Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jak się ma życie ? Czy tak wysokie no3 jakoś na nie działa. Jak inne parametry? Ja zrobił bym jak radził laszek. Systematycznie przy podmianach delikatnie usuwaj porcję piachu. Jak już zostanie ok 1 do 2 cm warstwy odmul porządnie. Dobrze by zrobiło zastosowanie glonów do filtracji. Możesz do kaskady zamiast biobali dać biopelety te grubsze. One nie muszą być "bujane" . Wystarczy dobry przepływ. 

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to na jakich parametrach poprzedni właściciel prowadził to akwarium, jak długo, czy niezaniedbał przed sprzedażą, a w związku z tym ile syfu pochłonęła skała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby karmie co 2 dni jedną kostką artemii,Ryby i ukwiały w bardzo dobrej kondycji ukwiały są łądne duże i napompowane a rybki ładnie pływają po całym akwarium gdyby nie testy nawet bym nie myślał ze coś złego sie dzieje

A poprzedni właściciel miał zaniedbane akwarium było dość dużo glonów u mnie znikają powoli,nie wiedział nawet jakie powinno być zasolenie i mówil ze on tylko ryby karmi i czasem wody doleje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

To , że leje bakterie i podmienia wodę , to nie znaczy , że ma mieć no3 na 0 . Akwarium po przenosinach dojrzewa od nowa . W dodatku sam napisał , że piach jest czarny od syfu , w dodatku są ryby , więc karmi . Pozbycie się piachu powinno pomuc . 

W moim akwarium nigdy nie odmulałem piachu i NO3 ma na poziomie 2 mg/l.Pozbycie się zupełnie piachu może mocno naruszyć biologię zbiornika ponieważ w skale i piachu znajduje się ponad 90% bakterii.Jeżeli chce usuwać piach to stopniowo jak piszą koledzy.Co do karmienia ryb to w ogóle mnie nie zrozumiałeś,bo pytałem ile karmi a nie czy karmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała w długo zaniedbanym i źle prowadzonym zbiorniku mogła wchłonąć bardzo duże ilości azotanów i fosforanów, które teraz będzie oddawać do wody i (czego ci nie życzę) choćbyś się skichał to wody nie doprowadzisz do jakichś względnych parametrów, bo glon będzie glonem poganiał, aż akwarium zląduje na targowisku. 

 

NIe wiem czy nie warto byłoby się zastanowić nad wymianą skały i piachu na nowy, może to w brew pozorom kosztować cię mniej pieniędzy, a na pewno czasu i nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze może spróbować na tej samej skale , ale z nowym piachem . Jak będzie źle to skałe wymieni . 

Do Grzegorz77 , ty masz akwarium rozbujane . A te zostało przeniesione , więc to co piach oddaje , biologia nie nadąży przerobić. Pewnie jak byś ruszył cały piach u siebie , to no3 poszybuje do góry . Takie przypadki były już na forum . 

W sumie to karzdy coś ciekawego tu napisał i będę śledził jak się to wszystko zakończy . 

A dla właściciela zbiornika życzę powodzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ariel napisał:

Pewnie jak byś ruszył cały piach u siebie , to no3 poszybuje do góry .

Może tak,może nie.Problem w przenoszeniu akwariów jest taki że narusza się równowagę biologiczną akwarium.Zapewne wysokie azotany były już u przedniego właściciela dlatego na rybach 100 mg/l nie robi wrażenia.Gdyby było inaczej to po pewnym czasie wszystko by się ustabilizowało.Mam wielu kolegów którzy przenosili dojrzałe zbiorniki,i efekt był taki że na tydzień góra dwa azotany skoczyły,a potem zaczęły szybko schodzić do wyjściowego stężenia.Moja rada jeżeli u ryb i innych zwierząt nie widać  złych objawów tak wysokich azotanów,to radziłbym spokojnie dalej dolewać bakterie i patrzeć jak się zachowują azotany.Pod warunkiem że dobrze czyta test,bo był na tym forum przypadki że przy testach salifert zamiast odczytywać patrząc z góry,odczytywał patrząc z boku :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować tego produktu AF NitraPhos minus. Mi pomógł. No3 też miałem około 100, zszedłem do 5. Tylko powoli i bez pośpiechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adrian510 zastanawiam się kiedy zglupiejesz od tych odp,wybierz jedna drogę bo tak namieszasz ze zostanie serio restart.:whip:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz zastanawiam sie co robic na pewno pozbede sie troche tego brudnego piachu i zastosuje af nitraphos minus i zobaczymy,co moge dodac to po4 prawie nie wykrywalne 0.3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

0.3 to już przesada. 0.03 może być niewykrywalne domowymi testami. Ale jestem pewien że PO4 jest nawet jak hanka wskazuje 0.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Adrian510 napisał:

No właśnie teraz zastanawiam sie co robic na pewno pozbede sie troche tego brudnego piachu i zastosuje af nitraphos minus i zobaczymy,co moge dodac to po4 prawie nie wykrywalne 0.3 

Czy aby na pewno 0,3 ?

