Skocz do zawartości
Arrooss1

Pierwsze akwarium: gotowiec, czy jakiś składak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu jestem zafascynowany akwarystyka morską. Chciałbym założyć moją pierwszą solniczkę. Nie mam jeszcze żadnego sprzętu (no może jakaś grzałka się znajdzie ze słodkowodnego - stare czasy) i tu nasuwa się pytanie oraz decyzja: gotowy zestaw ok 100 l czy złożyć coś samemu z waszą pomocą.
Znalazłem taką używkę Sera 130 l : https://www.olx.pl/oferta/sera-marin-biotop-cube-zestaw-akwarium-morskie-CID103-IDwYRPD.html#ebed049529 

Co myślicie warto? Czy ten zestaw jest porównywalny/lepszy/gorszy od reefmaxa/reefmastera, czy lepiej poskładać coś samemu:P
Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Arek

(ufff pierwszy post poszedł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje kupić używkę działającą od kogoś kto już likwiduje jeszcze na pewno coś poradzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na targowisko. Zetaw z linku może spowodować niechęć do akwarium morskiego. To takie ino ino żeby było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, Arrooss1 napisał:

 czy lepiej poskładać coś samemu

zastanów się ile kasy chcesz/możesz na to wyłożyć .. a potem pomnóż x3

22 minuty temu, Arrooss1 napisał:

 Czy ten zestaw jest porównywalny/lepszy/gorszy od reefmaxa/reefmastera,

odp. jest na forum - np. tutaj 

więc proponuję przez 2 - 3 miesiące codziennie przez godzinkę przeglądać forum i nabywać wiedzy - inaczej przy pierwszym niepowodzeniu wydasz kupę kasy albo wywalisz zbiornik "za okno"  ...

bez urazy ale działanie pod wpływem - OO JAKIE ŁADNE .. szybko kończy się wielkim rozczarowaniem

akwarium morskie to nie "słoik z gupikami"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę oczywiście nie obrażając nikogo,ale to coś to chyba na krewetki itp..

Na targowisko zerknij są zestawy wszystko,jak kupisz taki zestaw za 3mies powiesz tak-za mały i już chęci będą na większy,a już nie daj Boże,gdzieś zobaczysz coś u kogoś na wypasie,od razu będzie myśl "zmiana":D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, silvia napisał:

Hey Silvia, 
Co do czytania to siedzę codziennie, czytam, oglądam youtube. Może jakieś propozycje co do składaka. Kwota 2 tyś. (może trochę więcej) na sam sprzęt, nie licząc skały, rybek itp.

 

 

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Arrooss1 napisał:

Kwota 2 tyś. (może trochę więcej)

celowałeś w zbiornik ponad 100l przed chwilą .. więc jak pisałem wcześniej pomnóż zaplanowaną kwotę  x3 - bo za około 2tyś to kupisz lampę ... i może szkło

porozglądaj sie po targowisku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw z pierwszego posta sobie odpuść ;) poczytaj wątki w dziele "nasze akwaria" a zobaczysz, że da się i za 2k postawić zbiornik i to całkiem nie mały ;) 

Polecam wejść od razu w coś ok 200l+. Ja zacząłem od 60l ... Najpierw dojrzewanie, wszytko cudownie a jak już wstępnie się uspokoiło to po miesiącu zabrakło mi w nim miejsca na korale... a większość rybek jakie chciałem wymagała dużo większego rozmiaru akwa... i tak miałem sobie 60l przez pół roku i zmiana na 240l i wszystko od nowa... a teraz już marzy mi się większe XD słona woda wciąga i uzależnia... zwłaszcza jak zaczyna działać jak powinno - nie zrażaj się porażkami na początku a pokochasz słoną wodę :P 

/edit:

Oczywiście 2k na początek, na podstawowy sprzęt z dużą częścią używek i diy (swoją drogą ten dział też poczytaj) ;) 

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam to gadanie że 2k na akwarium 100l to mało to krew mnie zalewa. Przez takie gadanie, że morskie z natury jest drogie ludzie odpuszczają ten temat.

