Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, s1ngle napisał:

Musiales wykrakac? :(Eeeeech…..

To jest właśnie jeden z tych momentów,  kiedy człowiek nie cieszy się, że miał rację. 

Ale nie jest najgorzej, mogłeś być na urlopie.... ( co często się zdarza).

Te testy Jbl sobie odpuść,  sam widzisz, że szkoda czasu. Nic nie wnosi ich robienie. Masz dobre i wiarygodne testy i ich się trzymaj.

Na skale widać jeszcze zielone glony, ale jak przestaniesz karmić pokolce problem sam się rozwiąże. Nic nie musisz robić. Pamiętaj brak czynności też jest czynnością. (staje się to moją ulubioną maksymą :-) ) 

I jeszcze jedna rzecz. Skoro już i tak wyjąłes cześć skały wywalaj piankę!!!!! Sam zauważyłeś, że osobny ekosystem się tam tworzy. I nie byłoby w tym nic nic złego gdyby nie to, że twoje akwarium stanie się dla niego kiblem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@s1ngle nie ma co się przejmować wejdziesz do domu, a tam zielono nie jeden by chciał :D

7/11 srebrzyc zmieniło akwarium. Jakby to nie zabrzmiało srajków mniej ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/12/2018 at 6:58 AM, @Beti said:

@s1ngle:thumbup:chłopie... jestem pełna podziwu w twoje zaangażowanie,temat leci..przypomina mi to pewną książkę ale jeszcze tytulu nie zdradzę.

Jak w prawdziwej książce z obrazkami niczym dreszczowiec,oczywiście pozytywnie,ale to zdjęcie wędki i sam pomysł ......nie wiem co napisać:Dgdzieś w tle "edek" i jego inna wersja.

Tak zapytam skąd czerpiesz tyle różnych informacji,początek wątku jakoś nic nie wskazywało że wątek sie aż tak  rozhula :clapping

Haha, coz... :P  czekamy na tytul :D

10 hours ago, Przemo999 said:

Na skale widać jeszcze zielone glony, ale jak przestaniesz karmić pokolce problem sam się rozwiąże. Nic nie musisz robić. Pamiętaj brak czynności też jest czynnością. (staje się to moją ulubioną maksymą :-) ) 

meditation_sun.jpg

10 hours ago, Przemo999 said:

I jeszcze jedna rzecz. Skoro już i tak wyjąłes cześć skały wywalaj piankę!!!!! Sam zauważyłeś, że osobny ekosystem się tam tworzy. I nie byłoby w tym nic nic złego gdyby nie to, że twoje akwarium stanie się dla niego kiblem. 

Najprawdopodobniej masz racje. Ale chce dac szanse nowym ustawieniom i zobaczyc, czy i tak uda mi sie to ustabilizowac.

 

Srebrzyce  :welcome:


YaytlJA.jpg

Z podziekowaniami dla:
NLmkyua.jpg
Niesamowicie mila i profesjonalna obsluga.
Extra bylo zobaczyc to wszystko "od kuchni" :)


Pulapki wyjete, a tu ostatni rzut upamietniajacy...
V6X2VtP.jpg
Chyba juz zostane z tymi 4 srebrzycami do konca swiata... :E albo podziela ostatecznie los pianki :D


A co do Edka...

Tak, te dziury to jego zasluga... 

LN5nqT8.jpg

... wiec to moze kwestia czasu? I dokupienia kilku rogatnic ;)

 


W dodatku... moze ta pianka wchlania wodke? Bo Edek ma od czasu do czasu rozne odchyly :D
 

 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż kusi żeby na tym etapie wyjąć skałę i usunąć tą nieszczęsną piankę. Tym bardziej że miałbyś ją gdzie przechować. Srebrzyce by się ucieszyły ze znajomych kształtów ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie zjadłem zębów na akwarystyce morskiej, ale wywal tą piankę. Zrób to raz a porządnie. Nie powielaj błędów tych partaczy.  A tak po za tym ta pianka pasuje ale do biotopu Amazonki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, s1ngle napisał:

W dodatku... moze ta pianka wchlania wodke? Bo Edek ma od czasu do czasu rozne odchyly :D

 

Edek jest zdrowy. Też bym miał takiego bzika gdybym miał na podłodze i ścianie takie płótno ;-) coś w stylu miekkie podłogi i ściany, drzwi bez klamki i okno w suficie ;-). Nie obdierz tego źle poprostu taka przenośna :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

Edek jest zdrowy. Też bym miał takiego bzika gdybym miał na podłodze i ścianie takie płótno ;-) coś w stylu miekkie podłogi i ściany, drzwi bez klamki i okno w suficie ;-). Nie obdierz tego źle poprostu taka przenośna :-) 

Akwarium psychiatryk tego nie było na forum xD
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za offtop i o gustach się nie dyskutuje ale jakiś czas temu szwagier miał akwarium słodkowodne. Takie zwyczajne rybki kamyczki jakieś roślinki i ślimaki. W sumie nic dziwnego poza wielkością (ponad 1800l na tamte czasy) i wystrojem. Znudził mu się wystrój w postaci naturalnej flory i fauny. Zamówił w jednej firmie druk 3d (lata temu była to technologia rodem z kosmosu). Pozostawił roslinki pasujące do metamorfozy, które po odpowiednim strzyżeniu i dorzuceniu wydruków (repliki opon, puszek, części samochodowych itp itd a było tego multum) stworzył podwodne wysypisko śmieci. Wyglądało to odstraszająco a zarazem inspirowało. Wzroku nie można było oderwać. Jak tylko znajdzie fotki z tamtych czasów to wrzucę na forum. Wtedy niestety w naszych stronach świata fotografia cyfrowa raczkowała a fotki były wykonywane aparatem SMIENA 8M. 

Oczywiście wydruki były zminiaturyzowane. Skala 1:1 nie wchodziła w grę hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popelnilem takie podsumowanie aktualnego stanu akwarium, wydaje mi sie wystarczajaco obszerne (testy wody dorzuce po wizycie RS):

 

Technicalities:


Display Tank:

  • 200cm x 60cm x 60cm (78’’ x 23’’ x 23’’)
  • 720L (190 gal)

Effective:

  • 196cmx54cmx54cm = 570L (150 gal)
  • Drain (36x20x54) 38L
  • Rocks (120L?)
  • Sump and pipes (100L?)

Total: 550L (145 gal)

 

Sump:

  • 60x40x35: Floss, Skimmer, Siporax, Live rock, Heater (150W)
  • 60x40x35: Siporax, DSB+Live Rock, Floss, Pump


RO-DI:

  • Sediment 5μ -> Carbon -> Sediment 1μ -> Membrane -> Resin

 

Filtration:

  • JBL Symec Filter Floss
  • 2L Sera Siporax
  • Chaetomorpha Filter 3L, 3.5m LED (5 red + 1 blue) 50W,  1000 L/H
  • Live rock 37kg [81 lbs]
  • AquaNova NUV-18 (UV filter) 22.5W


Skimmer:

  • 1 x Tunze DOC Skimmer 9410.04 Water flow: 900 L/H Air flow: 600 L/H


Lights:

  • 3x65W Jecod/Jebao Ak-70
  • 1x36W Slim Led Aqua Marine

(TODO: currently changing for T5 8x80W)


Powerheads:

  • 2 x Aqua Nova Wavemaker 13000 L/H 40W
  • 1 x Jebao OW-50 20000 L/H 50W
  • 1 x Jebao OW-40 13500 L/H 35W

 

Dosing Pump:

  • 1 x Aqua Nova Marine Pump 7000 N-RMC 55W

Technical schema:
https://i.imgur.com/N1LSd5h.png

Supplements (daily):

  • AquaForest NitraPhos Minus (10 ml)
  • MicrobeLife Special Blend (10 ml)

Water changes:

  • 45L (12 gal) weekly + supplement daily 7L (2 gal) with AquaForest Sea Salt

 

Fish:

