Skocz do zawartości
JerzyB

Akwarium a mróz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak myślicie , czy akwarium może przezimować na zewnątrz?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... czy szkło wytrzyma...??? :sweat:jest kilka czynników których nie jesteś w stanie przewidzieć... maksymalny spadek temperatury , wilgotność powietrza , użyte spoiwo/klej/  itd....  /a tak wogóle jakie duże te akwa ? ,bo jeżeli kostka  30 L - to ewentualnie nie bedzie dużej straty ./


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, T.TOM.T napisał:

... czy szkło wytrzyma...??? :sweat:jest kilka czynników których nie jesteś w stanie przewidzieć... maksymalny spadek temperatury , wilgotność powietrza , użyte spoiwo/klej/  itd....  /a tak wogóle jakie duże te akwa ? ,bo jeżeli kostka  30 L - to ewentualnie nie bedzie dużej straty ./

Akwarium 500 l szkło szkłem , a klej ?

Edytowane przez chwialek
poprawiłem ;) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no ale nadal nie jesteś w stanie odpowiedziec "sobie' na pytanie ... czy w styczniu, lutym  - bedziesz miał za oknem  -5 , czy  -25 stopni ??


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takie pomysły, ale zrezygnowałem na rzecz postawienia w pion. Co prawdę baniak mniejszy bo nie cale 300l. Na stelaż mam miejsce, ale pod warunkiem, że blat uzyje jako roboczy. Ale akwarium musi gdzieś przeczekać 2 miesiące. To łatwiej wygospodarować  50x50 cm niż 100x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hehe nie przesadzajcie, wylej wodę i spokojnie wytrzyma szkło to może i w kosmosie latać przy 0 bezwzględnym :) a silikon wytrzyma różnie podają producenci ale cos około -60 stopni, więc możesz śmiało trzymać na mrozie, inna sprawa jak bedzie pod chmórką wtedy zagrożeniem jest że napada Ci wody do środka zamarznie i rozsadzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

hehe nie przesadzajcie, wylej wodę i spokojnie wytrzyma szkło to może i w kosmosie latać przy 0 bezwzględnym :) a silikon wytrzyma różnie podają producenci ale cos około -60 stopni, więc możesz śmiało trzymać na mrozie, inna sprawa jak bedzie pod chmórką wtedy zagrożeniem jest że napada Ci wody do środka zamarznie i rozsadzi

 

2 godziny temu, Paragon napisał:

hehe nie przesadzajcie, wylej wodę i spokojnie wytrzyma szkło to może i w kosmosie latać przy 0 bezwzględnym :) a silikon wytrzyma różnie podają producenci ale cos około -60 stopni, więc możesz śmiało trzymać na mrozie, inna sprawa jak bedzie pod chmórką wtedy zagrożeniem jest że napada Ci wody do środka zamarznie i rozsadzi

Dzięki , już jetem pokojny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło to nie pęknie (chyba że ktoś mu w tym dopomoże, co pod chmurką tez się może zdarzyć) No jednak jest jeszcze kwestia spoin. Jak są w idealnym stanie, to nic im nie będzie. Ale jak już jakieś mikro uszkodzenia w silikonie są, w które woda mogłaby wniknąć, to potem ta woda zamarzając i rozmarzając na nowo potencjalnie może spoiny zniszczyć lub mocno je nadwyrężyć. A woda się znajdzie, nie musi napadać deszcz do środka, wystarczy kondensacja wilgoci z powietrza.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
25 minut temu, Słony leszcz napisał:

A woda się znajdzie, nie musi napadać deszcz do środka, wystarczy kondensacja wilgoci z powietrza.

to się zdarzy jak weźmiesz z zimnego do ciepłego, jak na stale będzie, na zewnątrz nic mu nie będzie, ale masz rację jak się dostanie woda do środka to na pewno bedzie problem, ja akwaria przechowuje w garażu nie ogrzewanym w zimie spada tam temperatura tak samo jak na zewnątrz, ale pod chmurką to już ryzyko, jak wspomniałes problemem jest woda, ktora mogła by się dostać do akwarium  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Paragon napisał:

ja akwaria przechowuje w garażu nie ogrzewanym

No garaż nieogrzewany to zupełnie inna bajka. Wahania temperatury (to jest najgorsze a nie sam mróz) jednak nieporównywalnie mniejsze, osłonięte od słońca, wilgoci itp. Ale temat był o trzymaniu na zewnątrz. Osobiście bym nie ryzykował "pod chmurką". Każdy ma jakąś graciarnię, to można cześć gratów z niej wyjąć, wstawić akwarium, a graty zapakować do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ale temat był o trzymaniu na zewnątrz.

temat był o trzymaniu na mrozie to w sumie my sami sobie dopisaliśmy ze na dworze hehe, jak autor się wypowie to bedziem dalej dyskutować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W akwarium była raz woda , na krótko , teraz  toi na zewnątrz do góry dnem

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

W akwarium była raz woda , na krótko , teraz  toi na zewnątrz do góry dnem

Pozdrawiam

 

ale pod chmurką czy pod dachem?, np:,  garaż, wiata, buda dla psa :P

a ok ja mam jakieś dziwne myślenie na zewnątrz nie oznacza dla mnie na dworze, ok jak stoi pod chmurą to bym się bał o akwarium mimo wszystko jak dostanie Ci się gdzieś woda to ja bym po takim zimowaniu "na zewnątrz" bał się wstawić akwarium do domu

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  pod chmurką , ale do góry dnem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, JerzyB napisał:

Tak  pod chmurką , ale do góry dnem

 

Postawiłbym je na palecie albo  dwóch zależnie od rozmiaru i może przykrył czymś ale nie 100% szczelnie. Oczywiście dnem do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, sith114 napisał:

Postawiłbym je na palecie albo  dwóch zależnie od rozmiaru i może przykrył czymś ale nie 100% szczelnie. Oczywiście dnem do góry.

i tu jest problem, dzisiaj masz na plusie wszędzie mgła od gruntu tez paruje masz +5 stopni akwarium będzie wilgotne i w nocy łapie -5 albo i więcej i tak kilka razy i wstawił byś takie akwarium powiedzmy 200/300 litrów do salonu sypialni???? 

To jest ryzyko z serii lubię "hardkor" :ph34r: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2018 o 14:47, JerzyB napisał:

Tak  pod chmurką , ale do góry dnem

Sprzedaj , a jak będziesz startował to kup drugie - strata na wartości mniejsza niż ryzyko utopienia mieszkania i/lub sąsiada niżej. Ja bym nie ryzykował ot moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to głupota i kwestia lenistwa, bez urazy.Jakbym nie miał gdzie wstawić akwarium, to bym je sprzedał i kupił nowe.Jakby mi na nim mocno zależało to szukałbym miejsca w celu postawienia go tam i np.wywalenia gorszych gratów.Jest też opcja rozmowy z ludźmi w celu przetrzymania go na zimę u kogoś. Myślę, że się nie dowiesz od nikogo co się z nim stanie. Po co ryzykować zalaniem np. mieszkania i dużymi wydatkami na remont?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

I tu macie racje , akwarium będzie pod dachem

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.