 

Zrobię mały kosztorys mojego aktualnego szkła:

- akwarium 60x45x45h - 100zl,

- akwarium na sumpa 60x30x35h - 50zl,

- hydraulika żeby zrobić rure przelewową, razem z wężem i pompą (!) - 100zl,

- żywa skała 11kg - 100zl!! - z działającego, likwidowanego zbiornika,

- piasek aragonit 12zl/3kg - 36zl,

- lampa DIY na ledach z aliexpress + drivery, profile aluminiowe U z OBI, plexi żeby zrobić pokrywę - około 80zl,

- grzałka 150W - około 30zl.

 

Suma? 500zl za akwarium. Nie mam odpieniacza, mam DSB i refugium + Siporax i żywa skała w sumpie. Sól BlueTreasure, bakterie Microbe Lift. Życie: pierwsze szczepki kupiłem od znajomego za 20zl, blazenki bodajże 60zl za parkę. Inne szczepki miałem z malego akwarium (którego budowa wyszła mnie ze 100zl).

 

Przykładowy zestaw który według mnie jest git.

 

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-135l-sump-hydraulika-pompa-obiegu-oswietlenie-CID103-IDwKX1Z.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Jak czytam to gadanie że 2k na akwarium 100l to mało to krew mnie zalewa. Przez takie gadanie, że morskie z natury jest drogie ludzie odpuszczają ten temat.

No widzisz,wszystko można postawić na początku,tylko potem,albo są problemy z sprzętem który sie psuje albo jest niewystarczajacy do danej obsady itp itp....:P

 

19 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

żywa skała 11kg - 100zl!! - z działającego, likwidowanego zbiornika,

I znów Nasówa się pytanie co kupi za 100zl,albo sie ktoś pozbyć chce syfu,albo trafił na farta,raczej ktoś kto się zna na morskim i wie co ma w akwarium nie sprzedaje żywej skały po 9zl za kg.chyba że jest (durniem) :P

Wszystko można wytargać za grosze czasem warto a czasem można żałować,więc proszę Cię nie siejmy propagandy że morskie to tanie.

Za sama lampę dałam ponad 3tys,za sam odpieniacz 4tys.wymieniac dalej...Wszystko zależy co chcesz mieć i jak chcesz mieć,temat rzeka...problemy po starcie to nie tylko woda i sól:-) sprzęt to polowa sukcesu:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Jak dla mnie też byłby wystarczający, tylko ogłoszenie już trochę ma i obstawiam że nieaktualne, a tak na marginesie, czy w mojej okolicy nie ma nikogo z morskim!!!, jakieś ogłoszenia to tylko Katowice i okolice i nadmorskie klimaty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I znów Nasówa się pytanie co kupi za 100zl,albo sie ktoś pozbyć chce syfu,albo trafił na farta,raczej ktoś kto się zna na morskim i wie co ma w akwarium nie sprzedaje żywej skały po 9zl za kg.chyba że jest (durniem) [emoji14]
Wszystko można wytargać za grosze czasem warto a czasem można żałować,więc proszę Cię nie siejmy propagandy że morskie to tanie.
Za sama lampę dałam ponad 3tys,za sam odpieniacz 4tys.wymieniac dalej...Wszystko zależy co chcesz mieć i jak chcesz mieć,temat rzeka...problemy po starcie to nie tylko woda i sól:-) sprzęt to polowa sukcesu:-)
To co mamy siać propagandę jakie to morskie jest drogie a nas na to stać?

