Skocz do zawartości
Sebastiano

Odczyt zasolenia refraktometrem.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie natury technicznej.

W refraktometrze , który nie dawno zakupiłem zrobiłem kalibrację płynem do kalibracji Salifert.

Refraktometr po kalibracji aktualnie wskazuje wg płynu idealnie 35 ppt.

wg której skali na tym refraktometrze  sprawdzać teraz zasolenie ?Pytam bo zasoliłem wg lewej skali tj. 1.025 ale kiedy równocześnie spojrzę na skalę prawą (ppt) to wskazuje 32 ppt a to wg mnie nie odpowiada 1,025.

Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze wskazuje. Zasolenie 35 PSU, to 1.0264 w Specivic Gravity i 1023.3 w skali Density

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz na skalę ppt. Jak ustawiłes na 35ppt na Salifercie i chcesz wodę 35ppt mieć w baniaku to solisz aż pokaże 35ppt. Jak chcesz 33ppt to na 33ppt. Raz na jakiś czas sprawdź czy nadal na Salifercie jest 35ppt

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.Tak właśnie pomyślałem , że skoro kalibrowałem wg  ppt to jednak mimo wszystko będę sprawdzał i ewentualnie solił wg ppt.

Niby to oczywiste ale jak to mówią, kto pyta , nie błądzi.A wszytko to z nudów:DSam wyszukuje sobie zagwózdki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Sebastiano napisał:

wg ppt

Ja to w ogóle nie rozumiem, po co ludzie sobie komplikują życie tym density lub sg, jak mają gotowy odczyt ppt (czyli właśnie zasolenie)? Jeszcze jak ktoś spławikiem mierzy..., ale to też pierwsze co powinien zrobić, to przeliczyć wynik na ppt.

Co do "lewej" skali w refraktometrze, to tak jak kolega wyżej pisał, tam jest SG, nie density. I tu pojawia się kolejny problem, bo różne refraktometry mają różne SG - różnica w temperaturach przyjętych do skalowania. Jeden ma SG 25/25, inny 4/20 czy 4/25. Większość osób jest zafiksowana na SG 25/25, gdzie właśnie 35ppt = 0.0264 sg 25/25. Takie SG jest najwygodniejsze do morskiego, ale wcale nie wszystkie przyrządy są tak wyskalowane (a wręcz duża szansa, że będzie właśnie SG 4/20, bo takie z kolei jest najbardziej rozpowszechnione w pomiarach laboratoryjnych i przemyśle). Dlatego najlepiej w ogóle zapomnieć, że tam po lewej jest jakaś skala oprócz jedynej słusznej ppt. Równie dobrze można by skalować refraktometr w mSv (przewodnością elektryczną też można pośrednio mierzyć zasolenie, tak samo jak pośrednio mierzy się je przez gęstość lub SG), tylko po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.