Jump to content
fifek33

Leczenie ryb cuprisol

Recommended Posts

Mam przygotowany zbiornik na leczenie ryb 100L i posiadam cuprisol bo znów mam atak ospy.

Stan bialobrodego chyba lekko się poprawił stosuje polyp lab medic + uv w głównym. Chce przygotować w razie pogorszenia zbiornik do leczenia Czy ktoś ma doświadczenie z tym lekiem ?

Czy muszę posiadać test na cu?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Leczyłam, bez testu, silnie zaatakowanych ryb nie uratowałam. Dawki sugerowane miedzi w necie to 0,2-0,3 mg/ml. Stosowałam te z dolnej granicy ze wzgledu na toksyczność. Dawki 0,2 mgCu/l przy każdej podmianie co dwa dni (przy założeniu że nic tej miedzi w akwa nie konsumuje), pierwsza dawka 50% ze względu na toksyczność. Do ustąpienia wszystkich objawów. Przy białobrodym się nie sprawdziło, bo po wyleczeniu i wpuszczeniu z powrotem przy całkowitym braku objawów u innych ryb ten znowu zachorował.

Bezpieczniej leczyć arechinem, tylko teraz może być nie do zdobycia. Cuprisol podaje się co jakiś czas w dawkach uzupełniających, arechin tylko w jednej dawce, z tego co się orientuję (tego leku jeszcze nie używałam). Nie jest też tak toksyczny.

Podłącze się do tematu ponieważ też obecnie leczę ryby miedzą i niestety coś jest nie tak. Otóż, miałem w kwarantannie 3 wargacze, jedną Nemateleotris i jedną pseudochromis. Wczoraj padł mi wargacz który pływał tak jakby miał ustrzelony kręgosłup od 3 dni + jedno oko zrobiło się lekko białe. Dziś kolejny wargacz padł objaw taki, że stracił siły do pływania i leżał na boku cały czas a jak się ruszył to wyglądało to jak spadający liść. Ryby były wzięte ze sklepu w którym były 1,5 tyg i trafiły do mojej obowiązkowej kwarantanny. Pozostałe ryby które są w kwarantannie póki co wszystko ok. Test na miedź wykazuje dolną granicę. Czy wargacze nie znoszą po prostu nawet najmniejszej wartości miedzi w wodzie czy powód ich śmierci może być inny np. łapane na cyjanek lub zatłuczenie przez tego wargacza który pływa bez problemu ( nie zaobserwowałem aby się tłukły choć na pewno ten co żyje je zdominował ).

PS. dodam, że jak wpuściłem to ryby jadły bez problemu i nie miały oznak żadnych chorób prócz jednego wargacza ( tego z tak jakby ustrzelonym kręgosłupem ) ponieważ u niego zaobserwowałem zapadnięty brzuch stąd podejrzenie cyjanka.

Edited by Mat_Mat (see edit history)

Wygląda jakby się pobiły, mi wargacze ładnie przeżyły w leczeniu. Ale tak, są ryby, których nie poleca się leczyć miedzią, wargacze do nich raczej nie należą.

W dniu 27.03.2020 o 11:28, Maelen napisał:

Wygląda jakby się pobiły, mi wargacze ładnie przeżyły w leczeniu. Ale tak, są ryby, których nie poleca się leczyć miedzią, wargacze do nich raczej nie należą.

Dziś padł ten 3. Stracił apetyt i siły do pływania. Oddech bardzo przyspieszony. Wargacze z jednego importu z jednego miejsca. Albo cyjanek albo zabiła je miedź gdzie inne ryby póki co ok. To tyle..... 

Dziś białobrody w kwaranntannie
Na 60 L dałem 2 ml cuprisol-u zrobiłem test na cu jbl ale nic się nie odbarwił.

Hi. Jak tam po pierwszym dniu leczenia białobrodego? Pozdr., tomko

Pływa , mniej kropek ale temp 28 plus trochę jeszcze daje mu polyp lab medic

Wyleczyłeś białobrodego?  Ja leczę ospę w głównym Polyp Lab Medic. Daję dawkę maksymalną + dodatkowo 1 łyżeczkę. Po 3 dniach kropek już brak. Najgorzej wyglądał a. lineatus ale i a.frenatus zachorował. Ciągnę leczenie  do 15 dni. Na noc UV naświetlanie w sumpie. Następne nowe ryby wszystkie pójdą do kwarantanny w miedzi albo arechinie. BTW Herbtana nie pomogła wcale, szkoda kasy i czasu. Pozdr., tomko

Ps. Ktoś wie które ryby źle znoszą miedź?

Edited by tomko (see edit history)

Cuprisol poszły tylko 2 dawki
Potem polyp lab i teraz leczniczo kordon ich atack