Skocz do zawartości
Axelf88

Refraktometr Arka wątpliwość w kalibracji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Posiadam od roku refraktometr Arka. Cały czas używałem płynu kalibrującego Salifert 35ppt. Osiągałem na nim zasolenie 1.023-1.024 i tak od roku. Powoli kończy mi się płyn i z ciekawości sięgnąłem do instrukcji miernika i napisano by kalibrować go w wodzie demineralizowanej/destylowanej bądź jak to nazwali ultra pure water. Napisałem do nich czy może to być zwykła woda demineralizowana jak do żelazek, akumulatorów, fotografii odpisali, że jak najbardziej nie stanowi to problemu. No więc naniosłem parę kropel w celu zbadania i zdębiałem. Dlaczego na zdjęciu po prawej stronie wynik nie wynosi 0 PPT tylko jest poniżej ? W instrukcji jest pokazane by przy wodzie z RO ustawić skalę na 0 PPT. Z ciekawości przestawiłem skalę na 0 PPT i zamiast zasolenia 1.023 ujrzałem 1.026. Czy mógłby mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć skąd taka różnica. W drugim refraktometrze Red Sea występuje podobny problem.

Mam ten miernik kalibrować tak jak pisze w instrukcji wodą z RO czy płynem Saliferta jak polecano w sklepie ? Jest to dla mnie dosyć istotne gdyż od dłuższego czasu borykam się z wysokimi poziomami NO3, PO4 oraz KH, dlatego szukam przyczyny w każdym możliwym miejscu.

Pozdrawiam

46302916_2153825771536393_38537661491582

PS. Z lewej strony płyn Salifert z prawej woda demineralizowana

PS2. Instrukcja miernika w załączniku

Refraktometer_Anleitung.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kalibrujesz na płynie bo interesuje cie zasolenie a nie ile ma woda RO - to chyba logiczne

chyba że po kalibracji i woda i płynem masz dobre oba wskazania - wtedy nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma powodu do paniki. Po prostu refraktometr pokazuje SG, a nie gęstość (bo 1.023 to by wskazywało na pomiar gęstości spławikiem)

Zasolenie 35ppt ~ 1.0265 SG (przy temperaturze wzorca/otoczenia 25/25stC) ~ 1.023 g/ml (gęstość).

Czyli, błędnie kalibrowałeś refraktometr, bo na płynie saliferta powinieneś ustawiać właśnie SG 1.0265, a nie 1.023. Ale ponieważ i tak trzymałeś właśnie takie zasolenie w zbiorniku, w efekcie, pomimo złego skalibrowania, trzymałeś zasolenie ~35ppt. Skala była przesunięta, ale wartość stabilna właśnie dzięki temu, że kalibrowałeś na płynie o pożądanym zasoleniu. Jak potem skalibrowałeś na RO (0 ppt), to na płynie saliferta 35 ppt pokazało Ci poprawnie SG ~1.026.

Inna sprawa, to dlaczego skale ppt i sg w tym refraktometrze jest tak dziwnie przesunięte względem siebie? Bo wyraźnie widać że tam 35ppt odpowiada ~1.024, a nie 1.026. Tak jakby producent sam nie wiedział, czy urządzenie mierzy SG, czy gęstość. O podobnym problemie (refraktometr redsea) pisał gdzieś @dla syna.

Wg mnie: kalibruj na płynie saliferta (bo to bliższe przybliżenie tego co chcesz osiągnąć w zbiorniku niż RO), korzystaj ze skali PPT, olej tę lewą, co by na niej nie było, SG czy gęstość.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem.  Mam plyn do kalibracji który już trochę czasu przeleżał, więc postanowiłem sprawdzić dodatkowo refraktometr na wodzie RO-DI. Zamiast pokazywać zero, refraktometr pokazywał minimalne zasolenie. Zdziwiło mnie to, więc ponowiłem badanie, tym razem przy użyciu wody destylowanej. Tym razem wynik to dokładnie zero. 

Woda destylowana jest produktem laboratoryjnym, do celów medycznych. Woda RO, pomimo przepuszczenia jej przez filtr i żywicę nie jest tak "krystaliczna". Jeżeli chcesz więc dokładnie kalibrować refraktometr, to albo na płynie kalibracyjnym, albo na wodzie destylowanej do celów medycznych - z apteki. Można też kupić takową na All... wychodzi znacznie taniej

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słony leszczuczemu uważasz, że źle kalibruję płynem 35 ppt ? Skoro w instrukcji płynu jest napisane, że skalę ppt mam ustawić na 35 po zakropieniu miernika więc gdzie pojawia się problem ? Proszę o rozwinięcie w tej kwestii  :)

PS. W elektronicznym mierniku też jest ten sam problem z kalibracją co w analogu ?

