Skocz do zawartości
Luk

Fitoplankton ma w sobie białe "włókna" czy jest ok ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem nowe fito, kolor ładny, ciemnozielony, niby mix trzech róznych: Nannochloropsis sp., Tetraselmis sp. i Isochrysis sp. Ale pod mikroskopem wygląda to tak.

Co to są te białe paski ? To jakiś organizm ? Poządane czy nie ? Lać to do akwa ? Nadaje się ?

 

Screenshot_20200307-001809_crop_79.png

Screenshot_20200307-001855_crop_5.png

Screenshot_20200307-001931_crop_53.png

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety się nie nadaje.  te zanieczyszczenia to  gatunek sinicy.  Też mi się to przytrafiło.  objawy to    fito jest gęste i ciemnozielone,  po rozcienczniu wodą opalizuje.  i wg mojego doświadczenia  hamuje rozwój mikrożyjątek. (pewnie sinice coś trującego wydzielają).

Sprzedający  pewnie jeszcze nie wie.  

tu już było 

 

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Teoretycznie jeśli to mieszanka glonów to powinien sprawdzać pod mikroskopem czy naprawdę.  Miałam mieszankę i po miesiącu było  sam nanno.  Na zdjęciu trudno powiedzić, ale  glony wygladają jakby były tej samej wielkości.  Kupiłam trzy razy z renomowanych źródeł profesjonalnych. Nie żaden tam kolega nadwyżką z hodowli, tylko badane laboratoryjnie,czytste itp. dwa razy dostałam zwrot kasy, jedna reklamacja się nie udała. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje TMK, właśnie mialem do Ciebie pisać ;) gdyż znajomy ;) podesłał mi linka twojego autorstwa, na temat tych nitek w fito.
Owego fito nie lałem jeszcze do akwa, czekałem na Wasze opinie.

Obecnie mam fito od innego akwarysty ale niestety jest żółte, słomkowe, (nie uprzedził mnie o tym, zobaczyłem to dopiero gdy osobiście odbierałem fito... )

Teraz juz wiem ze jest "stare" ale wiem tez ze poprzedni właściciel uzywał Aqua Plant Tropicala.

Ale czy potraficie mi powiedzieć czemu takie fito robi się żółte, słomkowe ??

Słaba pożywka, ??
Moze Aqua Plant nie ma tego wszystkiego co jest potrzebne do prawidłowego namnażania sie fito ??

Pytam z ciekawości. Prosze doświadczonych w temacie morszczakow o wyrazenie swojej opini.

Pozdrawiam hej ;)


Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółte fito oznacza brak pożywki i zagłodzone glony hamują syntezę chlorofilu. Zdaje się, ale nie dam sobie nic obciąć  ;) że w pierwszej kolejności następuje zahamowanie syntezy chlorofilu c który jest niebieski natomiast spowolnienie syntezy chlorofilu b ( który jest bardziej żółty ) następuje później. 

Stąd pierwszym sygnałem głodowania fitoplanktonu jest przybranie żółtawej  barwy 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować z jakimś AquaPlant jak jest dostępny F/2. A nawet jeśli obawiamy się o jakość tego F/2 to podstawowa pożywkę można zrobic samemu bez witamin i innych śladowych i fortuny to kosztować nie będzie. Kupić z dobrego zrodla fito, mikroskop w zanadrzu i jak coś więcej w hodowli to restart na czystym starterze, który warto sobie zachować, by móc odświeżyć hodowlę. Niestety ale zdecydowana większość fito na rynku nie jest hodowana w sterylnych warunkach. Kiedyś się tym nie przejmowałem dopóki nie zobaczyłem ile syfu w tych zielonych butelkach jest.

