Skocz do zawartości
Jaszczur7

Bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Sytuacja wygląda tak... Akwarium 120l prowadzone na dwóch filtach kaskadowych z mediami i absorberami, 3xbelka ledy slim 2xactinic 1xbiale. Odpieniacz wewnętrzny tunze, falownik najprostszy 2 wirnikowy. Co do skały 40% sztuczna, 30% żywa 30% ze składu kamieni i do tego żywy piasek. Wiem że na tym etapie opisu już większość łapie się za głowę i myśli sobie że to jest jakaś totalna porażka. Akwa kręci się tak już rok, początek był straszny plagi egipskie to pikuś w porównaniu do tego co miałem ja. Okrzemki czuły się u mnie wspaniale. Po jakimś czasie ustąpiły, pojawiła się ekipa czyszcząca i babka piaskowa. Taka obsada ładnie sobie radziła z bałaganem. Oczywiście dawkowanie bakterii itp, wszystkie procesy były. Przyszedł etap większego zasiedlenia. I tu w zbiorniku pojawiły się pierwsze korale, i rybki, blazenek i doktorek. Kręciło się coraz lepiej. Słuchając rad w pewnym znanym sklepie nie robiłem podmian na początku wcale. Pojawiły się glony, piękne zielone połacie zalały skały i korale gdyż padły od zasłonięcia przez glony. Zacząłem robić podmiany 10% raz na 2 tygodnie, dodatkowo wskoczył salarias i slimak diabolo... Jakoś tak się nazywa. I w miarę sobie radzili przy wspomaganiu wódką. Później uwaga będzie szok wskoczył mandaryn i chelmon w sklepie mówili że nie przeżyją bo za swierzy zbiornik i nie ma życia. Mówiłem im że mam robactwa tyle że szok i nie wierzyli, a ja rzeczywiście w akwarium miałem tego mnóstwo nie wiem skąd ale mnożyło się na potęgę. I wiecie co? Pół roku już pływają i mają się świetnie. Nadal walka z glonami w tym znanym sklepie na glony mi wciskali absorbery itp. mówiłem że leję wódkę to się krzywili tak samo jak na to że robię podmiany prawie co tydzień. Glony nadal rosły. Teraz pozwoli zacząłem wygrywać walkę z glonami zanikają są małe, ale nadal się utrzymują. Stan ten co mam teraz zawdzięczam znajomemu który mi powiedział rób podmiany! Teraz podmieniam 10l co 5 dni i jest znaczna poprawa. Ale chciałbym wygrać tą roczną walkę. Ogólnie planuję przejść na sumpa przez pudełko przelewowe. Zaznaczę że parametry mam spoko kh8 no2-0 no3-5 po4-0 ph-8,4 więc całkiem sympatycznie przynajmniej tak mi się wydaje. Może jesteście załamani moim akwarium i moim podejściem ale nie mam znajomego w otoczeniu który przyszedł by na kawę pogadać, a w sklepie traktują mnie jak ufo, chociaż moim zdaniem naciągnęli mnie niepotrzebnie na kasę. Chciałem kupić lampę używaną ale namówili mnie na belki które spokojnie dadzą radę w morskim. Po około 3 miesiącach usłyszałem od tych samych osób że te belki są spoko ale nie do morskiego. Więc frustracja z mojej strony była wielka. 

Zaczynamy... Śmiało komentujecie i doradzajcie, wyzwiska przyjmuję tylko w wiadomościach prywatnych ;)

Najważniejsze dla mnie to glony jak się tego pozbyć na zawsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jaszczur7 napisał:

Co do skały

 

5 minut temu, Jaszczur7 napisał:

30% ze składu kamieni

Tak z ciekawości, co to były za skały?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby jakiś makaronowiec, skała księżycowa a trzeciego nie pamiętam w każdym razie zapewniali że to kamienie rafowe doszedłem do wniosku że na start będzie git byle miały gdzie gnieździć się bakterie itp 

