Skocz do zawartości
lysy23111

Mieszanie soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich . Ktoś coś poradzi - od dwóch dni mieszam sół w akwarium . Na 200 litrów ro wsypałem 5 kilo TM BIO ACTIVE . Mineło 48h i nadal TOTALNE mleko , nawet skały nie widać dokładnie jak bym białą farbe rozpuścił . Poradzicie cos w temacie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszałeś w akwa czy po za ?

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sole tak mają że jak nie podgrzana woda to się wytracają związki wapnia i ciężko się później woda krystalizuje. 

Daj jej trochę czasu i może spróbuj trochę podnieść temperaturę ale cały czas mieszaj.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól mieszam w akwarium . Była wsypana do świeżo wlanej ro i dwie pompy cały czas mieszają i NIC ….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może odpieniacz miałeś już włączony? Na soli, której ja używam od Red Sea, napisano aby nie napowietrzać wody w czasie rozpuszczania soli bo zrobi się mleko. Pewnie inne sole mają podobnie. Oczywiście to tylko sugestia z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wyłączony . woda jeszcze nie ruszyła do obiegu

Na dzień dzisiejszy jest 23 stopnie i dalej idzie . A woda jak była tak jest . Wsypałem trochę tej soli do szklanki z wodą i tez nie ma szans jej rozpuścić ….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, lysy23111 napisał:

wsypana do świeżo wlanej ro

całe 5kg od razu czy po trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 24h mieszania TM Pro-Reef jak i Bio-Actif solanka zawsze krystaliczna. Z tym że wsypuję powoli, 666 g sypię ok. minuty do mieszającej się wody, nigdy od razu całość do wiadra.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie pompy masz na myśli falowniki/cyrkulatory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak zrobiłem jak zalewałem pierwszą solanką zbiornik. Niestety 300 l solanki poszło w kanał:banghead.  Rozpuszczaj sól małymi porcjami i wszystko będzie ok.

Edytowane przez Tomol (wyświetl historię edycji)

500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem teraz 400 gram tej soli do 10 litrów ro i jest totalna mgła . Nie wiem czemu ale nie chce się rozpuścić . Akwarium miałem kilka lat i po raz pierwszy taka sytuacja . Dodam ze otwarte nowe opakowanie soli .Jeśli wytrąciły się związki wapnia to cos z tego jeszcze będzie czy kibel . Zawsze stosowałem preisa i był spokój co mnie podkusiło niewiem .

Mam jeszcze w domu aquaforest i tez dla testów wsypałem na 10 litrów po 3 minutach mieszania kryształ ….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, lysy23111 napisał:

Jeśli wytrąciły się związki wapnia to cos z tego jeszcze będzie

w zimę do posypania chodnika ...

jeśli niedawno kupiona - reklamuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 g do 10l wody powoduje osiągnięcie docelowego zasolenia ok 1,025, co jest równoznaczne z tym że wsypałeś całą wymaganą dawkę soli na raz.  Są sole, które nie rozpuszczają się przy takim mieszaniu. Zanim wywalisz tą sól zrób próbę i rozdziel te 400 g na cztery dawki po 100 g wsypywane co 15 min. Całość zajmie ci h. 


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem do szklanki lyzeczke tej nieszczęsnej soli a do drugiej szklanki identyczna łyżeczke innej soli i po 5 minutach mieszania ta "inna" sól rozpuszczona idealnie a ta kupiona wczoraj moim zdaniem wadliwa po godzinie mieszania jedna wielka mgła …….. 

Tak wiec moim zdaniem sól nadaje się do du…..

Sól kupiona 2 dni temu pojemnik 10 kilo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Tomol napisał:

400 g do 10l wody powoduje osiągnięcie docelowego zasolenia ok 1,025, co jest równoznaczne z tym że wsypałeś całą wymaganą dawkę soli na raz.  Są sole, które nie rozpuszczają się przy takim mieszaniu. Zanim wywalisz tą sól zrób próbę i rozdziel te 400 g na cztery dawki po 100 g wsypywane co 15 min. Całość zajmie ci h. 

nie przesadza, ja jak rozpuszczałem u siebie w 500 litrach sypałem po kilka kilo na raz i było git, to wina soli, woda ma 23 stopnie wiec powinno się rozpuszczać szybko i sprawnie

 

5 minut temu, lysy23111 napisał:

Wsypałem do szklanki lyzeczke tej nieszczęsnej soli a do drugiej szklanki identyczna łyżeczke innej soli i po 5 minutach mieszania ta "inna" sól rozpuszczona idealnie a ta kupiona wczoraj moim zdaniem wadliwa po godzinie mieszania jedna wielka mgła …….. 

Tak wiec moim zdaniem sól nadaje się do du…..

Sól kupiona 2 dni temu pojemnik 10 kilo 

kurcze najgorzej że tyle RO pracy i czasu o d... potluc :/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze poczekał. Dla przykładu filmik od Red Sea, gdzie podobny problem jest omówiony i zademonstrowany.  Pracownik Red Sea demonstruje na dwóch pojemnikach rozpuszczanie soli. Pierwszy pojemnik gdzie sól jest rozpuszczona poprawnie, gdzie woda ma temp 25 stopni i była mieszana krótko. Drugi pojemnik gdzie przez zbyt długie mieszanie sól uległa rozbiciu. Zła temperatura wody lub jej napowietrzanie też mogą to spowodować.  Facet mówi, aby się tym nie martwić, ponieważ zamglenie zniknie po pewnym czasie (niestety nie doprecyzował, jak długo trzeba czekać). Dodatkowo, jak twierdzi... ewentualne straty mikroelementów w takim przypadku to mniej niż 2%. Czyli 98% i tak się rozpuści. Fakt. O innej soli jest tutaj mowa, jednak wierzę, że w Twoim przypadku może być podobnie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, human_87 napisał:

zamglenie zniknie po pewnym czasie (niestety nie doprecyzował, jak długo trzeba czekać)

no ale bez przesady - nie 48H ! 

sól do reklamacji i tyle

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Łyżeczka na 250 ml to 2x więcej niż 400g/10l. Spróbuj rozpuścić cwierć łyżeczki. Jak się nie rozpuści to sól do wymiany.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24h? 48h? Mało? Dużo? Nie wiem. 5kg to nie mało. Ja tylko chciałem pomóc. Co zrobi autor to już jego decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamować i tyle, tą wodę bym wylał i od nowa zasolił na nowej soli.

Sól powinna się rozpuścić a woda wyklarować w ciągu 30min przy temp odpowiedniej i cyrkulatorach. 


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Tomol napisał:

 Łyżeczka na 250 ml to 2x więcej niż 400g/10l. Spróbuj rozpuścić cwierć łyżeczki. Jak się nie rozpuści to sól do wymiany.

To jakim cudem ta sama ilość aquaforest - bo taką akurat miałem rozpuściła się po 2 minutach mieszania a ta po godzinie nie chce ???

Akwarium zlane . Na dnie niesamowita warstwa wapna ….. . Wracam do preisa i po temacie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól aquaforest bardz odobrze się rozpuszcza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po temacie sól zareklamowana …. Ro się leje i PREIS już prawie caly wsypany - i kryształ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.