Skocz do zawartości
piotrs

Jaki sprzęt do 150x60x55 495l +sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaki sprzęt doradzilibyście mi dobrać do takiego akwa.

Oświetlenie mam ze starego akwa 3x tunze 8850 full spectrum, to bym jeszcze 3 dokupił 

Jaki odpieniacz, pompa, odpieniacz, falowniki, czy jak chce mieć zamkniętą górę potrzebuje dolewki automatycznej.

Jakiej wielkości powinien być sump

Chce trzymać ryby korale miękkie sps.

Z góry dzięki za informacje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykryte akwa? Nie popieram takiego pomysłu chociaż są tacy co tak kombinują.

Pompa coś koło 5000l/h jeszcze uwzględnij wysokość podnoszenia, ale w tych okolicach z zapasem bym celował.

Odpieniacz zależnie od obsady i portfela, ale coś na rurze 200 pokroju Twistman INTEGRA-200,Deltec 1000i?
Co do sumpa logika mówi dwie rzeczy im wiekszy tym lepiej, ale z drugiej strony fajnie mieć sucha strefe w szafce na elektronikę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chce koronę zrobić bo mam koty :D Dlatego też tunze 8850 full Spectrum bo wsadzam je pod wodę, mam mniejsze parowanie itp.

Chyba że ktoś ma inny pomysł na oswietlenie+korona.

Dzięki za info o odpieniaczach.

A sump jakie rozmiary powinien mieć? 500l akwa to procentowo ile musi mieć sump.

pompa jaka? Raczej wolałbym droższą jednak bardziej energooszczędną 

Co sądzicie o takim sprzęcie:

Odpieniacz: DOC Skimmer 9415

falowiniki 2x Tunze Turbelle Nanostream 6040 

pompa Tunze Pompa Silence 1073.06 

Jak czegoś brakuje proszę pomóc. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Piotrek  jesli mogę cos doradzić to swiatła będziesz miał co najmniej o połowę mało .nawet dla miękasów  .przyjmuje sie że minimum przy ledach to około 0,5w na litr wody przy świetlówkach 1 w na litr wody. a na pewno z czasem będziesz chciał posadzic jakies lpsy czy spsy. i trzeba kupić drugi raz oswietlenie.

co do sumpa  nie ma reguły ile pojemności sumpa w 500l  kiedyś słyszałem ze połowa wielkosci  akwarium .  najwazniejsze zeby był taki by przyjął wode z akwa w razie braku pradu . zrób jak najwiekszy byle zmiescił sie pod szafkę .

 pompa obiegowa tunze ok ale ja dałbym pompę  np  jebao dct 6000.  bo lepiej ustawić ją np. ma 8 biegu i wtedy sie mocno nie męczy i posłuży dłużej . niż np. dc5000  i bedzie chodziła na maxa. 

odpieniacz spoko

falowniki pewnie jak urośnie akwa  2 szt bedzie mało ale na to jest czas zależy tez cio bedzie w srodku akwa.

 

ale to tylko moje skromne zdanie pozdrawiam

9 minut temu, tedeus63 napisał:

Witam 

Piotrek  jesli mogę cos doradzić to swiatła będziesz miał co najmniej o połowę mało .nawet dla miękasów  .przyjmuje sie że minimum przy ledach to około 0,5w na litr wody przy świetlówkach 1 w na litr wody. a na pewno z czasem będziesz chciał posadzic jakies lpsy czy spsy. i trzeba kupić drugi raz oswietlenie.

co do sumpa  nie ma reguły ile pojemności sumpa w 500l  kiedyś słyszałem ze połowa wielkosci  akwarium .  najwazniejsze zeby był taki by przyjął wode z akwa w razie braku pradu . zrób jak najwiekszy byle zmiescił sie pod szafkę .

 pompa obiegowa tunze ok ale ja dałbym pompę  np  jebao dct 6000.  bo lepiej ustawić ją np. ma 8 biegu i wtedy sie mocno nie męczy i posłuży dłużej . niż np. dc5000  i bedzie chodziła na maxa. 

odpieniacz spoko

falowniki pewnie jak urośnie akwa  2 szt bedzie mało ale na to jest czas zależy tez cio bedzie w srodku akwa.

