Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakichś 2 tygodni mam problem z niskim KH. Wydaje się, że połączone z wysypem glonów nitkowatych.

no3 0 (nie mierzalne, salifert)

po4 0 (nie mierzalne, salifert)

KH 5.9 (salifert)

No właśnie. Długo było ok, potem 5,7, skorygowałem sodą oczyszczoną, potem 7.7, a dziś znów 5.9. Znów korekta, zobaczymy co wyjdzie.

PH 8.4 (salifert)

Temp 28 st C (ciepło ostatnio, normalnie raczej 26 st C)

Gęstość 1.023 g/ml (spławik aqua medic) -> ~niecałe 35 PSU

 

Ktoś coś wie, z czego mogą wynikać takie spadki? Fakt, padł ślimak, ale to ponad tydzień temu, już go dawno "życie" wyczyściło. Niby można sypać tę sodę, nawet można jakiś "KH bufer" (chociaż to chyba też soda), ale chyba tak za długo nie pojadę. Trzeba wyeliminować przyczynę. Tylko gdzie ona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Słony leszcz napisał:

Od jakichś 2 tygodni mam problem z niskim KH. Wydaje się, że połączone z wysypem glonów nitkowatych.

no3 0 (nie mierzalne, salifert)

po4 0 (nie mierzalne, salifert)

KH 5.9 (salifert)

No właśnie. Długo było ok, potem 5,7, skorygowałem sodą oczyszczoną, potem 7.7, a dziś znów 5.9. Znów korekta, zobaczymy co wyjdzie.

PH 8.4 (salifert)

Temp 28 st C (ciepło ostatnio, normalnie raczej 26 st C)

Gęstość 1.023 g/ml (spławik aqua medic) -> ~niecałe 35 PSU

 

Ktoś coś wie, z czego mogą wynikać takie spadki? Fakt, padł ślimak, ale to ponad tydzień temu, już go dawno "życie" wyczyściło. Niby można sypać tę sodę, nawet można jakiś "KH bufer" (chociaż to chyba też soda), ale chyba tak za długo nie pojadę. Trzeba wyeliminować przyczynę. Tylko gdzie ona?

No niektórzy "tak jadą" cały czas. Nie napisałeś nic o obsadzie koralowcow, wielkości akwarium, ile masz to akwarium. Po pewnym czasie, w miarę wzrostu korali kH spada i jest nieuniknione dawkowanie środków by było ono na stałym poziomie. Ja np obecnie dolewam 24 ml roztworu z KH bufferem od AF. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Rafael31 napisał:

No niektórzy "tak jadą" cały czas. Nie napisałeś nic o obsadzie koralowcow, wielkości akwarium, ile masz to akwarium. Po pewnym czasie, w miarę wzrostu korali kH spada i jest nieuniknione dawkowanie środków by było ono na stałym poziomie. Ja np obecnie dolewam 24 ml roztworu z KH bufferem od AF. 

Wszystko jest tu:

Akwarium zalane w kwietniu, 35x35x40 (49l teoretycznie), korali jeszcze brak. Poza tym 1 okinawe, trochę ślimaków i standardowego robactwa. Ogólnie, nie spieszę się.

Właśnie nie bardzo ma co "zżerać" tę twardość. Glony nitkowate? Może to się jakoś ze sobą wiązać? Gdzieś tam wyczytałem, że spadek KH sprzyja rozwojowi glonów, ale czy w druga stronę to też działa (że rozwój glonów powoduje spadek KH)? Wiem, że test na Ca muszę zakupić, chociaż wątpię żeby coś się z wapniem działo, nie przy cotygodniowych podmiankach 5l (ponad 10%) wody i braku korali twardych. No właśnie, "teoretycznie" powinno być ok, a jednak...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się zrobiło dużo glonów właśnie jak miałem kh 6 , podniosłem kh sodą oczyszczoną do 10 i w kilka dni mi spadło. Po kilku dniach zrobiłem testy i co się okazało że miałem magnez na poziomie 900 .


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Nexor4 napisał:

Mi się zrobiło dużo glonów właśnie jak miałem kh 6 , podniosłem kh sodą oczyszczoną do 10 i w kilka dni mi spadło. Po kilku dniach zrobiłem testy i co się okazało że miałem magnez na poziomie 900 .

