Skocz do zawartości
MichalCz

Pasożyt? A może przyjaciel?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o identyfikację. Mam tego już małą plagę i nie wiem czy to pasożyt czy nie.

Ten osobnik na zdjęciu ma 1mm i to jest jeden z największych.

20200103_174312.jpg

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej pasozyt. Jak jest u ciebie z krzemem w akwarium? Slyszalem ze one sie pojawiaja jak jest duza zawartosc krzemu w akwarium.


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lewy1355 napisał:

Jak najbardziej pasozyt. Jak jest u ciebie z krzemem w akwarium? Slyszalem ze one sie pojawiaja jak jest duza zawartosc krzemu w akwarium.

Ciężko powiedzieć bo nie mam testu ale mam serra silicate clear czy jakoś tak... w sumpie.

Od krótkiego czasu mam też mandaryna wspaniałego i chalihoeres iridis. Z tym że nie bardzo im idzie likwidacja tych wirków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne, tylko czerwone. Nikomu krzywdy nie robią, jak miałem cyjano, to masowo się na nim pasły, więc jakby nawet pożyteczne. Żeby się nie rozszalały nadmiernie, to przy podmianie staram się zawsze ich trochę odsysać i jakoś tam regulować ich populację w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mam troche cyjano bo niedawno wsypałem dodatkowy suchy piasek i zaczęło trochę dojrzewać poraz drugi. Ale wirki są wszędzie i wzbudziły we mnie niepokój. 

Szkoda tylko że moje ryby mają ten żywy pokarm gdzieś... nawet mandaryn od dwóch dni zaczął jeść mrożonki z pipety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Reefbos napisał:

To ze zdjęcia to nie wirek.

Jak nie wirek to co? 

Prawie identyczne jak to co podała @Maelen tylko u mnie są niektóre szaro czarne.

Jak się uda to jutro zrobię mu zdjęcie ,,pleców"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło się, że wirki to szkodniki na koralowcach. Te to pewnie też płazińce, ale niegroźne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście, aktualnie grupa jakby siostrzana do reszty wirków, lecz nadal nazywa się 'wirki bezjelitowe'

czyli takie wirki nie-wirki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiscolops pojawiają się w czasie dojrzewania, z czasem zanikają tak, jak gąbki sycon. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Nik@ napisał:

Amphiscolops pojawiają się w czasie dojrzewania, z czasem zanikają tak, jak gąbki sycon. 

W czasie dojrzewania ok ale moje akwa ma przeszło 8 miesięcy i stosunkowo niedawno pojawiły się te wirki.

Edit

Właśnie znalazłem zdjęcie z końca września. Większość osobników wygląda jak na fotce poniżej ale są też całe brązowe.

 

20200103_222514.jpg

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest chyba inny gatunek. Ten z pierwszego zdjęcia to amphiscolops, a gościa z ostatniej foty nie potrafię nazwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Nik@ napisał:

To już jest chyba inny gatunek. Ten z pierwszego zdjęcia to amphiscolops, a gościa z ostatniej foty nie potrafię nazwać.

Bo ten z pierwszej foty to od strony ,,brzucha" zrobione zdjęcie bo na przedniej szybie był.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy ich nie widzialam od strony "pleców"  w

Wydaje mi sie, że te "groźne" są bardziej okrągłe, ale to jest do weryfikacji.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maelen napisał:

Z wyglądu by pasowało idealnie. Na reeflex jedynie nie zgadzają sie informacje z tym co mam w akwa np. wielkość ale to nie istotne. Szkoda że nie ma na jego temat informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.