Skocz do zawartości
waldek123blau

Projekt budowy lamp LED 250W, 430W, 530W i 750W

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

niejedna dyskusja była o przewadze świąt ...

10 diod cree można spokojnie zastąpić ... 12 czy 14 PowerLed (o tej samej barwie) i masz praktycznie to samo

warunek - PowerLed nie są "totalnie no name"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, waldek123blau napisał:

Czyli z tej samej mocy diody uzyskasz w cree mniej światła. Proszę przykłady

No aż tak daleko bym nie szedł:-) Pewnie ktoś tam coś pomieszał w parametrach. A jeszcze inna sprawa, to że lumeny są zwodniczą jednostką. Ja najbardziej lubię, jak mam podaną moc światła w mW, ale to w opisach sklepowych rzadko, w dokumentacji czasem udaje się dokopać. Bo mnie nie interesuje, czy światło będzie dla oka jasne, ale jaką moc w wybranym przeze mnie paśmie dostarczę do akwarium. No ale to standardowy marketing, każdy chwali się zawsze tą większą liczbą, czyli dla białych - lumeny, dla niebieskich - mW mocy światła.

Dodatkowo, poruszyłeś temat istotny przy cree. O ile w cree jest mały wybór "kolorów" (biały ciepły, neutralny, zimny, niebieski, rb, czerwony, zielony, żółty... i pewnie wiele więcej się nie znajdzie powszechnie dostępnych), to jest masa przeróżnych typów, różnych "XP", "XE", "X2"... I tam niektóre typy są super, a inne całkiem przeciętne, natomiast wszystko automatycznie trafia do worka "CREE", a cena x3. I teraz jak nie zrobisz doktoratu z dokumentacji cree, to masz dużą szansę kupić przeciętne diody za wygórowane pieniądze.

1 minutę temu, silvia napisał:

niejedna dyskusja była o przewadze świąt ...

10 diod cree można spokojnie zastąpić ... 12 czy 14 PowerLed (o tej samej barwie) i masz praktycznie to samo

warunek - PowerLed nie są "totalnie no name"

No właśnie, trafnie podsumowane:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jakbym miał robić następną lampę to dla .. wygody :) bo moduły gotowe

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, silvia napisał:

jakbym miał robić następną lampę to dla .. wygody :) bo moduły gotowe

 

Dla wygody to można kupić gotową lampę i już. Niedawno zrobiłem lampę dla córki na4 kanałowych 20x Cree XP-E XPE modułach. I nie można mieć pełnej satysfakcji bo te moduły są zespolone z kilku ledów i jak jeden led się spali jest problem wymiany w warunkach domowych. Chińczycy robią takie podróby nie koniecznie solidnie. U mojej córki po 2 miesiącach 3 diody już nie świecą. Kolega Solek też kupił taki moduł z przepaloną diodą

A Power-ledy są tanie i bez problemów można je wymienić gdy coś im się stanie!

3.03.2018r  Solek w swoim wątku napisał:

"Poskladalem lampę tzn narazie podłączyłem jeden moduł na 2 kolejne czekam

Niestety jak to z chinczykami bywa jedna biała dioda nie świeci trzeba ja wymienić ogólnie sam moduł święci bardzo fajnie"

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dla mnie jednak trochę o to chodzi w DIY, żeby mieć pełna dowolność doboru led, ich ułożenia w lampie itd... Po to się człowiek grzebie w tych kabelkach, żeby wszystko było zgodnie z koncepcją własną, a nie jakiegoś Chińczyka. Wg mnie takie moduły najbardziej by się sprawdziły w takiej pół-komercyjnej, zarobkowej produkcji lamp na zamówienie. Oszczędziły by odrobinę wydatków i pracy, poprawiając finansową efektywność całego przedsięwzięcia. Ale w DIY "dla siebie" takie rzeczy nie są aż tak istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, R.I.P napisał:

Waldek ... szkoda twojej roboty.  Jeżeli użyjesz do budowy tych lamp diod powerled to nie oczekuj mega efektów.

Mam  wypaśną lampę diy na tych diodach i tak szybko jak zawisła tak szybko została zdjęta. Jeżeli lampa led to tylko  na diodach cree ... inne są jedynie atrapą diody w przypadku naszego hobby.

Do wyciągania kolorów , fluorescencji ok ... ale nie do wzrostu i życia korali.

Sam projekt jest ok ale zobaczysz że zmieniając z Ati na powerled będziesz miał zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego.