Spadek Kh do poziomu 6 to naturalne że jest to raj dla glonów i sinic!A podnoszenie Kh z 6 do aż 10 w kilka dni to też zły pomysł,bo odczują to korale,nasówa się pytanie po co aż do 10?jaki powód aby dążyć do takiego wyniku?czemu nie np 8?

Skoro tak leci Kh Mg to czas pomyśleć np o ballingu..o ile testy które masz, są wiarygodne w 100%

Edit:warto sprawdzić też Ca

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh podniosłem tak z własnego błędu zrobiłem za mocny roztwór, ale już jest wszystko w normie mg na poziomie 1300 a wapń 410 i kh utrzymuje się w ok 8 , a testy mam z saliferta więc powinny dobrze mierzyć 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja do 10 zdecydowanie nie chcę podbijać KH, raczej tak minimalnie żeby chociaż powyżej 7 było. Wczoraj trochę "posodziłem" wodę, zobaczymy dzisiaj, co z tego wyjdzie. A glony - same przyszły to i same pójdą, jak równowagę się uda przywrócić. Co najwyżej trochę pomogę, powyrywam, dołożę mitraxa (pustelnik nie wyrabia, a ślimaki jak to ślimaki - wolą glony i bakterie z szyb niż nitkowate ze skały).

Tak czy inaczej, trzeba Ca i Mg zmierzyć, więc dziś po pracy wycieczka do sklepu (przy okazji będzie okazja obejrzeć kolejny na żywo).

Sinic na razie (puk! puk!) nie zaobserwowałem.

Jutro podmianka, to przy okazji pomierzę też świeżą solankę przed dolaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja stosuję dwa preparaty z reeflowers, KH blend i all elements, świetnie się sprawuje, to jest tak zwany mały czy prosty baling

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

Ja stosuję dwa preparaty z reeflowers, KH blend i all elements, świetnie się sprawuje, to jest tak zwany mały czy prosty baling

No ale tam (u mnie w akwa) jeszcze nic nie ma. Parę ślimaków, parę robaków, jedna mała rybka, krabik i trochę glonów. Co by tam miało te węglany zjadać? Ślimaki na muszle? Przecież to jakieś mikro ilości. Rozumiem, że jak się ma twarde to trzeba balinga lać (albo wodę wapienną, albo reaktor podłączyć). Nawet mogę zrozumieć, że przy mocno rozbujanym życiu nawet bez twardych korali może być konsumpcja spora i wahania parametrów przez to i same podmiany nie wystarczą. Ale u mnie? Jak dla mnie to coś się gdzieś tam źle dzieje i przez to KH spada. Może glony, może wyższe temperatury... no nie wiem. Wydaje mi się, że wszystko zaczęło się od urlopu.

1. Spóźniona podmiana (po ok 1.5 tygodnia zamiast co tydzień) w związku z urlopem. Po powrocie już zastałem glony nitkowate w zwiększonej ilości. Nie miałem jeszcze wtedy testu na KH, to nie wiem jak było.

2. Wpuściłem rybkę - okinawe (więc i karmić ją zacząłem. Karmię oszczędnie, ale może przy młodym zbiorniku jakiś robaczek jeden czy drugi spadł na dno i zamieszał w parametrach rozkładając się?).

3. Wstawiłem cyrkulację, dość mocną jak na mały zbiornik, mocno przeczyściła zakamarki z dytrytusu.

4. Kolejna podmianka też spóźniona, żeby wrócić do rytmu tygodniowego (co środę).

5. No i jak zrobiłem w końcu testy (przed samą podmianką uznałem że nie ma sensu, lepiej poczekać z dzień po podmianie), to już KH było poniżej 6. Reszta co mierzyłem ok (PO4, NO3 nie wykrywalne; pH ponad 8, zasolenie ~35, czyli tak jak cały czas miałem).

6. Podbiłem sodą KH, za dzień czy dwa sprawdziłem - 7.7, czyli w sumie ok. A wczoraj znów niski wynik - 5.9

A, i jeszcze jeden ślimaczek (tectus) padł w miedzy czasie. Wydaje mi się, że po prostu dożył swoich dni, bo chodził coraz wolniej i wolniej, aż przestał całkiem, a potem to już się reszta ślimaczo-robaczo-krabowej (nasariusy to bestie są prawdziwe, wywęszą mięsko w 3 sekundy) ekipy nim zajęła i rano już pusta muszelka była.

