Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor vs balling - koszty i problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Pompę obiegową trzeba skręcić na mniejszą moc tak by woda nie wlewała się do tego otworu na górze.Ja miałem go jeszcze odwróconego do góry nogami i miałem z tego powodu sporo problemów.Białym krążkiem ma być do góry,rozmawiałem o tym z Przemkiem bo w instrukcji brak opisu.Z boku jest pryzmat,który jak się zabrudzi pyłem to tez nie odłączy gazu a przy starcie jest duże prawdopodobieństwo.Potem to już bajka,NIC przy nim nie robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, to tak od góry w kolumnie mieszającej jest biały krążek

przymknąłem przegrodę między komorami do połowy

pomijając, że instrukcja podaje ustawienie ciśnienia na 5-10 bąbelków na sekunde - pytanko, kto z was tak szybko liczy ? :)

instrukcja podaje, żeby napełnienie gazem nie trwało dłużej jak 60s - no wiec przy ustawieniu tych 5-10 (na oko) nie udaje mi sie utrzymac tego wyniku

a potem poza regulowaniem ilosci odcieku, nie bardzo jest tam co regulować - tylko cisnienie gazu

 

w związku z tym nie bardzo mam pomysł w czym jeszcze może być problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się specjalnie bąbelkami nie przejmuję.Jak nie masz licznika bąbelków to włożyć rurkę do szklanki wody i można policzyć, ja mam ustawione małe ciśnienie i napełnia się powyżej minuty czy nawet trzech,po prostu tylko dłużej jest otwarty elektrozawór.Dobrze mieć reduktor z dwiema regulacjami.Jak jest ustawione duże ciśnienie wyjściowe to może wodę wypchać przez dekiel reaktora.Ilość odcieku regulujesz pompą na wyświetlaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jest uszkodzony czujnik optyczny. W moim AC2  jest tak, że jak poziom wody jest wyżej od czujnika to podawany jest gaz do momentu aż poziom wody w komorze mieszającej spadnie do wysokości czujnika.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok

to prawdopodobnie tak bedzie

bo juz nie mam innego pomyslu......

mam oczywiscie miernik babelkow - tylko jako ciekawostke podalem, jak policzyc 10szt na sekunde - ja tak szybko nie licze :)

czyli, zgodnie z moimi podejrzeniami, ladowana jest za duza ilosc gazu co2, przez co wypychana jest woda z kolumny mieszajacej

jak napisalem posta z godzine temu, to jeszcze raz dolalem wody na maxa, przymknąłem ten zaworek pomiedzy kolumnami do połowy

i odpaliłem sprzęt, po godzinie ilość wody w kolumnie mieszającej to 0 a sterownik cały czas ładuje Co2.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykręć czujnik i go przetrzyj szmatką.Ja to robiłem na dwie osoby,wykręcałem czujnik i zapychałem otwór palcem a druga osoba mi go czyściła.Ja to wszystko robiłem tylko przez źle założony górny plastik bo doszukiwaliśmy się tam powodu zagazowywania całej kolumny jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to jeszcze to sprawdze - pomijam, że nie ma to jak walczyć z nowym nabytkiem, stojącym już w sumpie, zasypanym 10kg złoża

sama przyjemność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się tak męczyłem pół roku :clowning  Sprawdź czy jest dobry kierunek w elektrozaworze jeszcze,czujnik jest odpowiedzialny tylko za poziom wody w komorze i jak pisałem steruje elektrozaworem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo to widzę nie będzie to łatwy temat jednak. 

Czujnik optyczny działa poprawnie

Kolumna od góry wygląda tak jak na focie- więc chyba poprawnie. 

Oczywiście elektrozawor jest założony poprawnie (w końcu gazu jest za dużo w komorze :)

więc.... nie bardzo mam pomysł

z jakiegoś powodu sterownik widzi wodę w czujniku....

dobra, składam to odpalam ponownie, mam pewien pomysł....

20200422_142344_copy_756x1008.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie co najgorsze to walnięty czujnik,nie pamiętam tylko,ale jakoś się go sprawdzało.Specjalista,Tomek 587781717.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mój ostatni pomysł, a potem odpalam ballinga i czekam na kontakt serwisu. 

Nie zakładam że to wina sterownika, który przez pomyłkę jest w wersji v1 zamiast v2 tylko.... umiejscowienia wlotu gazu. 

Czujnik wydaje się sprawny, wyciągam z wody nie działa, zanurzam dziala (kontrolka na sterowniku)

Mianowicie, ze względu na umiejscowienie w sumpie i to że wlotow na pokrywach nie da się przekręcić, założyłem pokrywe tak, ze wlot gazu był nad wlotem wody który jest pomiedzy kolumnami i może to powodowało spienianie się wody i dostawanie od góry do czujnika....