PK

Lampy oparte na Power-Ledach w akwariach SPS-owych sprawdzają się wyśmienicie! I są zbiorniki w których nikt nie miesza Led-ów z T5. Same Ledy wystarczą. Tylko trzeba dobrać moc do zbiornika i właściwą barwę światła a korale będą rosły jak głupie.Poniżej przykład:-  kolega Turek mieszkający w Niemczech ma same Power-Ledy w lampach i piękne SPS-y. Na drugim zdjęciu pokazuje lampę rozebraną. Na niemieckim forum opisał przeróbki lamp z zastosowaniem różnych barw Power-Ledów. Myślę że Twoja lampa "wypaśna" jest nie odpowiednia do Twojego akwarium dlatego SPS-y nie rosły.

Power-Ledy.jpg

 

power-ld.jpg

Nad jego akwarium wisi 7 szt lamp LED po 234W każda czyli razem 1638W

Zastosował sporo Led-ów Ultrafioletowych i Aktynicznych - stąd ta lekko fioletowa poświata. Koralom takie światło pasuje. Lampy wiszą już 12 miesięcy w tej konfiguracji Ledów.

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, waldek123blau napisał:

Różnica między cree a power-ledem jest tylko w  Strumieniu świetlnym i cenie:  bo np 3W dioda Cree 6500k daje 193,41 lm a dioda 3W 6500k Power-Led świeci  240-260 lm Czyli z tej samej mocy diody uzyskasz w cree mniej światła. Nawet CRI (współczynnik oddawania barw)  jest na korzyść diody power-led Proszę przykłady:

 

z diody cree 6500k uzyskujesz minimum 139 lm z 1 wata a power led 240-260 z całych 3 watów więc różnica jest dosyć znaczna na korzyść cree

https://www.maritex.com.pl/led/diody_mocy_led_cree/cree_reg_xp-g/cree_reg_xp-g/xpgwht-l1-0000-00h51-2t0r5.html

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te lampy ze zdjęcia to raczej nie DIY tylko  oprawy firmy Orphec  model Atlantic V4 - bardzo porządne i dość drogie lampy LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Sygen napisał:

uzyskujesz minimum 139 lm z 1 wata

No nie dokładnie tak jest, jak piszesz. Uzyskujesz może te 139 lumentów, ale z PIERWSZEGO wata, tzn przy zasilaniu diody prądem 350mA, i to jeszcze w temperaturze 25 stopni. Jak dasz 1A, to nie będziesz miał 3x139 lumenów, bo sprawność diody mocno spadnie, tylko 2,5 x 139 lunetów (oczywiście, zakładając temperaturę 25 stopni nadal).

image.png.3ed202ac0b576171893fc30cac4d63f5.png

Bo temperatura tez wpływa na sprawność (uwaga, temperatura złącza w diodzie, a nie temperatura lampy)

image.png.f7b1e9d121c24e0ee685ddaff4a7746c.png

W sumie, jak się to wszystko uwzględni, to wyjdzie że wynik CREE wcale nie powala.

CREE przy prądzie 700mA da Ci 1.9 (wg wykresu pierwszego) x 139 = 264,1 lumenów (już pomijając nawet wpływ temperatury)

Power led przy tym samy prądzie da Ci 240-260 lumenów

To gdzie tu ta ogromna różnica?

A, i trzeba pamiętać, że dioda "3W" pobiera w praktyce ok 2.5W tylko. Wchodzi, że realnie i power led, i CREE ma da ok 100 lumenów z wata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam ci proste pytanie - czy mialeś kiedykolwiek styczność z lampą na diodach cree?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, R.I.P napisał:

Zadam ci proste pytanie - czy mialeś kiedykolwiek styczność z lampą na diodach cree?

A jaki to ma związek z umiejętnością czytania dokumentacji czy rozumieniem podstawowych faktów fizycznych? Jeśli nie liczyć latarek kieszonkowych, to nie, i co z tego? Kiły też nie miałem, co nie znaczy, że nie wiem skąd się bierze i jakie ma objawy. Właśnie w tym rzecz, żeby nie przyjmować wszystkiego na wiarę, zakładać że jak droższe to na pewno lepsze. No właśnie, w czym konkretnie lepsze są te cree? Wydajność już przerobiliśmy. Nierośnięcie spsów pod power ledami też było. Jeszcze jakieś hipotezy?