- 8 x Chrysiptera parasema (Yellow-tail blue damselfish) | 2.5 cm / 1’’
- 4 x Monodactylus argenteus (Silver moonyfish) | 5 cm / 2’’
- 1 x Pseudocheilinus hexataenia (Six-line wrasse)  | 5 cm / 2’’
- 1 x Zebrasoma scopas (Brown tang)  | 5 cm / 2’’
- 1 x Zebrasoma flavescens (Yellow tang)  | 10 cm / 4’’
- 1 x Siganus vulpinus (Foxface rabbitfish)  | 10 cm / 4’’
- 1 x Rhinecanthus aculeatus (Lagoon/Humu Picasso Triggerfish) | 10 cm / 4’’

Feeding (daily):

  • 1 cocktail shrimp
  • 1 cube of a mixed frozen food (melted down)

Alternative day:

  • 2 x Maripearls by JBL
  • 2 x Formula One Flakes by Ocean Nutrition

 

Corals:

  • Sinularia
  • Anthelia / Xenia
  • Sarcophyton / lobophytum (Toadstool leather coral)
  • Rhodactis spp
  • Aiptasia
  • Clove polyp
  • Pachyclavularia / Briareum
  • Cladiella spp
     
Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahahahahaha ale sie uśmiałam z tych relacji! @s1ngle trzymam kciuki!   Rezultaty Twojej walki o ten zbiornik juz sa fantastyczne :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, anney said:

Hahahahahaha ale sie uśmiałam z tych relacji! @s1ngle trzymam kciuki!   Rezultaty Twojej walki o ten zbiornik juz sa fantastyczne :D 

:) dzieki! ale jeszcze dluga droga.

Sump jest w fazie projektowania, ale bedzie 2x wiekszy (zobaczymy wtedy co z pompa obiegowa i odpieniaczem, ale to temat na dalszy termin). 
Swiatlo bedzie T5 8x80W podwieszane i poki co zostana dodatkowo te Jebao 3x65 LED (da to pewnie nieco ponizej 800W ze wzgledu na komin i te Jebao zaslaniajace).

Naumialem sie robic dokladnie testy :)

NO3: 2.5
PO4: 1.42

Rowaphos zaraz do zbiornika i mierzymy jak szybko spada, a jak przestanie, to jak szybko rosnie.
I wtedy nastapi decyzja o wywaleniu pianki z podloza i dania tam jakiegos grysu.

Ale to bedzie tragedia wielu rodzin... :(
Zobaczcie jak po klotni z żoną ucieka do kochanki:

 

 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby  tylko jednej kochanki! jedna sie zawinela do gory tuz przed awantura :p 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania odnosnie identyfikacji...


Co to za zyjatko, te pajeczakowate nitki?

an7cKyW.jpg

 

Na tej piance wyrosla jaskrawobiala miekka kulka o srednicy tuz powyzej 1cm, probowalem ja ruszyc, ale jest przytwierdzona do pianki :o

ukmm766.jpg

 

Ten alternatywny, piankowy ekosystem chyba poszedl swoja droga ewolucji i produkuje nowe formy zycia hahaha

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko policzone to rowa będzie Cię kosztowała w tym litrażu ok 6000-7000zł aby zbić do przyzwoitych wartości 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, dla syna napisał:

Na szybko policzone to rowa będzie Cię kosztowała w tym litrażu ok 6000-7000zł aby zbić do przyzwoitych wartości 

Ja w swoim akwarium od lipca stosuje Colombo Phosphate ex. Podaje go pompą w trzech dawkach, łącznie 4 ml na dobę. Przez pół roku podawania nie widzę negatywnych skutków, nie stosuje żadnych żywic, które powodują skoki PO4. Jedyny minus to to, że musiałem powtórnie zwodować odpieniacz.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest w tym przypadku chyba najlepszy sposób do kontroli po4,  tym bardziej, że kolega nie ma prawie żadnych korali.

No i nie zbankrutuje przy okazji. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przed ostatnim zdjęciu masz te swoje wysokie PO4 między szkłem a pianką. Tam wszystko się kisi.