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec jestem po rozmowie

to tak....

podobno przy pełnym zasypie, przegroda powinna byc otwarta na maksa, a zmniejszyć prześwit i ograniczyć przepływ można, gdy zasypu jest mniej

powodem dla którego może się tak dziać, jest to, że,

ja mam akurat u siebie siatkę w kolumnie reakcyjnej a nie biobale i tu może być problem.

Mianowicie - spływająca woda, ubija siatkę na dole, przez co przepłw wody tą drogą jest utrudniony, przez co

podciśnienie zaciąga wodę rurką, w której jest zamocowany czujnik i w zależności od poziomu wody w kolumnie

może być tak, że albo ciągle widzi wodę albo ciągle jej brak :)

rozwiązaniem może być przymocowanie siatki do górnego sitka, żeby się tak nie zbijała.... poproszę chyba o podesłanie

biobali....

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jest pytanie które przy okazji zadam

kurde, już mam dosyć - nawet z urządzeniem z zasady bezobsługowym muszę mieć jakieś problemy

to moje akwarium to jakaś ciągła walka....

No to tak, zaraz poproszę o podesłanie biobali, ogólnie odradzam temat z wyciąganiem siatki

jest jej tam w cholerę, włożenie jej ponownie, prawdopodobnie ubiło ją bardziej tylko gdzieś bliżej środka a nie na dole kolumny,

mocowanie jej u góry nic nie zmieni, będzie sie trzymała u góry, a pozostały metr siatki zbije się na dole albo w środku.

 

przy okazji mam takie pytanie techniczne - skoro w ciągu ostatniej doby z 3 czy 4 razy "startowałem" reaktor

czyli podał kilka razy więcej co2 niż powinien do wody w reaktorze - to jest to coś czym należy się martwić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak

mam sobie obciac polowe siatki, bo może mam jej za duzo :)

a biobali nie daja - bo klienci się skarzyli że są głośne, plus siatkę czyści się łatwiej niż biobale

tyle wiem nowego.

A u mnie jak było tak jest - czyli wody w kolumnie nie ma, co za tym idzie, czujnik przez caly czas nie widzi wody

wiec nie powinien w ogole dodawac co2 - ergo, reaktor nie dziala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamiast tej siatki wrzucić grubą, pociętą w sześciany gąbkę...może to rozwiązałoby problem. Ja zastanawiałem się, żeby do tych biobali dołożyć  właśnie taką gąbkę aby wyciszyć przepływającą wodę. Muszę sprawdzić.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam akurat plusku zbytniego nie mam,pompa nie chodzi na maksa a zasypu mam więcej jak 3/4.Gąbki będą chłonąć  jakiś syfek i chyba bym nie polecał.W innym reaktorze miałem czyściki do garnków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też się obawiam tego że gąbka może się zapychac i będzie taki problem jak u mnie z za małym przeplywem.

Wycialem połowę tej siatki, przylapalem ja trochę sitkiem u góry i 5 test .... (tak krótko to brzmi, trwało ponad godzinę...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, mamy 5 dzień - nadal nie działa. 

Wpadlem na jeszcze jeden pomysł.

Jako że się nie dało wyciągnąć całej siatki , bo jest zahaczona na dole i mi się jej nie udało niczym odczepic, to ucialem tyle ile się dało, więc teraz nie ma szans żeby coś blokowało przeplyw.

 

I tu mam takie pytanie, pomimo że działał dobe z odlaczonym co2 to w środku ph wody i tak było niższe niz w akwarium. Aktualnie po ponownym odpaleniu, ponownym załadowaniu co2, ph w kolumnie mieszania mam 6.1 a w odcieku z kolumny odgazowujacej 6.5 czyli za nisko. W akwarium jest teraz jakieś 8.1 - 8.2 czyli w nocy spadnie jeszcze bardziej... jakie powinno być ph wody w odcieku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph odcieku to chyba 6,2. Jesli w akwarium masz Ph powyżej 8 to całkiem dobry wynik,przy działaniu reaktora będzie jeszcze niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja podaje że wartość ph w reaktorze powinna być 6.5-6.8, więc założyłem ze po przejściu przez kolumnę odgazowujaca powinno być powyżej 7 - ale z tego co poczytałem w innych watkach to chyba nie....

Poza tym, aktualnie mam ustawione na litr odcieku na godzinę

Czyli 24l na dobe o ph 6.5 przy akwarium 2000l w obiegu chyba nie jest w stanie wyrządzić wielkich szkód......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 350ml na godzinę,ale mi podbija kalkmikser więc mam tak mało i w mojej pompie V2 liczy się razy dwa więc leci mi 700ml.Kh w akwarium 8,7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup zamiast biobali gruz koralowy. Będzie lepiej.

Tu masz link:

https://www.coralhouse.pl/aqua-medic-coral-sand-piasek-koralowy-10-29mm-grys-koralowy-5-kg~p218510

Gruz koralowy w tej 2 komorze będzie wychwytywać drobinki z odcieku reaktora wapniowego i redukować reszki gazu C02.

pH też powinno trochę podskoczyć.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.