Skocz do zawartości
PhunkyStar

Nowy baniak na suchej...120 litrów [zmętnienie]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, wystartowałem nowe akwa tym razem już "troszkę" większe (ostrzegali mnie :)) 120 litrów. Tym razem na suchej skale. Nie mam doświadczenia i nie wiem jak taki baniak po zalaniu się zachowuje. 

Z moich doświadczeń z pierwszą kostką na żywej skale mogę powiedzieć tylko jedno, plagi, plagi i jeszcze raz plagi. Przeszedłem przez wszystko łącznie z walczeniem z zielonymi glonami po dziś dzień - bez skutku. Utrzymanie parametrów to horror. 

Wczoraj zalewałem: 

20190105-170200.jpg

woda mętna wiadomo, solanka gotowa z erybki...

Stan na dziś:

20190106-162741.jpg
20190106-162732.jpg

Jak widać dalej występuje zmętnienie, co dla mnie jest dziwne. Ostatnio w kostce po zalaniu po 3-4h było klarownie. 

Skałę pukałem w solance, czyściłem szczotką oraz na koniec sparzyłem wodą RO przed włożeniem do akwa. Czy to normalne na suchej skale że woda dłużej do siebie dochodzi ? A może od razu zaczął się proces dojrzewania ? Po starcie dodałem bakterie Special Blend 25ml. W filtrze mam Węgiel, Power Phos, trochę matrixa oraz gąbkę (chce dodać jeszcze watę na górę). 

Co my tu mamy ? :

- Szkło 80x40x37

- Odpieniacz Tunze 9004

- Filtr Tunze 3162

- Falownik Glamorca GP-02

- 2X Leddy Slim Aquael Actinic i Marine 32W

- Piasek Red Sea Pink 

- Grzałka 100W włożona w filtr

Czy to normalne że solanka się jeszcze nie wyklarowała ? Nie mam doświadczenia w starcie na suchej...

P.S woda ma ma kolor mętno żółtawy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między pierwszym a drugim zdjęciem jest widoczna.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roman.P napisał:

Różnica między pierwszym a drugim zdjęciem jest widoczna.

No jest, ale do ideału dużo brakuje :) Nie wiem może to ja jestem przewrażliwiony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalałeś wczoraj czyli około 24 godziny temu.

Chyba wiesz że przy starcie i nie tylko najlepszym lekarstwem jest węgiel przyjmowany doustnie.:welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zmetnienie to pikuś.  Ja dałam "zywego" piachu ze sklepu, miałam bagno przez 2-3 tygodnie, zanim pozbylam się pyłu z niego.

I nie jest prawdą, że na zywej skale start to glony i plagi. Kup skałę od kogos z likwidacji akwarium, jedli akwarium było dojrzale i skała dobrej jakości i nie będzie plag. 

Kup ze sklepu tanią "żywą", która transportowana jest  bez wody i cyrkulacji (pewnie owinieta w mokre gazety lub zaparzona w workach, tego nie wiem), gdzie z 80% jej mieszkancow zdechlo, to tak, będą wszystkie plagi egipskie i to spektakularne :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PhunkyStar napisał:

W filtrze mam Węgiel, Power Phos, trochę matrixa oraz gąbkę

Wywal wszystko, zostaw tylko matrixa. Zakłócasz dojrzewanie już na początku. Ja aktualnie startuje z kostką dla córki, minęło sześć tygodni i woda dalej troszkę mętna ale tym się nie przejmuję. Zostaw akwarium w spokoju, łapy precz od zbiornika i lej tylko bakterie. Z czasem dojdzie wszystko do siebie. Więcej cierpliwości.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Wywal wszystko, zostaw tylko matrixa. Zakłócasz dojrzewanie już na początku. Ja aktualnie startuje z kostką dla córki, minęło sześć tygodni i woda dalej troszkę mętna ale tym się nie przejmuję. Zostaw akwarium w spokoju, łapy precz od zbiornika i lej tylko bakterie. Z czasem dojdzie wszystko do siebie. Więcej cierpliwości.

Dlaczego miałbym wszystko wywalać ? Czym zakłócam dojrzewanie węglem czy phosem na fosforany ? Ostatnio właśnie miałem tylko matrixa z mizernym skutkiem...

Cierpliwość mam po prostu przy ostatni starcie woda była szybko bardzo klarowna stąd moje pytanie.

55 minut temu, Robert_T napisał:

Przejdzie. U mnie klarowała się ok 5 dni.

Miejmy nadzieję :) dzięki za odpowiedz 

35 minut temu, Nik@ napisał:

Takie zmetnienie to pikuś.  Ja dałam "zywego" piachu ze sklepu, miałam bagno przez 2-3 tygodnie, zanim pozbylam się pyłu z niego.

Tak mi się wydaje własnie że to bardziej sprawa piasku, w kostce startowałem na innym (nature's ocean ). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedź, w jakim celu włożyłeś wegiel i pochłaniacz fosforanow?

