Skocz do zawartości
Guban88ok3m

Wzrost korali A światło .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy do wzrosty korale potrzebują dużo białego? Czy jest opcja jak np hydra będzie rozkrexona  na maks niebieski, rb,  uv i v A białe np na 5-10%. Gotowe programy niektóre szczególnie dla lps mają minimalnie białego ale ja też posiadam sps . Łatwe ale jednak sps i dla mnie bardziej dla oka jeśli białe skręca na wspomniane 5 -10% żeby osiągnąć " mocno niebieski " efekt akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia mogę potwierdzić, że przy dominującym tzw "białym" świetle (T5) SPS-y zdecydowanie szybciej rosną. Natomiast mam wątpliwość czy światło białe od LED tak samo koralowce stymuluje.

Jeżeli nie będziesz zauważać stożków wzrostu na SPS-ach to można dołożyć jakieś np 10% światła białego

(Oczywiście to, że nie chcą rosnąc może oznaczać kilka jeszcze innych powodów które tu nie omawiamy).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy stosunek uv  Violet niebieski i rb musi być jakiś zachowany by zrobić z tego odpowiednie wiadomo czy można wedle uznania ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zasugeruje jak ułożyć proporcji na LEDach - nigdy takiej lampy nie używałem. Natomiast wiem,  SPS-owcy co jakiś czas "mieszają" świetlówkami bo .. coś im sie nie podoba.. :). Najczęściej to są proporcje 60-70% niebieskiego 20-30 % białego 10% czerwonego. Ja obecnie trzymam 40-40-20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ledach jest tak samo. Więcej białego światła i SPS-y szybciej rosną. Niebieskie ,UV i kolorowe światło głównie jest dla naszego oka . Wtedy kolory korali są pełniejsze i bardziej intensywne. No i korale fluo pięknie wyglądają. Dlatego musisz sam wybrać odpowiedni wariant ile białego a ile innych kolorów sobie zaświecisz.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, waldek123blau napisał:

Przy ledach jest tak samo. Więcej białego światła i SPS-y szybciej rosną. Niebieskie ,UV i kolorowe światło głównie jest dla naszego oka . Wtedy kolory korali są pełniejsze i bardziej intensywne. No i korale fluo pięknie wyglądają. Dlatego musisz sam wybrać odpowiedni wariant ile białego a ile innych kolorów sobie zaświecisz.

Ja tam się nie zgodzę , przy niebieskim samym też ładnie rosną i mamy od razu problem z głowy z wybarwieniem . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję rozmawiać z @Przemek zdradził parę niuansów co i jak w przypadku światła ledowego.
Między innymi podsunął swój post z innego forum może kogoś zainteresuję:
http://www.reefcentral.com/forums/showpost.php?p=25439491&postcount=1180

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem oryginały brs ab+. Duzoooo ludzi zagranica to ma zobaczę jak będzie rosło a z czasem dodam niebieskiego.  Podobno został sprawdzony i zrobiony żeby idealnie było zobaczymy jak po kilku miesiącach będzie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.