść do takiego stanu by poprzez bioróżnorodność moje akwarium wymagało jak najmniej mojej ingerencji.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, Słony leszcz said:

Akwarium wystartowało w marcu lub kwietniu 2018, ale potem trafił się prawie roczny epizod z glonami włosowatymi:-) Filtracja mechaniczna, cyrkulacja, masa koralowa - sporo piszę o tym ku przestrodze:-) Trochę ponad 2 lata odkąd akwarium naprawdę zaskoczyło, a na dobrą sprawę to 1.5 roku - kiedy odpaliłem balinga z pompy. Ludzie mocno nie doceniają stabilnego kh, jakie daję najtańszy dozownik jebało, a to powinno się pisać każdemu początkującemu - kup pompę, poczytaj o balingu i jak tylko zauważysz braki, zacznij dozować makro.

Także, naprawdę z zazdrością patrzę na Wasze zbiorniczki, gdzie po kilku miesiącach już jest ładnie, rośnie i w ogóle.

Wygląda to wszystko bosko a dzięki twojemu wątkowi wiemy, że nawet kosteczka może wyglądać bajecznie :) my tylko idziemy twoimi przetartym śladem i staramy się jak najmniej spieprzyć po drodze, a jak to bywa w praktyce to wiemy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.