niektórzy wolą sprzet markowy oczywiście jesli kogoś stac nie ma sprawy ale ja jade już 3 lata  na jebao,  falowniki, pompa odpieniacz ,pompa do filtra przepływowego  i odpukać do dziś wszystko chodzi bez jakiejkolwiek awari. więc  myslę ze po co przepłacać .  a czujnik polski  dolewki wody ( drogi) nie chce robić złej reklamy więc nie będę wymieniał nazwy był juz 3 razy naprawiany

ale to tylko moje skromne zdanie pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piotrs napisał:

No chce koronę zrobić bo mam koty :D Dlatego też tunze 8850 full Spectrum bo wsadzam je pod wodę, mam mniejsze parowanie itp.

Chyba że ktoś ma inny pomysł na oswietlenie+korona.

Dzięki za info o odpieniaczach.

A sump jakie rozmiary powinien mieć? 500l akwa to procentowo ile musi mieć sump.

pompa jaka? Raczej wolałbym droższą jednak bardziej energooszczędną 

Co sądzicie o takim sprzęcie:

Odpieniacz: DOC Skimmer 9415

falowiniki 2x Tunze Turbelle Nanostream 6040  

pompa Tunze Pompa Silence 1073.06 

Jak czegoś brakuje proszę pomóc. 

 

Tak myślę czy nie lepiej dołożyć do Tunze Turbelle Nanostream 6055? Myślę ze ma więcej opcji ustawienia kierunku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tedeus63 napisał:

Witam 

Piotrek  jesli mogę cos doradzić to swiatła będziesz miał co najmniej o połowę mało .nawet dla miękasów  .przyjmuje sie że minimum przy ledach to około 0,5w na litr wody przy świetlówkach 1 w na litr wody. a na pewno z czasem będziesz chciał posadzic jakies lpsy czy spsy. i trzeba kupić drugi raz oswietlenie.

co do sumpa  nie ma reguły ile pojemności sumpa w 500l  kiedyś słyszałem ze połowa wielkosci  akwarium .  najwazniejsze zeby był taki by przyjął wode z akwa w razie braku pradu . zrób jak najwiekszy byle zmiescił sie pod szafkę .

 pompa obiegowa tunze ok ale ja dałbym pompę  np  jebao dct 6000.  bo lepiej ustawić ją np. ma 8 biegu i wtedy sie mocno nie męczy i posłuży dłużej . niż np. dc5000  i bedzie chodziła na maxa. 

odpieniacz spoko

falowniki pewnie jak urośnie akwa  2 szt bedzie mało ale na to jest czas zależy tez cio bedzie w srodku akwa.

 

ale to tylko moje skromne zdanie pozdrawiam

 

Ja nie muszę koniecznie miec firmowego sprzętu.

ale patrząc na energooszczędność oraz cenę Tunze wychodzi naprawdę w dobrej cenie. Sprzęt ma chodzić latami, wiec patrzę żeby było jak najmniejsze zużycie mocy bo to koszty

chyba ze doradzisz mi jakiś inny sprzęt:)

A co do oświetlenia 

w każdej lampie jest 76 diod 1w chociaż zużycie jest 26w plus zasilacz 14 w sumie 40w jedna 

teraz mam kostkę 200l i mam 3 takie i mam twarde Miękkie i  ukwiały i jest cacy. Full spectrum ma od 8-25 tys k barwę. Zauważyłem ze duzy plus jest taki ze pod woda nie masz straty przy odbijaniu sie od lustra wody światła 

teraz mam 3 chciałem dokupić 3  czyli 6 

 

 

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie kompletowania sprzętu do podobnego wielkościowo akwarium . I wiem jedno nie pytaj sie jaki duży sump. Wielkość zależy od tego  tylko co chcesz w nim mieć . Ja projektuje swój bez dsb . Będę miał w nim skale a nad nią szybę na której ustawie filtry , np. Biopallet czy algae reaktor czy jaki kolwiek inny . Wyjdzie mnie wtedy ze mogę mieć mniejszy sump . A miejsce w szafce wykorzystam na butle co2 lub 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A patrzyłeś jakie koszta samego zużycia prądu bedZiesz miał ? 

