Skocz do zawartości
Marcinekk

kalibrowanie refraktometru

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mi może pomóc skalibrować refraktometr AZ 8372? Posiadam płyn do kalibrowania.

 

20190311_202843.jpg


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzić wynik z refraktometrem cyfrowym. Wynik najpewniejszy, chociaż nie każdy ma do niego dostęp.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

następnym razem poświęć kila minut i sam poszukaj  - to nie takie trudne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcinekk napisał:

Czy ktoś mi może pomóc skalibrować refraktometr AZ 8372? Posiadam płyn do kalibrowania.

kchm, kchmm... Też kupiłeś to g...o? Współczuję. Ja ostatnio kupiłem w końcu normalny refraktometr optyczny i jeszcze bardziej się upewniłem, że zakup tego cyfrowego badziewia był pomyłką. Optyczny (świeżo skalibrowany) pokazał mi 37ppt, a ten cyfrowy - 27ppt. I już nawet nie chce mi się zastanawiać, czy elektrody zaśniedziały, czy może bateria już słaba...

Istotne jest to, że jest to czujnik przewodnościowy, czyli w zasadzie TDS, tylko inaczej wyskalowany. Więc to wcale nie jest refraktometr. Refraktometry cyfrowe to hanka i milwauke. A to to jest urządzenie do sprawdzenia rosołu, czy nie jest aby za słony. Co do kalibracji, to potrzebujesz "standardu", czyli roztworu NaCl o znanym stężeniu. W instrukcji jest chyba co i jak. Płyn do kalibracji refraktometrów nie koniecznie się nadaje, bo tam inne zjawisko fizyczne jest wykorzystywane.

Podsumowując, jak możesz, to zwróć cudo do sklepu i kup sobie normalny refraktometr (jeszcze CI pewnie coś zostanie na jakąś szczepkę czy flaszkę). Szkoda zdrowia Twojego i zwierzaków w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva oglądałem już ten film i nic z niego nie wynika. Do sklaibrowania kupiłem płyn saliferta powinno pokazać  35ppt Przy kalibrowaniu nie mogę przejść na migoczącą ikonkę  salt. Tak jest wskazane w instrukcji. Przechodzi  mi tylko na us

 

Edytowane przez Marcinekk (wyświetl historię edycji)

.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Marcinekk napisał:

kupiłem płyn saliferta

który jest do kalibrowania optycznych ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dla mnie jasne. Czeka mnie zakup nowego refraktometru. To mój pierwszy zakup refraktometru, poprzednio używałem spławika.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Marcinekk napisał:

 Przechodzi  mi tylko na us

i dokładnie to jest na filmie - to "cudo" kalibrujesz jak TDSa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

to "cudo" kalibrujesz jak TDSa

Bo to jest TDS, z dołożonym algorytmem dla roztworu NaCl i kompensacją temperatury. I to jeszcze "made in singapore". Wyszła ostatnio hanka tego typu, ale tam pewnie jakość zupełnie inna, cena też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Bo to jest TDS,

domyślam się

a jak woda nie ma na pewno 000 a pojemnik jest choć troszkę zabrudzony to wynik jest / może być przekłamany

dlatego kupiłem prosto z chin taki

b56c8da54849b371c23e034ddf64

sprawdziłem na RO i Salifertem i .. mam spokój już dłuuugi czas bo trzyma ustawienia bez żadnych poprawek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
44 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Bo to jest TDS, z dołożonym algorytmem dla roztworu NaCl i kompensacją temperatury. I to jeszcze "made in singapore". Wyszła ostatnio hanka tego typu, ale tam pewnie jakość zupełnie inna, cena też.

A czy nie da się tego skalibrować za pomocą roztworu wzorcowego? To znaczy nie chodzi mi o roztwór NaCl o odpowiedniej temperaturze tylko o roztwór wzorcowy który zrobimy sobie sami z wody i mieszanki soli. 

To znaczy nie żebym chciał tak robić. Bo ogólnie nie wiem po co bo sam oceniam od lat zasolenie na podstawie gęstości i wcale nie widzę powodu żeby to zmienić... Ogólnie automatyzacja i cyfryzacja daje często nowe możliwości ale po co przepłacać skoro zwykły "młotek" jest równie dobry i skuteczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile miliSimensów ma płyn kalibracyjny Saliferta, że się nie nadaje ? Słona woda to słona woda i wszystko powinno pokazać 35ppt. Inna sprawa, ze w teście Saliferta płynu jest zdecydowanie za mało by zanurzyć elektrody tego przyrządu. W jaki sposób robiłeś kalibrację tego przyrządu z użyciem Saliferta ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, silvia napisał:

dlatego kupiłem prosto z chin taki

No ja też, po doświadczeniach z elektrycznymi i spławikami, wróciłem na utarte szlaki i zakupiłem refraktometr optyczny. I już wiem, że to była baaaardzo dobra decyzja.

