Skocz do zawartości
Konrad_Wwa

Pudełko przelewowe - problem z ustawieniem

Rekomendowane odpowiedzi

Moje podelko ma regulacje wysokości i mogę je obniżać i zwiększać wysokość na jakiej wisi . Wydaje mi sie ze możesz je mieć powieszone za wysoko wtedy woda wpadając do pudełka przez grzebień wpada w strumień wody do łącznika którym płynie woda do drugiej części pudełka i robi sie wir który zaciąga powietrze . Coś na zasadzie jak spuszczasz wodę w wannie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje podelko ma regulacje wysokości i mogę je obniżać i zwiększać wysokość na jakiej wisi . Wydaje mi sie ze możesz je mieć powieszone za wysoko wtedy woda wpadając do pudełka przez grzebień wpada w strumień wody do łącznika którym płynie woda do drugiej części pudełka i robi sie wir który zaciąga powietrze . Coś na zasadzie jak spuszczasz wodę w wannie 
Moje nie na regulacji, wieszasz na szybie i tyle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto zrobić głębszy grzebień? (Naciąć głębiej zęby)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja pudełka to chyba ostatnia rzecz, planuje zrobić takie kroki:
1. Sprawdzę pudełko na mniejszej pompie 1200l/h postawie sump wyżej bo z podłogi nie podniesie wody
2. Jeśli zadziała spróbuję podpiąć duża pompę i testowo zacisnąć wąż silikonowy aby zmniejszyć przepływ z pompy (nie wiem czy to coś da ale warto spróbować)
3. Jeśli to zadziała zmienię hydraulikę powrotu na 20mm
4. Jeśli nie zadziała rozważę zmianę pudełka lub całkowite wycięcie zębów przelewu i zrobię coś w ten deseń (nie wiadomo em tylko jak z wierceniem w pudełku)

Może ktoś ma jeszcze inne pomysły?7dc8e63e9ce00856e6f07498adc390c9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak przymykasz zawór spływu to co się dzieje? Pompę obiegową masz z regulacją mocy czy nie? Pozdr., tomko

P.s.1. Zamknij zawór spływu,  z ręki wypełnij rury spływy aż w pudełku je zakryje. Odessij powietrze. Uruchom pompę na min. I powoli odkręcaj zawór. Nie może nie działać.

P.s.2. Tak się zastanawiam po kij ta rewizja w pudełku? Może tu jest problem? Spróbuj ją zatkać bo przecież tam zaciąga powietrze? Ewentualnie skróć rurkę rewizji żeby woda cały czas płynęła przez nią. Ja mam pudełko aquatrend 4000 tam nie ma rewizji i wszystko śmiga bez najmniejszego problemu na rurze 32 mm i pompie dcp10000.

P.s.3. Zmniejsz ilość wody w obiegu, ulewaj po litrze jak ustawisz podełko tak żeby grzebień był zakryty.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, robię tak jak opisałeś przy starcie pudełka.
Co do konstrukcji, jedne pudełka mają rewizję inne nie więc to chyba nie jest powód mojego problemu
Spiętrza wodę tak, że przelewa się góra grzebienia nawet przy pompie na minimum, jak zwiększam przepływ to robi się wodospad w pudełku i jeszcze mocniej spiętrza wodę w zbiorniku tak że prawie przelewa góra cyrkulacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrób tak żeby lało się górą i ulewaj po litrze wodę z obiegu.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zrób tak żeby lało się górą i ulewaj po litrze wodę z obiegu.
Odlewjac wodę z obiegu, obniża się poziom wody w sumie, nie w głównym zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomko napisał:

To zrób tak żeby lało się górą i ulewaj po litrze wodę z obiegu.

Tomko przeczytaj jerszcze raz sam co napisaleś..w ten sposób będzie się lało górą

póki nie zabraknie wody w sumpie. Zakładając że spływ jest puszczony na maksa

i przelewa wciąż górą to jesli kolega nie chce przerabiać pudełka pozostaje jego wymiana

lub pompy na słabszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomko przeczytaj jerszcze raz sam co napisaleś..w ten sposób będzie się lało górą
póki nie zabraknie wody w sumpie. Zakładając że spływ jest puszczony na maksa
i przelewa wciąż górą to jesli kolega nie chce przerabiać pudełka pozostaje jego wymiana
lub pompy na słabszą.
Artur tylka z tą pompa nie wiem na jaką słabsza? Moja jest ustawiona na minimum czyli 1200l/h, pudełko ma przepustowość 2100l/h, może być jeszcze jakiś faktor który determinuje taka a nie inną pracę pudełka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wiem  dlaczego nie potrafisz tego wyregulować zaworem spływu? Jak jest wodospad to znaczy że woda płynie za szybko w spływie czyli pompa nie wydala. Jak zwiększysz moc pompy wtedy powinien się powoli podnosić poziom wody w akwarium i w pudełku i nie powinno być w nim wodospadu. U mnie tak to działa. Może za duża średnica spływu? Mając ustawioną pompę na 1200 l/h nie może być tak ,że nie przepuszca grzebień, skoro wydajność pudełka jest na 2000l/h.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił dwie rzeczy

po pierwsze połączył bym spływ z powrotem tym cienkim małym przewodem to spowoduje ze nie będzie sie zapowietrzać

po drugie masz regulacje grzebienia daj na samą górę powinno pomoc na zawirowania wody w pudełku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czegoś nie rozumiem  , mówisz że nie masz zaworu na spływie a widzę  rączkę od zaworu w focie w pierwszym wpisie . 
Do poprawnego działania musisz podnieść poziom wody w pudełku , i regulowana pompa nie ma nic do tego , bo jak dowalisz mocy to i tak grzebień  nie "przepuści " . 
Po pierwsze , regulacja poziomu w pudełku odbywa się zaworem powrotu , po drugie wysokością wlotu rewizji . 
Trzeba zamontować zawór  ,  i może być na końcu rury w sumpie .  i długością rurki rewizji ustalasz poziom wody po sprawie . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU zobacz na to zdjęcie jak możesz i powiedz co o tym myślisz (rewizja jest ścięta pod kątem z niewidocznej storny), zawór mam na spływie, regulacja zaworem nie zmienia spiętrzenia wody na grzebieniu.