Bo ja zliczyłem ze koło 200 zł na mc przy sprzęcie jaki wybrałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A patrzyłeś jakie koszta samego zużycia prądu bedZiesz miał ? 
Bo ja zliczyłem ze koło 200 zł na mc przy sprzęcie jaki wybrałem 


To albo strasznie drogi prad masz. Albo lampa 24h swiecic planujesz.

U mnie przy akwarium 150x60x70 i lampie 450W no i pozostalych sprzetach rachunki miesieczne wzrosly o 30zl


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

450w 0,45x10h =4,5kw x 0,65zl=2.95zl/ dzień x30 = 88,5zl/ mc. Wiec albo walisz prąd na lewo albo masz fotowoltaike 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie elektrownia sie pomylila przy naliczaniu rachunków. Poza tym pełną mocą lampy raczej nie swiecisz przez równe 12h

 

 

Poza tym o jakies 13 gr zawyzyles cene prądu

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No policzyłem z nadmiarem bo opłaty przesyłu są itp

i liczę tu tylko 10h świecenia. Gdzie pompa 40-80w/h gdzie chodzi non stop odpieniacz 20w 

Pompy cyrkulacyjne 5-10w sztuka.

matematyka nie kłamie.

ja jak założyłem 60x60x60 kostkę tez nie odczulem za bardzo wzrostu prądu bo wolałem miec zgaszone światło w pokoju i relaksować sie patrząc na rybki niż miec włączony tv :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe trochę zabawne jak ktoś sie pyta o cenę prądu . To jest najmniejszy z kosztów . Jak przełączysz wszystko co miesięcznie musisz kupisz to cena prądu wydaje sie śmieszna . To tak jak byś kupował porsche co kosztuje z milion i sie pytał ile on pali . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam jakie

koszty przybliżone  są 

prad. Witaminy woda itp w takiej wielkości akwa 

bo z forum wyczytałem ze największy koszt to prąd wiec wywnioskowałem ze reszta to mniejszy koszt 

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że matematyka nie kłamie przy wyliczeniach...wystarczy odpalić kalkulator w google

http://www.naukowiec.org/kalkulator-pradu.html

Dodasz sprzęt i wszystko przeliczy..

A 65 gr za prąd to jest normalna cena nie wiem skąd stwierdzenie że jest zawyżona o 13gr chyba że masz inną taryfę niż G11 :)

u mnie przy baniaku ok 300 w obiegu ok 150zł..

Ale tak jak większość twierdzi jak chcesz patrzeć w na cenę prądy to lepiej nie zakładać baniaka jak już na początku jest drogo....

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja wiem ze Wasza matematyka nie kłamie. Widocznie moja elektrownia nie umie liczyć albo moze licznik trefny.

 

Przed założeniem akwarium płaciłem za prąd co miesiąc 128zl. Po założeniu akwarium 161zl.

 

Nie wiem. Może mam dużo szczęścia i elektrownia się myliła na moją korzyść.

 

https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-pradu/

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lapsiak84 napisał:

Przed założeniem akwarium płaciłem za prąd co miesiąc 128zl. Po założeniu akwarium 161zl.

Temat rzeka,wydawało się że będzie nie dużo:)a jednak ja placę około 150zl więcej:(


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelicz sobie koszt pokarmu dla ryb i korali , koszt suplementów  , koszt wymiany świetlówek  , koszt soli do podmian , koszt zakupu węgla lub innych medi które podmieniasz systematycznie , koszt wsypy do reaktora wapnia lub balling który wychodzi jeszcze drożej . Nie mówiąc o kosztach samych korali i  ryb . I na tle tego wszystkiego prąd wychodzi najtaniej . Kupiłem właśnie wsyp do filtra bio pallet 5 litrów by starczyło na dłużej i wyszło trochę taniej  , 500zl 

możesz zrobić coś by zaoszczędzic naprawdę dużo kasy, ale wiąże sie to z bardzo dużym wydatkiem na początku , zamiast węgla i innych  tego typu medi wstawiasz ozonizator i podłączasz go do odpieniacza , kupujesz ledy zamiast t5 lub zakładasz akwarium fish only , a najwiecej zaoszczędzisz zmniejszając wymiary akwarium . Ja wydałem do dziś około 25000 zł na sprzęt do nowego akwarium  i jeszcze nie mam szkła . 