Krab miał wylinkę bez problemu, rybka się zadomowiła, kolejny wieloszczet zaczął świrować i pływać po całym akwarium. Jednym słowem, nic specjalnego się nie dzieje, poza glonami utrzymującymi się i wynikiem KH spadającym. Jakby miało się tak utrzymywać z tymi spadkami to będę musiał się rozejrzeć na jakimś KH bufer albo NaHCO3 w jakości chemicznej, bo soda "oczyszczona" spożywcza na dłuższą metę to chyba nie najlepszy pomysł. Na razie to tak trochę na partyzanta, tym co pod ręką się ratuję. Muszę kiedyś zmierzyć pH rano, czy przez niskie KH mi nie spada za bardzo w nocy.

Tak czy inaczej, dzięki za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Od jakichś 2 tygodni mam problem z niskim KH. Wydaje się, że połączone z wysypem glonów nitkowatych.

no3 0 (nie mierzalne, salifert)

po4 0 (nie mierzalne, salifert)

KH 5.9 (salifert)

No właśnie. Długo było ok, potem 5,7, skorygowałem sodą oczyszczoną, potem 7.7, a dziś znów 5.9. Znów korekta, zobaczymy co wyjdzie.

PH 8.4 (salifert)

Temp 28 st C (ciepło ostatnio, normalnie raczej 26 st C)

Gęstość 1.023 g/ml (spławik aqua medic) -> ~niecałe 35 PSU

 

Ktoś coś wie, z czego mogą wynikać takie spadki? Fakt, padł ślimak, ale to ponad tydzień temu, już go dawno "życie" wyczyściło. Niby można sypać tę sodę, nawet można jakiś "KH bufer" (chociaż to chyba też soda), ale chyba tak za długo nie pojadę. Trzeba wyeliminować przyczynę. Tylko gdzie ona?

Zasolenie sprawdź najlepiej dobrze skalibrowanym refraktometrem. 

Nie możesz mieć konsumpcji Kh bo nie ma kto konsumować. Zobacz jeszcze Ca jak będzie też niskie to na bank zasolenie.

Na spławiku przesuwa ci się skala i tu masz przyczynę. 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma prawie 4 miesiące. Glony wapienne napewno wystartowały i tu jest strata twojego Kh. Poleciał wapń bo glony go konsumują a do absorpcji wapnia potrzebny jest węgiel więc twardość węglanowa spada. U mnie fakt że 320l ale już po miesiącu zauważyłem spadek Ca z 420 na 370. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Moljzesz napisał:

Zasolenie sprawdź najlepiej dobrze skalibrowanym refraktometrem. 

Nie możesz mieć konsumpcji Kh bo nie ma kto konsumować. Zobacz jeszcze Ca jak będzie też niskie to na bank zasolenie.

Na spławiku przesuwa ci się skala i tu masz przyczynę.

Refraktometru nie mam to i nie sprawdzę tak zaraz. Spławik - raczej bazuję na tym, że wskazuje za każdym razem mniej więcej tak samo, czyli 1.023 g/ml. A swoją drogą, po zakupie od razu w sklepie go sprawdziłem na wodzie z baniaka sklepowego o zasoleniu 35 PSU i pokazywał ok. Jeszcze nawet przy mnie była ta woda sprawdzona na milwaukee (bo powstała wątpliwość czy spławik jest wyskalowany w "sg" czy w g/ml) i wszystko było ok. Milwaukee pokazał ciut ponad 1.026 sg, spławik ciut ponad 1.023 (więc g/ml). No i sklep raczej pilnuje swojej wody:-)

Tak mi wskazywał na świeżej solance kupionej ze sklepu na start, tak mi wskazywał cały czas potem. A opieram się raczej nie na spławiku, tylko na powtarzalności podmian. Zawsze odlewam dokładnie 5l, do świeżej solanki zawsze biorę 5l wody i 191g soli (zgodnie z instrukcją z wiaderka ma to dać 35 PSU). Rozumiem, że może to nie dać idealnie 35 PSU, ale powinno być stabilnie (a czy 1.0231, czy 1.0229 - to mnie już mniej obchodzi, byle by cały czas tak samo). Spławik to tylko do weryfikacji, że stale jest "ta sama kreska".

Także, raczej wątpię żeby problem był w spławiku i zasoleniu, ale oczywiście wezmę i taki scenariusz pod uwagę. Jak sprawdzę Ca i Mg i wyjdą zaniżone, to faktycznie trzeba będzie zabrać wodę do sklepu albo przynajmniej ponownie sprawdzić spławik.