 

PO4.jpg

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Adrian510 napisał:

No właśnie teraz zastanawiam sie co robic na pewno pozbede sie troche tego brudnego piachu i zastosuje af nitraphos minus i zobaczymy,co moge dodac to po4 prawie nie wykrywalne 0.3 

Powiec czym mierzysz to No3 jakim testem ze pokazuje 100? jestes tego.pewien na 100%


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adrian510 napisał:

No3 winik x4.43 

Screenshot_20180828-173403.jpg

Po4 0.7ppm co o tym myslicie

Jeśli nie ma no2 i po jakimś czasie bedzie zauważalny spadek to znaczy że akwarium dojrzewa. Natomiast piasku nie możesz mieć wiecej niż 8kg na taki zbiornik 160l bo bedzie za gruba warstwa. Jeśli są zwierzaki to oddaj je komuś na przechowanie bo padną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego, jak za gruba warstwa piachu. Każdy ma tyle ile się mu podoba.;) Piasek przecież również pełni rolę filtra, tyle że w zależności od jego grubości, gradacji i pielęgnacji może różnie działać. Jeśli warstwa piasku była gruba ~10 cm o w miarę drobnej gradacji to koledze wyszło DSB w głównym. Pomieszany piasek z "używanego" akwarium z resztkami organicznymi wrzucony i zalany od nowa w innym szkiełku to szybki przepis na H2S, co kolega potwierdził z resztą pisząc o "czarnym piasku". Wzruszenie takiego złoża i uwolnienie skumulowanych siarczków do kolumny wody wg mnie to bardzo zły pomysł, należałoby to robić stopniowo. Jeśli na raz, to wcześniej pozbywając się całej obsady (ryby, bezkręgowce i koralowce), zalewając nową solankę. Piasek możesz wykorzystać ponownie, uprzednio płucząc go wielokrotnie w wodzie po RO+DI (w końcu to świetny rozpuszczalnik), aż woda po płukaniu w nim nie będzie zmieniać koloru (może to nawet być kilkadziesiąt płukań).

O piach w akwarium trzeba dbać. Trzeba zapewnić mu odpowiednią ekipę czyszcząco - kopiącą. Ta ekipa musi być rozsądnie dobrana. Ślimaki kopiące, rozgwiazdy piaskowe, wężowidła, kraby. W kwestii odmulania piasku - to ja osobiście nie znam lepszego odmulacza niż Valenciennea Puellaris. To aktywnie kopiąca, ale bez przesady, urokliwa babeczka. Kto ją posiada, ten nie pamięta, kiedy miał "brudny" piasek.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na twoje parametry to gośc sprzedał ci tykającą bombę, a ty jako mało doświadczony akwarysta (to twoje pierwsze akwa?) kupiłeś zawierzając sprzedawcy. 

I teraz zamiast się cieszyć z pierwszych, różnej maści 'robaków' wychodzących ze skały, ucząc się i poznając jak przebiega proces dojrzewania w akwarium będziesz co dzień rano przez najbliższych kilka miesięcy wstawał co tu jeszcze zrobić, żeby parametry spadły, a glony zniknęły. 

PO czym w pewnym momencie stwierdzisz, że wydałeś już kilka/kilkanaście ładnych stówek  na różne mniej lub bardziej magiczne preparaty, a akwarium ciągle wygląda tak samo. 

Pamiętaj, że cierpliwość akwarysty również ma swoje granice...

NIe umniejszając tobie i twojej wiedzy zakladam, że pomimo, że rozumiesz co piszą ci koledzy i koleżanki z tego forum często nie rozumiesz po co to robić, lub jakie procesy temu towarzyszą. 

Akwarium ma cieszyć, a nie być nieustanną walką. Ciężko ją wygrać jak nie wie się do końca o co się walczy.

Reasumując: wywal skałę i piach, życie oddaj komuś na przechowanie, kup żywą skałę i suchy piach, lub suchą skałę i żywy piach i ciesz się nowym akwarium.

Wiem, że uważasz to teraz za bezsensowne wydawanie kasy, ale uwież  mi i myślę, że cżęść forumowiczów się ze mną zgodzi jest to najtańsze (lup porównywalne), najszybsze i najprostsze dla ciebie rozwiązanie.

 

Chyba, że jest to twój któryś już zbiornik, a twoja wiedza wykracza daleko poza szeroko rozumianego początkującego akwarystę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Adrian510 napisał:

Restart na pewno nie wchodzi w grę i bede walczył o akwarium

I słuszna decyzja...:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Adrian510 napisał:

Restart na pewno nie wchodzi w grę i bede walczył o akwarium

I bardzo dobrze,nawet gdybyś przegrał to wiedza jaką przez ten czas zdobędziesz będzie bezcenna.Na restart jeszcze za wcześnie.I w odróżnieniu od tego co ci pisze Przemek,to co przychodzi w trudach później cieszy dużo bardziej niż to co osiągnięte zostało w sposób łatwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Bierz przykład z tego Pana który wie co robi :) i nnie dręcz się już tym tematem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Adrian510 napisał:

Restart na pewno nie wchodzi w grę i bede walczył o akwarium

Droga na skróty tj. restart prowadzi do sklepu i jest to droga mocno wydeptana a nowe buty kosztują.

Powalcz, poucz się a na restart masz jeszcze czas jeżeli w końcu zwątpisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Odsysaj powoli i tyle. Nic nie goni. Może być tylko lepiej. W tamtym wątku nie chodzi mi o restart tylko odsysanie piachu.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.