Ja nie mam zamiaru siać propagandy że jest to tanie hobby, ja tylko pokazuje że jak się chce to można taniej niż za koszt dobrego auta. Tak jak wszędzie - zdarzają się dobre okazje. W życiu bym nie postawił morskiego gdybym bazował na cenach ze sklepów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poczytaj jeszcze raz co napisałam;-)

Inaczej...są akwaria i akwaria to tyle z mojej strony:P

Pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlatego poczytaj jeszcze raz co napisałam;-)
Inaczej...są akwaria i akwaria to tyle z mojej strony[emoji14]
Pozd
Ale oczywiście, tylko nie rozumiem po co pisanie typu "bez 10k zł nawet nie patrz na morskie". Każdy postawi takie akwarium na jakie go stać i podejrzewam że tak samo będzie się nim cieszył. Problemu zdarzają się nie tylko w tych akwariach "tanich" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku . Myślę że z lekka się zapędziłeś  . 
 

To że można postawić akwarium za tysiaka to  prawda i bzdura zarazem . 
No bo niby można , ale akwarium zakładamy by cieszyło oko .A nie było pustym słonym ściekiem . Do tego twojego wyliczenia dodaj wszystko co potrzebne do poprawnego utrzymania zbiornika .

Ps: i nie każdy ma czas szukać i czekać nie wiadomo ile na super okazje . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ZiomEkk_ napisał:

Ale oczywiście, tylko nie rozumiem po co pisanie typu "bez 10k zł nawet nie patrz na morskie". Każdy postawi takie akwarium na jakie go stać i podejrzewam że tak samo będzie się nim cieszył. Problemu zdarzają się nie tylko w tych akwariach "tanich" :)

Użytkowników uprasza się o merytoryczne wypowiedzi... hehe nie no żarcik.

Morskie mnie oczarowało i szukam informacji, pomocy,  chyba muszę dodać pościk w dziale kupie, może ktoś coś słyszał od ciotki śfagra, że ktoś ma do sprzedania morskie :D

3 minuty temu, SU1 napisał:

Tomku . Myślę że z lekka się zapędziłeś  . 
 

To że można postawić akwarium za tysiaka to  prawda i bzdura zarazem . 
No bo niby można , ale akwarium zakładamy by cieszyło oko .A nie było pustym słonym ściekiem . Do tego twojego wyliczenia dodaj wszystko co potrzebne do poprawnego utrzymania zbiornika .

Ps: i nie każdy ma czas szukać i czekać nie wiadomo ile na super okazje . 

Ze skromnym budżetem nie pozostaje mi nic innego jak polować na "okazje".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie siejmy strachu. Koszty prowadzenia akwarium w okolicy 100-150l na miesiąc to ok 50 zł. Wliczone w to prąd, żarcie, sól, ro itp. W razie wpadek to tutaj różnie. Ale w takim akwarium jak dzieje się źle, czyli doliczając ew. leki to powiedzmy 100 zł na miesiąc. (obliczenia wg mojej kostki prowadzonej przez dwa lata). Do tego oczywiście trzeba doliczyć zestaw startowy, na który kolega moze sobie pozwolić. Najlepiej było by gdyby autor podał kwotę jaką może przeznaczyć na wystartowanie. W tej cenie mam na myśli zestaw, który może już uruchomić (awkarium, solanka, podłoże, sump lub awkarium z panelem, oswietlenie, pompa obiegowa i cyrkulacja, odpieniacz, dolewka, skała, podstawowe testy, przyrząd do mierzenia zasolenia). Po dojrzewaniu dojdzie koszt zycia, ale to nie prędzej jak miesiąc po uruchomieniu zestawu. Do tego dojdzie ew zakup osmozy i filtra di lub zakup na bieżąco solanki oraz wody rodi co odradzam). Mój cennik prowadzenia akwa jest obliczony dla wymagających koralowców sps miedzy innymi acropory. A zapomniałem o czysciku, ktory tez nalezy zakupić. I to tyle chyba że coś pominąłem. Jak kolega się zdecyduje i poda kwotę to nie bedziemy mieli problemu, żeby doradzić mu, który zestaw wybrać z forumowego targowiska. 

