Skocz do zawartości
Jukos

Popełniłem rollemata

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Jukos napisał:

2dce6493e8b6c0cfc3115c1a4c8225f6.jpg

Przekładnie to można by jak koło młyńskie napędzić wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chyba nawet produkuje takiego rollermata napędzanego z rury, tylko nie wiem jak tam jest rozwiązany czujnik poziomu, pewnie jaki pływa i zapadka.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Radek-sl napisał:

Ktoś chyba nawet produkuje takiego rollermata napędzanego z rury, tylko nie wiem jak tam jest rozwiązany czujnik poziomu, pewnie jaki pływa i zapadka.

Mnie się nawet wydaje,  że taki był pierwowzór rollermata, czyli wielgachne filtry do obsługi zbiorników hodowlanych dla różnych koi itp... Pływak i zapadka nie potrzebne, po prostu kierujesz przelew/rewizję filtra na to "koło młyńskie" i już. Woda się podnosi -> zaczyna się przelewać rewizją -> napędza koło -> włóknina się przesuwa -> poziom wody spada -> woda przestaje napędzać koło -> włóknina przestaje się przewijać. Proste jak budowa cepa, ale chyba byłby problem ze skalą. Z resztą sam nie wiem. Może to celowa polityka producentów - skomplikować konstrukcję, "umagicznić" ją, żeby można było więcej kasy wyciągnąć od klienta... Kto by zapłacił tysiąc za urządzenie bez grama elektroniki, same trybiki, zapadki, kółka...?

Ale, mam inne pytanie do kolegów-konstruktorów. Obaj (w sensie @Paragon i @Jukos) macie jakiś układ elektroniczny do sterowania. A czy nie dałoby się bez tego? Tzn tylko pływak-wyłącznik uruchamiający silnik z przekładnią? No ja wiem, że wtedy nie bylo by bajerów typu licznik zużytej włókniny, ale czy takie proste rozwiązanie nie było by bardziej niezawodne, a przy okazji - tańsze? Żeby nie było, absolutnie nie krytykuję waszych projektów, dla mnie bomba to co zrobiliście, a pytanie to tylko ciekawość i takie luźne myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

do sterowania wystarczy prosty przekaźnika i 1 pływak, dla bajeru może być przekaźnik z opóźnieniem co by po każdym uruchomieniu odliczał czas i zabezpieczał przed zawieszeniem pływaka, moze być bardzie j rozbudowany o dodatkowe moduły z np: autodolewki:

ps: możesz zaadoptować praktycznie każdą dolewkę tylko odwracasz pływaki aby działała odwrotnie do autodolewki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że można uprościć ten filtr do poziomu budowy cepa, ale skoro można dodać trochę "bajerów" to czemu nie. I wcale nie chodzi tutaj o podniesienie ceny rozwiązania.

Sterownik pozwala na trochę więcej niż tylko uruchamianie silnika w momencie podniesienia pływaka to dlaczego tegonie wykorzystać.

Alarm jeżeli pływak się z takich czy innych powodów nie opuści, możliwość zrobienia pauzy kiedy zatrzymasz obieg, przewijanie przód - tył czy choćby pełna kontrola nad samą pracą silnika. O liczniku nie wspomnę bo była już tutaj nad tym dyskusja [emoji4]

Oczywiście zawsze może być pytanie po co te "bajery" ale czy sam roller nie jest bajerem? przecież można stosować zwykłą włókninę czy skarpetę w komorze sumpa [emoji6]

Powiem tak - konstrukcję praktycznie przy każdym nowym filtrze delikatnie zmieniam i nie chodzi tylko o body ale również o sterownik. Daje mi to wielką frajdę a przy okazji za każdym razem rozwiązanie jest dopieszczane [emoji4]

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon trzy dni temu skończyła się włóknina dziś dopiero nawinąłem w wodzie zrobił się syf filterek cały czas działa [emoji39][emoji39]polecam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, cezarreefmax napisał:

Paragon trzy dni temu skończyła się włóknina dziś dopiero nawinąłem w wodzie zrobił się syf filterek cały czas działa emoji39.pngemoji39.pngpolecam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hehe spoko czyli masz porównanie jak by było jak by nie było :P , fajnie że działa ogólnie przynajmniej moim zdaniem głównym problemem/wadą tego filtra jest elektronika przydało by się dobre arduinio od maga, ale nie wiem czy chce mi się w to bawić to raz a dwa że on też chyba nie ma czasu bo nie idzie się z nim dobrze skomunikować :P

ps: ile poszło Ci włókniny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe pół rolki będę po nowym roku zamawiał z Niemiec jakoś to działa [emoji3][emoji106]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