Jeszcze bym rozumiał, jakby już zaczynało być widać dno w wiadrze z solą (rozwarstwienie soli itd...). Ale ja może z kilogram z 7kg na razie zużyłem wiec tez wątpię, żeby to było to.

Tak czy inaczej, dzięki za sugestie, wszystkie pomysły mile widziane

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
31 minut temu, Słony leszcz napisał:

No ale tam (u mnie w akwa) jeszcze nic nie ma. Parę ślimaków, parę robaków, jedna mała rybka, krabik i trochę glonów. Co by tam miało te węglany zjadać? Ślimaki na muszle? Przecież to jakieś mikro ilości. Rozumiem, że jak się ma twarde to trzeba balinga lać (albo wodę wapienną, albo reaktor podłączyć). Nawet mogę zrozumieć, że przy mocno rozbujanym życiu nawet bez twardych korali może być konsumpcja spora i wahania parametrów przez to i same podmiany nie wystarczą. Ale u mnie? Jak dla mnie to coś się gdzieś tam źle dzieje i przez to KH spada. Może glony, może wyższe temperatury... no nie wiem. Wydaje mi się, że wszystko zaczęło się od urlopu.

życie coś tam pobiera :) , małę akwarium to bufor mały i skoki są niestety większe, jeżeli chodzi o te preparaty to możesz zacząć od jakieś bardzo małej dawki zalecana to 2ml all elements i 4ml kh blend na 100 litrów wody, czyli u Ciebie 1ml i 2ml (raz na tydzień) hehe czyli nawet nie masz jak podzielić na dawki dzienne :P i musiał byś dawać raz na tydzień, albo dwa razy w tygodniu i zobaczyć co się dzieje, ale na twoje akwarium zestaw 250ml i 500ml wystarczył by na wieki

31 minut temu, Słony leszcz napisał:

1. Spóźniona podmiana (po ok 1.5 tygodnia zamiast co tydzień) w związku z urlopem. Po powrocie już zastałem glony nitkowate w zwiększonej ilości. Nie miałem jeszcze wtedy testu na KH, to nie wiem jak było.

wątpię często brak podmian skutkuje stabilizacją zbiornika, w świeżym zbiornik nawet warto odłozyć podmiany aby zbiornik się właśnie ustabilizował

34 minuty temu, Słony leszcz napisał:

2. Wpuściłem rybkę - okinawe (więc i karmić ją zacząłem. Karmię oszczędnie, ale może przy młodym zbiorniku jakiś robaczek jeden czy drugi spadł na dno i zamieszał w parametrach rozkładając się?).

tutaj widzisz karmisz rybkę, a rybka produkuje papu dla korali, których nie masz więc gdzieś ktoś to musi konsumować

37 minut temu, Słony leszcz napisał:

3. Wstawiłem cyrkulację, dość mocną jak na mały zbiornik, mocno przeczyściła zakamarki z dytrytusu.

bardzo dobrze

37 minut temu, Słony leszcz napisał:

4. Kolejna podmianka też spóźniona, żeby wrócić do rytmu tygodniowego (co środę).

pomyśl nad odpuszczeniem sobie podmian na jakiś czas. akwarium masz od kwietnia ja przez 4-5 miesiące bym nie podmieniał tym bardziej że nie masz tam praktycznie nic

40 minut temu, Słony leszcz napisał:

5. No i jak zrobiłem w końcu testy (przed samą podmianką uznałem że nie ma sensu, lepiej poczekać z dzień po podmianie), to już KH było poniżej 6. Reszta co mierzyłem ok (PO4, NO3 nie wykrywalne; pH ponad 8, zasolenie ~35, czyli tak jak cały czas miałem).

testy na tą chwilę to polecam tylko zasolenie, no i może NO3 ze względu na glony PO4 będzie nie miarodajne/zafałszowane

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Darek85 napisał:

Zbiornik ma prawie 4 miesiące. Glony wapienne napewno wystartowały i tu jest strata twojego Kh. Poleciał wapń bo glony go konsumują a do absorpcji wapnia potrzebny jest węgiel więc twardość węglanowa spada. U mnie fakt że 320l ale już po miesiącu zauważyłem spadek Ca z 420 na 370. 