9 godzin temu, nanokaczor napisał:

A czy nie da się tego skalibrować za pomocą roztworu wzorcowego? To znaczy nie chodzi mi o roztwór NaCl o odpowiedniej temperaturze tylko o roztwór wzorcowy który zrobimy sobie sami z wody i mieszanki soli.

Pewnie się da. Tylko co warta będzie taka kalibracja, jeśli do przygotowania płynu użyjemy wagi kuchennej, jakiej pewnie większość osób używa do odważania soli na solankę? Co do spławików - są super jak masz sprawdzony i jak masz możliwość jednoznacznego zweryfikowania pomiarów od czasu do czasu. Problem największy mają początkujący, którym brakuje jeszcze doświadczenia i "wyczucia", i muszą w związku z tym bazować na w miarę dokładnych pomiarach parametrów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR wlałem 10ml płynu saliferta do pojemnika o małej pojemności i zanurzyłem całą końcówkę. Wynik jaki uzyskałem to 40 ppt.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz, co kupiłeś konkretnie ? Jaka firma/model ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pdz napisał:

co kupiłeś konkretnie ? Jaka firma/model ?

Ale chodzi Ci o refraktometr optyczny? H2Ocean w erybce.

Czy o ten elektroniczny? To dokładnie taki: https://reefshop.pl/pl/p/Elektroniczny-miernik-zasolenia-ppt-polecamy/7240

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ale chodzi Ci o refraktometr optyczny? H2Ocean w erybce.

Czy o ten elektroniczny? To dokładnie taki: https://reefshop.pl/pl/p/Elektroniczny-miernik-zasolenia-ppt-polecamy/7240

Ok, czyli masz dwa.

Gdybym chciał tylko jeden , to czy na jednym z nich można polegać ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pdz napisał:

Ok, czyli masz dwa.

Gdybym chciał tylko jeden , to czy na jednym z nich można polegać ?

Ten H2Ocean z plynem Saliferta 35ppt jest ok IMHO. Zreszta na RO tez mi pokazuje 0.  Nic więcej nie potrzebuję ;) Mam w sumie dwa takie h2ocean - z czego jeden lekko sie uszkodzil ale dalej po kalibracji wskazuje poprawnie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , czyli H2Ocean to ok. 220 pln , czy może patrząc w przyszłość MA887 , koszt ok. 480 ale nie ma i czy warto dopłacić ? Hanka bodajże HI96822 dla mnie już za drogi.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, pdz napisał:

Ok , czyli H2Ocean to ok. 220 pln , czy może patrząc w przyszłość MA887 , koszt ok. 480 ale nie ma i czy warto dopłacić ? Hanka bodajże HI96822 dla mnie już za drogi.

Możesz nawet chińczyka z allegro czy alliekspres, tak jak ma @silva. Po prostu od czasu do czasu sprawdzasz go na płynie seliferta i masz spokój. Ja wziąłem ten, bo po przejrzeniu opinii, tematów itd, chyba najmniej było na niego narzekań. Z chińczykiem jak z chińczykiem, możesz trafić dobrze, a możesz trafić szmelc. Założyłem, że niemcy przyklejając swoją metkę (nie łudzę się, że ten nie jest z chin), jakoś tam przynajmniej kontrolują jakość.

Refraktometr cyfrowy (markowy oczywiście) - jak kasa Cię nie ogranicza to czemu nie. Ale raczej jako kolejny przyrząd, nie rezygnował bym z optycznego. Osobiście wolał bym wydać tą kasę na korale, skoro optyczny zmierzy tak samo dobrze, a jego obsługa też jest raczej łatwa i szybka.

27 minut temu, VDR napisał:

Ten H2Ocean z plynem Saliferta 35ppt jest ok IMHO. Zreszta na RO tez mi pokazuje 0.

Dokładnie. Na RODI idealne 0, na salifercie idealne 35ppt.

41 minut temu, pdz napisał:

Ok, czyli masz dwa.

Mam jeszcze spławik AM, ten za 40zł. Ale polecam tylko refraktometr H2Ocean. Spławik to może jeszcze coś z niego będzie, jak w końcu ogarnę zasolenie u siebie i będę mógł stwierdzić, co spławik pokazuje (jaka jednostka, jaki błąd). Elektroniczny - badziew totalny. Jeszcze spróbuję kiedyś też go skalibrować (może jednak...), ale raczej pójdzie do reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, pdz napisał:

dla mnie już za drogi.

Teraz, Słony leszcz napisał:

Możesz nawet chińczyka z allegro czy alliekspres, tak jak ma @silva.

dokładnie  :)  kupiłem prosto od chińczyka bo na allegro są dokładnie te same  (tylko drożnej) - dałem jakieś +/-80zł  jak się sprawuje pisałem wyżej

jakiś czas temu był "bum" i kilka osób z forum tez kupowało z chin i sobie chwalili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H2Ocean mam od 10 lat, raz tylko go kalibrowałem, sprzęt godny polecenia. 


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc, wezmę H2Ocean lub chińczyka.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.