Jump to content
Słony leszcz

pustelnik nie zmienia muszli

Recommended Posts

Panie i panowie, jak w temacie. Od ponad roku mam kraba calcinus laevimanus. Regularnie przychodzi wylinki, a kompletnie nie jest zainteresowany zmianą muszli. Nawrzucałem mu różnych, większych, mniejszych, wszystkie wydawało by się idealne, lekkie, przestronne (z babylonii). Jest też kilka po ślimakach padłych. A on nic. Ludzie piszą, że im krab ślimaki wyciąga z domków.... a tu nic. Czy to normalne? Może krab przez rok nie potrzebować zmiany? Czy może muszle mu mogą nie pasować i powinienem innych poszukać? Mogą być aż tak wybredne kraby, że np tylko z konkretnego ślimaka muszle akceptować? Ten mój obecnie nosi coś jakby muszlę z nerita, taką prążkowana, brązowo -białą. Może śmieszne pytanie, ale u mnie każdy zwierzak policzony i w miarę możliwości dążę do tego, żeby było mu dobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli przechodzi normalnie wylinki, to bym się nie przejmował, bo jak nie zmienia a mimo to  rośnie, to znaczy że mieści się w starej. Kiedyś u mnie krab dwa razy zmieniał muszlę i dwa razy wracał do starej. Raz się zaprałem i widząc że interesuje się muszlą, przez dwie godziny czekałem na ten moment zmiany. Trzeba przyznać, że robił to błyskawicznie. Tak na marginesie, komicznie wyglądał "na golasa", bez chałupy. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Ironista napisał:

Jeśli przechodzi normalnie wylinki, to bym się nie przejmował

No nie ukrywam, że taka odpowiedź mnie cieszy:-) Właściwe pytanie brzmi: czy upodobania "estetyczne" mogą być na tyle silne u kraba, że będzie się gniótł z zbyt malej muszli, mając dostępne większe, ale nie trafiające w "gust"? Bo wiesz, jak się uprę, to mu znajdę taką samą muszle jak ma obecnie, tylko większą. Ale czy ma to sens?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Właściwe pytanie brzmi: czy upodobania "estetyczne" mogą być na tyle silne u kraba, że będzie się gniótł z zbyt malej muszli, mając dostępne większe, ale nie trafiające w "gust"? Bo wiesz, jak się uprę, to mu znajdę taką samą muszle jak ma obecnie, tylko większą. Ale czy ma to sens?

Odpowiedź brzmi: nie tyle upodobania estetyczne, co informacje przekazane osobnikowi przez mamusię i tatusia. Jeżeli w miejscu gdzie żyła jego rodzina od pokoleń występuje konkretny typ ślimaków, z których pozyskują muszle, to może się zdarzyć, że krab będzie szukał tej konkretnej, bo tak mu nakazali rodzice w kodzie genetycznym. Z drugiej strony mamy kwestie dostosowania się do warunków bytowania. Gdzieś tam widziałem w jakimś dokumencie, jak kraby miały domki z plastikowych śmieci zalegających oceany. Wszystko pewnie zależy od konkretnego egzemplarza. Jak będzie tradycjonalista, to będzie szukał konkretnej muszli, a jak nie, to wlezie byle gdzie, byle to było komfortowe i zapewniało mu bezpieczne schronienie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że mu w niej dobrze dlatego nie zmienia. Mój Paguristes cadenati zmienił muszlę po 2 wylince na sporo większą i od innego rodzaju ślimaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dwa Halloween i od 3 lat nie zmieniły muszli, choć w akwarium leżą większe. U wujka po 2 dniach od wpuszczenia zabił dwa ślimaki i zmienił muszę. Chyba zależy od osobnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój przez przypadek dostał się do zbiornika, złapał ślimaka i zabrał mu domek, później gonił drugiego to go wyeksmitowałem do sumpa, zorganizowałem różnych muszli i z powrotem do zbiornika, znalazł inną i teraz chodzi w nowej muszli.


.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie znowu przejawia jakies dziwne upodobania co do nowego lokum. Kraba mam od tygodnia. Wrzucilem kilka muszelek roznych rozmiarow, ale wszystkie wieksze od tego ktory posiadal w chwili zakupu. Na drugi dzien patrze a on smiga juz w nowej muszli. O dziwo wybral najwieksza taka dwa razy wieksza od starej muszli. Przekomicznie to wyglada bo jest zdecydowanie przeskalowana do jego wymiarow. Co chwile sie wywraca i nie moze przewrocic na bok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalnie, chyba krab zerkał w ekran, bo przed chwilą spojrzałem, a on w nowej muszli siedzi. I to właśnie takiej mega wielkiej (ostatnio w akcie desperacji wrzuciłem taką 2x, albo i 3x razy większą niż obecna). Chyba ta wyższa temperatura tak na niego podziałała...

1 - stara muszla

2 - nowa

image.png.d977b12d2017a5096d38ba9d3c8d1614.png

Że też przegapiłem przeprowadzkę...:-(

Aktualizacja na żywo:-) Widzę, że krab jednak zrozumiał, że przesadził i kombinuje, jakby tu wrócić do starego domku. Niestety, kręcąc się przy akwarium trochę go stresuję i mu przeszkadzam. Ale też nie chciałbym tym razem przegapić przeprowadzki. O właśnie, kolejne podejście...

To jeszcze jedna aktualizacja. O dziwo, muszla chyba jednak podpasowała. Myślał, myślał, aż w końcu wdrapał się w tej ogromniastej muszli na skałę. To chyba już tak zostanie. Na razie skubie glony.

Edited by Słony leszcz (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.