 

Skałę porządnie plukalem pod ciśnieniem gotowałam, plukalem, moczylem w ro itp

Edytowane przez Jaszczur7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jaszczur7 napisał:

Najważniejsze dla mnie to glony jak się tego pozbyć na zawsze

Pokaż zdjęcie jak obecnie wygląda akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm na takim spaghetti to mam fish only, i glon się trzyma od ponad 6 lat. No Argusy zadowolone 

Skałe tylko płukałem i do baniaka, ale do rafowego to chyba nie najlepszy pomysł 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że akurat jedyną skalę spagetti mam w totalnym mroku i na niej nie ma nawet skrawka glona. Za to robaczki mają gdzie się mnożyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia w praktyce, ale troszkę czytałem lektórę akwarium morskie.
Napiszę ci jak ja bym zrobił
Zrobił bym taki filtr glonowy jak na zdjęciu, zeskrobał ze skały glony i umieścił na siatce, z tego co czytałem glony powinny zniknąć w akwariumbdd1843b18a24a8baf15f6bb27b1a974.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że to akwarium nie ma sumpa więc nie mam gdzie czegoś takiego zrobić, można dać takie cudo na kaskadę ale wtedy zasłonie światło dochodzące do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że zrobisz osobne naświetlanie tego

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale gdzie to dać. Używam węgla i absorbera fosforanów... Phosguard. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, ja jeszcze nie mam akwa, narazie tylko czytam i gromadze sprzęt, za tydzień będe kleił filtr glonowy, z ociekiem na ceramike

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Jaszczur7 napisał:

Zaznaczę że parametry mam spoko kh8 no2-0 no3-5 po4-0 ph-8,4 więc całkiem sympatycznie przynajmniej tak mi się wydaje.

Parametry masz spoko bo wszystko glony ciągną.

Zobacz temat w dziale "Nasze akwaria" od @Słony leszcz. On u siebie też ostrą walkę z glonami toczył


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się kierowałeś płacą 59zł/kg za tego kamienia?

Teraz to może dołożyć do obsady coś więcej na glony,i jeśli faktycznie lampa nie nadaje się do morskiego to może tu tkwi problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to sa za belki? marka, model,moc? w skale siedzi mnóstwo fosforanów. glon odpószcza bo brakuje no3. zwiekszenie obsady i karmienia spowoduje powrót zieleni. podmiany i adsorbenty nie wiele dadza bo nie w wodzie jest problem tylko w skale i może w świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zostałem wywołany, to opiszę swoje doświadczenia z włosowatym. Przede wszystkim, wg mnie żaden zwierzak nie pomoże na tę plagę. Praktycznie każdy będzie na początku ten glon jadł, ale szybko straci zainteresowanie, na tyle że potem prędzej z głody padnie niż zje tego glona. Może pokolce, ale u mnie nie ten litraż na glonożerne ryby. Ja walczyłem z tym glonem kilka miesięcy i w sumie nie wiem na 100% co konkretnie pomogło, bo wielu rzeczy próbowałem. Poniżej rzeczy, które ja robiłem i których moim zdaniem warto spróbować:

1. Wymiana światła na mocniejszą lampę z większym udziałem niebieskiego (ja zrobiłem sobie DIY). Lampek aquaela nie polecam ogólnie.

2. Poprawienie i zwiększenie cyrkulacji (cyrkulacja powinna być mocniejsza, niż się Tobie "wydaje")

3. Rwanie mechaniczne glona.

4. Ręczne (np pipetą) przedmuchiwanie skały i kożucha glonowego z osadów. Ten punkt i ten powyżej jest ważny. Chodzi o to, żeby przerzedzić ten dywan glonowy i usunąć zalegające tam resztki, które sie rozkładają i karmią glona. Inaczej to możesz mieć nutrienty na absolutnym zerze, a glon i tak się wykarmi.