Niby na skale już trochę ich jest, miejscami już taka ładnie biało-różowa się robi, ale żeby aż tak poleciało od glonów? Czy nitkowate lub caulerpa też konsumują wapń? Bo tego chwilowo teraz trochę więcej  - jeśli tak, to bardziej tu bym winnych spadku szukał. No jak by nie kombinować, bez sprawdzenia Ca się nie obejdzie. Dziś się zaopatrzę, to wieczorkiem sprawdzę wapń i magnez i zobaczymy co wyjdzie.

11 minut temu, Paragon napisał:

pomyśl nad odpuszczeniem sobie podmian na jakiś czas. akwarium masz od kwietnia ja przez 4-5 miesiące bym nie podmieniał tym bardziej że nie masz tam praktycznie nic

Na razie praktycznie nic, ale po woli chce już coś tam zacząć wprowadzać, w sensie jakieś miękasy proste, drugą rybkę. No i rybka robi to "papu dla korali", jakoś trzeba to z akwa usunąć. Odpieniacza nie mam, to uznałem że do podmian muszę się przykładać. No i skoro "coś tam życie konsumuje", to trzeba to też uzupełniać jakoś, a na jakąś bardziej złożoną suplementację to jeszcze jestem za cienki.

25 minut temu, Paragon napisał:

testy na tą chwilę to polecam tylko zasolenie, no i może NO3 ze względu na glony PO4 będzie nie miarodajne/zafałszowane

Kurde, to trochę brzmi, jak "polecam węgiel na rozwolnienie":-) No zdawałem sobie sprawę, że jeszcze nie jest to stabilny zbiornik, ale miałem nadzieję, że "DOJRZEWANIE" już jednak z grubsza za mną. Do tego ostatniego nawrotu glonów już dość długo nic się praktycznie nie działo nowego. Nitkowate zanikały, szybkę czyścić trzeba było coraz rzadziej, w wodzie planktonu jakby przybywało, kolejne glony wyższe gdzieś tam się pojawiały i znikały. Czy to możliwe, że całe zamieszanie to po prostu kolejna jakaś faza dojrzewania? Że w zasadzie najlepiej nic nie robić i czekać aż się ustabilizuje samo? Czy w takim razie wstrzymać się jeszcze z wprowadzaniem korali? Czy miękasy dadzą sobie radę, skoro akwa jeszcze tak wariuje? Z drugiej strony, mam wrażenie, że jak nie rozkręcę trochę ekosystemu wprowadzając więcej życia, to będzie sobie to akwa tak wegetowało w nieskończoność i nigdy na dobre nie wystartuje. No i chciało by się, żeby wreszcie coś tam się napompowało i zafalowało, oprócz glona:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Refraktometru nie mam to i nie sprawdzę tak zaraz. Spławik - raczej bazuję na tym, że wskazuje za każdym razem mniej więcej tak samo, czyli 1.023 g/ml. A swoją drogą, po zakupie od razu w sklepie go sprawdziłem na wodzie z baniaka sklepowego o zasoleniu 35 PSU i pokazywał ok. Jeszcze nawet przy mnie była ta woda sprawdzona na milwaukee (bo powstała wątpliwość czy spławik jest wyskalowany w "sg" czy w g/ml) i wszystko było ok. Milwaukee pokazał ciut ponad 1.026 sg, spławik ciut ponad 1.023 (więc g/ml). No i sklep raczej pilnuje swojej wody:-)
Tak mi wskazywał na świeżej solance kupionej ze sklepu na start, tak mi wskazywał cały czas potem. A opieram się raczej nie na spławiku, tylko na powtarzalności podmian. Zawsze odlewam dokładnie 5l, do świeżej solanki zawsze biorę 5l wody i 191g soli (zgodnie z instrukcją z wiaderka ma to dać 35 PSU). Rozumiem, że może to nie dać idealnie 35 PSU, ale powinno być stabilnie (a czy 1.0231, czy 1.0229 - to mnie już mniej obchodzi, byle by cały czas tak samo). Spławik to tylko do weryfikacji, że stale jest "ta sama kreska".
Także, raczej wątpię żeby problem był w spławiku i zasoleniu, ale oczywiście wezmę i taki scenariusz pod uwagę. Jak sprawdzę Ca i Mg i wyjdą zaniżone, to faktycznie trzeba będzie zabrać wodę do sklepu albo przynajmniej ponownie sprawdzić spławik.
Jeszcze bym rozumiał, jakby już zaczynało być widać dno w wiadrze z solą (rozwarstwienie soli itd...). Ale ja może z kilogram z 7kg na razie zużyłem wiec tez wątpię, żeby to było to.
Tak czy inaczej, dzięki za sugestie, wszystkie pomysły mile widziane
 
Problem ze spławikiem jest taki że on z czasem źle pokazuje, skala się przesuwa.
Ale jeśli to nie to, może być pH. A masz piasek?