Pytam z czystej ciekawości, czy miałeś w tym konkretny cel, czy na tak zwany wszelki wypadek?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze przy pierwszym akwarium popełniłeś wiele błędów,ale jak to czytam to nic sie nie zmieniło,robisz wszystko zbyt pochopnie a dwa nie jesteś cierpliwy i to Cie zmyli ponownie.:(

Proponuje jeszcze purigen do filtra

a tak poważnie chętnie też się dowiem na zadane pytanie @Nik@które Ci zadala...

2 godziny temu, PhunkyStar napisał:

A może od razu zaczął się proces dojrzewania ?

myślę że jutro juz będzie dojrzałe...

Nie poczuj się obrażony ale jeszcze proponuję trochę o tym wszystkim poczytać np tutaj

https://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Nik@ napisał:

Proszę o odpowiedź, w jakim celu włożyłeś wegiel i pochłaniacz fosforanow?

Pytam z czystej ciekawości, czy miałeś w tym konkretny cel, czy na tak zwany wszelki wypadek?

Tak na wszelki wypadek tak mi doradzono w "fachowym sklepie". Oświećcie mnie :) jak robię coś źle :)

2 minuty temu, @Beti napisał:

myślę że jutro juz będzie dojrzałe...

Stwierdziłem że się zaczął nie skończył, takie uwagi to może z rok temu... 

 

3 minuty temu, @Beti napisał:

Proponuje jeszcze purigen do filtra

OK, czyli co ? Węgiel out, phos out...zostawić matrixa + purigen ewentualnie wata na górę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep sprzedał kase zarobił,a ty nie majac o tym wiedzy kupiłeś,interes sie kreci,ja tez kupilam ostatnio 2 wiadra soli,tak na wszelki wypadek,chłopie nie daj się bo na takich jak Ty sklepy mają czysty interes.

Wszystko może sie przydać ale nie od razu,za tydzień Ci powiedza że śmiało twarde można dawać i też kupisz?;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, @Beti napisał:

Piszesz ze przy pierwszym akwarium popełniłeś wiele błędów,ale jak to czytam to nic sie nie zmieniło,robisz wszystko zbyt pochopnie a dwa nie jesteś cierpliwy i to Cie zmyli ponownie.:(

co robię zbyt pochopnie ? zalałem za wcześnie akwarium ? :o W ostatni czekałem z dojrzewaniem ponad dwa miesiące dla Ciebie to pochopnie ? Proszę Was nie traktujcie nowych jak dzieci z piaskownicy...

1 minutę temu, @Beti napisał:

Sklep sprzedał kase zarobił,a ty nie majac o tym wiedzy kupiłeś,interes sie kreci,

Dlatego pytam, traktujecie Wszystkich z góry. Po to jest forum aby dopytać, tak wiem jest milion tematów ale każdy ma inna specyfikację inne filtry inne miejsce na media itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile 2 miesiące,akwarium może nawet rok dojrzewac,a dwa miesiące to sie dopiero zaczęło dojrzewanie...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Ile 2 miesiące,akwarium może nawet rok dojrzewac,a dwa miesiące to sie dopiero zaczęło dojrzewanie...

2 miesiące nim wpuściłem pierwszego ślimaka i krewetkę, wiem ile może trwać dojrzewanie dlatego z koralami sobie odpuściłem do dziś dzień 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, PhunkyStar napisał:

Proszę Was nie traktujcie nowych jak dzieci z piaskownicy...

Nikt cie nie traktuje jak dziecko,tylko robisz błędy temu Ci linka poslalam o dojrzewaniu,2 miesiące to jest nic a nic za krótko temu ci napisalam zbyt pochopnie

Ale tego nie napisales wczesniej ze nic nie dawales

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W filtrze tylko matrix. Żadne dojrzewanie się nie rozpoczęło i jeszcze trochę potrwa zanim się rozpocznie. U mnie woda klarowala się miesiąc po skalę mr. Mam akwarium od pół roku i uważam że jeszcze nie jest w pełni stabilne.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Jak Ci doradzono, sypnij tam z garsc piasku z dojrzalego zbiornika, by "zaskoczyla" biologia...

Te wszystkie wklady, ktore tam masz, niewiele pomoga, wiec ja bym wyciagnal i dal czas systemowi, lejac tylko bakterie...

Jak Ci sie sprawuje Glamorca?...Zastanawialem sie nad 03...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Iceberg napisał:

Jak Ci sie sprawuje Glamorca?...Zastanawialem sie nad 03..

Co mogę powiedzieć po 2 dniach...miesza wodę bardzo ładnie przy 40% mocy. Nie widzę martwych stref. Plusem jest sterownik w zestawie. Nie wiem jaki masz baniak ale poczytaj o 03 nie ma zbyt dobrych opinii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PunkyStar już wiesz dlaczego masz usunąć adsorbery? - kilka osób doradza Ci to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie traktujemy.  Już piszę, co uważam, ale najpierw chciałam poznać odpowiedź na pytanie, czy wiesz, w jakim celu dodajesz te pochłaniacze.  