Zapomniałem dopisać że mój zestaw z uruchomieniem kosztował pomiedzy 7-8k, ale podobny z targowiska mógłbym mieć za około 2-2,5k więc różnica jest duża. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomku . Myślę że z lekka się zapędziłeś  . 

 

To że można postawić akwarium za tysiaka to  prawda i bzdura zarazem . 

No bo niby można , ale akwarium zakładamy by cieszyło oko .A nie było pustym słonym ściekiem . Do tego twojego wyliczenia dodaj wszystko co potrzebne do poprawnego utrzymania zbiornika .

 

Ps: i nie każdy ma czas szukać i czekać nie wiadomo ile na super okazje . 

 

Zapędziłem bo opisałem jak u mnie wygląda sprawa?

Ja jestem zadowolony z mojego akwarium. Samo zakładanie, robienie samemu (cięcie szkła na przegrody, wklejanie, hydraulika) to dla mnie była przyjemność. Stopniowo dokładam korali, kompletuje obsadę a jedyne co bym zmienił to miał komin wewnętrzny zamiast rury przelewowej.

 

Prowadzenie? Sól za 35zl co półtora miesiąca, mrożonki po 5zl, prądu i wody nie liczę. Absorberów nie mam kompletnie żadnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam aktualnie 90l o tak jakbym miał teraz odtworzyć zakup na nowo:

- akwarium i szafka 400 (nowe)

- lampa LED chinka 400 (nowa)

- tunze reefpack  400 (używany)

- skala 300

- piasek suchy z 40

- grzałka 40

- woda na zalanie liczmy po 1 PLN daje 90

- sól plus spławik 100

-cyrkulacja jvp 50

Razem tam liczmy 1850pln, zostaje 150pln na nieprzewidziane wydatki. Zakup korali i innego życia to inna kwestia ale to można rozłożyć w czasie i na początku skupić się na tańszych łatwiej dostępnych koralach.

Na pewno da się i jeszcze taniej np kupując standardowy wymiar akwarium albo używkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
57 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Zrobię mały kosztorys mojego aktualnego szkła:

- akwarium 60x45x45h - 100zl,

- żywa skała 11kg - 100zl!! - z działającego, likwidowanego zbiornika,

- lampa DIY na ledach z aliexpress + drivery, profile aluminiowe U z OBI, plexi żeby zrobić pokrywę - około 80zl,

za 100zł (z wysyłką) to kupiłem krewetkarium  20l - full opti szlifowane i polerowane - bo miało być ładne (a nie byle co)

o ile skała jest kupiona okazyjne i jest dobrej jakości - to oczywiście warto - tyle że rzadko kto sprzeda dobrą skałę za 10zł/kg

lampa za 80zł ? da się - tylko czy na pewno jesteś (i korale) z niej zadowolony ? - żeby zrobić do koło 100l zbiornika fają lampę ze sterowaniem to samo sterowanie kosztuje koło stówki , do tego zasilacz diody radiator ewent. wentylatory i obudowa - razem 300 lekko licząc (naprawdę lekko z zaznaczeniem że większość części kupisz bezpośrednio w chinach)

można policzyć inaczej po 100 czy 200zł za litr wody - niektórzy inwestują więcej - ja sądzę że za około 200zł / litr można postawić fajny zbiornik

a kupując używane tez da się zaoszczędzić - tylko czy o to chodzi by postawić najtaniej jak sie da a potem .. marudzić że plagi że kupiłem uzywane testy i pokazują wyniki z kosmosu ?

jak ktoś sie nastawia od początku by mieć super tanio - to niech w ogóle nie zaczyna - bo po góra  roku sam będzie ... sprzedawał "żywą skałę z pierwszej ręki" na targowisku

38 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

To co mamy siać propagandę jakie to morskie jest drogie a nas na to stać?

to nie propaganda tylko prawda - morskie jest duuużo droższe w zakładaniu i utrzymaniu niż słodkie - kup tylko podstawowe testy - juz blisko 300zł poooszło !