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Moljzesz napisał:

Ale jeśli to nie to, może być pH. A masz piasek?

pH wysokie, 8.4, mierzone salifertem. Fakt, że pomiar pod wieczór, więc dziwne by było, gdyby było niskie pH. Pewnie dobrze by było sprawdzić też rano kiedyś.

Piasek mam. 4.5kg żywego koralowego wsypałem na starcie, wiec teraz od 1cm do 3 (zależy jak gdzie wydmucha cyrkulacja) mam na dnie. Raczej stref beztlenowych to nie zrobi. Chyba wręcz piasek koralowy powinien raczej zwiększać twardość (w końcu to głownie węglan wapnia). Chyba że o jakimś innym aspekcie piasku myślisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

pH wysokie, 8.4, mierzone salifertem. Fakt, że pomiar pod wieczór, więc dziwne by było, gdyby było niskie pH. Pewnie dobrze by było sprawdzić też rano kiedyś.

Piasek mam. 4.5kg żywego koralowego wsypałem na starcie, wiec teraz od 1cm do 3 (zależy jak gdzie wydmucha cyrkulacja) mam na dnie. Raczej stref beztlenowych to nie zrobi. Chyba wręcz piasek koralowy powinien raczej zwiększać twardość (w końcu to głownie węglan wapnia). Chyba że o jakimś innym aspekcie piasku myślisz.

Piasek to bufor, ja nie mam piasku i mam też właśnie jaja z Kh. Kh i pH są od siebie zależne ale to pewnie wiesz. Sól jest dobrze przemieszać w wiadrze. 

Lanie ballinga do pustego akwa to są jakieś jaja?

Ja bym sprawdził na początek to zasolenie i ew Kh świeżej solanki.

Miękasy możesz wrzucać one się tam nie znają na Kh, ca itd.. ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Moljzesz napisał:

Ja bym sprawdził na początek to zasolenie i ew Kh świeżej solanki.

Taki też jest plan. A do tego też to Ca i Mg sprawdzę. W sumie, też miałem zamiar zacząć mierzyć (choćby tak, żeby nabierać wprawy do bardziej ambitnych zbiorników w przyszłości), to mogę zacząć teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź od razu świeża solanke na której robisz podmiany. Już się parę razy przejechałem na kiepskich parametrach nawet tych markowych soli. I tak jak @Moljzesz pisze przemierzając sól we wiadrze.  


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

No zdawałem sobie sprawę, że jeszcze nie jest to stabilny zbiornik, ale miałem nadzieję, że "DOJRZEWANIE" już jednak z grubsza za mną. Do tego ostatniego nawrotu glonów już dość długo nic się praktycznie nie działo nowego. Nitkowate zanikały, szybkę czyścić trzeba było coraz rzadziej, w wodzie planktonu jakby przybywało, kolejne glony wyższe gdzieś tam się pojawiały i znikały. Czy to możliwe, że całe zamieszanie to po prostu kolejna jakaś faza dojrzewania?

hehe nom to jak mantra :) , nie jestem jeszcze na tyle doświadczony ale wiem że ze stabilizacją zbiornika jest różnie, w takim mniejszym jest to dużo trudniejsze niż w większym, co do dojrzewania to np u mnie wydawało się ze będzie łagodnie przez pierwsze 3 miesiące aż 4 miesiąca zrobił się mega wysyp wszystkiego po kolei teraz wszystko praktycznie znikło ale jeszcze nie do końca a to już 5 miesiąc, a widzę czasami zbiorniki że po miesiącu już sa bajecznie kolorowe, dochodzę do wniosku, że jest to kwestia że system tak naprawdę jest u kazdego inny i cały proces dojrzewania u jednych trwa miesiąc dwa a u innych rok, dochodzi jeszcze druga sprawa doświadczenie :)

2 godziny temu, Moljzesz napisał:

Lanie ballinga do pustego akwa to są jakieś jaja?

