Skocz do zawartości
Pawkuu

Akwarium NP z Makroglonami

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mowie, że to niemożliwe ale to nie jest naturalne połączenie. Zwłaszcza w tak małym zbiorniku

Ostatnio próbowałem łączyć makroglony z normalnymi koralami. Problem w tym, że trzeba utrzymywać nutrienty w wąskim zakresie. Za duzo NO3 i PO4 - makroglony będą się panoszyć jak głupie, a usunięcie ze skały jest bardzo trudne. Z kolei za małe NO3 i PO4 spowoduje rozpuszczanie glonów - choć w przypadku korali NP o zamałe nutrienty bym się nie martwił.

Uprzedzam natomiast, że korale NP wymagaja poświecenia im sporo czasu. Codzienne karmienie tubek i innych LPSów NP to spore zobowiązanie. Zwłaszcza w obecności ryb i krewetek. A co w przypadku urlopu? 

Rozważ równolegle intensywną hodowlę wrotków i fito. Codzienne dolewanie na pewno pomoże, a żywy pokarm mniej zanieczyszcza wodę.

Odpieniacz włączałbym okresowo np 1h dziennie przed karmieniem. 

Przydałoby się zrobic strefy nokturnalne, np w postaci podwójnego dna tak, żeby ryby nie mogły sie tam dostać.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Tester napisał:

 

Przydałoby się zrobic strefy nokturnalne, np w postaci podwójnego dna tak, żeby ryby nie mogły sie tam dostać.

Możesz coś więcej?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docinasz  akryl z rantami dookoła i stawiasz na dnie na dystanserach powiedzmy 1-2cm. Płyta jest krótsza od długości akwarium o kilka centymetrów, więc po bokach masz szczeliny około 2cm. Dopiero na tej płycie sypiesz piasek i ustawiasz skałę. W ten sposób uzyskujesz cryptic zone prawie na całej powierzchni akwarium. Po kilku tygodniach w tej strefie masz bogate życie, które wyjada resztki pokarmowe. Podobnie jak w sumpie pod odpieniaczem.

Jest tam swobodny przepływ wody, ale jak potrzeba przeczyscić cryptic zone to wystarczy dmuchnąć z jednej strony pompą. Szczeliny po bokach powinny byc na tyle szerokie, żeby zmieściła się tam końcówka odmulacza i można było odessać piasek, który sie tam będzie zbierał.

Ostatecznie możesz kupic rurę kanalizacyjna 100mm, przeciąć na pół wzdłuż i położyć na dnie a następnie przysypać piaskiem i przykryć skałą. Rura oczywiście powinna być krótsza niż długośc akwarium. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbierając wszystko do kupy.

Jedynym racjonalnym sposobem stworzenia takiego środowiska jest podzielenie akwarium na dwie strefy. NP i glony.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby coś na wzór akwarium @Artur Tokajuk. Zastanawiam się czy możliwe byłoby oddzielenie nie szybą a skałą? Taka skała przechodziła by na środku i wychodziła po za tafle wody. Może jakiś mangrowiec dodatkowo w okolicach tej skały.

Nie obędzie się bez sumpa z wydajnym odpieniaczem. 

Karmienie grubszy pokarm z pipety dla tubek i dendro. Dla gorgonii itp myślałem o Reefbuster dozowanym z pompy.

Z życia tylko co żywi się odpadami. ślimaki, krewetki, wężowidła.  Ograniczenie jak najwięcej odpadów organicznych.

Problem w tym że po podzieleniu takiego zbiornika min wydaje mi się 80/90 cm długości. NIestety nie mam tyle miejsca. Ale temat wydaje się ciekawy i warty dalszej dyskusji :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz "podzielić" pionowo, a nie poziomo. Na górze (czyli jakby w takim akwarium głównym) zrobić baniak z glonami, miękasami, ukwiałami, robactwem, krewetkami itp. Na dole (czyli w takim jakby sumpie, który by był odsłonięty) urządzić baniak NP.  A sprzęt (odpieniacz, grzałka, pompa obiegowa, dolewka...) upchnąć w komorach technicznych w tylnej, zasłoniętej części dolnego akwarium. Np dwie kostki 60x60x60. W górnej robisz normalnie komin, w dolnej na tyle zabierasz ze 20cm i robisz 2 komory techniczne, a reszta od frontu na niefoto. I masz wtedy tak: refugium -> komin -> 1 komora techniczna z odpieniaczem -> zbiornik z NP -> 2 komora techniczna z pompą obiegową -> refugium. Albo tak (być może lepiej zrobić zrzut do komory z NP): refugium -> komin -> zbiornik z NP -> 1 komora techniczna z odpieniaczem -> 2 komora techniczna z pompą obiegową -> refugium

Można by pójść dalej i zrobić 3 piętra: glony i piaseczek, klasyczna rafa, niefoto. A wtedy to już normalnie byłby czad:-)

Choć nadal uważam, że na początek przygód z NP lepiej nie kombinować i postawić normalny baniak dedykowany dla NP z mocną filtracją (odpieniacz, rolermat) i hodowlą planktonu obok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.