 

 

5f3bae6213e249e54613cde3b51728f0.jpg&key=0db7796b00ca65f0f2453488c9bc74c6bf6711f0adfa7e395792332bbcecb2df

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na rewizji masz zawór kulowy? Bo z tego co widzę woda leje się przez rewizję. Jak nie wytłumisz spływu na rewizji to nie podniesiesz poziomu wody w pudełku.

Poza tym na zdjęciu wygląda to całkiem dobrze, wodospad minimalny, ale taki jest potrzebny żeby film bakteryjny zbierało dobrze. 

Ewentualnie rewizja wyżej jak się da.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, nie wygląda to dobrze bo woda leję się góra nad grzebieniem i robi mega bomble powietrza które w krótkim czasie zapowietrzać pudełko.
Zwróć uwagę na różnice poziomów pomiędzy woda w zbiorniku a poziomem wody w komorze spływu pudełka i to jest problem, jakby woda przelewała się zgodnie z tym co jest w instrukcji, problem by nie występował, niestety jest duże spiętrzenie w zbiorniku w pudełku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Tomko, nie wygląda to dobrze bo woda leję się góra nad grzebieniem i robi mega bomble powietrza które w krótkim czasie zapowietrzać pudełko.
Zwróć uwagę na różnice poziomów pomiędzy woda w zbiorniku a poziomem wody w komorze spływu pudełka i to jest problem, jakby woda przelewała się zgodnie z tym co jest w instrukcji, problem by nie występował, niestety jest duże spiętrzenie w zbiorniku w pudełku.

Dobra a w sytuacji jak na zdjęciu jak masz ustawiony zawór spływu? Maksymalnie otwarty? I zapytam jeszcze raz - grzebień nie jest regulowany?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

SU zobacz na to zdjęcie jak możesz i powiedz co o tym myślisz (rewizja jest ścięta pod kątem z niewidocznej storny), zawór mam na spływie, regulacja zaworem nie zmienia spiętrzenia wody na grzebieniu.

 

 

5f3bae6213e249e54613cde3b51728f0.jpg&key=0db7796b00ca65f0f2453488c9bc74c6bf6711f0adfa7e395792332bbcecb2df

 

 

Musisz  przedłużyć rewizję   , ma być  ( zależnie od przepustowości grzebienia  ) 0.5  - 1 cm niżej on żądanego poziomu w akwarium . Rewizja ustala poziom w pudełku .

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, na tym zdjęciu zawór był zamknięty nieco ponad 50%, grzebień nie jest regulowany
SU, właśnie problem jest, że ja chcę mieć taki poziom wody w akwarium jak jest ucięta rewizja czyli ok 1 cm niżej niż jest na zdjęciu ale nie mogę tego uzyskać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pompa jest na minimum? A jak otworzysz bardziej zawór to co się dzieje?

Jak po większym otwarciu zaworu, poziom wody się nie obniża, to pozostaje skrócenie rewizji żeby woda płynęła przez nią.

Ponadto mam wrażenie, że jak zostawisz tak jak jest i odejmiesz z obiegu trochę wody to poziom się obniży. Tak jest u mnie. Na 450 l w obiegu, ujmując 4-5 litrów można wytworzyć wodospad w pudełku ze względu na obniżenie lustra wody w głównym zbiorniku - oczywiście jak nie pracuje dolewka.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Tomko, na tym zdjęciu zawór był zamknięty nieco ponad 50%, grzebień nie jest regulowany
SU, właśnie problem jest, że ja chcę mieć taki poziom wody w akwarium jak jest ucięta rewizja czyli ok 1 cm niżej niż jest na zdjęciu ale nie mogę tego uzyskać

Rozumiem że poziom który widać na foto jest dla Cię za wysoki , to niestety grzebień ma za małą przepustowość . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SU1 napisał:

Rozumiem że poziom który widać na foto jest dla Cię za wysoki , to niestety grzebień ma za małą przepustowość . 

Ale jak, skoro pompa zdławiona na 1200 l/h a pudełko ma 2000l/h? Powinno się przelewać kratką a nie powyżej.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie magia tylko fizyka  , grzebień nie wyrabia i już  . A te 2000 przepływ to opis max  i nie wiadomo w jakich warunkach to przyjęli . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad kup sobie zwykłego atmana 306 na allegro za 90 zł i skończą się Twoje problemy.

Pompa prosta i tania a na Twoje 170l wystarczy.

Miałem taką awaryjnie, i awaryjnie chodziła 2 lata :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, SU1 napisał:

To nie magia tylko fizyka  , grzebień nie wyrabia i już  . A te 2000 przepływ to opis max  i nie wiadomo w jakich warunkach to przyjęli . 

Zgadza się grzebień nie wyrabia bo pompa za dużo podaje i jest za wysoki poziom wody w pudełku.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.