Nie unoś się, poleciłem koledze zestaw kh blend i allelements ponieważ świetnie się nim stabilizuje parametr Kh, nie jest to żaden baling tylko tak zwany "łatwy baling" robi swoje ja go stosuję wiec dlatego polecam, a Czarek chyba pisał że przymierza się do pierwszych korali

 

Ps. Tak jak piszą wyżej chłopaki warto sprawdzić podstawową sprawe czyli zasolenie, miałem na samym początku splawik przesunęła mi się skala, w JM sprawdzili mi zasolenie i jak dobrze pamiętam przekłamywał o 7 punktów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

Nie unoś się, poleciłem koledze zestaw kh blend i allelements ponieważ świetnie się nim stabilizuje parametr Kh, nie jest to żaden baling tylko tak zwany "łatwy baling" robi swoje ja go stosuję wiec dlatego polecam, a Czarek chyba pisał że przymierza się do pierwszych korali

Nie unoszę się, mały, duży średni czy łysy balling stosuję się po to ażeby uzupełnić to co korale wyssaja z wody, Bez korali nie ma ballinga to tak jakbyś do akwarium z żwirkiem i welonkom lał potas, żelazo i inne nawozy albo CO2.

Chyba za algi wapienne ruszyły z kopyta, mi tak spadło Kh jak ruszyły.

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Darek85 napisał:

Sprawdź od razu świeża solanke na której robisz podmiany. Już się parę razy przejechałem na kiepskich parametrach nawet tych markowych soli. I tak jak @Moljzesz pisze przemierzając sól we wiadrze.

Dziś robię solankę, jutro sprawdzę. I przemieszam wcześniej sól.

1 godzinę temu, Paragon napisał:

warto sprawdzić podstawową sprawe czyli zasolenie

Też sprawdzę, wezmę wodę do sklepu, i spławik. Tylko to mimo wszystko ciężko ogarnąć tak ot, jak trzeba jeszcze w robocie swoje odsiedzieć;-)

Godzinę temu, Moljzesz napisał:

balling stosuję się po to ażeby uzupełnić to co korale wyssaja z wody

Też w tym coś jest:-) Generalnie, przychylam się do tezy, że zanim nie okaże się, że coś lać absolutnie trzeba, lepiej nie lać. Jakoś nie napinam się na super-fullwypas-mega-sps-zbiornik, to ma być na razie raczej nauka i zabawa. To też wolę zrozumieć, co się dzieje w akwarium zanim przystąpię do bardziej radykalnych działań.Jak tydzień czy dwa KH będzie 6, to też świat się nie skończy, a co się nauczę to moje. Chociaż praktyczne, poparte własnym doświadczeniem rady dotyczące stosowania chemii też też są cenne.

A w ogóle to super, że się zainteresowaliście problemem i pomagacie radą:-) Ale do rzeczy. Kupiłem testy na Ca i Mg, i ne zawahałem się ich użyć.

KH - 7.0, wczorajsze sodowanie widać, pomogło, na razie uznaję, że poziom akceptowalny, będę mierzył dalej

pH - 8.4, chociaż z tymi kolorkami na skali salifert mógł się postarać lepiej

Mg - 1230, wg wiadra z solą dla 35 PSU powinno być 1240-130. Biorąc pod uwagę, że nie suplementuję, tylko same pomiany robię (więc poziom zawsze będzie ciut niższy), oraz że spławik (załóżmy, że dobrze wskazuje) pokazuje ~1.023 (a jakby się uprzeć to tak raczej ciut poniżej, podczas gdy 35 PSU to trochę powyżej 1.023) - uznaję że Mg jest OK

Ca - 370 (zgodnie z "wiadrem" powinno być 415-445). Tu mam dylemat, bo kolor próbki zmieniał się bardzo niewyraźnie (w przeciwieństwie do testów na KH i Mg, gdzie nie było żadnych wątpliwości). W instrukcji jest napisane, żeby kropelkować aż kolor zmieni się na "clear blue". Jako taki "blue" uzyskałem właśnie dla odczytu 370, ale żeby kolor był taki faktycznie "clear" to jeszcze kilka kropli trzeba było dodać. Tak czy inaczej, tragedii też raczej nie ma. Też będę sprawdzał i ćwiczył interpretację "clear blue".

Interpretacja wyników przez kolegów i koleżanki mile widziana.

A moje wnioski na razie: robić pomiary, ale chyba dać na luz trochę. Może to i faktycznie jeszcze dojrzewanie. Zwalczę glona, poobserwuję.

