Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu po kilku latach zabierania się jak przysłowiowy pies do jeża udało się postawić mały baniaczek. Na razie nie ma co pokazywać, zrobię fotki w przyszłym tygodniu jak będzie skala. Specyfikacja:

Akwarium OW 60x35x30h, 

Kaskada FZN3 z 1l siporaxu i ligniną, 

Koralia nano 1600l/h,

Grzałka Aquael comfort 50W,

Lampa Aqua Medic Qube 50W,

Zamówione mam 6,5kg skały RRR od Pana Krzysztofa Tryca i 4,5kg żywego piasku. 

Bakterie seachem stability. 

Pierwsze zalanie planuje na soli IO, później zmienię na bogatszą. Podmiany będą raz w tygodniu około 10 procent. Planuję bez odpieniacza, zobaczymy jak to wyjdzie. 

Obsada: miękkie plus LPS, 2 błazenki i może jakaś babka - który gatunek polecacie do tak małego akwarium? Byłbym wdzięczny za wszelkie porady. Postaram się również aktualizować "dziennik". Pozdrawiam! 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z małych babek miałem Amblygobius rainfordii - fajna ryba - ale niestety tak jak większość małych babek miała tendencję do skakania - po pół roku niestety wyskoczyła - ja bym zrezygnował z błaznów i wprowadził Nematoeleotris magnifica / decora - świetnie nadają się do nano rafek niestety w tak małym zbiorniku tylko  pojedyncze sztuki - chyba że uda Ci się zdobyć parkę - w innym wypadku będzie agresja wewnątrzgatunkowa zwłaszcza u N. decora .

Mnie się marzy Nematoeleotris helfrichi - piękna niestety jak już jest w sprzedaży to cena powala......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalałem niedawno coś podobnego tylko w formie kostki;)

1. Jaki ten siporax 15mm czy 25mm? W FZN-3 jak poukładasz to siporaxu 15mm wciśniejsz zdecydowanie więcej niż 1l. Jakoś 1,3-1,4l. Jako że to pewnie będzie twoje jedyne medium to pewnie warto poukładać:) A dodatkowo też poukładany nie psuje tak przepływu.

2. Do podmian to pewnie jeszcze daleka droga:) Wiec tu profilaktycznie napiszę, ze narazie nie musisz podmieniać. Dopiero jak będziesz miał tam jakieś bardziej wymagające zwierzaki, czyli pewnie najwcześniej za kilka tygodni.

3. Bez odpieniacza wyjdzie dobrze, nie ma się co martwić.

4. Jeśli chodzi o babkę to ja planuje Gobiodon okinawae -> chyba że chodziło ci o babkę kopiącą to z tego co się orientowałem, raczej żadna nie jest szczególnie polecana z uwagi na litraż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!

Co do błazenków - córka może mi nie dać spokoju :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Tapajos32 napisał:

Z małych babek miałem Amblygobius rainfordii - fajna ryba - ale niestety tak jak większość małych babek miała tendencję do skakania - po pół roku niestety wyskoczyła - ja bym zrezygnował z błaznów i wprowadził Nematoeleotris magnifica / decora - świetnie nadają się do nano rafek (...)

Nematoeleotris magnifica??? Te to dopiero skaczą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale o dziwo moją ma już rok w 30 l i nie ma zapędów samobójczych - trzyma się swojej kryjówki - i w razie czego spokojnie się chowa - to dosyć nieśmiałe ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane, posolone na 1,023-1,024 - tak będzie ok dla miękkich/lps?

Woda po wrzuceniu piasku trochę średnia, ale bardzo szybko klaruje się.

https://i.ibb.co/WnNHr6J/IMG-20200416-155642.jpg

https://i.ibb.co/tsxYH2y/IMG-20200416-155618.jpg

https://i.ibb.co/S6TKLvY/IMG-20200416-155632.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda dobrze, masz zmętnienie mechaniczne.

Specyfikacja jak najbardziej się nadaje do miękkich/LPS

Wiem co potrafi ta lampa :)

Odpieniacz albo skimmer dołożysz, to kwestia czasu ;)

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jednym dniu woda całkiem się wyklarowała:

https://i.ibb.co/VQH2ZqZ/IMG-20200417-144616.jpg

 

W kaskadzie udało mi się zmieścić w sumie 1,5l siporaxu, grzałkę, włókninę filtracyjną (będzie wymieniana co kilka dni).  Leję bakterie. Na ten moment chyba wszystko ok?

Co do odpieniacza - szklany odpieniacz VIV na kostkę lipową będzie dobry w takim akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: do przekopywania piasku nada się ślima Oliva? Nie będzie atakował mniejszych ślimaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie: do przekopywania piasku nada się ślima Oliva? Nie będzie atakował mniejszych ślimaków?
Piasek regularnie najlepiej przekopuj sam jakimś kijkiem od czyściła czy coś, np strefami. U siebie jak z przodu regularnie tak robiłem to było czysto po ruszeniu piachu, jak ruszyłem tył akwa gdzie tego nie robiłem zrobił się sajgon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Konrad_Wwa napisał:
12 godzin temu, Cheilon napisał:
Pytanie: do przekopywania piasku nada się ślima Oliva? Nie będzie atakował mniejszych ślimaków?

Piasek regularnie najlepiej przekopuj sam jakimś kijkiem od czyściła czy coś, np strefami. U siebie jak z przodu regularnie tak robiłem to było czysto po ruszeniu piachu, jak ruszyłem tył akwa gdzie tego nie robiłem zrobił się sajgon.

Ja tyłu akwa nie dotykam hehe. Tam nie wolno się zagłębiać :P tam to babylonia buszuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem że ślimaki załatwia sprawę (chyba musiało by ich być kilkadziesiąt), jak robiłem soft restart po usunięciu panelu to się zdziwiłem jaki syf tam siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja:

Parametry:

zasolenie 1,025

temperatura 25*C

pH = 8,2

kH = 8,3

NH3/NO2 = 0

NO3 = 2

fosforany = 0

Ca = 400

Mg = 1260

IMG-20200523-160947.jpg

IMG-20200523-161038.jpg

OI000004.jpg

OI000005.jpg

OI000006.jpg

OI000007.jpg

OI000008.jpg

IMG-20200523-160926.jpg

 

Edytowane przez Cheilon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast napisać nowy post edytowałem stary eh, więc wyżej drobne zmiany. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ale odkleił bym korale z podstawek bo odwracają uwagę.
Jaki masz piasek, że taka różna granulacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Fajnie ale odkleił bym korale z podstawek bo odwracają uwagę.
Jaki masz piasek, że taka różna granulacja?

Bio-Activ Natural White Reef Sand - głównie jest tam bardzo drobny piasek, ale są też większe kawałki.

Edytowane przez Cheilon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.