zagadaj z Michałem @katani on zamówił ostatnio z Genesis tą Evo Flow i  testuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

pamiętam :P , ta słaba to która wersja Evo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hehe, Michał zamówił na pewno EVO Flow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna była cieniutka i się wyciągała kurczę będę miał problem ta była dobra która mi przysłałeś z filtrem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie widzę większej różnicy. Ta Evo nie wygląda ani na lepszą, ani na gorszą.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a teraz z innej beczki - czyli koszty, zrobiono mi dzisiaj wycenę wszystkich elementów z plexi i na dwa rollermaty koszt to 1000,00 plus silniki zębatki pręty plexi itp. szacuje koszt jednego rollermata na jakies 800-900 PLN, clarisea5000 kosztuje 1500 , hmmm czy jest sens zawracac sobie dupsko rzeźbieniem?

 

Tyle że Sk5000 ma przepustowośc 5000l/h, a ja mam pompe 20000 l/h więc przelewam około 15-18000 l/h przez system

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Radek-sl napisał:
Panowie, a teraz z innej beczki - czyli koszty, zrobiono mi dzisiaj wycenę wszystkich elementów z plexi i na dwa rollermaty koszt to 1000,00 plus silniki zębatki pręty plexi itp. szacuje koszt jednego rollermata na jakies 800-900 PLN, clarisea5000 kosztuje 1500 , hmmm czy jest sens zawracac sobie dupsko rzeźbieniem?
 
Tyle że Sk5000 ma przepustowośc 5000l/h, a ja mam pompe 20000 l/h więc przelewam około 15-18000 l/h przez system

strasznie drogo Ci wyszło.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon robi fajny temat pompa Jebao 12000 pełny przepływ spoko daje radę bez żadnego omijania

Ten z bubble mało nawiniętej włókniny trzeba często nawijać mi nawinięta starcza na bardzo długo średnio zapominam jak nawinę rolkę [emoji3]pozdrawiam paragona [emoji106]

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No drogo , ale może dlatego że znalazłem drogiego wykonawcę plexi.(nie szukaem zbyt głeboko), sam rollermat dokończę skoro już zacząłem, tymbardziej że dokladnie dopasowałem go sobie do sumpa.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajny sklep z włókninami, jakby kogoś interesowało w Niemczech.

Jest w nim duży wybór włóknin i nie tylko o różnej gramaturze .

Niedługo będę testował , bo zamówiłem na próbę włókniny o gramaturze 30-40 g/m2.

  Takie zamówiłem :

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/2224/vliesrolle-allround-300-30cm-x-100m?c=70

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/2223/superclear-vliesrolle-300-30cm-x-100m?c=70

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/5084/vliesrolle-supereconomy-50cm-x-200m?c=117

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, Krzysiek K. napisał:

Znalazłem fajny sklep z włókninami, jakby kogoś interesowało w Niemczech.

Jest w nim duży wybór włóknin i nie tylko o różnej gramaturze .

Niedługo będę testował , bo zamówiłem na próbę włókniny o gramaturze 30-40 g/m2.

  Takie zamówiłem :

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/2224/vliesrolle-allround-300-30cm-x-100m?c=70

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/2223/superclear-vliesrolle-300-30cm-x-100m?c=70

https://www.japankoi-shop.de/teich/filtertechnik/filtermedien/vliesstoffe/5084/vliesrolle-supereconomy-50cm-x-200m?c=117

testuj i daj znać ogólnie ważne jak nie najważniejsze jak już będzie działać to jak jest z naciąganiem wody przez włókninę, teichpoint nie naciąga dzieki czemu nie wali potem jak z .....

jak będzie naciągała to zaraz będzie smród :/

 

11 godzin temu, cezarreefmax napisał:

Paragon robi fajny temat pompa Jebao 12000 pełny przepływ spoko daje radę bez żadnego omijania

Ten z bubble mało nawiniętej włókniny trzeba często nawijać mi nawinięta starcza na bardzo długo średnio zapominam jak nawinę rolkę emoji3.pngpozdrawiam paragona emoji106.png

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalkdodaj pliki... Kliknij, aby wybrać pliki

 

hehe hej nom filtr jak filtr nie każdemu musi się podobać ale dzięki za docenienie mojej pracy :) , również pozdrawiam  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paragon napisał:

testuj i daj znać ogólnie ważne jak nie najważniejsze jak już będzie działać to jak jest z naciąganiem wody przez włókninę, teichpoint nie naciąga dzieki czemu nie wali potem jak z .....

jak będzie naciągała to zaraz będzie smród :/

Tą włókninę z Teichpoint cały czas używam ,będę miał przynajmniej porównanie co i jak... .Oczywiście, jak przetestuje tą nową to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.