Skocz do zawartości
Roman.P

Fotometry Hanna Instruments

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z wolnego czasu.:DPostanowiłem przyjrzeć się fotometrom Hanna.

Zamierzam ułatwić sobie życie i niektóre ze wskazaniem na wszystkie testy robić przy pomocy sąd z kontrolerami lub fotometrami. Przeglądając specyfikacje fotometrów rzuciły mi się w oko pewne ich parametry.

We wszystkich wykrywacz światła-sensor światłoczuły krzemowy.

Źródło światła-LED @ xyz nm.

To ostatnie wywołało chęć porównania fotometrów. I tak dla urządzeń mierzących

Żelazo 525 nm

Ph 610 nm

Ca 610 nm

Krzem 610 nm

Po4 525 nm

Jod 525 nm

Miedź 525 nm

Mangan 525 nm

Mg 525 nm

Twardość wapniowa 525 nm

itd

Pytanie które sobie zadałem to: czy muszę kupować wszystkie urządzenia, czy wystarczy zakupić do nich reagenty?

Mam tylko Hankę na Po4 i nie wiem jak wygląda cykl pomiarowy w innych fotometrach.

W tej mojej jest tak: włączenie, pomiar próbki wody z akwarium, pomiar próbki z reagentem z odliczaniem czasowym. I Wynik.

A jak to wygląda w innych fotometrach?

Proszę o wyjaśnienie i zapraszam do dyskusji


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę o hannie na kh

Tu jest to samo w klikaniu jak na po4.

 

Rożnica jest w odczycie, na po4 mierzy do 2.50 ppm i miga. Na kh mierzy w setkach i się dzieli przez 0.056 bodajże

Wynik pokaze 125 to dzielimy przez 0.056 i mamy kh 7.05

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raffy14 piszesz o dzieleniu a wynik mnożysz ;)
W klikaniu jest podobnie ale wg mnie hanna Kh nie musi uruchomić odliczania czasu aby wykazać wynik... przez długie przytrzymanie przycisku podczas C2 da się uruchomić odliczanie 2min. Tylko czy to odliczanie jakkolwiek wpływa na wynik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Sposób pomiaru jest taki sam. OK

Odczyt  na HI 713 jest w skali 0,00 i nie miga. Jest to bez żadnych przeliczników wynik Po4.

Czy Hanka na kh ma inną skalę?  Jeśli pomiar Hanką na Kh posiada taką samą skalę a wyświetlony wynik potrzebuje kilku działań matematycznych to chyba można obydwa parametry zmierzyć tym samym urządzeniem używając innych reagentów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - specjalnie dla Ciebie...

large.20190106_191412.jpg.430be6a24a3998

Lewa fiolka - Woda z baniaka + reagent na kh
środkowa fiolka - woda z baniaka
prawa fiolka woda z baniaka + reagent PO4

Zatem na szybko testy wody na prawidłowych reagentach - pomiar wyjątkowo robię na 2 różnych fiolkach (woda akwariowa -> woda z reagentem)

Wyniki prawidłowe hanny + prawidłowe reagenty...
large.20190106_191933.jpg.0c5e73dc4e3b9a

large.20190106_191741.jpg.3f0cb306c7d1f1

Oraz abstrakcyjny sposób pomiaru - o który pytasz...
Czyli hanna PO4 mierzy roztwór z reagentem KH


large.20190106_192312.jpg.5b553bf9f28d8d

oraz hanna HI755 mierzy wynik z reagentem PO4 i tu mamy odpowiedź - nie da się hanną kh zmierzyć po4 - na oryginalnych reagentach.
large.20190106_192247.jpg.3e43795b167305

 

reagent na kh jest nieco po terminie (jakieś 4 lata) ale myślę iż drastycznie nie wpływa na osiągany wynik... w takim porównaniu.

@Roman.P zadowalający wpis ? 