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest to sens hodować przy domowej wielkości zbiornika? Mamy do dyspozycji np Easy booster.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
A jest to sens hodować przy domowej wielkości zbiornika? Mamy do dyspozycji np Easy booster.
Ja sobie hoduje 1,5l co tydzień jest gotowe i leje do akwarium. Też jadę na nawozie z tropicalu. Butelka stoi na parapecie i tylko napowietrzacz śmiga. Ja akurat mam te fito na cyjano które gdyby nie hodowla szybko by się skończyło.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, =Fresz= napisał:

Ja akurat mam te fito na cyjano

i faktycznie to działa ?
Bo chyba już kiedyś po wtopie po niefortunnym zastosowaniu chemicleana pisałeś iż znalazłeś sposób na cyjano... wtedy wspominałeś o systematyczności, dużej ilości skały i chyba o utrzymaniu czystości w baniaku, a jednak teraz stosujesz fitoplankton - czyli co pomimo pierwotnego sukcesu cyjano powraca ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
i faktycznie to działa ?
Bo chyba już kiedyś po wtopie po niefortunnym zastosowaniu chemicleana pisałeś iż znalazłeś sposób na cyjano... wtedy wspominałeś o systematyczności, dużej ilości skały i chyba o utrzymaniu czystości w baniaku, a jednak teraz stosujesz fitoplankton - czyli co pomimo pierwotnego sukcesu cyjano powraca ?
 
Nie wiem czy działa bo oryginalna butelka dosyć szybko się skończyła i dopiero od jakiegoś czasu leje to fito wyprodukowane na nawozie tropicala. A pisałem już gdzieś że pojawiło mi się zielone coś i po odessaniu już nie mam a fito zostało i dodaje systematycznie do zbiornika.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.03.2020 o 23:17, Tester napisał:

Żółte fito oznacza brak pożywki i zagłodzone glony hamują syntezę chlorofilu. Zdaje się, ale nie dam sobie nic obciąć  ;) że w pierwszej kolejności następuje zahamowanie syntezy chlorofilu c który jest niebieski natomiast spowolnienie syntezy chlorofilu b ( który jest bardziej żółty ) następuje później. 

Stąd pierwszym sygnałem głodowania fitoplanktonu jest przybranie żółtawej  barwy  

Tester - a gdyby do tego słomkowego - zagłodzonego - fito zacząć lać porządny F2 to kolonia wyjdzie na prostą ?? zazieleni się ?? jak myślisz ?
 

...kupiłem kilka porcji fito z róznych miejsc i wszystkie maja sinice... jedyna ta słomkowa własnie, sinic nie posiada... zaryzykowałem - uruchomiłem hodowle słomkowego fito na F2 z allegro - zobaczymy - moze nie po pierwszym cyklu a po kilku odżyje...zrobi się zielony...

 

Tester - pisałeś w innym wątku tak:
" Zgadzam się z tym co powiedział gościu w sklepie. Moja hodowla foto też ma takie opalizujące smugi. Jest to widoczne zwłaszcza w rozrzedzonych koloniach.  "

A mnie męczy taka rzecz: kupiłem fito od pewnego akwarysty - zielone jak diabli - lukam przez mikroskop i ja tam zielonych kuleczek nie widze... tylko te sinice - paski, patyczki, włókna - zwał jak zwał -bardzo dużo tego jest. Więc co ? Owe sinice zielone są ?? I wyparły fito ?? I gość leje te sinice do akwa juz rok jak mówił... ale zbiornik mu nie wybucha - ani dino ani cyjano czy glony czy jakieś plagi.... korale okej - wszystko rosnie - widziałem sam.

Czyli co - te sinice są ok?? czy są bee -bo juz nie kumam - a biologiem nie jestem niestety.. są osoby które oceniają takie fito jako nie nadające się. Sa też takie opinie ze kiepskim fito mozna sobie zrobić kuku w zbiorniku.

Wypowiedzcie się proszę ;)

Bo juz nie wiem którą porcję zacząć hodować długofalowo ;)

A może ktoś z Was da namiar na CZYSTE fito ??

Dłuuuuuugo walczyłem z Dino i cyjano - obecnie akwa wychodzi na prostą - nie chciałbym czegoś odwalić..


Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to, że sinice są w próbce świadczy o jej zanieczyszczeniu. To oczywiście jest niekorzystna sytuacja. Z drugiej jednak strony wcale nie oznacza że po wlaniu do akwarium sinice zakwitną, bo tam są kompletnie inne warunki.

Hodowle fito jest bardzo łatwo zanieczyścić innymi organizmami, a przy takiej dostępności pokarmu, zarówno inne organizmy fotosyntetyzujace, jak i te które się nimi żywią miałyby idealne warunki rozwojowe.

Mi też zdarzało się to kilka razy. I najczęściej były to wrotki z sąsiedniej hodowli. Widziałem też włókna sinic. 

Jak znajdę fotki do dorzucę je tutaj


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek - a jak to robią w easy reef czy ich fito jest faktycznie w 100% fitoplanktonem ? Zerknąłeś pod mikroskopem co oni tam leją do tych swoich saszetek ?
Z tego co ja zrozumiałem z etykiety i z używania tego produktu to mieszanka różnych szczepów fitoplanktonu - ale chyba jest on zakonserwowany czyli uśmiercony.  Gdyż nie psuje się w zamkniętej saszetce, ma dość długi termin przydatności, jest skoncentrowany - tak gęstego fito nie widziałem z własnych hodowli.  A najistotniejsza cecha - jest przechowywany w ciemnym nie przeźroczystym opakowaniu. Przy standardowym fito zakończyło by się to jego zgonem tu tak się nie dzieje. Dlaczego?

Czy moje gdybanie w tym przypadku jest za daleko posunięte?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zanieczyszczonego fito - taka rosyjska ruletka - baniak moze nie wybuchnac albo patogen znajdzie dla siebie miejsce i wyprze to co dobre...

Niestety wiekszosc fito na rynku nie jest hodowane w sterylnych warunkach wiec - albo pewne startowe fito, wlasna hodowla z mikroskopem - albo gotowe produkty - co do ktorych w sumie tez nie mozemy miec pewnosci. Albo lanie nie wiadomo czego zielonego koloru ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Tester napisał:

Ogólnie to, że sinice są w próbce świadczy o jej zanieczyszczeniu. To oczywiście jest niekorzystna sytuacja. Z drugiej jednak strony wcale nie oznacza że po wlaniu do akwarium sinice zakwitną, bo tam są kompletnie inne warunki.

Hodowle fito jest bardzo łatwo zanieczyścić innymi organizmami, a przy takiej dostępności pokarmu, zarówno inne organizmy fotosyntetyzujace, jak i te które się nimi żywią miałyby idealne warunki rozwojowe. 

Mi też zdarzało się to kilka razy. I najczęściej były to wrotki z sąsiedniej hodowli. Widziałem też włókna sinic. 

Jak znajdę fotki do dorzucę je tutaj 

Tak podejrzewałem ale potrzebowałem potwierdzenia ;)
Dzięki Bartku, no i zapodaj fotki jak znajdziesz ;)

13 godzin temu, chwialek napisał:

to mieszanka różnych szczepów fitoplanktonu - ale chyba jest on zakonserwowany czyli uśmiercony.  Gdyż nie psuje się w zamkniętej saszetce, ma dość długi termin przydatności, jest skoncentrowany

Też o tym rozmyślałem jakiś czas temu...

13 godzin temu, chwialek napisał:

Czy moje gdybanie w tym przypadku jest za daleko posunięte? 

Nie sądzę - ja także myśle ze jest on czymś "zakonserwowany" bo inaczej pewnie by się zepsuł

...choć teraz sobie myślę ze moja żonka robiąc przetwory z owoców, niczym ich nie konserwuje, gotuje je, zakręca słoik szczelnie i cześć... całość stoi rok, dwa... może oni to fito też gotują ??...( ale pojechałem :ice: ) pracując kiedyś w pewnej firmie miałem styczność z napojami do spożycia które poddawano procesowi pasteryzacji, polegał on na dość szybkim podniesieniu do wysokiej wartości temperatury produktu, taki stan trwał kilka minut i potem dosyć szybko schładzano owy produkt, ktoś mi mówił ze ta pasteryzacja miała wybić bakterie z produktu... może tu tez tak robią z tym fito ?  :ice:

Piotrek powiedz mi proszę jaki kolor ma to fito z saszetek od easy reef  ??

