Skocz do zawartości
klossowski

Paneli dwóch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że Święta domowe, to z nudów postanowiłem zaprojektować baniak z panelem. W panelu będzie Tunze 9001, pompa obiegowa Jebao DCS 2000, jakiś gruz z adsorberami i wata. Wyszły mi dwa takie projekty i nie wiem, na który się zdecydować. Czy na panel bez żadnych przegród, ale za to wygodniejszy w obsłudze i bardziej uniwersalny, czy na panel z przegrodami. Rozwiązanie pierwsze bardziej by mi pasowało, ale nie wiem, czy w takim układzie będzie dostatecznie silny przepływ wody. Co do drugiego projektu to nie wiem, czy dobrze dobrałem wysokość przegród, żeby to sprawnie działało i nie pluskało za mocno. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą do użytkowników posiadających panele o jakieś uwagi.

Projekt 1:

panel1.thumb.png.da23419562a7f5fc9adf2551205d3867.png

panel1_full_1.thumb.png.e87c00ec53359157d329280fddc18a7b.png

panel1_full_2.thumb.png.fa92dd0a6c7bcbdab460d4d5c500cc1d.png

 

 

Projekt 2:

panel5.thumb.png.801999ac59b426b45ebf9b71bf5444db.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam opcje nr 2, teraz robiłbym opcje nr 1 z uwagi na łatwość obsługi Nie wiem czy nad górną krawędzią panela potrzebujesz aż 10mm, połowa wystarczy, a zawsze to parę litrów więcej wody w akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz jakieś media filtracyjne w panelu to opcja nr 2, jeśli tylko odpieniacz to opcja nr 1. W drugiej opcji masz wymuszony przepływ przez panel i wiesz jak porusza się woda, a w pierwszej opcji nie wiesz jaki tor odbierze woda. Ja dodatkowo w panelu na przegrodzie pomiędzy komorą pompy a środkową mam założony grzebień do regulacji wysokości wody w ostatniej komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem z czymś bardzo podobnym prawie 4lata temu.


Moje akwa przypomina Twoją wersję drugą (choć projekt trochę ewaluował od koncepcji do realiów), więc mogę Ci co nieco opowiedzieć o plusach i minusach.
Szkło 8mm.
W pierwszej komorze mam siporax (kiedyś miałem też węgiel ale krótko) i grzałkę.
W drugiej odpieniacz.
W trzeciej czujnik dolewki i pompę Hydor (wcześniej było Tunze Silent).
I taki wariant mi się sprawdza.
Widzę że panel planujesz 11cm i dobrze (pomyśl nad 11,5-12cm). Ja mam 10,2cm głębokości a to na prawdę mało. Mam stosunkowo małe ręce i daję radę, ale ktoś większy ode mnie (kto ma większą rękę) nie da rady tego sprzątać.
Twoje akwa ma mniejszą długość za to większą głębokość. Więc nie masz miejsca na dolewkę, a dla mnie to podstawowa przegroda w akwa.
Nie do pomyślenia dla mnie żeby biegać z butelką i dolewać 3x na dobę wodę, a miejsca nie mam na butlę gdzieś pod czy nad akwa. Zresztą lipnie to wygląda. Także panel na dolewkę piękna sprawa. Wodę dolewam około raz w tygodniu z 6 litrów do panelu i z bani.
Ponadto czy masz dostęp z obu stron akwarium (tzn z lewej i prawej strony)? Ja mam tylko z jednej i to od strony dolewki i strasznie ciężko czyści mi się miejsce z drugiej strony.
Gorzej niż mordęga dlatego rzadko  to robię i tylko wtedy jak mam już żur w panelu.
Zauważ że Twoje akwa ma aż 80cm. Więc musisz mieć dobre dojście po bokach.
Ponadto o czym nikt nie mówi... Małe przegrody w panelu wytwarzają rezonans akustyczny!!! Innymi słowy jest stosunkowo głośno!
Pompy i odpowiednicz które uchodzą za ciche wcale takie nie są ciche. Czego ja już nie próbowałem... Zakrywania panelu..., poszczególnych przegród... no różne cuda.
Jakby tego było mało poziom głośności zmienia mi się wraz z ubywaniem wody w dolewce. Im mniej wody tym głośniej. To największy minus mojego akwarium i jednocześnie największe zaskoczenie.
Reasumując.
Wersja numer I nie jest taka głupia. Jednak wydaje mi się mniej efektywna. U mnie cała woda wpływająca do panelu przechodzi przez siporax i odpieniacz.
U Ciebie uważam że efektywność będzie mniejsza w takim rozwiązaniu bo nic nie będzie wymuszało całego obiegu w panelu.
Wersja numer II. Jak masz dobre dojście po bokach. Nie jesteś zbyt pokaźnych rozmiarów i nie śpisz w pokoju gdzie będzie akwarium to ta wersja wg mnie będzie bardziej wydajna.