A poza tym, temat nie o cree, tylko o nowych lampach (na power ledach) kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Sygen napisał:

z diody cree 6500k uzyskujesz minimum  139 lm z 1 wata

a power led 240-260 z całych 3 watów

minimum ? :P  i z której dokładnie ? bo Cree "taka" a Cree "siaka" to czasem spora różnica

a jak porównujesz wata do wata to wygląda "ciut inaczej"

o proszę pierwsza z brzegu 1W 6500K (episatar)

https://allegro.pl/oferta/dioda-led-1w-zimna-6000-6500k-35mil-epistar-6665232906

Moc katalogowa 1W

Moc znamionowa 1.1W

Napięcie zasilania  VF = 3.0 - 3.4V

Napięcie zasilania dla T=25°C   3.2V

Prąd maksymalny IF = 350mA

Prąd maksymalny Ipp = 500mA

Pasmo 6000 - 6500K

Temperatura barwowa (dane pomiarowe) CCT = 6479K

Sprawność 110 - 130LM

Współczynnik oddawania barw CRI (dane pomiarowe)  89

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

minimum ? :P  i z której dokładnie ? bo Cree "taka" a Cree "siaka" to czasem spora różnica

a jak porównujesz wata do wata to wygląda "ciut inaczej"

o proszę pierwsza z brzegu 1W 6500K (episatar)

https://allegro.pl/oferta/dioda-led-1w-zimna-6000-6500k-35mil-epistar-6665232906

Moc katalogowa 1W

Moc znamionowa 1.1W

Napięcie zasilania  VF = 3.0 - 3.4V

Napięcie zasilania dla T=25°C   3.2V

Prąd maksymalny IF = 350mA

Prąd maksymalny Ipp = 500mA

Pasmo 6000 - 6500K

Temperatura barwowa (dane pomiarowe) CCT = 6479K

Sprawność 110 - 130LM

Współczynnik oddawania barw CRI (dane pomiarowe)  89

 

 

no dałem linka wyżej widziałeś czy nie czytasz dokładnie 139 lm z 350ma więc ty dałeś też z 350 więc power led chyba różnica spora tak czy nie?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Ura napisał:

Te lampy ze zdjęcia to raczej nie DIY tylko  oprawy firmy Orphec  model Atlantic V4 - bardzo porządne i dość drogie lampy LED.

Te lampy ze zdjęcia już są Diy bo właściciel je poprzerabiał czyli wymienił diody

1 minutę temu, Sygen napisał:

no dałem linka wyżej widziałeś czy nie czytasz dokładnie 139 lm z 350ma więc ty dałeś też z 350 więc power led chyba różnica spora tak czy nie?

I co z tego że jest różnica? wystarczy zrobić lampę na Power- ledach o wyższej mocy i się wyrówna.

20 godzin temu, R.I.P napisał:

Mam  wypaśną lampę diy na tych diodach i tak szybko jak zawisła tak szybko została zdjęta. Jeżeli lampa led to tylko  na diodach cree ... inne są jedynie atrapą diody w przypadku naszego hobby.

Z ciekawości ile watów ma ta Twoja wypaśna lampa?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, waldek123blau napisał:

Te lampy ze zdjęcia już są Diy bo właściciel je poprzerabiał czyli wymienił diody

I co z tego że jest różnica? wystarczy zrobić lampę na Power- ledach o wyższej mocy i się wyrówna.

Przerabiałem trochę power ledów i według mnie to kiepskie diody albo przepalają się bańki albo się topią albo żółkną i co chwilę spalona dioda.Napiszę również że nie jechałem ich na maxa bo zaraz wszyscy mi tutaj wytkną tylko na 600mA 3 watowe.Jest mnóstwo tematów na tym forum o przepalających się diodach power ledów w lampach diy i firmowych,jakoś o cree nie czytałem.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sygen napisał:

chyba różnica spora

139 vs. 130, całe 9 lumenów, czyli jakieś 7%:-) Zakładając oczywiście, że cree jest chłodzona do 25 stopni;-)

Za to ja się porówna cenę (8.86 vs. 1.20)... ups, ponad 700% droższe okazują się CREE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sygen napisał:

Przerabiałem trochę power ledów i według mnie to kiepskie diody albo przepalają się bańki albo się topią albo żółkną i co chwilę spalona dioda

Dioda power-led diodzie power-led nie równa to tak samo jak z iphonem i chińską podróbką!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sygen napisał:

albo przepalają się bańki albo się topią albo żółkną i co chwilę spalona dioda

Ale 7x możesz wymieniać, i jeszcze do przodu będziesz:-) Albo od razu dać np 2x więcej diód i zasilić prądem 300mA, a wtedy będą świeciły i świeciły.

