Skocz do zawartości
Robert-reef

Reaktor wapna - 48 litrów wody z odcieku dziennie - czy to normalne?

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym że kolejny raz pękł mi wężyk w pompie dozującej, którą używam do reaktora podliczyłem ile wody przelewam dziennie przez reaktor.

Mam ustawione 24x 2000ml wody dziennie. 

Akwarium o pojemności około 2000l.

w reaktorze utrzymuje PH 6,4

Z ostatnich pomiarów wychodzi że KH mam 8,6 Ca 380

KH trochę za wysokie, mógł bym zmniejszyć, tak zrobię. Z dziennika wynika że jak miałem ustawiony reaktor na 24x1300ml (31,2litra dziennie) to KH miałem 6,4

Coś jest nie tak. Chyba takich ilości wody nie trzeba przetłaczać przez reaktor.

Niech ktoś mi pomoże ogarnąć ten sprzęt :) .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ustaw sobie jakiś przepływ np 1000ml/h a resztę reguluj przez korektę ph. Stawiam że 6.15 będzie dobre dla 1000ml/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To myślisz że lepiej będzie obniżyć ph w reaktorze zmniejszając przepływ?

Ogólnie to i tak sporo mi się wydaje 24 litry wody dziennie... Nie mam żadnych twardych korali, kilka lpsów reszta to miękaski. Skąd takie zużycie u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Robert-reef napisał:

Nie mam żadnych twardych korali, kilka lpsów reszta to miękaski. 

LPS-y to korale twarde :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest opcja rozkalibrowanej sondy. To 6.4 to moze być i 7. Kalibrujesz regularnie co jakiś czas ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2018 o 20:20, Robert-reef napisał:

To myślisz że lepiej będzie obniżyć ph w reaktorze zmniejszając przepływ?

Ogólnie to i tak sporo mi się wydaje 24 litry wody dziennie... Nie mam żadnych twardych korali, kilka lpsów reszta to miękaski. Skąd takie zużycie u mnie.

Tego się nie robi na "wydaje mi się" Jeżeli masz sondę prawidłowo skalibrowaną w reaktorze to przepływ regulujesz na podstawie konsumpcji w swoim akwarium. Rób pomiary podstawowych parametrów co dziennie o jednakowej porze i po pewnym czasie zobaczysz czy trzeba zwiększyć przepływ. Ja w swoim szkiełku 2500 litrów w obiegu mam odciek jeszcze większy niż Twój i ph w reaktorze ustawione na 6,3


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, waldek123blau napisał:

Tego się nie robi na "wydaje mi się" Jeżeli masz sondę prawidłowo skalibrowaną w reaktorze to przepływ regulujesz na podstawie konsumpcji w swoim akwarium. Rób pomiary podstawowych parametrów co dziennie o jednakowej porze i po pewnym czasie zobaczysz czy trzeba zwiększyć przepływ. Ja w swoim szkiełku 2500 litrów w obiegu mam odciek jeszcze większy niż Twój i ph w reaktorze ustawione na 6,3

Jasne, rozumiem. Nie robiłem tego na wydaje  mi się tylko te ustawienia były robione/ korygowane w trakcie kilku tygodni w których mierzyłem parametry wody. Głownie zwiększałem odciek bo kh było za niskie ale nie liczyłem ile to razem litrów wychodzi dziennie.

Zastanawiam się czy obniżenie ph w reaktorze to dobry pomysł (jak radzi Marcin-JM). Gdzieś czytałem że za nisko z ph w reaktorze nie można schodzić. Nie pamiętam dlaczego i i do jakiej wartości ale 6,3-6,4 ph to chyba takie optimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie dodatkową kolumnę i zasyp ją gruzem koralowym podłącz pod odciek reaktor awapnia a wtedy nie będzie problemu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką masz twardość wody na odcieku? W dobrych reaktorach powinno to być około 70dKH lub więcej..

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Przemek napisał:

a jaką masz twardość wody na odcieku? W dobrych reaktorach powinno to być około 70dKH lub więcej..

 

no tego nie sprawdzałem. jak to najlepiej sprawdzić? Mam zwykły test kropelkowy a na nim zabraknie skali. Jakoś rozcieńczyć pewnie odciek będę musiał. Jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.