5. Zwiększenie masy koralowej poprzez włożenie szybko rosnących miękasów typu sinularia, capnella itp. Chodzi o żeby korale konkurowały z glonem o zasoby, tworzyły "koralowy mikroklimat" niesprzyjający glonom.

6. Filtracja mechaniczna, czyli np włożenie w obieg waty filtracyjnej i jej częste wymiany.

7. Bakterie (ja dozuję special blend i stability)

8. Małe ilości vsv, wódki, czy innej pożywki dla bakterii.

Generalnie, czystość (ale nie sterylność. Życia ma być dużo, ale nie powinny się w skale i glonach odkładać osady), masa koralowa, światło i czas. Powodzenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szoruje skałe zawsze przed podmianą usuwam ile się da, i przedmuchuje ją cyrkulatorem wsadzając gąbki w filtr bo na codzien nie mam. Wywaliłem gąbki bo tam jak restauracja dla glonów, papu się tworzyło i wpadało do akwarium. zmniejszyłem świecenie, białego wcale, niebieskie 5 godzin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że gąbki w filtrze nie są dobrym rozwiązaniem, może zastąp je jakąś watą, niebieskie światło sprzyja rozwojowi glonów jak możesz to przykręc na mocy z 40-50% i dorzuć białego tak z 20% na godz świecenia, zbiornik mimo dobrych parametrów nie jest jeszcze stabilnym zbiornikiem, tak jak pisał Leszcz zwiększ obsadę w koralach żeby była konkurencja dla glonów

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Żadne gąbki, wata na wierzch kaskady. I nie tylko po szorowaniu skały, ale cały czas, regularnie (co 2-3 dni, a tak naprawdę jak widać, że już się usyfiła) wymieniana. Co do światła - nie majstrował bym z skręcaniem, najlepiej niech będzie takie jakie ma docelowo być. Inaczej to glony znów wrócą, jak ponownie podkręcisz światło. Tu nie chodzi o doraźne pozbycie się glonów (oczywiście warto glony usuwać, zmniejszać ich masę w akwarium, ale to tylko leczenie objawowe), a raczej o wytworzenie takiej równowagi w akwarium, żeby dla glonów nie było tam niszy. Jak korale zdominują akwarium, to glonom będzie dużo trudniej się tam rozwijać. Ale żeby tak się stało, trzeba najpierw przetrzebić glony i odciąć im zasilanie nutrientami z dytrytusu.

@Jaszczur7 tak teraz spojrzałem za zdjęcia... chelmon i żółtek w 100 litrach? Zacznij od tego, że dostosuj obsadę do wielkości zbiornika.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oświetlenie to belki Aquael leddy slim jedna biała częściowo przykryta i dwie actinic. Biała jest częściowo przykryta bo jest za mocna w porównaniu do tych dwóch niebieskich

Edytowane przez Jaszczur7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Setke bez sumpa i ostatnio miałem tyle glonów jak odpieniacz zaciągną chemie z remontu i korale i zwierzęta zwinęły się  prawie na dobre, ( obecnie BEZ)

Co do twojej sprawy zacznij od.

* kup bardzo dobrą skałę żywą . Wyjeb  wapien filipinski czy inny gruz , zostaw tylko konstrukcie ceramiczną.

* kaskady tylko z mediami bez absorberów i oryginalnych gąbek.

* i lej bakterie 

Co do zasad prowadzenia ;

Skała => woda => bakterie > cykl azotowy=> drobne życie=> korale według kolejności miękasy, lps , sps. DOSTOSUJ OBSADĘ  RYBNĄ DO ROZMIARU ZBIORNIKA I MOŻLIWOSCI BIOLOGICZNYCH.

 * Światło  w miedzy czasie  ale na spokojnie  miekkie dużo nie potrzebują.

I DUŻO CZYTAJ NA FORACH POLSKICH I ZAGRANICZNYCH WIEDZA TO KLUCZ DO POZNANIA TEGO HOBBY.

NAPISZ ZA MIESIĄC ...

 

 

 

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.