Inna sprawa, że u mnie już kilka miesięcy świecą power ledy i jeszcze żadna się nie spaliła. Jedyne straty to chyba za dwie, które przegrzałem w czasie lutowania.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

139 vs. 130, całe 9 lumenów, czyli jakieś 7%:-) Zakładając oczywiście, że cree jest chłodzona do 25 stopni;-)

Za to ja się porówna cenę (8.86 vs. 1.20)... ups, ponad 700% droższe okazują się CREE.

Tylko że dioda cree wytrzyma z 10 lat a tem badziew kilka lat.Druga sprawa to ciekawe czemu z tych rewelacyjnych power ledów nie korzystają cenione się marki lamp led do morskiego,przecież to taniocha i lepsze od cree he dobre


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym akwarium miałem lampy Aqua Medic na power-ledach. Nigdy nie miałem żadnej spalonej. U mnie wisiały używane przez 7 miesięcy - sprzedałem je i  dalej świecą bezawaryjnie

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ale 7x możesz wymieniać, i jeszcze do przodu będziesz:-) Albo od razu dać np 2x więcej diód i zasilić prądem 300mA, a wtedy będą świeciły i świeciły.

jasne 300 też próbowałem i nigdy więcej,nawet potrafiły jaką rdzę mieć na sobie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sygen napisał:

Tylko że dioda cree wytrzyma z 10 lat

A sprawdziłeś to faktycznie, że wytrzyma?

1 minutę temu, Sygen napisał:

czemu z tych rewelacyjnych power ledów nie korzystają cenione się marki

Bo to pijarowo lepiej wygląda, jak się napisze, że są diody cree. A wszystko może i w tej samej fabryce w chinach robione. Poza tym, to Ty za to płacisz, to czemu ma się producent szczypać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sygen napisał:

jasne 300 też próbowałem i nigdy więcej,nawet potrafiły jaką rdzę mieć na sobie

Bo kupowałeś najtańsze diody.

Wracając do tematu BUDUJE TRZY LAMPY NA POWER LEDACH po 342W  oprócz lamp ledowych będą po 2 świetlówki metrowe T5 na każdej lampie. To już postanowione!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, waldek123blau napisał:

Bo kupowałeś najtańsze diody.

no jasne z diodami mam do czynienia od 2012 roku i jadę po taniości jak piszesz bo nie pomyślałem aby kupić lepsze a nawet napiszę kupowałem najlepsze power ledy  nigdy więcej

29 minut temu, Słony leszcz napisał:

A sprawdziłeś to faktycznie, że wytrzyma?

Bo to pijarowo lepiej wygląda, jak się napisze, że są diody cree. A wszystko może i w tej samej fabryce w chinach robione. Poza tym, to Ty za to płacisz, to czemu ma się producent szczypać?

sam mam osobiście od 2012 i świecą ,to czemu dobry producent nie zrobił z power ledów  jak to piszesz kilkanaście razy tańszych diodach lampę przecież zarobiłby krocie bo takie tanie i wypasione były by po max 1000 zł a nie po 4000 do 7 tyś na cree

39 minut temu, Słony leszcz napisał:

139 vs. 130, całe 9 lumenów, czyli jakieś 7%:-) Zakładając oczywiście, że cree jest chłodzona do 25 stopni;-)

Za to ja się porówna cenę (8.86 vs. 1.20)... ups, ponad 700% droższe okazują się CREE.

i nie 9 tylko 47

https://www.cree.com/led-components/products/xlamp-leds-discrete/xlamp-xp-e

jeśli chcemy iść dalej to 178 lm/w a 629lm z 5 wat więc chyba jest ta różnica czy nadal nie widzisz

https://www.cree.com/led-components/products/xlamp-leds-discrete/xlamp-xt-e-white

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Sygen napisał:

to czemu dobry producent nie zrobił z power ledów  jak to piszesz kilkanaście razy tańszych diodach lampę przecież zarobiłby krocie bo takie tanie i wypasione były by po max 1000 zł a nie po 4000 do 7 tyś na cree

Przecież już zamieściłem wyżej fotki lampy na 5w power-ledach o takich:

https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-5w-bridgelux-royal-blue-450nm-7687463465

A poniżej masz opis i pomiary takiej lampy:

https://pl.orphek.com/atlantik-v4-gen2-fully-reviewed-by-danireef/

Dopiero nowy typ tych lamp oznaczony napisem (Gen 2) czyli druga generacja jest zbudowany na diodach cree dwu i więcej rdzeniowych te starsze były na diodach power-led

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.