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mi sie podobać ten temat na maxa ,tu był podobny...masz talent zrobic sensacje a przy tym rozwiazac problem...:D

Jeśli podniosłeś tą piankę do do hasioka z nią.:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Przemo999 napisał:

I to jest w tym przypadku chyba najlepszy sposób do kontroli po4,  tym bardziej, że kolega nie ma prawie żadnych korali.

No i nie zbankrutuje przy okazji. 

 

Ja mam pełne akwarium koralowców, głownie akropor i nie dostrzegam negatywnych skutków działania colombo. Zobaczymy jak będzie w dłuższej perspektywie.

Tu mój temat. 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dla syna napisał:

Na szybko policzone to rowa będzie Cię kosztowała w tym litrażu ok 6000-7000zł aby zbić do przyzwoitych wartości 

Jak to policzyłeś bo jestem ciekawy?

 

@@Beti Szeryf :D hahahahha

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minutes ago, sith114 said:

Jak to policzyłeś bo jestem ciekawy?

Postanowilem zaczac na spokojnie, do odpieniacza poszlo 180ml GFO.

Bede mierzyl parametry i dostosowywal dawki.

1 hour ago, @Beti said:

Jeśli podniosłeś tą piankę do do hasioka z nią.:thumbup:

Jak to? A co ze wszystkimi robalami?
Wezowidlo dzis niesmialo wygladalo spoza pianki.
No i przede wszystkim co z bialym niezidentyfikowanym przybyszem: ULO. Unidentified Lying Object (Niezidentyfikowany Obiekt Leżący)


Pozostale parametry wody:
NH3 = 0
No2 = 0
KH 10,2
MG 1290
Ca 390


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, s1ngle napisał:

Jak to? A co ze wszystkimi robalami?
Wezowidlo dzis niesmialo wygladalo spoza pianki.
No i przede wszystkim co z bialym niezidentyfikowanym przybyszem: ULO. Unidentified Lying Object (Niezidentyfikowany Obiekt Leżący)

Życie pendzelkiem ściągaj trochę solanki opłukać i życie do akwarium,a pianka do ....no:Pw czym problem wszystkiego i tak nie uratujesz nawet WHO tego nie robi..w 100%;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, @Beti napisał:

Życie pendzelkiem ściągaj trochę solanki opłukać i życie do akwarium,a pianka do ....no:Pw czym problem wszystkiego i tak nie uratujesz nawet WHO tego nie robi..w 100%;)

Chyba karcherem ;P
Trzyma sie cholerstwo pianki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, sith114 napisał:

Jak to policzyłeś bo jestem ciekawy?

 

@@Beti

100ml w 100l wody zbija ok 0,1 po4. Tam jest ok 600l więc potrzeba ok 600ml. Tak na oko 1000g odpowiada 1litr. Cena 5kg to 600pln. Czyli wychodzi że 0,6kg zbija w dwa tygodnie 0,1 ppm. Tutaj trzeba pomnożyć wynik x 15 (po4 ponad 1,4ppm) co daje 9kg. To już prawie dwa opakowania czyli powiedzmy jakieś 1 100zł. A teraz weźmy pod uwagę że to sytuacja, w której nie będzie po4 wydzielane. Wystarczy że w ciągu tego okresu (15 dawek x dwa tygodnie to około pół roku) będzie wydzielane 0,1ppm na miesiąc (a to naprawdę niewiele) kwota wzrośnie conajmniej dwukrotnie. Wiec zbliżamy się do ceny 2200pln. Teraz weźmy pod uwagę piankę, w której jest widoczny "kisiel" może się okazać że fosforany w ogóle będą niemożliwe do zbicia. Kiedy u mnie był armagedon to wartość początkowa rowy zwiększyła się sześciokrotnie. Gdyby to był ten przypadek cena z 1100 wzrosła by do 6600pln. Samym atramentem cena ta by wyniosła ok 50zł. Różnica jest spora a na koniec i tak pozostanie dylemat: pianka została a syf się tworzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:coffee:kawa czy :wine: jak masz wydać tyle pieniędzy to zrób restart:fish:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.