Skocz do zawartości
Słony leszcz

Budowa odpieniacza z wirnikiem iglowym

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie do znawców tematu. Do czego służy w wielu odpieniaczach "igłowych" ta dodatkowa cieńsza rura (często koloru czerowego;-) biegnąca przez całą wysokość obok głównej kolumny? Generalnie, rozumiem proces odpieniania, zasadę działania, rodzaje i sporo kwestii technicznych około, ale sensu tej kurki przeniknąć nie mogę.

No więc, w skrócie moje wyobrażenia o działaniu odpieniacza z igłą są takie:

1. Na wlocie pompy jest dysza (zwężka w stylu venturiego) dzięki której do pompy zasysane jest też powietrze.

2. Wirnik igłowy miesza wodę z powietrzem oraz pompuje pianę do dopieniacza.

3. Piana podawana jest do komory reakcyjnej, w jej dolnej części, na środku, zwykle przez jakiś dyfuzor.

4. Piana wędruje do góry, gdzie zaczyna się sklejać.

5. Sklejona, sztywna piana wedruje wyżej, do kubka, a woda opada w dół wzdłuż zewnętrznych ścian komory raekcyjnej.

6. Opadająca woda wypływa z odpieniacza.

No właśnie. Wydaje się, że tu by wystarczyła zwykła dziura w ściance odpieniacza, a tym czasem jest wyprowadzenie w postatci rurki, trójnik i wspomniana na początku długa, pionowa, czerwona rurka.

Rozumiem że te krótsze kawałki rurki czasem się pojawiające robią za filtr powietrza zasysanego. Ale po co jest te długa rurka? Jakiś mechanizm regulacji? Optymalizacja pracy jakaś nieoczywista?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od producenta. W Royalu służy za zawór ograniczający wypływ wody (przekręcając całość przysłania się lub odsłania otwór wylotowy) i jest jednocześnie podstawą tłumika ssania powietrza. Od pewnej wysokości przewód doprowadzający powietrze biegnie w jej wnętrzu.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Reefbos napisał:

Do podłączenia ozonatora.

E? A ozonatora nie podłącza się do zasysu powietrza? Np gdzieś do filtra/tłumika? Żeby była jasność, chodzi mi o tę rurkę (zaznaczona). Tam nie płynie woda z odpieniacza? TO gdzie tam ozon? Ech, nadal nie kumam:-(

image.png.fa5340e1d332d82ff6feb5fb1e9d169d.png

Mam nadzieję, że kolega @denonik nie obrazi się za posłużenie zdjęciem jego odpieniacza, ale jakoś tak pod ręką akurat było i świetnie na nim widać, o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie sorry. Nie doczytałem do końca. Tekst już poprawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Reefbos napisał:

W Royalu służy za zawór ograniczający wypływ wody (przekręcając całość przysłania się lub odsłania otwór wylotowy) i jest jednocześnie podstawą tłumika ssania powietrza.

O, teraz coś zaczynam kumać. Czyli rurka wchodzi w trójnik, w rurce jest dziura wycięta i mamy coś na kształt zaworu. Przekręcamy rurkę i w ten sposób przymykamy wylot. Że tak akurat to zrobione, i że rurka do samej góry idzie to już kwestia dizajnu bardziej niż jakichś względów praktycznych. A po RE kopiują to inni:-)

Dzięki wielkie za wyjaśnienie:-) Nigdy w sumie nie miałem okazji pogmerać w jakimś odpieniaczu tego typu, to i wykombinować samemu było trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda:

 

IMG_20200114_155853.jpg

2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

że rurka do samej góry idzie to już kwestia dizajnu

Do pewnego stopnia, bo pełni rolę pokrętki a na jej górnym uchwycie jest skala i śrubka blokująca położenie dolnego "zaworu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurka jak tłumaczą wyżej służy do regulacji wypływającej wody, a co za tym idzie wysokości słupa wody w odpieniaczu. Inni to kopiują bo to proste i łatwe rozwiązanie. Ja w swoim odpieniaczu żeby ograniczyć rozmiary zrobiłem coś na zasadzie opuszczanej przegrody. 

20180218_192447.thumb.jpg.ffa89362e1db113858110a8a91839e42.jpg


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku, ozonator podłącza się do zwężki venturiego, "lepsze" odpieniacze mają na zwężce dwa wloty, mimo że wystarczył by im jeden - np. Twistmany.

Twój odpieniacz ma lepszą konstrukcję niż bardzo starannie zrobiony i niewątpliwie działający Darka. Bo poprzez zewnętrzną pompę ma większą komorę reakcyjną, przez co woda ma dłuższy kontakt z bąblami powietrza, przez co będzie wydajniejszy. Rozwiązanie z rurą regulującą odpływ też ma swoje zalety, mimo że pozornie ma mniejszą czułość to nie ma wad drobnego gwintu zrobionego na tworzywie - ciężko zrobić taki, który w morskim będzie działał płynnie.

To tak z praktyki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, dale napisał:

Czarku, ozonator podłącza się do zwężki venturiego

Ozonator został wymieniony w tym temacie przez moją pomyłkę.
Wycofałem swój błędny tekst zastępując go właściwym opisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ozonator nam się zakradł przypadkiem.

Że te różne patenty wszystkie z czegoś wynikają to zdaję sobie sprawę. Sama zasada działania jest banalna, więc coś, jakieś istotne detale, musi jednak różnić resuna od buble kinga;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.