Nie robisz nic strasznego, jednak moim zdaniem nie ma to sensu.

Wegiel dajemy, kiedy cos się dzieje złego w już uruchomionym zbiorniku. Przelalo się z buteleczki, coś zdechlo, węgiel służy do odprowadzania ze zbiornika niektorych pierwiastkow czy związków chemicznych, których nie powinno tam być.  Wegiel nie usunie na przykład amoniaku czy fosforanow. Może się mylę, ale ja akurat tylko na takie "specjalne" okazje stosuje węgiel. Według mnie na ten moment jest zupełnie nieprzydatny. Matrix to mieszkanie dla bakterii, jest ok. Pochłaniacz fosforanow. Po co? 

Moim zdaniem on się przydaje w już zasiedlonym akwarium, kiedy podaż fosforanow jest większa, niż system daje rade je usuwać.  Gdybyś przenosiłam życie że zbiornika do zbiornika, ma to sens, aby złagodzić skutki powtórnego dojrzewania. Ale u Ciebie są tylko skały.  Akwa zalane 24h temu, na suchej skale, skąd miałyby się tam już wziąć fosforany i dla kogo miałyby być teraz szkodliwe? 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chwialek napisał:

@PunkyStar już wiesz dlaczego masz usunąć adsorbery? - kilka osób doradza Ci to samo.

Tak dziękuje za odpowiedzi, o to mi właśnie chodziło. Pytanie z innej beczki, mam matrixa w kosteczce jak go ładnie wypukam w solance to bez problemu mogę go wsadzić do filtra nowego ? czy jednak tracą te kamyczki jakieś właściwości ?

1 minutę temu, Nik@ napisał:

Wegiel dajemy, kiedy cos się dzieje złego w już uruchomionym zbiorniku. Przelalo się z buteleczki, coś zdechlo, węgiel służy do odprowadzania ze zbiornika niektorych pierwiastkow czy związków chemicznych, których nie powinno tam być.  Wegiel nie usunie na przykład amoniaku czy fosforanow. Może się mylę, ale ja skurat na takie okazje stosuje węgiel. Według mnie na ten moment jest zupełnie nieprzydatny. Matrix to mieszkanie dla bakterii, jest ok. Pochłaniacz fosforanow. Po co? 

Moim zdaniem on się przydaje w już zasiedlonym akwarium, kiedy podaż fosforanow jest większa, niż system daje rade je usuwać.  Gdybyś przenosiłam życie że zbiornika do zbiornika, ma to sens, aby złagodzić skutki powtórnego dojrzewania. Ale u Ciebie są tylko skały.  Akwa zalane 24h temu, na suchej skale, skąd miałyby się tam już wziąć fosforany i dla kogo miałyby być teraz szkodliwe? 

Dziękuje za wyjaśnienie :respect: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tracą - to tak jakbyś dał do baniaka kawałek żywej skały.

Tylko wyjmij już te adsorbery i nie utrudniaj startu systemu. Na początku nie ma ciśnienia na zerowe parametry... od czegoś ta biologia musi się rozpocząć, coś skonsumować, zbudować populację i później dożywiasz - zarybiasz, zasiedlasz... i walczysz o to by system przetrawił całość nadprodukcji pokarmu. Jeśli to nie wychodzi dajesz adsorbery jako wspomagacz.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z Waszych porad wywaliłem wszystkie absorbery. Kupiłem Pirugen. Teraz to wygląda tak Wata->Gąbka->Matrix->Pirugen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, PhunkyStar napisał:

Korzystając z Waszych porad wywaliłem wszystkie absorbery. Kupiłem Pirugen. Teraz to wygląda tak Wata->Gąbka->Matrix->Pirugen

Zobacz co napisalam :down:

 

21 godzin temu, @Beti napisał:

Piszesz ze przy pierwszym akwarium popełniłeś wiele błędów,ale jak to czytam to nic sie nie zmieniło,robisz wszystko zbyt pochopnie a dwa nie jesteś cierpliwy i to Cie zmyli ponownie.:(

Proponuje jeszcze purigen do filtra

a tak poważnie chętnie też się dowiem na zadane pytanie @Nik@które Ci zadala...

trzymajcie mnie,nie zrozumiałeś przekazu?@chwialek na koniec Ci napisał wyjmij wszystko,@Nik@ objaśniała Ci też wszystko co do czego jest i kiedy ma miec zastosowanie,po co ,na co i kiedy...itd

Purigen schowaj przyda sie na potem jeśli będzie potrzeba.

Napisalam co tam jeszcze nie dasz do filtra tylko purigenu brakowało,a ty to kupiłeś:smile_wink:

 

@PhunkyStar masz zalane akwarium i zostaw wszystko niech się kręci tak jak Ci napisal na koniec kolega @chwialek.

Pisz i pytaj ...

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.