13 minut temu, dla syna napisał:

Nie no, nie siejmy strachu. Koszty prowadzenia akwarium w okolicy 100-150l na miesiąc to ok 50 zł. Wliczone w to prąd, żarcie, sól, ro itp.

oj chyba dobrze zaniżyłeś tą kwotę :) policz rocznie wszystkie wydatki - WSZYSTKIE (czyli kupno nowych ryb czy korali testy nową pompę [bo coś tam padło]  bakterie adsorbenty  ... itp. itd wymianę żywicy wkładów do filtra też) a potem dopiero podziel przez 12 - wyjdzie Ci stówka ... jak nie więcej

relanie licząc by zbiornik cieszył oko - licz 200zł za litr wody czyli 2 tyś za 100l (wliczając tania chińską lampę bo z porządną lampą .. cena wzrośnie )

(a jeżeli komuś sie wydaje że odpieniacz na kostkę lipową da radę .. to mu się wydaje a jak potem policzy ile kosztują DOBRE kostki - to po roku dojdzie do wniosku że lepiej było kupić jakiegoś używanego np. TUNZE )

nie piszę tego by kogoś przestraszyć - a uświadomić że nie wystarczy "pstryknąć palcami" a trzeba sięgnąć do portfela  (i to dość głęboko )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, silvia napisał:

za 100zł (z wysyłką) to kupiłem krewetkarium  20l - full opti szlifowane i polerowane - bo miało być ładne (a nie byle co)

o ile skała jest kupiona okazyjne i jest dobrej jakości - to oczywiście warto - tyle że rzadko kto sprzeda dobrą skałę za 10zł/kg

lampa za 80zł ? da się - tylko czy na pewno jesteś (i korale) z niej zadowolony ? - żeby zrobić do koło 100l zbiornika fają lampę ze sterowaniem to samo sterowanie kosztuje koło stówki , do tego zasilacz diody radiator ewent. wentylatory i obudowa - razem 300 lekko licząc (naprawdę lekko z zaznaczeniem że większość części kupisz bezpośrednio w chinach)

można policzyć inaczej po 100 czy 200zł za litr wody - niektórzy inwestują więcej - ja sądzę że za około 200zł / litr można postawić fajny zbiornik

a kupując używane tez da się zaoszczędzić - tylko czy o to chodzi by postawić najtaniej jak sie da a potem .. marudzić że plagi że kupiłem uzywane testy i pokazują wyniki z kosmosu ?

jak ktoś sie nastawia od początku by mieć super tanio - to niech w ogóle nie zaczyna - bo po góra  roku sam będzie ... sprzedawał "żywą skałę z pierwszej ręki" na targowisku

to nie propaganda tylko prawda - morskie jest duuużo droższe w zakładaniu i utrzymaniu niż słodkie - kup tylko podstawowe testy - juz blisko 300zł poooszło !

oj chyba dobrze zaniżyłeś tą kwotę :) policz rocznie wszystkie wydatki - WSZYSTKIE (czyli kupno nowych ryb czy korali testy nową pompę [bo coś tam padło]  bakterie adsorbenty  ... itp. itd wymianę żywicy wkładów do filtra też) a potem dopiero podziel przez 12 - wyjdzie Ci stówka ... jak nie więcej

relanie licząc by zbiornik cieszył oko - licz 200zł za litr wody czyli 2 tyś za 100l (wliczając tania chińską lampę bo z porządną lampą .. cena wzrośnie )

(a jeżeli komuś sie wydaje że odpieniacz na kostkę lipową da radę .. to mu się wydaje a jak potem policzy ile kosztują DOBRE kostki - to po roku dojdzie do wniosku że lepiej było kupić jakiegoś używanego np. TUNZE )

nie piszę tego by kogoś przestraszyć - a uświadomić że nie wystarczy "pstryknąć palcami" a trzeba sięgnąć do portfela  (i to dość głęboko )

Życia nie liczę, bo każdy kupi to na co go stać i na co ma ochotę mam nadzieję zgodnie z rozsądkiem. Co do kosztów to nie zaniżyłem ich. Poprostu tak wychodzi. A uruchamiałem zestaw jako fabrycznie nowy robiony pod zamówienie. Puki co, zepsuła sie dolewka, tzn po reklamacji działa, ale kupiłem inną w między czasie bo nie chciało mi się czekać i dolewać rodi z ręki. 