Edytowane przez Axelf88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Axelf88 napisał:

Proszę o rozwinięcie w tej kwestii

Kalibrujesz płynem 35ppt i ustawiasz skalę na 35ppt - ok. Z twojej wypowiedzi wynikało, że wartości 35ppt odpowiada po lewej stronie (lewa skala) wartość 1.023-1.024. Dokładnie to pisałeś, że kalibrujesz na 1.023-1.024, a nie że na 35ppt. Stąd pisałem, że "błędnie kalibrujesz" (powinieneś ustawiać właśnie 35ppt). Albo może się nie zrozumieliśmy po prostu. Generalnie, najlepiej operować jedną skalą, albo ppt, albo sg, albo gęstością. Jak się zaczyna je mieszać, nic dobrego z tego nie wynika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się :) czyli jednak robię ok. Facet z ARKA Biotechnologie teraz mi odpisał i mimo, że w instrukcji piszą o wodzie demineralizowanej odradza jej stosowanie i poleca płyn referencyjny np. saliferta :D Tylko woda destylowana do produkcji leków ma prawo wskazać zero na tym sprzęcie ponoć. No chyba, że woda zrobiona w porządnym filtrze RO z żywicą, którego niestety nie posiadam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest przypadkiem tak, że woda RO-DI jest bardziej chemicznie czysta niż destylowana? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Cytuję producenta refraktometru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrowałem refraktometr wodą rodi i płynem  saliferta. Różnica miedzy nimi, jedna kreska. Na tds woda 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości pogrzebałem w necie i się okazuje, że to może być kwestia temperatur wzorca i próbki. Okazuje się, że wartość SG mocno zależy od tego.

Tu jest trochę:

a jeszcze więcej tu: https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

W skrócie, SG to iloraz gęstości wody słonej w określonej temperaturze (temperatura solanki) i gęstości czystej wody w określonej temperaturze (temperaturze wody czystej). Najczęściej spotyka się SG dla temperatur (temperatura solanki/temperatura wody czystej): 25/25, 25/20, 25/4.

I okazuje się, że o ile dla 25/25 SG wody o zasoleniu 35ppt wynosi właśnie to sławne 1.0264, to dla 25/4 będzie to już 1,02336!!! Kolosalna różnica. Najwygodniej mieć SG 25/25, i takie wartości z reguły się pojawiają wszędzie (np w różnych tabelkach przeliczających SG na ppt lub gęstość). Ale jeśli dany refraktometr lewą skalę ma np w SG 25/20, lub co gorsza 25/4, to mogą być problemy z interpretacją wyników. Wracając do tego konkretnego refraktometru (czy tez redsea, bo on chyba ma podobnie) - być może wyskalowane one są poprawine, ale skala SG nie jest dla temperatur 25/25, tylko dla 25/20 lub 25/4. A wtedy popularne tabelki przeliczeń SG/PPT/D w najprostszej wersji się nie nadają do przeliczania takich wyników, bo one są dla temperatur 25/25. Dlatego wg mnie najlepiej posługiwać się skalą ppt i nie zastanawiać się dla jakich temperatur jest wartość SG.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Trurl napisał:

A czy nie jest przypadkiem tak, że woda RO-DI jest bardziej chemicznie czysta niż destylowana? 

tak nie jest, bo wodę RO-DI wytwarzasz sobie sam w warunkach domowych i może ona ulec różnym zanieczyszczeniom. Wodę destylowaną do potrzeb farmaceutycznych uzyskuje sie w warunkach labolatoryjnych na odpowiednim sprzęcie. Chodzi tu nie tylko o czystosć chemiczną, ale i o sterylność produktu - zaryzykował byś zażycie preparatu wyprodukowanego na wodzie z filtra di wiszącego w kiblu na scianie? woda destylowana do potrzeb farmaceutycznych musi spełniać najwyższe normy  czystości chemicznej i biologicznej

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość nowoczesnych laboratoriów preferuje wodę RO-DI, ale nie o tym pisałem. Do celów akwarystyki lepiej używać RO-DI, bo woda destylowana często jest zanieczyszczoną jonami miedzi z aparatury. Pytanie było, czy podczas pomiaru refraktometrem woda destylowana i woda RO-DI da inny wynik przy kalibracji (inny współczynnik załamania światła) - bo tego dotyczy wątek. Poza tym nie każdy produkuje cokolwiek na ścianie w kiblu, ale wolna wola...:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.