 

10 godzin temu, VDR napisał:

Niestety wiekszosc fito na rynku nie jest hodowane w sterylnych warunkach wiec - albo pewne startowe fito, wlasna hodowla z mikroskopem

A powiesz mi kolego skąd wziąć czyste fito ?? ;)

 

10 godzin temu, VDR napisał:

Albo lanie nie wiadomo czego zielonego koloru

jak widać sporo osób to "coś" leje - myślę iż wiekszość akwarystów nie luka w mikroskop niestety... a przecież wystarczyłby zwykły dla dzieci za max 50zł z Allego - szału nie ma - ale nie błądzimy już w ciemnościach ;) a poza tym całkiem inny świat staje przed nami otworem ;)

 

Dzięki chłopaki - pozdrawiam

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Luk napisał:

A powiesz mi kolego skąd wziąć czyste fito ?? ;) 

W PL obecnie nie mam zielonego pojęcia. Moze @TMK Ci powie od kogo bierze sprawdzone. Gdzies cos mi sie przewinelo, ze kupowala gdzies ok - ale skleroza nie boli ;]

W UK jest np. https://reefphyto.co.uk/.

Pewnie jak poszukasz to znajdziesz typowe hodowle specjalizujące się w takim temacie. W Stanach to w ogole bajka - bo jest sporo takich firm i można przebierać ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Luk napisał:

Piotrek powiedz mi proszę jaki kolor ma to fito z saszetek od easy reef  ?? 

Ciemno zielone coś ale na tyle gęste iż zwykle hodowanego fito do tej gęstości to się naturalnie nie doprowadzi. Ale wizualnie zawiesina jest jednorodna tak jakby ktoś ją schomogenizował nic się nie rozdziela... Mikroskopu niestety nie zakupiłem, ale ciekawi mnie jak to wygląda od środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2020 o 08:37, chwialek napisał:

Bartek - a jak to robią w easy reef czy ich fito jest faktycznie w 100% fitoplanktonem ? Zerknąłeś pod mikroskopem co oni tam leją do tych swoich saszetek ?
Z tego co ja zrozumiałem z etykiety i z używania tego produktu to mieszanka różnych szczepów fitoplanktonu [•••]

Poniższa fotka w zasadzie odpowie na Twoje pytania:

 

 

 

20190624_153600.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2020 o 00:48, Luk napisał:

...kupiłem kilka porcji fito z róznych miejsc i wszystkie maja sinice... jedyna ta słomkowa własnie, sinic nie posiada... zaryzykowałem - uruchomiłem hodowle słomkowego fito na F2 z allegro - zobaczymy - moze nie po pierwszym cyklu a po kilku odżyje...zrobi się zielony...

Od kilku dni uruchomiłem hodowlę fito na nawozie F2 z Allegro i owe słomkowe fito już ewidentnie jest zielone a nie słomkowe. Po 2 dniach hodowli juz było widać zmianę. Wstawie foto jak znajdę chwilkę. Powtórzę tylko, że to słomkowe fito było hodowane na Aqua Plant Tropicala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewnie dałeś tego tropicala za mało ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile Ty dajesz kolego ??

Ja ową hodowle mam od pewnego akwarysty który juz mi słomkową sprzedał i on właśnie jechał na Aqua Plant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na butelkę 2l 6-8kropli, butelka stoi na parapecie i niczym innym nie jest doświetlane. Tylko napowietrzanie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, =Fresz= napisał:

Pewnie dałeś tego tropicala za mało

jest taka mozliwość ;)

1. Rozumiem ze Twoje fito jest ciągle ładnie zielone ?
2. Jak długo posiadasz tą hodowlę ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.