Jeśli chodzi o wymiary to zamiast wymiaru w panelu 80 dałbym 60.
Całe akwa zrobiłbym też na 400.

No i po co ta kratka w panelu? Mi zdarzyło się z 3 razy że znalazłem w nim rybę bo postanowiła sobie do niego wskoczyć więc Tobie się ususzy.
Jak mi się coś jeszcze wspomni to dopiszę :-). Sorki za przydługą lekturę.

No i czemu w wersji numer 2 masz obniżone szkło panelu o 10mm? Obniżasz sobie poziom wody. Celowo? Ja bym dał na równo z bokami, a w razie czego obniżysz sobie grzebień skoro chcesz mieć niżej choć nie wiem po co :-).

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_Wwa @Arek77 @pawmar wielkie dzięki za Wasze sugestie, właśnie o to mi chodziło:)

Już zdecydowałem, będzie wersja pierwsza, bo łapy mam jak bochny chleba,  a pompa 2000l/h powinna jako taki przepływ zapewnić :unsure:

12 godzin temu, pawmar napisał:

No i po co ta kratka w panelu? Mi zdarzyło się z 3 razy że znalazłem w nim rybę bo postanowiła sobie do niego wskoczyć więc Tobie się ususzy.

Ta kratka ma być na watę filtracyjną, ale to  tylko projekt i nie będzie osadzona na stałe, zawsze można ją będzie wywalić, a między panelem a akwa planuję ruchomą przegrodę w koronie, właśnie żeby ryby tam nie skakały, ale jak to wyjdzie to jeszcze nie wiem :D

 

12 godzin temu, pawmar napisał:

No i czemu w wersji numer 2 masz obniżone szkło panelu o 10mm? Obniżasz sobie poziom wody. Celowo?

To takie zabezpieczenie jakby się grzebień zapchał, ja tam wolę być przygotowany na każdy możliwy scenariusz :)

 

12 godzin temu, pawmar napisał:

Ponadto o czym nikt nie mówi... Małe przegrody w panelu wytwarzają rezonans akustyczny!!! Innymi słowy jest stosunkowo głośno!

To chyba najcenniejsza uwaga, bo ja będę przy tym spał. Robię panel bez przegród!

 

12 godzin temu, pawmar napisał:

Twoje akwa ma mniejszą długość za to większą głębokość. Więc nie masz miejsca na dolewkę, a dla mnie to podstawowa przegroda w akwa.

Dolewka będzie w szafce pod akwa, miał być tam sump, ale jak skręciłem szafkę to się okazało, że tam co najwyżej baniak na dolewkę się zmieści i dlatego jest panel :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Jak wersja 1 to koniecznie zerknij do tematu kolegi krzysiekob.

Właśnie ten temat mnie zainspirował do stworzenia własnej wersji, a właściwie to do przekopiowania projektu krzysiekoba pod wymiary mojego baniaka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.