Skocz do zawartości
atk

Odpieniacz - ustawienie i wiedza początkowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Przeszukałem trochę artykułów w sieci i znane są mi podstawy teorii odpieniania na sucho oraz na mokro, różnice etc... Jednak teoria to jedno a zderzenie z rzeczywistością to drugie... :(

Stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego odpieniacza nyos quantum 160 :) i zaskoczył mnie temat regulacji. 

W praktyce poza wysokością wody w odpieniaczu, która powinna wg instrukcji wynosić 21cm mamy dwie regulacje:

- otwarcie / zamknięcie wypływu wody z tylu

- otwarcie / zamknięcie dopływu powietrza 

Generalnie tak funkcjonuje chyba każdy odpieniacz ;)

Przyznam że szukałem i nie znalazłem jakie jest optymalne ustawienie tych dwóch parametrów :(

Czy jest gdzieś jakas prosta instrukcja, poradnik ja to sensownie ustawić? 

Oraz dodatkowo jak powinno być ustawione przy starcie / dojrzewaniu zbiornika? 

Z góry dziękować za wszelkie info :)

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam odpieniacz Buble Magus 3.5 .Od startu pracuje cały czas . Ustawiony jest na suchą pianę. W sumpie jest na głęgokości ok 20 cm. Generalnie kubek czyszczę co 3 tygodnie . Ustawiałem go metodą prób. Pracuje tak już ponad rok bez problemu. Myślę że musisz ustawić wg. instrukcji i obserwować. Jak będzie przelewać to go skręć trochę. Myślę, że większość działa podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się orientuje, to wydajność odpieniacza jest tym większa im:

- bąbelki powietrza są mniejsze - wtedy powierzchnia łączna granicy woda-powietrze jest większa

- bąbeli powietrza mają dłuższy kontakt z wodą - czyli im dłużej płyna bez zapatnięcia się - wtedy mają większą szansę na przyciągnięcie zanieczyszczeń

- bardziejwypełniaja komorę reakcyjną w odpieniaczu - wtedy powierzchnia reakcji jest większa.

Powietrza nie powinno sie regulować (chociaz sam miałem odpieniacz który miał zaworek na wlocie powietrza), bo pompa powinna być optymalnie dobrana i ustawiona tak, aby przy nominalne pracy pobierać odpowiednia ilość powietrza i wody. Jeśli jednego albo drugiego bedzie za duzo, to wydajnosc odpeinaicza spada.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Twój Odpieniacz ma chyba nieregulowaną pompę, zakładam, że jest zatem dobrze dobrana. Teraz najprościej ustawić poziom górny pęcherzyków (tak 4min po uruchomieniu ponownym) tuż poniżej kołnierza kubka. Zwykle to dostateczna wysokość by nie przelewał piany.

Przy dojrzewaniu jak nie ma ryb i ładujesz bakterie to zdjąłbym kubek by tylko natleniał. Zależy od fazy w której jesteś i czy rozumiesz po co Ci Odpieniacz ;).

Powodzenia, ja swój Deltec 600i ustawiłem dobrze dopiero po 6 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.