Co prawda w mojej kalkulacji nie wliczyłem kamery ip za 170 zł, ale kupiłem ją tylko po to, żebym miał możliwość podglądu na bieżąco zbiornik. A to zbędny gadżet. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Życia nie liczę, bo każdy kupi to na co go stać i na co ma ochotę mam nadzieję zgodnie z rozsądkiem. Co do kosztów to nie zaniżyłem ich. Poprostu tak wychodzi. A uruchamiałem zestaw jako fabrycznie nowy robiony pod zamówienie. Puki co, zepsuła sie dolewka, tzn po reklamacji działa, ale kupiłem inną w między czasie bo nie chciało mi się czekać i dolewać rodi z ręki. 
Co prawda w mojej kalkulacji nie wliczyłem kamery ip za 170 zł, ale kupiłem ją tylko po to, żebym miał możliwość podglądu na bieżąco zbiornik. A to zbędny gadżet. 
Ja wydaję miesięcznie bez prądu i wody około 600zł. Są to głównie testy, testy ICP, pokarmy, balling, suplementacja, wymiana świetlówek, prefiltrów, węgla itd.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za off top @silvia na ile wyceniasz taki zestaw? Akwa wykonane w erybce 3 sciany opti a tył z czarnej szyby. Pojemność kostki 72l sump 35l trzy komory plus poj na dolewkę 5l. Szafka wykonana na zamówienie. Pełna hydraulika, pompa obiegowa 1200l/h oświetlenie zetlight b200, dolewka levelautomatic milestone. Stoi i czeka na nowego właściciela. Uważam że, zestaw uciagnie trudniejsze spsy. Brak jedynie odpieniacza bo nawet czyscik magnetyczny jest w komplecie. Moim zdaniem cena max 1500pln a to zbiornik porównywalny który posiadam obecnie (cube 50cm z wbudowanym panelem). 

5 minut temu, laszek napisał:

Ja wydaję miesięcznie bez prądu i wody około 600zł. Są to głównie testy, testy ICP, pokarmy, balling, suplementacja, wymiana świetlówek, prefiltrów, węgla itd.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Zgodzę się, ale Ty prowadzisz zbiornik bez podmian, wiekszy litraż i dodatkowo testy icp. Dlatego testy raczej wiecej kasy pochłaniają. Lampa led też jest tańsza w utrzymaniu. Próbuję przybliżyć koszty autorowi tematu, żeby się nie zaraził i żeby jednocześnie znał +/- koszty utrzymania baniaka. 

Screenshot_20180724-223309.png

W tym zestawie jest jeszcze pelna elektryka i sterowanie do lampy (kontroler z odbiornikiem czyli na wypasie). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, dla syna napisał:

@silvia Szafka wykonana na zamówienie.

Stoi i czeka na nowego właściciela. 

Moim zdaniem cena max 1500pln a to zbiornik porównywalny który posiadam obecnie (cube 50cm z wbudowanym panelem). 

nie wiem zależy np. czy komuś się spodoba/będzie paswała taka szafka i w jakim stanie jest całość - ale sama lampa (nowa) kosztuje (o ile pamiętam) koło tysiąca - więc na pewno warto zerknąć i ocenić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

nie wiem zależy np. czy komuś się spodoba/będzie paswała taka szafka i w jakim stanie jest całość - ale sama lampa (nowa) kosztuje (o ile pamiętam) koło tysiąca - więc na pewno warto zerknąć i ocenić

Lampa ma gwarancję do grudnia br. Zestaw kupiłem za 500 zł a lampę i dolewkę dokładam od siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.