No i jak już byłem w sklepie, to przy okazji przygarnąłem:

- kraba pustelnika czerwononogiego (mitraksa akurat nie było, a chciałem go wpuścić w te wszystkie glony) - już spaceruje

- sinularię zieloniutką (WRESZCIE KORAL JAKIŚ!!!! na tej mojej rafie) i nie wiele większą od kraba - już nawet polipy wystawiła:-) Zaraz jej szybki poczyszczę, niech ma:-)

A teraz idę mieszać solankę na jutro i miłego wieczoru życzę wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Słony leszcz napisał:
Też w tym coś jest:-) Generalnie, przychylam się do tezy, że zanim nie okaże się, że coś lać absolutnie trzeba, lepiej nie lać. Jakoś nie napinam się na super-fullwypas-mega-sps-zbiornik, to ma być na razie raczej nauka i zabawa. To też wolę zrozumieć, co się dzieje w akwarium zanim przystąpię do bardziej radykalnych działań.Jak tydzień czy dwa KH będzie 6, to też świat się nie skończy, a co się nauczę to moje. Chociaż praktyczne, poparte własnym doświadczeniem rady dotyczące stosowania chemii też też są cenne.
A w ogóle to super, że się zainteresowaliście problemem i pomagacie radą:-) Ale do rzeczy. Kupiłem testy na Ca i Mg, i ne zawahałem się ich użyć.
KH - 7.0, wczorajsze sodowanie widać, pomogło, na razie uznaję, że poziom akceptowalny, będę mierzył dalej
pH - 8.4, chociaż z tymi kolorkami na skali salifert mógł się postarać lepiej
Mg - 1230, wg wiadra z solą dla 35 PSU powinno być 1240-130. Biorąc pod uwagę, że nie suplementuję, tylko same pomiany robię (więc poziom zawsze będzie ciut niższy), oraz że spławik (załóżmy, że dobrze wskazuje) pokazuje ~1.023 (a jakby się uprzeć to tak raczej ciut poniżej, podczas gdy 35 PSU to trochę powyżej 1.023) - uznaję że Mg jest OK
Ca - 370 (zgodnie z "wiadrem" powinno być 415-445). Tu mam dylemat, bo kolor próbki zmieniał się bardzo niewyraźnie (w przeciwieństwie do testów na KH i Mg, gdzie nie było żadnych wątpliwości). W instrukcji jest napisane, żeby kropelkować aż kolor zmieni się na "clear blue". Jako taki "blue" uzyskałem właśnie dla odczytu 370, ale żeby kolor był taki faktycznie "clear" to jeszcze kilka kropli trzeba było dodać. Tak czy inaczej, tragedii też raczej nie ma. Też będę sprawdzał i ćwiczył interpretację "clear blue".
Interpretacja wyników przez kolegów i koleżanki mile widziana.
A moje wnioski na razie: robić pomiary, ale chyba dać na luz trochę. Może to i faktycznie jeszcze dojrzewanie. Zwalczę glona, poobserwuję.
No i jak już byłem w sklepie, to przy okazji przygarnąłem:
- kraba pustelnika czerwononogiego (mitraksa akurat nie było, a chciałem go wpuścić w te wszystkie glony) - już spaceruje
- sinularię zieloniutką (WRESZCIE KORAL JAKIŚ!!!! na tej mojej rafie) i nie wiele większą od kraba - już nawet polipy wystawiła:-) Zaraz jej szybki poczyszczę, niech ma:-)
A teraz idę mieszać solankę na jutro i miłego wieczoru życzę wszystkim

No a nie mówiłem zasolenie, ca 370
Wyrównał zasolenie a nie baw się ballingiem na ballinga przyjdzie czas przy spsach

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Moljzesz napisał:

No a nie mówiłem zasolenie, ca 370

Gdyby to był tylko problem zasolenia, to Ca 370 wskazywało by na zasolenie 30 PSU (wg wiadra z solą). Ale wtedy Mg powinno być 1060-1140, a nie 1230. Coś tam jednak kalcyfikuje i zżera wapń i jony węglanowe. Ale nie na tyle, żeby dawać balinga wg mnie, przynajmniej na razie. Na razie plan jest zwalczyć glona. Oczywiście - spławik do sprawdzenia przy najbliższej okazji (i pewnie zasolenie wody do sprawdzenia od razu). I wtedy będzie można się ewentualnie brać się za zasolenie.

No i jutro sprawdzę świeżą solankę przed wlaniem do baniaka. A tak w ogóle, to wreszcie mam korala, więc dziś KH może być nawet ujemne, jutro się tym będę martwił:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.