HI713 na reagencie Kh coś pokazuje w drugą stronę HI755 nie zmierzy wartości..
Jednostki pomiarowe - ppm w obydwu przypadkach.
Zakres pomiaru - trzeba by sprawdzić dokładnie w instrukcjach producenta.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No @chwialek świetny test,tez mi sie tak wydaje gdyby to było tak proste kupowało by sie tylko reagenty

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak się dzieje. O czym nie wiemy o parametrach urządzeń.

3 minuty temu, @Beti napisał:

gdyby to było tak proste kupowało by sie tylko reagenty

Dlatego wywołałem ten temat.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Roman.P napisał:

Dlaczego tak się dzieje. O czym nie wiemy o parametrach urządzeń.

Dlatego wywołałem ten temat.

Oprogramowanie, które mierzy podane światło interpretuje je dla różnych urządzeń różnie. Do tego dochodzi rozdzielczość, dokładność pomiarów.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Roman.P napisał:

Dlaczego tak się dzieje. O czym nie wiemy o parametrach urządzeń.

Dlatego wywołałem ten temat.

Właśnie super,teraz wszystko jasne


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - tak jak napisałem - trzeba by było sprawdzić zakres pomiarowy, poza tym te parametry co podałeś - to chyba długość fali źródła światła (emitera) a jest jeszcze odbiornik. Jak widzisz po kolorze fiolek - reagenty różnie zabarwiają roztwór. Odbiór fali przechodzącej przez próbkę też musi być w nich ważny.

Przepraszam, że nie posługuję się naukowym słownictwem, ale taka odpowiedź wydaje mi się sensowna.
Hanna PO4 na reagencie Kh coś tam zmierzyła... ciekawe co :) i czy powtarzalny rozjazd występuje...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były już robione testy na Po4 w Hance przy użyciu składników testów saliferta. Kolega @Raffy14 pisał że w przypadku testu na Kh trzeba wykonać jeszcze jakieś działania matematyczne. Byc może tu jest klucz dla innych testów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

@Raffy14 piszesz o dzieleniu a wynik mnożysz ;)

Chodziło mi o mnożenie, dziś nie jestem w sosie:ph34r: dzięki za poprawkę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reagent na kh nawet jak nie jest po terminie potrafi glupote pokazac np miale kh 16.00 i nie wiedzialem co jest grane myslalem ze hanka padla. Zaczalem od kupna nowego reagenta i nagle wszystko wrocilo do normy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roman.P napisał:

pisał że w przypadku testu na Kh trzeba wykonać jeszcze jakieś działania matematyczne. Byc może tu jest klucz dla innych testów.

Nie w tym rzecz. Hanka której większość używa (Hanna HI 755)  pokazuje nam zasadowość, dopiero po przeliczeniu mamy twardość węglanową. Stąd działanie matematyczne.

Hanna HI 772 pokazuje nam bezpośrednio w dKH.

Klucz leży w barwie po dodaniu reagenta i ustawieniu urządzenia w jakich wartościach ma pokazywać.

1 godzinę temu, chwialek napisał:

reagent na kh jest nieco po terminie (jakieś 4 lata) ale myślę iż drastycznie nie wpływa na osiągany wynik... w takim porównaniu.

 

W takim porównaniu nie ma znaczenia czy po terminie. Ale nawet przy końcu buteleczki pokazywał mi cuda. Przy porównaniu z nowym była różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2019 o 19:44, chwialek napisał:


Oraz abstrakcyjny sposób pomiaru - o który pytasz...
Czyli hanna PO4 mierzy roztwór z reagentem KH


large.20190106_192312.jpg.5b553bf9f28d8d

 

ciekaw jestem czy gdyby powtórzyć ten test kilka-kilkanaście razy (w inne dni) dałoby się wyliczyć stała liczbę, którą dzieląc/mnożąc odczyt wychodziłoby się na prawidłową wartość KH. mam te fotometry i mogę się w kilka niedziel tak pobawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.