Wiec jak tu ma sie prąd do tego wszystkiego :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Hoom napisał:

Wiec jak tu ma sie prąd do tego wszystkiego :)

No ma się i to dużo,musisz go policzyć do comiesiecznej obslugi akwarium+,sól+bakterie itd...dodatki,balling ...

na sprzęt wydajesz raz (no prawie raz jak kupisz porządny) a prąd i obsługa akwarium to już stałe koszty x 12miesiecy czyli nie mało:D

Jest to jakaś też cześć % całego hobby :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, @Beti napisał:

No ma się i to dużo,musisz go policzyć do comiesiecznej obslugi akwarium+,sól+bakterie itd...dodatki,balling ...

na sprzęt wydajesz raz (no prawie raz jak kupisz porządny) a prąd i obsługa akwarium to już stałe koszty x 12miesiecy czyli nie mało:D

Jest to jakaś też cześć % całego hobby :-)

Powtórzę co napisałem na gorze jak kupujesz porsche nie pytasz sie o koszt paliwa bo to musi palić lub kupujesz 126p . Reasumując jak stać cie na zakup akwarium morskiego to nawet nie zastanawiaj sie kosztami prądu . 

Jak myślisz o kosztach prądu to załóż akwarium Malawi . Taniej i tez ładnie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie jestesmy dziećmi. Ja POdchodze do tego w taki sposób że każdy wydatek jest wazny. Młody napalony kupi akwa a pózniej okaże sie ze go nie stać i za dwa mc likwiduje i jedynie szkoda żyjątek.

Trzeba wyliczyć wszystkie koszty stałe bo jak kolega powiedział sprzęt to kupuje sie raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoomcoś ty kupił za te 25000.
Odpieniacz 3tys zł
Cyrkulatory 3x1000zł
Oświetlenie 3000zł
Obiegówka 1000zł
Filtr RODI 500zł
Hydraulika + grzebienie 500zł
Akwarium stelaż i sump za 14 000zl ?
Wyliczenia orientacyjne... Skoro wydałeś a jeszcze nie wystartowałeś to zakładam iż życia tam nie ma ,  żywej skały również.

@piotrs
Prąd w akwarium które mam - a jest podobnych wymiarów to 200-250zł na dwa miesiące
Sól 200-300zł na 6 miesięcy
Pokarmy i dodatki tu szacując koszty 400zł na 6 miesięcy
Hobby jest bezcenne a wydatki raczej niepoliczalne :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150*60*50 + sump...

Chcesz mieć obraz sytuacji czy Cię stać na akwa policz 1zł / litr na miesiąc - powinieneś się zmieścić. Masz 1zł na dwa miesiące też dasz radę- tylko będziesz już musiał nieco pokombinować. Masz 0,50zł na dwa miesiące hmmm może być ciężko - ale dla magików to też osiągalne.

Chcesz wydać 1000zł na miesiąc - też dasz radę - gwarantuję.
Im dłużej w tym posiedzisz tym hobby stanie się tańszym o ile nie zmienisz wanny na paletopojemnik. Najdroższy jest chyba zawsze pierwszy zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

Powtórzę co napisałem na gorze jak kupujesz porsche nie pytasz sie o koszt paliwa bo to musi palić lub kupujesz 126p . Reasumując jak stać cie na zakup akwarium morskiego to nawet nie zastanawiaj sie kosztami prądu . 

Jak myślisz o kosztach prądu to załóż akwarium Malawi . Taniej i tez ładni

ale ty nie tlumacz mi tego bo ja wiem,myślę ze źle zrozumiałeś moj przekaz do Ciebie,ale ok...

a czy malawi nie ciagnie prądu? lub słodkie?

Nie zgodzę się ze jak stac Cię na morskie to nie liczysz kosztów miesiecznego utrzymania,bo skoro Cię nie stac utrzymac to po co zakładać.

Edit ja mam 150x60x65 koszt miesiecznie szczerze 700zl-800zl

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.